Helsińska Fundacja Praw Człowieka
1-01-2009
Share
Tybet w 2008 roku
Słowo „Tybet" (tyb. bod) odnosi się tu do płaskowyżu nazywanego obecnie „Tybetańskim Regionem Autonomicznym" (TRA) oraz do części sąsiadujących z nim prowincji Chin - Qinghai, Sichuanu, Gansu i Yunnanu. Ziemie te są dla zamieszkujących je od wieków Tybetańczyków Czolka-Sum (tyb. mchol-kha-gsum), „trzema prowincjami" (U-Cang, Kham i Amdo). W ten sposób definiuje się Tybet „etnograficzny", odpowiadający „Pięciu [tybetańskim] Obszarom i Regionom Autonomicznym" (chiń. wu shen qu, tyb. zhin-chen dang rang-skyong-ljongs lnga), które w 1951 roku przyłączono do Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Władze chińskie określają terminem „Tybet" (chiń. xizang, dosł. „zachodni skarbiec") wyłącznie TRA, stanowiący trzecią, centralną część Tybetu etnograficznego.
Wprowadzenie
Status „dawnego" Tybetu bywa przedmiotem (głównie ideologicznych) dysput i polemik, nie ulega jednak wątpliwości, że w latach 1913-50 kraj ten, w środkowo-zachodniej części, spełniał wszystkie warunki państwowości uznawane przez prawo międzynarodowe: posiadał naród, terytorium oraz niezależny od obcych władz rząd, który sprawował na owych ziemiach władzę wewnętrzną, utrzymywał stosunki i zawierał traktaty z innymi państwami, bił własną monetę itd.
Po proklamowaniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku przewodniczący Mao Zedong zapowiedział „wyzwolenie" terenów, które Pekin uznawał za strefę swoich wpływów, powołując się na czasy mongolskiej dynastii Yuan i mandżurskich Qingów. W październiku 1950 roku oddziały Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (AL-W) szybko rozbiły nieliczne i źle uzbrojone wojska tybetańskie. Siedem miesięcy później Tybetowi narzucono siedemnastopunktową „Ugodę w sprawie pokojowego wyzwolenia" - w gruncie rzeczy pierwowzór przyznanego później Hongkongowi modelu „jeden kraj, dwa systemy" - która zmuszała Lhasę do „powrotu do rodziny macierzy" i „udzielania aktywnej pomocy" AL-W, gwarantując Tybetańczykom miedzy innymi „autonomię regionalną", poszanowanie „wierzeń, tradycji i obyczajów", „ochronę klasztorów" tudzież zachowanie „istniejącego systemu politycznego", „ustalonego statusu, funkcji oraz uprawnień" Dalajlamy, Panczenlamy i urzędników „różnych szczebli". Traktat dotyczył tylko Tybetu centralnego (w latach 1950-54 pozostałe ziemie tybetańskie formalnie przyłączono do chińskich prowincji Qinghai, Sichuan, Gansu i Yunnan). Strona chińska, którą w tym czasie reprezentowały wyłącznie struktury wojskowe, zaczęła natychmiast łamać jego postanowienia, systematycznie ograniczając władzę i uprawnienia tybetańskiego „rządu lokalnego".
Mieszkańcy Khamu i Amdo - prowincji, których Ugoda nie tyczyła - chwycili za broń już na początku lat pięćdziesiątych w odpowiedzi na prześladowania towarzyszące wprowadzaniu komunistycznych „reform demokratycznych" w północnej i wschodniej części kraju. Krwawe represje zmusiły do ucieczki tysiące osób, potęgując antychińskie nastroje w Tybecie centralnym, gdzie początkowo Pekin prowadził bardziej umiarkowaną politykę. 10 marca 1959 roku mieszkańcy stolicy, obawiając się, że chińscy żołnierze uprowadzą Dalajlamę - politycznego i duchowego przywódcę Krainy Śniegu - otoczyli jego rezydencję. Zgromadzenie przerodziło się w falę niepodległościowych demonstracji, te zaś - w powstanie. Kiedy stało się jasne, że nie ma już żadnych szans na rozmowy i negocjacje, Dalajlama zdołał opuścić Lhasę i dotrzeć do Indii. W jego ślady poszło ponad 80 tysięcy Tybetańczyków.
Powstanie zostało utopione we krwi. Ze zdobytych przez tybetańskich bojowników tajnych dokumentów AL-W wynika, że w samej Lhasie i jej okolicach „zlikwidowano" 87 tysięcy Tybetańczyków. Wyobrażenie o skali represji daje dopiero zestawienie z innymi liczbami: w stolicy Tybetu mieszkało w tym czasie jakieś 30 tysięcy osób, a w pobliskich klasztorach żyło drugie tyle mnichów; wokół „Miasta Bogów" koczowały również tysiące uciekinierów ze wschodniej części kraju. Jednocześnie całe Chiny przeżywały tragedię kampanii „wielkiego skoku" i „wojny z czterema szkodnikami". Szaleństwa Mao, któremu marzyło się błyskawiczne uprzemysłowienie przy pomocy „generała żelazo" z przydomowych dymarek i gigantyczne oszczędności ziarna, kosztowały życie ponad 30 milionów obywateli ChRL.
Po stłumieniu powstania władze chińskie przystąpiły do tworzenia „spółdzielni", a następnie „komun", odbierając ziemię świeżo uwłaszczonym chłopom oraz niszcząc pozostałości tradycyjnych struktur politycznych i społecznych. Wtrącano do więzień przedstawicieli „starego" systemu i „kontrrewolucjonistów" - hierarchów i duchownych, arystokratów, przywódców klanów, urzędników państwowych itd. - oraz ich „agentów". Na thamzingach, wiecach walki klasowej, podczas których zmuszano najbliższych, często uczniów i dzieci, do publicznego lżenia i torturowania nauczycieli, sąsiadów i krewnych, zamęczono na śmierć niemal sto tysięcy Tybetańczyków.
Natychmiast po dotarciu do Indii Dalajlama powołał rząd emigracyjny, którego głównymi zadaniami było organizowanie pomocy dla uchodźców, zabieganie o wsparcie społeczności międzynarodowej i demokratyzacja archaicznych struktur politycznych. Do końca lat siedemdziesiątych celem nadrzędnym pozostawał powrót do niepodległego Tybetu.
Po pierwszym, najtrudniejszym okresie, kiedy wyczerpanych, pozbawionych środków do życia uciekinierów dziesiątkowały choroby tropikalne i głód, diaspora zorganizowała prężne osiedla w Indiach i w Nepalu. Na wygnaniu odtworzono najważniejsze instytucje monastyczne, dzięki którym udało się ocalić dziedzictwo kultury tybetańskiej; powstały też szkoły, uniwersytety, szpitale, wioski dziecięce, warsztaty, osady rolnicze i wreszcie sprawne organizacje pozarządowe. Dalajlama konsekwentnie ograniczał swoje „buddokratyczne" prerogatywy polityczne, przekazując je nowo powoływanym instytucjom demokratycznym. Uciekinierzy z Tybetu wybierają dziś parlament i - bezpośrednio - premiera oraz uchodzą za jedną z najlepiej zorganizowanych społeczności na wychodźstwie. (Poziom wykształcenia, opieka zdrowotna, stopa życiowa, wolność intelektualna i mechanizmy demokratyczne diaspory stanowią najbardziej wymowny kontrapunkt kolonialnych rządów Pekinu w pełnym analfabetów, prostytutek i żebraków najsłabiej rozwiniętym regionie ChRL, jakim wciąż pozostają ziemie tybetańskie.)
Znacznie gorzej wiodło się jednak Tybetańczykom na arenie międzynarodowej. Choć w latach 1959-65 Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło trzy rezolucje, wzywające Chiny do przestrzegania ich praw - w tym prawa do samostanowienia - nie uczyniono nic, by je zrealizować. Sprawa Tybetu odeszła w polityczny niebyt w 1971 roku po zajęciu przez ChRL miejsca Republiki Chińskiej (Tajwanu) w ONZ. Trzy lata później po dramatycznym apelu Dalajlamy złożyli broń wspierani potajemnie, acz symbolicznie, przez amerykańską Centralną Agencję Wywiadowczą partyzanci, którzy nękali wojska chińskie - zdobywając przy okazji bezcenne dla CIA tajne dokumenty - z baz w nepalskim królestwie Lo.
W 1966 roku przewodniczący Mao - którego pozycja chwiała się po fiasku kampanii wielkiego skoku i wywołanym przez nią głodzie - wezwał młodzież do zaatakowania „partyjnej biurokracji". W czasie dziesięcioletniej rewolucji kulturalnej bezlitośnie zwalczano wszelkie przejawy „starego myślenia i obyczajów", co oznaczało między innymi całkowity zakaz praktykowania i manifestowania wiary religijnej, noszenia tradycyjnych strojów, a w niektórych regionach nawet posługiwania się językiem tybetańskim. Tybetańczycy „wykorzystali" koszmar anarchii i walk frakcyjnych w łonie Czerwonej Gwardii, wzniecając serię krwawo tłumionych, lokalnych powstań. Mieszkańcy Tybetu nazywają ten okres niebywałej brutalności i okrucieństwa - w Chinach dochodziło między innymi do aktów rytualnego kanibalizmu - „czasem, gdy niebo i ziemia zamieniły się miejscami".
Po odsunięciu „bandy czworga" Pekin zdecydował się na bardziej liberalną politykę. W 1980 roku wizytę w Lhasie złożył pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Hu Yaobang i przeprosił Tybetańczyków za katastrofę, jaką okazały się dla nich trzy dziesięciolecia chińskich rządów. Przerażony nędzą i spustoszeniami, zapowiedział „jak najszybsze przywrócenie warunków bytowych sprzed 1959 roku" oraz wycofanie większości funkcjonariuszy i urzędników narodowości Han.
Liberalizacja gospodarcza i polityczna oznaczała przede wszystkim elementarne poszanowanie własności prywatnej oraz religijnej, kulturowej i językowej odrębności Tybetańczyków. Zwolniono większość więźniów politycznych, wydawano zgody na odbudowę zrównanych z ziemią klasztorów i świątyń, promowano język tybetański i zakładano szkoły. Dengowskie reformy przyniosły jednak również nowe zagrożenia, takie jak drakońska polityka kontroli urodzeń - w ramach której, choć teoretycznie miała nie dotyczyć „mniejszości", sterylizowano i poddawano przymusowym aborcjom, nawet w ósmym miesiącu ciąży, tysiące tybetańskich kobiet - czy postępująca dewastacja niezwykle kruchego środowiska naturalnego na skutek rabunkowej eksploatacji surowców.
W odpowiedzi na złożoną w 1979 roku deklarację Deng Xiaopinga, który oświadczył, że gotów jest rozmawiać z tybetańską diasporą o wszystkim poza „niepodległością", Dalajlama zapowiedział rezygnację z fundamentalnych aspiracji swego narodu, przedstawiając „korzystny dla obu stron" model „drogi środka", zakładający zapewnienie Tybetańczykom „prawdziwej" autonomii - którą, teoretycznie, gwarantuje im konstytucja i ustawy ChRL - oraz przeobrażenie Tybetu w „strefę pokoju", czyli w pewnym sensie powrót do postanowień Ugody z 1951 roku i tradycyjnej roli stabilizującego bufora pomiędzy najludniejszymi państwami świata. Do ojczyzny wyruszyły cztery delegacje wysłanników Dalajlamy, którzy mieli na własne oczy zobaczyć „postępy", jakich dokonano pod rządami Pekinu.
Na podstawie zgromadzonych wtedy dokumentów, relacji i statystyk źródła emigracyjne szacują, że chińską okupację przypłaciło życiem ponad milion dwieście tysięcy z sześciu milionów Tybetańczyków - piąta część narodu. W gruzach legły niemal wszystkie z 6259 klasztorów, będących ośrodkami religii, kultury, nauki, medycyny i sztuki tybetańskiej.
Odsunięcie Hu Yaobanga w styczniu 1987 roku oznaczało koniec liberalizacji politycznej i załamanie kontaktów między Pekinem a diasporą. Dekadę „odwilży" zamknęła fala niepodległościowych manifestacji w Lhasie, które tłumiono, strzelając z broni maszynowej do demonstrujących mnichów, mniszek i świeckich. Po trzech latach niepokojów - na wniosek ówczesnego sekretarza partii TRA i obecnego prezydenta ChRL, Hu Jintao - w marcu 1989 roku ogłoszono stan wojenny.
W tym okresie służby bezpieczeństwa stosowały strategię „obrotowych drzwi", która polegała na masowych, stosunkowo krótkich, z reguły przypadkowych aresztowaniach połączonych z okrutnym biciem. „Prowodyrów" i „podżegaczy" skazywano na kilkuletnie kary więzienia. Ponieważ świadkami brutalności policji byli zachodni turyści, dla których na początku lat osiemdziesiątych otworzono największe miasta środkowego Tybetu, władze zrezygnowały z taktyki „pasywnej", starając się „aktywnie" zapobiegać protestom i wystąpieniom niepodległościowym. Budowano agenturę, instalowano kamery przemysłowe w newralgicznych punktach Lhasy, zatrzymanych i więźniów poddawano torturom, aby wydobyć informacje i zastraszyć całą społeczność tybetańską.
Ponieważ dziesięcioletnie rozmowy z chińskimi aparatczykami nie przyniosły żadnych rezultatów politycznych, Dalajlama, którego cztery miesiące po masakrze w Pekinie w czerwcu 1989 roku uhonorowano Pokojową Nagrodą Nobla, ponownie zaapelował o pomoc wolnego świata. Sprawa Tybetu wróciła na pierwsze strony gazet, a w państwach demokratycznych zaczęły powstawać liczne grupy i organizacje, popierające aspiracje Tybetańczyków. Zdominowana przez twardogłowych przeciwników reform politycznych partia zareagowała na „umiędzynarodowienie problemu" zerwaniem wszelkich kontaktów z diasporą w 1993 roku.
Przewodniczący Jiang Zemin, który zastąpił odsuniętego po Tiananmen Zhao Ziyanga, ogłosił też nową strategię dla Tybetu: „chwytanie oburącz", czyli szybki rozwój gospodarczy, mający nieodwracalnie związać Dach Świata ze strukturami ChRL i rozładować niezadowolenie Tybetańczyków, oraz ścisłą kontrolę polityczną. Ostateczny, instytucjonalny kres polityce liberalizacji położyło zwołane w 1994 roku III Forum Robocze w sprawie Tybetu. Stały Komitet Biura Politycznego KPCh uznał, że prawdziwym problemem jest tożsamość Tybetańczyków - oraz ich lojalność wobec Dalajlamy: „głowy węża", którą trzeba odrąbać, żeby „zabić gada lokalnego nacjonalizmu" - i wydał jej otwartą wojnę.
„Rozwój gospodarczy" sprowadzał się do pompowania gigantycznych dotacji na rozbudowę infrastruktury oraz agend administracji partyjnej i rządowej, niemal całkowicie pomijając najważniejsze z perspektywy Tybetańczyków edukację, szkolenia zawodowe i opiekę zdrowotną w regionach wiejskich. Za miliardami yuanów z budżetu centralnego, preferencyjnymi kredytami, ulgami podatkowymi i ułatwieniami meldunkowymi popłynęła fala chińskich osadników z sąsiednich prowincji, błyskawicznie obracając rdzennych mieszkańców w marginalizowaną, ubożejącą i pozbawioną perspektyw mniejszość w ich własnym kraju - jak wynika z oficjalnych danych, po dwakroć uprzywilejowany, jako mężczyzna i mieszkaniec stolicy, statystyczny Tybetańczyk z Lhasy jest gorzej wykształcony (o guanxi, niezbędnych do załatwienia czegokolwiek „koneksjach", nie wspominając) od podwójnie dyskryminowanej wieśniaczki z Sichuanu, skąd pochodzi większość imigrantów. Wielu obserwatorów uważa, że Pekin czeka na „ostateczne rozwiązanie" problemu tybetańskiego, topiąc, wzorem Mandżurii, Mongolii Wewnętrznej i Turkiestanu Wschodniego, „lokalny separatyzm" w morzu Hanów.
W 2001 roku - w ramach zakrojonego na ogromną skalę programu „rozwijania ziem zachodnich" (chiń. xibu da kaifa) - Pekin przystąpił do budowy linii kolejowej, która cztery lata później połączyła Tybet centralny z innymi prowincjami ChRL, a w 2002 roku władze chińskie, które do tej pory kategorycznie temu zaprzeczały, oficjalnie przyznały, że Tybetańczycy stają się mniejszością we własnym kraju.
Głównym instrumentem „drugiej ręki", czyli „kontroli", uczyniono natomiast kampanie „edukacji patriotycznej", którymi objęto najpierw partyjne kadry oraz urzędników, potem uznawanych za najgroźniejsze źródło „nacjonalizmu" duchownych i wreszcie całe społeczeństwo tybetańskie. Po raz pierwszy od czasów rewolucji kulturalnej machina propagandowa zaatakowała Dalajlamę (wcześniej mówiła o „separatystycznej klice Dalaja") i zaczęła kwestionować jego autorytet religijny.
Tybetańczyków znów wtrącano do więzień za każdą, nawet symboliczną próbę sprzeciwu wobec komunistycznej władzy - choćby posiadanie flagi narodowej czy przekładu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Konflikt zaostrzyło uwięzienie sześcioletniego Genduna Czokji Nimy, którego Dalajlama zgodnie z wiekową tradycją uznał w maju 1995 roku za nowe wcielenie Panczenlamy, drugiego hierarchy buddyzmu tybetańskiego. Ateistyczne władze mianowały innego, „autentycznego" Panczenlamę i zaczęły zmuszać tybetański kler do jego zaakceptowania oraz „odrzucenia" dziecka wskazanego przez Dalajlamę. Pekin do tej pory odmawia niezależnym obserwatorom dostępu do uwięzionego chłopca i jego rodziców, choć zabiegały o to liczne rządy, parlamenty i organizacje międzynarodowe z agendami ONZ na czele.
Protesty duchownych wywołały brutalne represje i kampanie „reedukacji politycznej" w klasztorach. Mnisi i mniszki musieli zadeklarować lojalność wobec „macierzy" oraz potępić Dalajlamę, którego zdjęć nie można dziś wystawiać na widok publiczny w całym Tybecie. Opornych aresztowano lub wydalano ze świątyń. Grupy robocze, komitety demokratycznego zarządzania oraz lokalne biura ds. religii, które nadzorują działalność klasztorów, wprowadzały nowe restrykcje, dotyczące na przykład liczby i wieku duchownych. W 1998 roku władze zaczęły wysyłać na przymusowe emerytury mnichów, którzy ukończyli sześćdziesiąt lat. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zasadzającej się w dużej mierze na bezpośrednim, ustnym przekazie tradycji buddyjskiej, w której starzy mnisi zawsze odgrywali kluczową rolę jako wychowawcy, nauczyciele, mistrzowie rytuałów i medytacji. W ramach owych kampanii usunięto ze świątyń ponad dwadzieścia tysięcy duchownych. Po spacyfikowaniu klasztorów ogłoszono „kampanię ateizacji", która objęła całe społeczeństwo. Ze szczególną gorliwością wprowadzano ją w szkołach, wpajając dzieciom, że praktykowanie buddyzmu jest „wyrazem zacofania" i „kłodą na drodze postępu".
W grudniu 1999 roku uciekł do Indii czternastoletni Ugjen Trinlej Dordże, XVII Karmapa, najwyższy hierarcha buddyjski przebywający na terenie Tybetu. Rząd ChRL zezwolił na intronizowanie tego lamy, zaaprobowanego wcześniej przez Dalajlamę, w ostatnich miesiącach dogasającej liberalizacji w 1992 roku; propaganda nieodmiennie przedstawiała go jako „patriotycznego duchownego, miłującego politykę partii i jedność macierzy" oraz żywy dowód wolności religii w Tybecie. Władze znów zaostrzyły represje: zakazano obchodzenia świąt buddyjskich, grożono dymisjami urzędnikom, którzy odważą się odwiedzać klasztory, prowadzono rewizje w prywatnych domach, konfiskowano i publicznie niszczono już nie tylko wizerunki Dalajlamy, ale i przedmioty kultu religijnego. Nowa strategia Pekinu, który zaczął mówić o „obcości" buddyzmu jako religii przeniesionej przed ponad tysiącem lat z Indii, kojarzyła się Tybetańczykom tylko z czasami rewolucji kulturalnej. Za ucieczkę Karmapy zapłacił stanowiskiem Chen Kuiyuan, sekretarz KPCh w TRA odpowiedzialny za prowadzenie brutalnych kampanii politycznych w latach dziewięćdziesiątych, po mianowaniu nowego przewodniczącego władze nie zmieniły jednak ani retoryki, ani twardej polityki antyreligijnej.
Spacyfikowawszy klasztory w Tybecie centralnym, wydano wojnę religii na ziemiach tybetańskich poza granicami TRA. W przyłączonym do Sichuanu Khamie rozbito wielkie obozowiska klasztorne - w tym Instytut Serthar, największy ośrodek renesansu buddyzmu we współczesnym Tybecie, z którego wydalono ponad 8500 duchownych, burząc ich domy, by nie mieli dokąd wracać - a w grudniu 2002 roku, nie przedstawiając żadnych dowodów winy oskarżonych, kpiąc z apeli i ostrych protestów społeczności międzynarodowej, skazano na karę śmierci znanego nauczyciela buddyjskiego i działacza społecznego Tulku Tenzina Delka oraz byłego mnicha Lobsanga Dhondupa, którego miesiąc później stracono. Była to pierwsza od ponad dwudziestu lat egzekucja tybetańskiego więźnia politycznego.
Innymi słowy, w czasie ponaddziesięcioletniej fali nowego, życzliwego zainteresowania świata, naszpikowanej niezliczonymi kampaniami i dziesiątkami parlamentarnych deklaracji w obronie Tybetańczyków, Pekin konsekwentnie zaostrzał politykę w Tybecie, mnożąc restrykcje i potęgując represje, a przy okazji obracając rdzennych mieszkańców w marginalizowaną i jawnie dyskryminowaną mniejszość. Co więcej, działania organizacji pozarządowych i sympatia międzynarodowej opinii publicznej w żaden sposób nie przekładały się na politykę rządów, których głównym celem stał się wyścig do chińskiego rynku. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku Stany Zjednoczone i Unia Europejska całkowicie wycofały się z mechanizmów przypominających „trzeci koszyk" KBWE, oddzielając kwestię poszanowania praw człowieka od innych aspektów - przede wszystkim gospodarczych - stosunków z Chinami i na własne życzenie odbierając sobie w ten sposób możliwość skutecznego upominania się o prześladowanych. Po 11 września 2001 roku i gwałtownym przewartościowaniu na arenie międzynarodowej, którego ofiarą padły przede wszystkim standardy praw człowieka, sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, a Pekin, z błogosławieństwem zachodnich rządów, zaczął wykorzystywać globalną wojnę z terroryzmem do prześladowania mniejszości, zwłaszcza Ujgurów z Turkiestanu Wschodniego i Tybetańczyków.
W tej sytuacji priorytetem diaspory musiało stać się ponowne, jak najszybsze nawiązanie kontaktów z władzami ChRL. Rok później Pekin przyjął pierwszych od niemal dziesięciu lat wysłanników Dalajlamy. Do kolejnych rozmów doszło w maju 2003, wrześniu 2004, lipcu 2005, lutym 2006 i lipcu 2007 roku. Choć wydaje się, że kontakty te nie przyniosły przełomu ani znaczących rezultatów poza „ukazaniem poważnych różnic w samym podejściu do problemu", emigracyjni przywódcy konsekwentnie apelują do Tybetańczyków i „sympatyków" ich sprawy o poniechanie „aktywnych" protestów w imię budowania „atmosfery sprzyjającej kontynuowaniu dialogu".
Wielu ekspertów uważa, że ChRL nie zamierza prowadzić żadnych rokowań, kupując jedynie czas i czekając na śmierć Dalajlamy, która - jak najwyraźniej wierzy wielu chińskich dygnitarzy - rozwiąże problem raz na zawsze. W maju 2004 roku Rada Państwa opublikowała białą księgę, w której wykluczyła przyznanie Tybetowi jakiegokolwiek specjalnego statusu na zasadzie „jeden kraj, dwa systemy". Władze centralne oświadczyły dobitnie, że „o losie i przyszłości Tybetu nie decyduje już Dalajlama i jego klika, lecz wyłącznie cały naród chiński", wzywając przywódcę Tybetańczyków do „spojrzenia prawdzie w oczy, dokonania właściwej oceny sytuacji, faktycznego porzucenia stanowiska w sprawie »niepodległości Tybetu« oraz zrobienia czegoś pożytecznego dla rozwoju Chin i regionu tybetańskiego w latach, jakie mu jeszcze zostały". Inni obserwatorzy sądzą jednak, że partyjni pragmatycy dostrzegają szansę, jaką stwarza koncyliacyjna postawa Dalajlamy, i rozumieją zagrożenia, przed którymi staną Chiny - uznające za najwyższy priorytet „strzeżenie stabilizacji i narodowej jedności" - jeżeli nie wypracują trwałego rozwiązania z cieszącym się ogromnym autorytetem na całym świecie, niekwestionowanym przywódcą narodu tybetańskiego, którego charyzma i wierność zasadom ahimsy zjednują sprawie Tybetu coraz więcej orędowników wśród chińskich dysydentów i intelektualistów w kraju oraz za granicą.
Latem 2005 roku, przed hucznymi obchodami czterdziestolecia TRA - poprzedzonymi rutynowym polowaniem na potencjalnych wichrzycieli i byłych więźniów politycznych, dla których zakończenie wyroku oznacza nie wolność, lecz ciągłą inwigilację i nowe szykany - w klasztorach centralnego Tybetu, gdzie na początku dekady, gdy walec najbrutalniejszych represji przetoczył się na wschód, zapanował względny spokój, ogłoszono kolejną kampanię edukacji patriotycznej, aresztując lub wydalając ze świątyń dziesiątki duchownych, którzy odmawiali podpisania lżących Dalajlamę deklaracji lojalności. Jednocześnie na zamkniętym posiedzeniu Biura Politycznego KPCh ponowne zatwierdzono priorytety „chwytania oburącz", czyli zacieśniania kontroli politycznej oraz „skokowego" rozwoju gospodarczego. Wkrótce potem stanowisko sekretarza partii TRA powierzono Zhangowi Qingli, weteranowi walki z „lokalnym nacjonalizmem" i architektowi programu przesiedlania Hanów do Turkiestanu Wschodniego, który zaczął urzędowanie od zaostrzenia zbierającej już ofiary śmiertelne kampanii reedukacji politycznej w Lhasie, czyli, jak sam to ujął, „walki na śmierć i życie" z tybetańskim „separatyzmem", karanym wyrokami sięgającymi już przeciętnie dziesięciu lat i jedenastu miesięcy więzienia.
Udzielając jubileuszowej inicjacji Kalaczakry w styczniu 2006 roku, Dalajlama wezwał Tybetańczyków do chronienia przyrody i wszelkiego życia, a zwłaszcza zwierząt należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. W odpowiedzi na ten apel we wszystkich regionach Tybetu zaczęto publicznie palić szmuglowane z Indii skóry tygrysów, panter i wydr oraz obszywane nimi ubrania, które w ostatnich latach stały się symbolami statusu i - mimo martwych przepisów zakazujących ich posiadania - aprobowanym przez władze egzotycznym magnesem dla turystów. Organizatorzy spontanicznej kampanii, wystrzegający się retoryki politycznej i podkreślający zgodność swoich działań z chińskim prawem, doprowadzili do puszczenia z dymem futer wartych dziesiątki milionów yuanów i sprowokowali władze, które uczyniły zagrożoną wyginięciem tybetańską antylopę cziru jedną z maskotek „zielonych" Igrzysk w Pekinie, do przekroczenia granic absurdu: służby bezpieczeństwa nie tylko wydawały zakazy, zatrzymywały i zastraszały „winnych", ale też zaczęły zmuszać tybetańskich spikerów do pojawiania się na wizji w kurtach obszytych kontrabandą. Przy okazji ogłoszono wzmożenie kampanii „mocnego uderzenia" w tybetańskich dysydentów i intensyfikację reedukacji politycznej w instytucjach monastycznych, a Pekin przypuścił zmasowany atak propagandowy na Dalajlamę, odrzucając idee „większego Tybetu" i „prawdziwej autonomii" jako próby „obalenia rządów partii, systemu socjalistycznego i zasady autonomii oraz powrotu do władzy i ponownego skazania Tybetańczyków na niewolnictwo".
W osiemdziesiątą piątą rocznicę założenia KPCh w lipcu 2006 roku do Lhasy ruszyły z wielką pompą i nadzwyczajnymi środkami bezpieczeństwa (pięciu do dziesięciu żołnierzy na każdym kilometrze tysiąckilometrowej trasy oraz, jak w samolotach, antyterroryści i agenci w wagonach) pierwsze pociągi pasażerskie z chińskich miast. Zgodnie z zapowiedziami Pekinu kolej przyniosła Tybetańczykom zmiany, wobec których „skarlały wszystkie dotychczasowe osiągnięcia": przymusowe przesiedlenia bez rozkradanych przez urzędników odszkodowań, zagładę tradycyjnych pastwisk i ostoi dzikiej zwierzyny, a przede wszystkim (kilkakrotnie taniej niż samoloty oraz o wiele szybciej i bezpieczniej niż autobusy) „cztery tysiące nowych turystów, kupców i osadników pochodzenia chińskiego", zwiększając ich liczbę do pięciu, sześciu tysięcy dziennie. Choć władze twierdziły, że kolej da Tybetańczykom zatrudnienie, wśród budujących ją 27 tysięcy robotników wykwalifikowanych nie znalazło się miejsce dla żadnego z nich. Tydzień później Chiny i Indie otworzyły dla handlu granicznego przełęcz Nathu-la w Sikkimie, która przed wojną z 1962 roku miała aż osiemdziesięcioprocentowy udział w wymianie towarowej między tymi państwami. Znaczne obniżenie kosztów i czterdziestopięciokrotne zwiększenie przepustowości transportowej Tybetu stworzyło szansę na uczynienie z regionu alternatywy dla drogi morskiej i pasa transmisyjnego chińskich produktów do Azji Południowej, dając kolejny impuls ekonomiczny osadnictwu na Dachu Świata. Jak wynika z badań Chińskiej Akademii Nauk, większość pracowników napływowych (poza kadrami, setkami tysięcy mundurowych i robotnikami przemysłowymi) zajmuje się w TRA świadczeniem usług - nowej klasie średniej, turystom i sobie nawzajem, zmieniając to zjawisko w perpetuum mobile i pogłębiając marginalizację rdzennej ludności.
W tym samym czasie - w ramach okrzyczanego programu yuan zang, „pomagania Tybetowi", oraz nowinki, wenhua anquan, strzeżenia „bezpieczeństwa kulturowego" - szukający nowych metod zwiększenia kontroli nad rozproszoną populacją regionów wiejskich Pekin ogłosił kampanię namdrang rangdrik, w wolnym przekładzie „zrób to sam", zmuszając koczowników oraz mieszkańców tradycyjnych, rozrzuconych na dużej powierzchni osad do zaciągania astronomicznych kredytów i budowania domów w zwartych kompleksach, przypominających ogrodzone, stalagowe baraki z obowiązkowym czerwonym sztandarem na każdym dachu. Władze lokalne, zajęte rozkradaniem dotacji rządu centralnego, nie zaprzątały sobie głowy tym, że w zuniformizowanych osiedlach - z reguły pozbawionych nowoczesnych „udogodnień", takich jak bieżąca woda czy elektryczność - nie ma miejsca dla stad przesiedlanych chłopów i pasterzy ani żadnych alternatywnych źródeł utrzymania dla ludzi, znających się wyłącznie na hodowli i uprawie roli. (Trudno o lepszy przykład bezsensownej inwestycji, tłumaczącej diagnozę życzliwego Pekinowi Banku Światowego, który stwierdza, że mimo imponującego wzrostu gospodarczego realne dochody najuboższych dziesięciu procent obywateli ChRL - a więc, statystycznie, wszystkich Tybetańczyków - systematycznie maleją; jednocześnie w wioskach, a jest ich w całych Chinach osiemset tysięcy, urzędnicy wydają na własne pensje oraz koszty administracyjne i reprezentacyjne 44 procent budżetów swoich regionów.) Wedle oficjalnych danych tylko w 2006 roku programem tym objęto niemal trzysta tysięcy mieszkańców TRA, czyli ponad dziesiątą część populacji regionu, a na opuszczonych przez nich terenach natychmiast zaczęły wyrastać kopalnie i inne projekty infrastrukturalne, przyciągające jak magnes zastępy Hanów. Najwyraźniej przestano też dbać o didaskalia, mające przekonywać, że Tybetańczycy posiadają jakikolwiek wpływ na los swojej „autonomicznej" ojczyzny: po dorocznych egzaminach służby cywilnej w Lhasie przypadły im ledwie dwa na sto oferowanych etatów, a w stołecznym komitecie partii, na którego czele po raz pierwszy od ćwierć wieku postawiono aparatczyka pochodzenia chińskiego, znalazło się ich najmniej od czterdziestu lat: ośmiu na trzydzieści osób, trzykrotnie mniej niż przed dekadą.
Władze TRA - pustynniejącego i ocieplającego się w tempie zastraszającym nawet dla rządowych ekspertów, ale też bogatszego o bezcenne dla ogołoconych z zasobów naturalnych Chin właściwych i dostępne dzięki kolei setki nowo odkrytych złóż miedzi, żelaza, cynku, ołowiu, ropy itd. - rozpoczęły rok 2007 od przyjęcia „Regulacji kwestii religijnych", drastycznie zwiększających kontrolę państwa nad instytucjami monastycznymi, procesem przekazywania nauk buddyjskich, duchownymi i wiernymi, oraz przywłaszczenia sobie wszystkich przedmiotów kultu oraz wizerunków religijnych w świątyniach i klasztorach. (Wkrótce potem na tej podstawie oddział Ludowej Policji Zbrojnej roztrzaskał ufundowany przez Chińczyków, wart ponad sto tysięcy dolarów, wielki posąg Guru Rinpocze w Samje, pierwszym klasztorze buddyjskim Tybetu.) Kilka miesięcy później, jakby na potwierdzenie słów sekretarza Zhanga, utrzymującego, że „Komitet Centralny jest dla Tybetańczyków prawdziwym Buddą", KPCh zadała potencjalnie śmiertelny cios niemal tysiącletniej tradycji, formalnie przejmując całkowitą kontrolę nad procesem aprobowania, poszukiwania, rozpoznawania i kształcenia inkarnowanych lamów - elity hierarchii buddyjskiej - na terenie całych Chin Ludowych.
W marcu, w dorocznym orędziu Dalajlama niespodziewanie pozdrowił wszystkich „członków partii komunistycznej, przywódców, urzędników i fachowców, którzy nie utracili tybetańskiego ducha i pracują na rzecz prawdziwych interesów naszego narodu", wyrażając przy tym „najwyższy podziw" ich „niezwykłej odwadze", a mieszkający w Pekinie Bapa Phuncog Łangjal - weteran ruchu komunistycznego, który spędził w karcerze 18 lat i został zrehabilitowany po śmierci Mao - wezwał przewodniczącego Hu do zmiany polityki partii wobec Dalajlamy oraz odsunięcia „jastrzębi, robiących kariery i majątki na walce z separatyzmem oraz blokujących proces pojednania i dialogu". Władze chińskie odpowiedziały na te słowa falą restrykcji i zakazów obchodzenia świąt religijnych, kolejną kampanią „edukacji patriotycznej" oraz bezprecedensową czystką Tybetańczyków na najniższych szczeblach administracji TRA, zarezerwowanych do niedawna dla przedstawicieli rdzennej ludności. Usunięcie 54 (z 78) okręgowych sekretarzy oskarżanych o „brak gorliwości" w walce z separatyzmem oraz zastąpienie ich chińskimi „ochotnikami" z różnych prowincji ChRL zbiegło się z szóstą, jeszcze bardziej jałową od poprzednich, rundą rozmów między przedstawicielami chińskiego państwa a wysłannikami zapowiadającego stopniowe przejście na „całkowitą emeryturę polityczną" i poświęcenie się sprawom duchowym Dalajlamy.
Latem, wzorem większości poprzedniczek, kampania „zrób to sam" przekroczyła granice TRA, w którym wedle oficjalnych doniesień chińscy imigranci zdążyli już stworzyć struktury mafijne (napływ osadników do Lhasy, i towarzyszącą im jak cień inflację, zwiększyła tego roku katastrofalna powódź, która odebrała dach nad głową milionom mieszkańców Chin właściwych). Pekin nakazał przesiedlenie do miast stu tysięcy tybetańskich koczowników z pustkowi Qinghai, uznając - tradycyjnie, wbrew opiniom ekspertów - że stanowią oni nie odwieczną, integralną część ekosystemu, lecz zagrożenie dla niezwykle kruchego, bo złożonego tylko z jednego łańcucha pokarmowego, środowiska naturalnego Płaskowyżu. Tymczasem w Gansu policja więziła i katowała grupkę dzieci podejrzewanych o wymalowanie na szkolnym murze niepodległościowego hasła, a w sąsiednim Khamie lawinę wydarzeń uruchomił koczownik z Lithangu, Rongje Adrak, który wskoczył na podium dla oficjeli podczas rocznicowej akademii AL-W, chwycił mikrofon i, ku żywiołowej aprobacie tysięcy ziomków zabranych tam z okazji wielkiej gonitwy koni, nawoływał do powrotu Dalajlamy. Jego natychmiastowe uwięzienie doprowadziło do fali demonstracji, oblężenia lokalnego komisariatu - zakończonego dopiero na prośbę lamów i tybetańskich urzędników, którzy bojąc się rzezi, ze złożonymi dłońmi błagali nomadów o rozejście się do domów - ściągnięcia do regionu tysięcy żołnierzy, totalnej czystki władz lokalnych i zastąpienia ich chińskimi aparatczykami, oraz uruchomienia długiej, brutalnej kampanii edukacji patriotycznej, wzbogaconej dla postrachu o nagłą egzekucję. (Głównego „winowajcę" skazano potem na osiem lat więzienia, a ludziom, którzy próbowali mu pomóc, przekazując informacje zagranicznym mediom, wymierzono - co charakterystyczne dla nowego modelu relacji Chin ze światem oraz priorytetów i ducha roku przedolimpijskiego - kary wyższe o rok i dwa lata). We wrześniu Komisja Kontroli Dyscypliny KPCh opublikowała poufny „Dokument nr 2", dając sygnał do kampanii „prześwietlania i oczyszczania" szeregów tybetańskich kadr: „W naszej partii wciąż istnieje mała grupa elementów dysydenckich, których oddanie ideałom, poglądom i stanowiskom politycznym jest niepewne. Ssą pierś partii komunistycznej, lecz nazywają Dalajlamę matką. Jeżeli nie zdołamy ich wyeliminować, sytuacja stanie się bardzo niebezpieczna".
Nowe nastawienie władz doskonale odzwierciedlał klimat październikowych zakazów, nakazów, szantaży i gróźb, którymi próbowano - jak zawsze, bezskutecznie - odstraszyć Tybetańczyków od świętowania ceremonii wręczenia Złotego Medalu Kongresu Dalajlamie, podczas której urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych stanął po raz pierwszy u boku przywódcy Tybetu i wezwał przewodniczącego Hu Jintao do przyjęcia go w Pekinie. Policja wystawiała blokady na drogach, zamykała blogi i portale internetowe, przeszukiwała samochody, konfiskowała anteny satelitarne, sztuczne ognie i kadzidła, rozpędzała, biła i zatrzymywała dziesiątki osób oraz na tydzień odcięła od świata lhaski Drepung - z setkami duchownych i pielgrzymów w środku - po tym jak mnisi na znak radości i oddania zaczęli zawieszać flagi modlitewne oraz bielić ściany szesnastowiecznej rezydencji „Obecności" w tym klasztorze. Sam Dalajlama, próbując zapewne dać do zrozumienia liderom partii komunistycznej, że mieszanie się w sprawy religii i reinkarnacji w celu przejęcia kontroli nad procesem sukcesji przywódców Tybetu jest nie tylko szkodliwe dla buddyzmu, ale też śmieszne i krótkowzroczne, zaczął publicznie napomykać, że może osobiście - lub w demokratycznym głosowaniu - wskazać swego następcę.
Mieszkańcy Tybetu, zwłaszcza ci z hukou, „meldunkiem" w TRA, mają ogromne trudności z uzyskaniem paszportu i zgody na opuszczenie kraju. Według chińskich mediów w 2003 roku za granicę wyjechało ich „o 200 więcej niż rok wcześniej", czyli dokładnie 300 (trzystu). Nie wiadomo, czy liczba ta obejmuje członków licznych delegacji rządowych. Każdego roku do Indii przedostają się dwa-trzy tysiące Tybetańczyków. Systematycznie zacieśniający współpracę z Pekinem rząd Nepalu, który wcześniej - na podstawie „dżentelmeńskiej umowy" z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) - nie przeszkadzał w tranzycie Tybetańczyków do Indii, zmienił politykę w maju 2003 roku, wydając pracownikom ambasady ChRL w Katmandu 18 uciekinierów z Tybetu. Wszyscy oni spędzili kilka miesięcy w areszcie śledczym w Szigace, w którym byli bici i maltretowani. W tym samym czasie chińska straż graniczna kilkakrotnie otwierała ogień do uciekinierów z Tybetu i ścigała ich na terytorium Nepalu. W styczniu 2005 roku nepalskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poleciło zamknąć stołeczne biuro przedstawiciela Dalajlamy oraz Tybetańskie Biuro ds. Opieki nad Uchodźcami. Przedstawicielstwo pełniło funkcję nieformalnej ambasady i rzecznika interesów społeczności tybetańskiej; Biuro Opieki działało od niemal 45 lat i służyło pomocą uchodźcom, którzy osiedlili się w Nepalu po upadku powstania w Tybecie w 1959 roku, oraz zapewniało schronienie (dach nad głową, wyżywienie i pomoc medyczną) nowym uciekinierom, wśród których przeważają duchowni oraz młodzież i dzieci. 30 września 2006 roku na oczach setek zachodnich himalaistów, którzy natychmiast przekazali tę informację przez telefony satelitarne, funkcjonariusze wujing, paramilitarnej Ludowej Policji Zbrojnej (LPZ), otworzyli ogień do grupy kilkudziesięciu uchodźców na granicznej przełęczy Nangpa-la, zabijając co najmniej dwie osoby. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezzwłocznie doniesienia te zdementowało. Kiedy kilka dni później okazało się, że wspinacze zrobili zdjęcia zwłok kilkunastoletniej mniszki i aresztowanych dzieci, Pekin oświadczył wtedy, że zaatakowani przez „przestępców" żołnierze strzelali w obronie własnej. Wkrótce potem ujawniono film, na którym widać, jak funkcjonariusze przyjmują pozycje strzeleckie, spokojnie mierzą i strzelają z karabinów szturmowych w plecy bezbronnych, oddalonych od nich o ponad sto metrów kobiet i dzieci. Tym razem władze chińskie odmówiły komentarza, informując zagranicznych dyplomatów, że była to po prostu „normalna procedura strzeżenia granicy". Z pewnością obowiązuje ona nadal, ponieważ nie ukarano winnych tamtego zabójstwa, a LPZ strzelała do tybetańskich uchodźców również w październiku 2007 roku.
Rok 2008
Co musicie przeżywać wy, skoro ja, ślepy, nie mogę na to patrzeć?
Tusong, dwudziestodziewięcioletni niewidomy mnich, który 19 kwietnia 2008 roku odebrał sobie życie w klasztorze Amdo Kirti
Decyzją Komitetu Centralnego KPCh, MKOl i astrologów (za sprawą magii pomyślnych „ósemek") rok 2008 i sierpniowe igrzyska w Pekinie miały być dla Chin trampoliną do klubu światowych potęg, wizerunkowe marzenia partyjnych dygnitarzy zniweczyła jednak eksplozja gniewu i frustracji Tybetańczyków, zmagających się od niemal dwóch dekad z nową, agresywną polityką chińskich władz.
Do pierwszych poważnych protestów doszło podczas lutowych obchodów buddyjskiego święta Monlam w okręgu Rebgong (chiń. Tongren) prowincji Qinghai, gdzie po spontanicznej kampanii palenia obszytych futrem ubrań władze mnożyły restrykcje i prowadziły intensywną „reedukację". Błahy incydent wyzwolił tłumioną niechęć, przeradzając się w bijatykę między zgromadzonymi przed świątynią Tybetańczykami a policją i wmieszanymi w tłum tajniakami. Natychmiast ściągnięto wojskowe posiłki i zatrzymano 200 osób - dwie z nich, brutalnie pobite, zmarły, co doprowadziło do kolejnych starć. Kres niepokojom położyła dopiero interwencja opata lokalnego klasztoru.
Choć dzięki agresywnym środkom kontroli, prewencyjnym zatrzymaniom, kamerom przemysłowym i armii konfidentów władzom od ponad dziesięciu lat udawało się zapobiegać poważniejszym incydentom związanym z dwoma najważniejszymi datami współczesnego kalendarza tybetańskiego - rocznicami wybuchu powstania w 1959 roku i urodzin Dalajlamy - 10 marca z klasztoru Drepung ruszyło ku Lhasie około 300 mnichów, których natychmiast otoczyli funkcjonariusze LPZ i zepchnęli z powrotem do świątyni. W tym samym czasie przed Dżokhangiem protestowało kilkunastu duchownych klasztoru Sera i świeckich, błyskawicznie pobitych i zatrzymanych przez policję. Władze musiały przeczuwać nadciągającą burzę - strzępy informacji o podobnych incydentach napływały również z prowincji Qinghai i Gansu - bowiem największe stołeczne świątynie otoczono wojskowymi kordonami, nie zatrzymało to jednak mnichów z Sera, którzy następnego dnia ruszyli ku miastu, skandując niepodległościowe hasła i domagając się zwolnienia uwięzionych współbraci. Uzbrojeni policjanci rozproszyli pochód przy pomocy granatów z gazem łzawiącym, a władze - tradycyjnie oskarżające o wywołanie niepokojów „klikę dalaja" - nakazały komitetom dzielnicowym przeszukanie wszystkich mieszkań w tybetańskich kwartałach, zarządzając obławę na duchownych bez stołecznego hukou. Dwa kolejne dni należały do mnichów trzeciej z „wielkich siedzib", Gandenu, oraz lhaskich mniszek, których marsze rozbito w podobny sposób. Niepokój w mieście potęgowały pogłoski, że uwięzieni w odciętych od świata (w tym wody i elektryczności) klasztorach na znak protestu przebijają się nożami i podpalają.
Rankiem 14 marca mnisi z położonego w centrum Lhasy sanktuarium Ramocze przewrócili policyjny samochód, który blokował ich bramę. Tym razem, jak pod koniec lat osiemdziesiątych, w obronie duchownych stanęli świeccy, obrzucając kamieniami i zmuszając do ucieczki interweniujących funkcjonariuszy. Podobnie jak wówczas - rozmyślnie lub nie (najwyżsi przywódcy TRA, do których należy podejmowanie kluczowych decyzji, byli w tym czasie w Pekinie na dorocznym posiedzeniu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) - błyskawicznie rosnący tłum sprowokowały same władze, wycofując siły policyjne i pozostawiając ulice tybetańskich kwartałów demonstrantom, którzy ruszyli nimi, niszcząc wszystkie symbole i ślady chińskiej obecności na Dachu Świata - flagi, biura, sklepy, hale targowe, restauracje, samochody, skutery - obrzucając kamieniami chińskich przechodniów i polując na wszechobecnych tajniaków. Tybetańscy sklepikarze ratowali swój dobytek, zawiązując na drzwiach khataki, tradycyjne białe szarfy. Wedle rządowych mediów w podpalanych budynkach zginęło dziesięć osób. Po południu władze ogłosiły całodobową godzinę policyjną, a wieczorem wyprowadziły na ulice wozy pancerne, paramilitarną wujing oraz wojsko - w tym elitarne oddziały AL-W, stacjonujące na co dzień w odległym o ponad 1250 kilometrów Chengdu, stolicy Sichuanu. Żołnierze tłumili zamieszki, używając ostrej amunicji i zabijając, według różnych źródeł, od kilkudziesięciu do stu osób. Dane te trudno zweryfikować, ponieważ z Lhasy i innych protestujących regionów Tybetu zaczęto natychmiast usuwać wszystkich cudzoziemców, a masowym rewizjom - oraz polowaniu na podejrzanych, byłych więźniów politycznych i nieposiadających lhaskiego meldunku - towarzyszyło nieodmiennie konfiskowanie telefonów komórkowych. Tego dnia do wielotysięcznych demonstracji i starć z policją doszło również między innymi w Labrangu (chiń. Xiahe), w prowincji Gansu oraz w Kardze, w Sichuanie - czyli we wszystkich trzech tradycyjnych prowincjach Tybetu, co nie zdarzyło się nawet w czasie powstania w latach pięćdziesiątych. Wszędzie powiewano zakazanymi flagami, wznoszono niepodległościowe hasła (choć bywało, że demonstranci, jak gdyby chcieli podkreślić wierność obowiązującym przepisom, mówili tylko o autonomii) i żądano powrotu Dalajlamy, który wezwał Chińczyków i swoich rodaków do niestosowania przemocy oraz zwrócił się o mediację wyjątkowo oszczędnej w swych apelach o „powściągliwość" i dialog społeczności międzynarodowej.
Wojsko przywróciło spokój w stolicy - ale nie na jej długo jeszcze wstrząsanych protestami rubieżach - 15 marca, a policja wróciła do skompromitowanej przed dwudziestu laty strategii „obrotowych drzwi", dokonując setek przypadkowych zatrzymań połączonych z okrutnym biciem i torturami. Ponieważ zabrakło miejsc w instytucjach izolacyjnych, Tybetańczyków przetrzymywano w halach i magazynach. Ogłoszono też dwudniowe ultimatum dla uczestników rozruchów, nakazując im oddać się w ręce służb bezpieczeństwa. Blokada informacyjna była już tak szczelna, że doniesienia o kolejnych protestach - na przykład w Kanlho (chiń. Gannan), w Gansu, w Dału (chiń. Daofu), w Sichuanie oraz, krwawo stłumionym, w Labrangu - przekazywała niemal wyłącznie Oser (chiń. Weise), mieszkająca w Pekinie najsłynniejsza poetka Tybetu.
Następnego dnia, wracając do języka rewolucji kulturalnej, Pekin ogłosił „wojnę ludową z wpływami kliki dalaja", a przez Amdo i Kham przetoczyła się fala masowych demonstracji: najwięcej ofiar, od kilkunastu do 30, było w okręgu Ngaba (chiń. Aba) prowincji Sichuan.
Doniesienia o blisko stu pięćdziesięciu bliźniaczo podobnych protestach - marszach duchownych i świeckich z zakazanymi flagami i portretami Dalajlamy, obrzucaniu kamieniami budynków rządowych, zrywaniu chińskich sztandarów, strzelaniu na oślep do demonstrantów, brutalnym biciu, drastycznych środkach prewencyjnych, listach gończych, masowych zatrzymaniach, setkach „zaginionych", torturach, samobójstwach, głodzie w otoczonych kordonami świątyniach czy dzielnicach, odbieraniu krewnym zwłok zabitych, czystkach urzędników tybetańskich, odwetowych kampaniach reedukacyjnych oraz dyskryminacji i nękaniu przez Hanów - napływały z całego etnicznego Tybetu (a nawet szkół w Chinach właściwych, gdzie demonstrowali tybetańscy uczniowie) nieprzerwanie, dzień po dniu, do połowy kwietnia. Ostatnie, najbardziej rozpaczliwe manifestacje, były już tylko jednoosobowe, niemniej strzelano i do samotnych mniszek w Kardze. Władze chińskie nie tylko nie wyciągnęły jedynego racjonalnego wniosku - konieczności uznania apeli Dalajlamy o faktyczną autonomię i zuniformizowaną administrację dla wszystkich ziem tybetańskich tudzież rewizji polityki „chwytania oburącz", której owoce właśnie zbierały - lecz wciąż nakręcały spiralę represji: w najbardziej niespokojnych regionach liczba żołnierzy i funkcjonariuszy policji zrównała się niemal z wielkością populacji tybetańskiej. Co więcej, machina propagandowa, posługując się zdjęciami z „incydentu 14 marca", fabrykując absurdalne doniesienia o konfiskowaniu broni (czytaj: przedmiotów rytualnych lub wotów skruszonych kłusowników) w klasztorach buddyjskich czy celebrując oburzenie protestami na trasie konwojowanego przez świat niczym groźny bandyta znicza olimpijskiego, konsekwentnie podsycała antytybetańskie nastroje Hanów i ksenofobię fenqing, „młodych gniewnych" nacjonalistów, nawołujących do krwawej rozprawy z „niewdzięcznymi barbarzyńcami". Z drugiej strony, szowinistyczna nagonka skłoniła bardzo wielu chińskich dysydentów i intelektualistów do zabrania głosu w obronie Tybetańczyków oraz umiarkowanych postulatów ich przywódcy (kilkudziesięciu adwokatom, którzy zadeklarowali gotowość reprezentowania oskarżonych, grożono utratą odnawianych co rok licencji).
Według podających sprzeczne dane chińskich mediów zatrzymano ponad sześć tysięcy Tybetańczyków (przy około 130 znanych więźniach politycznych w 2007 roku). Władze oficjalnie przyznały się do tylko jednej tybetańskiej ofiary (diaspora informowała o ponad dwustu): zastrzelonego pod koniec kwietnia „powstańca", który miał wcześniej zabić oficera policji w Darlagu (chiń. Dari), w Gologu (chiń. Guoluo). Setki mnichów lhaskich klasztorów potajemnie wywieziono do ośrodków internowania w Qinghai. Do końca igrzysk olimpijskich Tybet pozostał gigantycznym więzieniem, które można było opuścić jedynie na podstawie spec-przepustki (bez żadnej zresztą gwarancji znalezienia miejsca w hotelu w Chinach właściwych, gdzie formalnie zakazano meldowania Tybetańczyków i Ujgurów). Sieć legitymujących co krok blokad, posterunków i patroli zaciśnięto tak ciasno, że po marcu z kraju udało się wydostać ledwie garstce uchodźców. Nad wieloma wschodnimi regionami unosiło się widmo głodu, gdyż w porze zasiewów pola leżały odłogiem, ponieważ większość chłopów uciekła przed prześladowaniami w góry lub do lasów.
Pierwsze wyroki za udział w lhaskich protestach zapadły już pod koniec kwietnia: 17 Tybetańczyków skazano wtedy na kary od trzech lat do dożywotniego więzienia. Wszystko wskazuje na to, że jak zawsze w takich okolicznościach, oskarżonym odmówiono prawa do uczciwego procesu i skutecznej obrony. Tradycyjnie też władze chińskie bardzo powściągliwie informowały o jakichkolwiek szczegółach, takich jak choćby dane skazanych - jeden z nielicznych wyjątków, najprawdopodobniej w celu zastraszenia potencjalnych naśladowców, zrobiono w listopadzie dla Łangdu (dożywocie) i sześciu innych pracowników organizacji pozarządowych, których ukarano wyłącznie za „przekazywanie informacji", między innymi „klice dalaja".
W najbardziej dramatycznym roku ostatnich trzech dekad - w którym „wolny świat" miał dla Tybetańczyków wyłącznie zwyczajowe, symboliczne apele, czyli puste gesty, prawdopodobnie upewniające tylko przywódców w Pekinie o słuszności i opłacalności polityki twardej ręki - wysłannicy Dalajlamy spotykali się z przedstawicielami władz chińskich trzykrotnie. W maju, w trybie nadzwyczajnym, mówiono o kryzysie (bez żadnych wymiernych rezultatów), umawiając się jednak na kontynuowanie formalnych kontaktów. W lipcu, podczas siódmej rundy rozmów, Tybetańczycy oświadczyli, że „bez poważnego i szczerego oddania drugiej strony kontynuowanie procesu dialogu niczemu nie służy", ale też zostali poproszeni o przedstawienie na piśmie swoich postulatów, co uczynili w listopadzie. Władze chińskie kategorycznie odrzuciły ich „Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego" - składające się wyłącznie z odwołań do postanowień konstytucji ChRL i odpowiednich ustaw - jako próbę uzyskania „niepodległości" czy „półniepodległości". Zapowiadający pełne wycofanie się z życia politycznego Dalajlama, który uznał dialog za martwy, w trybie konstytucyjnym zwołał Nadzwyczajne Zgromadzenie elit diaspory, oddając głos najwyższemu suwerenowi. Delegaci, którym przekazano także tysiące opinii z samego Tybetu, opowiedzieli się w listopadzie za kontynuacją polityki Drogi Środka i niezmiennym przewodnictwem Dalajlamy.
Przyszłość nie wróży jednak dobrze: przed rokiem newralgicznych, okrągłych rocznic - choćby proklamowania ChRL, narodowego powstania i stanu wojennego w Tybecie, masakry w Pekinie czy Nobla Dalajlamy - władze chińskie trwają przy polityce twardej ręki, czy raczej „obu rąk", odpowiedzialnych obok ścisłej kontroli policyjnej za napędzany rządowymi subwencjami szybki rozwój gospodarczy, i zapowiadają budowę nowych linii kolejowych oraz kontynuację urbanizacji (według oficjalnych danych w 2008 roku do „murowanych domów" przesiedlono kolejne 312 tysięcy chłopów i koczowników z TRA), co jak do tej pory pogłębiało tylko - stojące za tegorocznymi protestami - marginalizację i rozgoryczenie rdzennej ludności Tybetu.
Polska
W lutym w Sejmie VI kadencji zarejestrowano kolejny Zespół do spraw Tybetu, na czele którego stanęła ponownie posłanka Beata Bublewicz.
W czasie wiosennego kryzysu, podobnie jak w innych państwach demokratycznych, apele o przywrócenie spokoju w Tybecie i protesty przeciwko brutalnym represjom władz chińskich wystosowali między innymi członkowie Zespołu, prezydent RP i MSZ, a marszałek senatu Bogdan Borusewicz na znak solidarności zaprosił do Polski Dalajlamę. Do trzeciej wizyty owacyjnie witanego przywódcy Tybetańczyków doszło w grudniu: w czasie obchodów rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla Jego Świątobliwość spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Nicolasem Sarkozym, w Krakowie odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a we Wrocławiu honorowe obywatelstwo miasta. W Warszawie przyjęli go marszałkowie obu izb, władze stolicy oraz - co podkreślano, prywatnie - prezydent Lech Kaczyński.
Wszystkie te gesty były wymowne i potrzebne, niemniej nie szły za nimi żadne działania na płaszczyźnie wykonawczej, które mogłyby skłonić przywódców ChRL do zmiany polityki w Tybecie. Gorzej, na przykład premier, który nie wziął udziału w ceremonii otwarcia pekińskich igrzysk, przekreślił ten gest w czasie późniejszej wizyty w Chinach, wygłaszając tam zdumiewającą pochwałę podwójnych standardów praw człowieka.
Unia Europejska, wyprzedzając USA, jest największym partnerem ChRL. W sytuacji, w której poszczególne państwa europejskie nie potrafią lub nie chcą zdobyć się na prowadzenie dalekowzrocznej, konstruktywnej polityki wobec Chin, która wzmacniałaby obóz reformatorski, a nie partyjnych twardogłowych, najlepszym rozwiązaniem byłoby powołanie, wzorem administracji Stanów Zjednoczonych, Specjalnego Koordynatora do spraw Tybetu przy Radzie Europejskiej. O tym, jak nieskuteczna i nieopłacalna jest polityka ugłaskiwania przywódców KPCh, najlepiej świadczy przykład prezydenta Francji, który zapłacił - bezprecedensowym - zerwaniem szczytu UE-Chiny za roczne kluczenie w sprawie obecności na igrzyskach oraz próby przypodobania się to własnej opinii publicznej, to znów Pekinowi.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-11-01: Pekin zapowiada budowę trzeciej linii kolejowej w TRA
- Raporty HFPC, 2014-10-31: Nepal „nie będzie wydawał dokumentów” tybetańskim uchodźcom
- Raporty HFPC, 2014-10-28: Były dowódca Tybetańskiego Okręgu Wojskowego usunięty z partii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Samospalenie jako akt oporu
- Raporty HFPC, 2014-10-26: Mnich z Sogu skazany na dwanaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-10-25: Władze Dzomdy zmuszają do powrotu wszystkich duchownych
- Raporty HFPC, 2014-10-22: Zakaz prac wydobywczych w Zato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Raporty HFPC, 2014-10-18: Zatrzymanie kolejnego samotnego demonstranta w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-10-17: Khenpo Karce skazany na dwa i pół roku więzienia w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Raporty HFPC, 2014-10-15: Modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Raporty HFPC, 2014-10-11: Komenda policji i areszt przed klasztorem w Zungczu
- Raporty HFPC, 2014-10-10: „Podniesienie rangi” Ludowej Policji Zbrojnej w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-10-08: Odwetowa kampania w Driru
- Raporty HFPC, 2014-10-07: Aresztowanie samotnego demonstranta w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Prefektura Ngari Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Zasady wymiany liderów dwóch komitetów w wioskach
- Raporty HFPC, 2014-10-05: Samospalenie przed komisariatem w Gade
- Raporty HFPC, 2014-10-03: „Nieformalne rozmowy” o pielgrzymce Dalajlamy do Chin
- Raporty HFPC, 2014-09-30: Protest przeciwko kopalniom w okręgu Maldrogongkar
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khenpo Cultrim Lodo: Pilny apel o zachowanie i ochronę języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2014-09-28: Wymuszone „świętowanie” w Driru
- Raporty HFPC, 2014-09-26: Siedem lat więzienia za obrażanie ludzi noszących futra chronionych zwierząt
- Raporty HFPC, 2014-09-24: Ilham Tohti skazany na dożywocie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Larung Gar nie jest Szambalą
- Raporty HFPC, 2014-09-22: Samospalenie studenta w Coe
- Raporty HFPC, 2014-09-20: Rozbudowa policyjnego aresztu w Driru
- Raporty HFPC, 2014-09-19: Drakoński wyrok za symboliczny protest w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mówi Ilham Tohti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddyzm tybetański w wydaniu partii
- Raporty HFPC, 2014-09-09: Dzigme Gjaco z Labrangu skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Moje chińskie wykształcenie
- Raporty HFPC, 2014-09-07: Pobicie chłopa przez urzędników w Zato
- Raporty HFPC, 2014-09-05: Dodatkowe posterunki policyjne na szosie w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Restauracyjny rewkult w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-08-31: Phurbu Rinpocze z Kardze w więzieniu Mianyang
- Raporty HFPC, 2014-08-29: Mnich z Driru skazany na dziewięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-08-28: Władze wymuszają klakę dla „fałszywego Panczena” w Namlingu
- Raporty HFPC, 2014-08-26: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas buddyjskiego święta w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tragedia klasztoru Karma
- Raporty HFPC, 2014-08-22: Oficjalne potwierdzenie śmiertelnych ofiar tłumienia protestów w Lhasie w 2008 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wolność jest bezcenna
- Raporty HFPC, 2014-08-17: „Lhaski Konsensus”
- Raporty HFPC, 2014-08-12: Powrót uwięzionego opata do klasztoru Rongpo w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy niszczą swoją broń
- Raporty HFPC, 2014-08-09: Drakońskie kary za protest przeciwko zaporze w Lhundrubie
- Raporty HFPC, 2014-08-06: Ośmiu skazanych po zamachu w Dege
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka partii wobec religii w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-31: Intronizacja portretu Dalajlamy w Bathangu
- Raporty HFPC, 2014-07-30: Władze Driru ogłaszają własny kodeks
- Raporty HFPC, 2014-07-29: Kampania antykorupcyjna w Tybecie
- Raporty HFPC: Oser: Szkoły w czarnych namiotach
- Raporty HFPC, 2014-07-23: Ukończenie drugiej linii kolejowej w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Popołudnie z żoną i synkiem Ilhama
- Raporty HFPC, 2014-07-18: Samobójstwo mnicha w proteście przeciwko restrykcjom w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-07-11: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Sertharze
- Raporty HFPC, 2014-07-10: Policja katuje kilkunastu Tybetańczyków w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2014-07-08: Potajemne obchody urodzin Dalajlamy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe zarzuty pół roku po aresztowaniu Khenpo Karmy Cełanga
- Raporty HFPC, 2014-07-04: Czterech aresztowanych po protestach przeciwko kopalni w Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Transgraniczne aresztowanie Khenpo Karmy Cełanga z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2014-06-27: Zwolnienie o północy, by zapobiec powitaniu więźniarki w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy dokonują samospaleń
- Raporty HFPC, 2014-06-21: Komisariaty w klasztorach Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Do Lhasy z płomieni
- Raporty HFPC, 2014-06-15: Zamknięcie okręgu Pasze, restrykcje przed „Kalaczakrą” w Indiach
- Raporty HFPC, 2014-06-14: Władze przerywają powitanie byłego więźnia w Sertharze
- Raporty HFPC, 2014-06-13: Nadzwyczajne środki kontroli Ujgurów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-06-11: Specjalne środki bezpieczeństwa z powodu ceremonii buddyjskiej w Coe
- Raporty HFPC, 2014-06-07: Władze przerywają modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-06-05: Władze w Darcedo aplikują duchownym „pięć radości”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Tan Zuoren: Piękno ostateczne
- Raporty HFPC, 2014-06-01: Przymusowe „ćwiczenia antyseparatystyczne” w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-31: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-30: Władze odradzają nauczanie języka tybetańskiego w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-28: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: O skutkach tak zwanych dziesięciu nowych cnót
- Raporty HFPC, 2014-05-23: Władze każą zamknąć szkołę dla dzieci koczowników w Mato
- Raporty HFPC, 2014-05-22: Kampania wymuszania „lojalności” w Pemie
- Raporty HFPC, 2014-05-21: Aresztowanie krewnego po samobójczym proteście w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-20: Powtórne zwolnienie, wykluczenie ze stanu duchownego opata z Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Czojing Kalden: To karma
- Raporty HFPC, 2014-05-18: Przedterminowe zwolnienie w Draggo
- Raporty HFPC, 2014-05-17: Władze wymuszają zmianę zarządu klasztoru Zilkar w Tridu
- Raporty HFPC, 2014-05-15: Pacyfikacja protestów przeciwko kopalniom w okręgu Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-14: Zwolnienie i ponowne aresztowanie opata z Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-13: Zamknięcie szkoły, trzynaście lat więzienia dla nauczyciela w Czency
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetański hymn w Chinach
- Raporty HFPC, 2014-05-11: Protest w sprawie odszkodowań w Dege
- Raporty HFPC, 2014-05-10: Protesty po samobójstwie w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-08: Samobójstwo w proteście przeciwko kopalni w Dzogangu
- Teksty. Z perspektywy świata: Jewher Ilham: O tacie
- Raporty HFPC, 2014-04-28: Władze niszczą tybetańskie cegielnie w Dziekundo
- Raporty HFPC, 2014-04-27: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-04-26: Przedterminowe zwolnienie komika z Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-04-24: Nękanie krewnych po samospaleniu w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Po co wpychają się do domów i świątyń z „portretami przywódców”?
- Raporty HFPC, 2014-04-19: Krewny zatrzymany za fotografowanie samospalenia w Dału
- Raporty HFPC, 2014-04-17: Zatrzymanie nauczyciela buddyjskiego w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-04-15: Samospalenie w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Ngaba płonie
- Raporty HFPC, 2014-04-10: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Manikengo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Cmentarz męczenników” na lhaskim przedmieściu
- Raporty HFPC, 2014-04-06: Zatrzymanie kolejnego mnicha i dwóch nastolatków w Sogu
- Raporty HFPC, 2014-04-05: Sołtysi z Driru skazani na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-03: Pisarz z Driru skazany na trzynaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-02: Osiemnaście lat więzienia dla mnicha z Driru
- Raporty HFPC, 2014-04-01: Więcej informacji o samospaleniu, zatrzymania w Bathangu
- Raporty HFPC, 2014-03-31: Popularny pisarz zwolniony w więzienia w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2014-03-30: Samospalenie mniszki w Bathangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Słoń i mysz
- Raporty HFPC, 2014-03-26: Zgon mnicha, który dokonał samospalenia, zatrzymania w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2014-03-25: Zatrzymanie sześciu mnichów w Sogu
- Raporty HFPC, 2014-03-23: Dwanaście za lat więzienia za udział w pokojowym proteście w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-03-22: Zgon mnicha, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-03-21: Zgon warunkowo zwolnionego więźnia w Maczu
- Raporty HFPC, 2014-03-20: Zatrzymanie mnicha, restrykcje wobec klasztorów w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Palden: List pożegnalny
- Raporty HFPC, 2014-03-18: Czterech kolejnych zatrzymanych w Sogu
- Raporty HFPC, 2014-03-16: Rocznicowe samospalenie w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-03-16: Samospalenie mnicha w Cekhogu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niewzruszony opór
- Raporty HFPC, 2014-03-12: Władze dopuszczają adwokata do Khenpo Karcego z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Raporty TIN, 1999-02-25: Marcowe rocznice: „Walka krwi i ognia” (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-03-01: Trzy lata więzienia dla mnicha z Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd ludowy okręgu Dzoge: Doraźne metody zwalczania samospaleń
- Raporty HFPC, 2014-02-26: Maltretowany więzień z Maczu w stanie krytycznym
- Raporty HFPC, 2014-02-25: Samobójstwo zamiast aresztowania w Markhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zagraniczni dziennikarze w Tybecie w latach pięćdziesiątych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Z okazji setnego posiedzenia Grupy Tybetańskiej w PE
- Raporty HFPC, 2014-02-19: Zatrzymania po samospaleniu w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2014-02-18: Zgon byłego mnicha, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-02-16: Kary zbiorowe za samospalenia w Dzoge
- Raporty HFPC, 2014-02-15: Zgon mężczyzny, który podpalił się w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2014-02-14: Samospalenie w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-02-13: Zatrzymanie czterech mnichów w Sogu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gao Yu: Sprawa Ilhama Tohti – najnowszy w litanii błędów
- Raporty HFPC, 2014-02-10: Drakońskie wyroki w Driru
- Raporty HFPC, 2014-02-09: Tysiące wiernych żądają uwolnienia opata z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2014-02-08: Śmierć torturowanego demonstranta w Driru
- Raporty HFPC, 2014-02-07: Samospalenie w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2014-02-05: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-02-04: Policyjna demonstracja siły w rocznicę masakry w Draggo
- Raporty HFPC, 2014-02-02: Władze Czamdo odmawiają zwolnienia opata z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Raporty HFPC, 2014-01-28: Sympatyzujący z Tybetańczykami „adwokat praw” skazany w Pekinie
- Raporty HFPC, 2014-01-25: Rozprawa z „ruchem jedności”, masowe zatrzymania w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-01-24: Obawy o stan zdrowia uprowadzonego opata z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2014-01-22: Zatrzymania dwa miesiące po samospaleniu mnicha w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Raporty HFPC, 2014-01-17: Milcząca demonstracja w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właśnie zabrali Ilhama Tohti
- Raporty HFPC, 2014-01-15: Przedterminowe zwolnienie mnicha-pisarza z Labrangu
- Raporty HFPC, 2014-01-14: Sądy TRA zapowiadają „rozprawę z podziemiem religijnym”
- Raporty HFPC, 2014-01-10: Trzech skazanych za samospalenia w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-01-08: Zamknięcie trzech klasztorów w „niestabilnym” Driru
- Raporty HFPC, 2014-01-04: Uwięziony opat z Nangczenu apeluje o spokój
- Raporty HFPC, 2014-01-02: Sześć lat więzienia rok po samospaleniu w Sangczu
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2013-12-31: Zamknięcie klasztoru Dron w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cultrim Gjaco: List pożegnalny
- Raporty HFPC, 2013-12-28: Zamykanie obozów, przedterminowe zwolnienia w Qinghai i Gansu
- Raporty HFPC, 2013-12-27: Szesnastu zatrzymanych za udział w demonstracji w Nangczenie
- Raporty HFPC, 2013-12-26: Troje zatrzymanych za spalenie chińskiej flagi w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-25: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-12-24: Zatrzymanie za „fałszywego tulku” Rongpo w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-12-23: Pieśniarz i dwóch innych skazanych na drakońskie kary w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-22: Zatrzymanie autora podpisanych ulotek w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-21: Demonstracja mnichów w Nangczenie
- Raporty HFPC, 2013-12-20: Zakatowanie mnicha z Driru w policyjnym areszcie
- Raporty HFPC, 2013-12-19: Samospalenie mnicha w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-12-18: Zatrzymanie dwóch mnichów w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-12-17: Najazd policji na klasztory w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-14: Zatrzymanie trzech mnichów z Driru w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Topden: Pieśń Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-07: Dziewięciu skazanych po protestach w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-05: Zgon mężczyzny, który podpalił się w Merumie
- Raporty HFPC, 2013-12-04: Samospalenie młodego mężczyzny w Merumie
- Raporty HFPC, 2013-12-03: Kolejne zatrzymania w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Raporty HFPC, 2013-11-26: Zwolnienia, zatrzymanie w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-24: Zatrzymanie siedmiu osób po samospaleniu w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-11-23: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa po samospaleniu w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-11-22: Cztery i pół roku więzienia za modły po samospaleniu w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-11-19: Hiszpańskie nakazy aresztowania pięciu chińskich przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Uciszona w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-11-16: Zatrzymanie trzech mężczyzn za plakaty niepodległościowe w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-14: Niszczenie masztów flagowych w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-11-13: Zgon mnicha, który podpalił się w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-11-12: Samospalenie mnicha w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-11-10: Lokalni aparatczycy sabotują inspekcję w Zato
- Raporty HFPC, 2013-11-09: Wioski w Kardze i Juszu odmawiają wywieszania chińskich flag
- Raporty HFPC, 2013-11-08: Zatrzymanie siedemnastu osób w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-06: „Zakazany” hymn Tybetu na oficjalnej stronie chińskiej telewizji
- Raporty HFPC, 2013-11-05: Okaleczony przez policję koczownik w areszcie domowym w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana chińskiej polityki w Tybecie?
- Raporty HFPC, 2013-11-03: Policja zmusza seniorów do zakończenia protestu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-11-02: Siedem lat więzienia za protesty w Kardze i Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-11-01: Nadzwyczajne środki kontroli pojazdów w Kardze po ataku w Pekinie
- Raporty HFPC, 2013-10-29: Ofiary trzęsienia ziemi w Deczenie wciąż czekają na decyzję władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Raporty HFPC, 2013-10-26: Czystka tybetańskich urzędników po protestach przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-10-25: Zatrzymanie mniszki i młodego mężczyzny w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-24: Pięć lat więzienia po samospaleniu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-23: Przedterminowe zwolnienie mnicha z Luczu
- Raporty HFPC, 2013-10-22: Kolejne zatrzymania i protesty w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-20: Zatrzymanie dwóch mnichów z Driru w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-10-18: Zatrzymanie za „antychińskie” posty i zdjęcia Dalajlamy w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-16: Odmowa zawieszania chińskich flag w Czency
- Raporty HFPC, 2013-10-15: Zatrzymanie pisarza i jego kolegi w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spowite szkarłatem sioła i klasztory Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-10-13: Zatrzymanie mnicha, protest duchownych w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-10-12: Doniesienia o czterech zabitych podczas pacyfikacji protestów w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-11: Dziesięć lat więzienia w związku z samospaleniem w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-10-09: Dwa i pół roku więzienia za niepodległościowe okrzyki w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-08: Policja otwiera ogień do demonstrantów w Driru
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Słowo na rocznicę Chińskiej Republiki Ludowej
- Raporty HFPC, 2013-10-04: Protest uczennic przeciwko paszportowej dyskryminacji w Silingu
- Raporty HFPC, 2013-10-03: Masowy protest przeciwko chińskim flagom w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-01: Władze zakazują pogrzebu po samospaleniu w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Grzebanie w telefonach
- Raporty HFPC, 2013-09-29: Samospalenie w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-28: Owacyjne powitanie skazanego za narysowanie zakazanej flagi w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-25: Przedterminowo zwolniony więzień z Kardze w stanie krytycznym
- Raporty HFPC, 2013-09-24: Wielkie zgromadzenie, apele o solidarność w Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Gjamy o kopalniach
- Raporty HFPC, 2013-09-21: Władze odwołują konferencję o „postępowym intelektualiście” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-18: Wyroki mnichów klasztoru Łonpo w Serszulu
- Raporty HFPC, 2013-09-17: Aresztowanie dwa lata po samospaleniu w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziejowy spektakl w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-09-12: Skatowanie sześćdziesięcioletniego demonstranta w Driru
- Raporty HFPC, 2013-09-11: Przedterminowe zwolnienie schorowanego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-09-10: Próba samobójstwa po fali zatrzymań w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mardziang Njug: Trędowate Kirti
- Raporty HFPC, 2013-09-07: Bezkarność chińskich kłusowników w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-09-04: Mniszka torturowana w więzieniu w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Katastrofa górnicza w Lhasie i nasza woda
- Raporty HFPC, 2013-09-01: Wielu pobitych i zatrzymanych – niepokoje w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-31: „Edukacja polityczna” i groźby po protestach w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-29: Pieśniarz z Malho skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-08-28: Robotnicy wracają do pracy po pacyfikacji protestu w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-27: Konfrontacja z chińskimi kłusownikami w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangkje Drubpa Kjab: Łzy historii
- Raporty HFPC, 2013-08-25: Dwa lata więzienia za samospalenie w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Teraźniejszość Tybetu przyszłością Hongkongu
- Raporty HFPC, 2013-08-23: Dwie osoby „zaginione” niemal rok po samospaleniu w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-22: Cztery lata więzienia za protest uczniów w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-08-21: Dwa lata więzienia za „podżeganie” do samospalenia w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-20: Kolejny wyrok za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-19: Kara śmierci za zabójstwo – lub samospalenie – w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-08-18: Pacyfikacja protestu przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-17: Blokada budowy kopalń, napięta atmosfera w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-16: Masowe wyrzynanie zwierząt w Ngamringu
- Raporty HFPC, 2013-08-15: Przedterminowe zwolnienie czterech mnichów z obozu pracy w Tridu
- Raporty HFPC, 2013-08-14: Dwa i pół roku więzienia za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-12: Wyroki pięciu intelektualistów z Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kosztowna armia stróżów „stabilizacji”
- Raporty HFPC, 2013-08-07: Zwolnienie „petentów” w sprawie Tulku Tenzina Delka w Njagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-04: Zatrzymanie kolejnego mnicha po samospaleniu w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-08-03: Mnisi klasztoru Karma w Czamdo skazani na dwa i pół roku więzienia
- Raporty HFPC, 2013-08-01: Zwolnienie po niemal roku bezprawnego uwięzienia po samospaleniu w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2013-07-31: Zatrzymanie i deportacja z TRA za zdjęcia Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-07-30: Aresztowanie czterech „petentów” z Lithangu w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa bunkrów
- Raporty HFPC, 2013-07-28: Zatrzymania po samospaleniu w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-07-27: Oficjalna inauguracja okręgu Conji w prefekturze Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-07-26: Policyjna obława po rozrzuceniu ulotek na przełęczy w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-07-25: Władze chińskie przerywają wielką ceremonię religijną w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2013-07-23: Nowa kampania zwalczania zdjęć Dalajlamy w Qinghai
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Dziesięć lat więzienia za przeniesienie zwłok do klasztoru w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2013-07-21: Samospalenie osiemnastoletniego mnicha w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-07-20: Przeniesienie tybetańskiego sekretarza partii z Dzoge w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-07-19: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-07-18: Pekin „ślubuje rozprawę z nielegalnymi publikacjami” w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bongtak Rilu: Osiem strat osiedlanych koczowników
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stoły modlitewne ekologicznych migrantów
- Raporty HFPC, 2013-07-14: Konfiskaty ziemi koczowników w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-07-13: Zatrzymanie, skatowanie drugiego mnicha w związku z protestem w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-07-10: Aparatczyk odpowiedzialny za dialog wzywa do „bezwzględnej walki z kliką Dalaja”
- Raporty HFPC, 2013-07-04: Zatrzymanie mnicha, który zakłócił partyjne uroczystości w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-07-03: Przedterminowe zwolnienie czterech mniszek w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komitet ds. Narodowości i Religii prowincji Qinghai: Komunikat w sprawie polityki wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-30: Przedterminowe zwolnienie dwóch mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-29: Pekin zaprzecza „zmianie polityki” wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-28: Władze zezwalają na portret Dalajlamy w lhaskim Gandenie
- Raporty HFPC, 2013-06-27: „Eksperymentalne” złagodzenie restrykcji religijnych w dwóch prowincjach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Inne raporty, 2013-06-25: Bezprecedensowa skala „reedukacji” w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-06-24: Zwolnienie koczownika postrzelonego ponad rok temu w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-06-22: Półmetek kampanii „wzmacniania fundamentów, wspierania mas”
- Raporty HFPC, 2013-06-21: Oser i Wang Lixiong w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-06-20: Chiny rejestrują wszystkich użytkowników telefonów i internetu w TRA
- Raporty HFPC, 2013-06-18: Restrykcje i ulotki po śmierci mniszki w Dału
- Raporty HFPC, 2013-06-17: Zgon mniszki, która podpaliła się w Dału
- Raporty HFPC, 2013-06-16: Cztery lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-06-15: Nowe informacje o samospaleniu mniszki w Dału
- Raporty HFPC, 2013-06-14: Pieśniarze z Ngaby skazani na dwa lata więzienia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Gówniana wolność
- Raporty HFPC, 2013-06-12: Krwawe walki o grzyborodne łąki w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-06-11: Samospalenie mniszki w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego „muszą dążyć” do „odrodzenia Dalajlamy jedynie w kraju”?
- Raporty HFPC, 2013-06-07: Zwolnienie okaleczonego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-05: Trzy lata więzienia za modły po samospaleniu w Coszarze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Garce Dzigme: Mój serdeczny apel do rządu Chin
- Raporty HFPC, 2013-06-02: Dziesięć lat więzienia za zabranie zwłok po samospaleniu w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-06-01: Mnich-pisarz z Gologu w więzieniu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Raporty HFPC, 2013-05-29: Samospalenie w Juszu
- Raporty HFPC, 2013-05-27: Przedterminowo zwolniony więzień w areszcie domowym w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-05-23: Zatrzymanie „szpiega i truciciela” w Dharamsali, w Indiach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Dhondup: List pożegnalny
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana mundurów
- Raporty HFPC, 2013-05-16: Mnich-pisarz skazany na pięć lat więzienia w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Huang Hongxiang: Wszyscy grzeszymy przeciw Tybetowi
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Raporty HFPC, 2013-05-08: Hospitalizacja uwięzionego mnicha klasztoru Zilkar
- Raporty HFPC, 2013-05-07: Obawy o zdrowie pisarza zwolnionego z więzienia w Lanzhou
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Lhasy na odchodne
- Raporty HFPC, 2013-05-02: Kolejne zwolnienie z Czuszuru
- Raporty HFPC, 2013-05-01: Warunkowe zwolnienie Lobsanga Tenzina
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zakaźnie chora i izolowana
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Przyszłość Chin
- Raporty HFPC, 2013-04-26: Sprostowanie doniesień o samospaleniu kobiety w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-04-25: Informacje o samospaleniu młodej kobiety w Dzamthangu - i dementi
- Raporty HFPC, 2013-04-24: Samospalenie dwóch mnichów w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-04-23: Władze zawracają mnichów spieszących z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odmowa współpracy
- Raporty HFPC, 2013-04-21: Cztery lata więzienia za symboliczny uczniowski protest w Czabczy
- Raporty HFPC, 2013-04-18: Korekta doniesień o śmierci mężczyzny, który w lutym podpalił się w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-04-17: Samospalenie młodej kobiety w Dzamthangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pokłon czcigodnym
- Raporty HFPC, 2013-04-15: Czterech skazanych za „separatyzm” i wysyłanie zdjęć w Malho
- Raporty HFPC, 2013-04-13: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-04-09: Symboliczny protest, zatrzymanie mnicha w Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rugowanie tybetańskiego ze szkół w imię „stabilizacji”
- Inne raporty, 2013-04-07: Śledztwo po rocznicowym czuwaniu w szkole w Lanzhou
- Raporty HFPC, 2013-04-05: Władze podają dane ofiar katastrofy górniczej w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-04-04: Więzień polityczny zwolniony w ciężkim stanie
- Raporty HFPC, 2013-04-02: Dzigme Gjaco zwolniony po siedemnastu latach więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zaszkodziło Szidelingowi
- Inne raporty, 2013-03-31: „Trzynaście zakazanych czynności” w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-30: Katastrofalne osuwisko w kopalni w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-03-29: Samospalenie mnicha w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-03-28: Niszczenie anten satelitarnych w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-03-27: Demonstracja solidarności na pogrzebie w Dzamthangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Historia Retinga Rinpoczego w krzywym zwierciadle
- Raporty HFPC, 2013-03-25: Samospalenie w Coe
- Raporty HFPC, 2013-03-24: Samospalenie matki czworga dzieci w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-03-23: Rozbudowa orwellowskiego systemu inwigilacji w TRA
- Raporty HFPC, 2013-03-22: Modlitwa w intencji Dalajlamy na skalnej ścianie w Zato
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Chińska policja chce „międzynarodowej współpracy” w związku z samospaleniem nastolatków w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Od czterech do sześciu lat więzienia za rozsyłanie informacji o samospaleniach w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-03-20: Uprowadzenie mnicha, reedukacja duchownych w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-03-19: Chińska policja zaprzecza samospaleniu kobiety w Dzoge, oskarża męża o morderstwo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na dziesiątego marca: trwajmy w naszej kulturze
- Raporty HFPC, 2013-03-18: Samospalenie kobiety, zatrzymanie męża w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-03-17: „Rocznicowe” samospalenie mnicha w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-03-16: Zatrzymanie uciekiniera w Sertharze
- Raporty HFPC, 2013-03-15: Symboliczny protest, zatrzymanie mnicha w Bathangu
- Raporty HFPC, 2013-03-14: Pieśniarz z Juszu skazany na sześć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-13: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Problem z „problemem”
- Raporty HFPC, 2013-03-10: Symboliczny protest, zatrzymania w Serszulu
- Raporty HFPC, 2013-03-08: Władze chińskie oskarżają klasztor Kirti o organizowanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nakcang Nulo: W odpowiedzi
- Raporty HFPC, 2013-03-05: Rok i trzy miesiące więzienia za uczczenie zmarłego w samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-03: Dzień Języka Ojczystego w Kanlho i Gologu
- Raporty HFPC, 2013-03-02: Drakońskie kary po samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-03-01: Proces po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-02-28: Pięciu aresztowanych w związku z samospaleniami w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Zniknięcie
- Raporty HFPC, 2013-02-26: Samospalenie dziewiętnastolatka w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-02-25: Samospalenie w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-02-25: Samospalenie w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-02-24: Dwa lata więzienia za zdjęcia w telefonie
- Inne raporty, 2013-02-23: Pobicie demonstrantów, zatrzymania w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2013-02-21: Pacyfikacja demonstracji w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2013-02-20: Samospalenie dwóch nastolatków w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-02-19: Protest i zatrzymania mnichów w Markhamie
- Raporty HFPC, 2013-02-17: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-02-16: Xinhua ostrzega Tybet przed „przeinwestowaniem w imię urbanizacji”
- Raporty HFPC, 2013-02-14: Samospalenie ojca trojga dzieci w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XIII Dalajlama Thupten Gjaco: Proklamacja
- Raporty HFPC, 2013-02-13: Samospalenie w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rozmowy w rozległej przestrzeni pomiędzy „należy” a „nie wolno”
- Raporty HFPC, 2013-02-10: Aresztowanie krewnego po listopadowym samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-02-09: Drakońskie kary rok po proteście w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Trzynaście lat więzienia za podżeganie do samospalenia, którego nie było, w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Cztery lata więzienia za składanie kondolencji w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Zapowiedź kolejnych procesów po samospaleniach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Władze chińskie informują o siedemdziesięciu zatrzymaniach w związku z samospaleniami w Qinghai
- Raporty HFPC, 2013-02-05: Zgon demonstranta pobitego przez policję w Gepasumdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Inne raporty, 2013-02-02: Niepokoje, zatrzymania po styczniowym samospaleniu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-02-01: Sześcioro skazanych za „współudział w samospaleniu” w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-31: „Reedukacja” przełożonych trzech największych lhaskich klasztorów
- Raporty HFPC, 2013-01-31: Kara śmierci w zawieszeniu za „podżeganie do samospaleń” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-01-30: Doniesienia o uprowadzeniu przełożonych „trzech siedzib” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Kji: Mój bratanek spalił się dla Tybetu
- Raporty HFPC, 2013-01-29: Zmiana na stanowisku szefa rządu TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jumco: List do Jego Świątobliwości Panczenlamy
- Raporty HFPC, 2013-01-28: Brutalne pobicie samotnego demonstranta w Sertharze
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Raporty HFPC, 2013-01-26: Conji, nowy okręg w prefekturze Nagczu TRA
- Raporty HFPC, 2013-01-25: Xinhua informuje o aresztowaniu za podżeganie do samospalenia w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-01-24: Zgon nastolatka w trakcie próby samospalenia w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-01-23: Protest po samospaleniu w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-22: Samospalenie młodego mężczyzny w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-21: Wyroki czterech mnichów z klasztoru Codun po samospaleniach w Barkhamie
- Inne raporty, 2013-01-20: Dwa lata reedukacji przez pracę za publikacje i zdjęcia Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-01-19: Ośmioro zatrzymanych po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-01-18: Samospalenie w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-01-16: Xinhua informuje o siedmiu zatrzymaniach za podżeganie do samospalenia w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khała Lhamo: Zmiany w ojczyźnie
- Raporty HFPC, 2013-01-14: Władze wymuszają pośpieszną kremację po samospaleniu w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Zamiast samospalenia
- Raporty HFPC, 2013-01-12: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-11: Niszczenie anten satelitarnych w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nie boję się żyć
- Raporty HFPC, 2013-01-08: Chińskie media ogłaszają koniec samospaleń w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego Tybetańczycy idą w ogień?
- Raporty HFPC, 2013-01-06: Zatrzymania za organizowanie modłów po samospaleniu w Coszarze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Czagmo Kji: List pożegnalny
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe oblicze Lhasy
- Raporty HFPC, 2012-12-28: Uprowadzenie krewnych po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2012-12-27: Władze w Malho ogłaszają „zaostrzenie kontroli”
- Raporty HFPC, 2012-12-25: Informacje o lutowych zatrzymaniach w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Światło wolności w ziemi nadziei
- Raporty HFPC, 2012-12-23: Zatrzymanie dwóch mężczyzn „planujących samospalenie” w Malho
- Teksty. Z perspektywy świata: A. E. Clark: Fakowy palec Mo Yana
- Raporty HFPC, 2012-12-20: Uprowadzenie pięciu mnichów po samospaleniu w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-12-19: Trzy lata więzienia dla mniszki z Kardze
- Raporty HFPC, 2012-12-18: Monlam w intencji ofiar samospaleń w Czency
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Hu Xijin i obywatele sieci: Życie ponad polityką (samospaleń w Tybecie)
- Inne raporty, 2012-12-16: Śmierć pięciu Tybetańczyków planujących samospalenia
- Raporty HFPC, 2012-12-15: Dwa zatrzymania w związku z samospaleniami w Malho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Tybet płonie
- Raporty HFPC, 2012-12-13: Zatrzymania po samospaleniu w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2012-12-12: Po pięć lat więzienia dla ośmiu uczniów z Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o Gologu Dzigmem, zaginionym mnichu
- Raporty HFPC, 2012-12-11: Zatrzymania po uczniowskim proteście w Czabczy
- Raporty HFPC, 2012-12-10: Samospalenie uczennicy w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2012-12-10: Xinhua informuje o aresztowaniach za podżeganie do samospaleń
- Raporty HFPC, 2012-12-09: Zatrzymania w Pemie, zapowiedź surowych kar za „współudział” w samospaleniach
- Raporty HFPC, 2012-12-08: Samospalenie mnicha w Dzoge
- Raporty HFPC, 2012-12-08: Samospalenie koczownika w Luczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostatnie słowa idących w ogień
- Inne raporty, 2012-12-06: Hasła wypisane krwią, śmierć Tybetańczyka w Coe
- Raporty HFPC, 2012-12-05: Zatrzymania po fali samospaleń w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-12-04: „List gończy” za Tybetańczykiem więzionym od dwóch miesięcy w Gansu
- Raporty HFPC, 2012-12-03: Samospalenie mnicha w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamowie Rebgongu: Apel o przerwanie samospaleń
- Raporty HFPC, 2012-12-02: Samospalenie młodego mężczyzny w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Senge Dolma: Pożegnanie
- Raporty HFPC, 2012-11-30: Samospalenie w Dzoge
- Raporty HFPC, 2012-11-29: Kolejny protest uczniów w Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kelsang Kjab: List pożegnalny
- Raporty HFPC, 2012-11-29: Samospalenie ojca dwojga dzieci w Luczu
- Raporty HFPC, 2012-11-29: Samospalenie w Coe
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Za zwolnienie Ngabo Dzigmego odpowiada RFA, nie diaspora
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Solidarnościowa głodówka w różnych regionach Tybetu
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Śmierć mężczyzny, który podpalił się przed trzema tygodniami w Driru
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Blokada szkoły, zatrzymania uczniów w Czabczy
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Samospalenie nastolatka w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Departamenty pracy partii i administracji prefektury Huangnan: Zarządzenie [w związku z falą samospaleń w Rebgongu]
- Raporty HFPC, 2012-11-27: Samospalenie ojca trojga dzieci w Luczu
- Raporty HFPC, 2012-11-27: Samospalenie w Dzoge
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Samospalenie w Sertharze
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Pacyfikacja uczniowskiego protestu w Czabczy
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Samospalenie mniszki w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Samospalenie młodego mężczyzny w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: List z więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-24: Xinhua informuje o samospaleniu w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2012-11-23: Władze prefektury Malho żądają surowego karania za samospalenia
- Raporty HFPC, 2012-11-23: Samospalenie w Luczu
- Raporty HFPC, 2012-11-22: Xinhua informuje o samospaleniu w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Przede wszystkim ludzie
- Raporty HFPC, 2012-11-20: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-11-19: Samospalenie w Coszarze
- Raporty HFPC, 2012-11-18: Drugie samospalenie w okręgu Rebgong
- Raporty HFPC, 2012-11-17: Samospalenie matki dwojga dzieci w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Pokoleniowa zmiana warty na szczytach KPCh
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Xinhua informuje o kolejnym samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Samospalenie młodej kobiety w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njingkar Taszi: Testament
- Raporty HFPC, 2012-11-14: Zatrzymanie i zwolnienie dwudziestu demonstrantów w Gepasumdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Rozmowa z ojcem Tamdin Co
- Raporty HFPC, 2012-11-13: Tybetański urzędnik krytykuje politykę władz w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Demokratyczny charakter biurokracji
- Raporty HFPC, 2012-11-12: Samospalenie młodego mężczyzny w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-12: Drugie samospalenie w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-11: Xinhua informuje o samospaleniu osiemnastolatka w Coe
- Raporty HFPC, 2012-11-10: Zatrzymanie wdowca po Dolkar Co w Kanlho
- Inne raporty, 2012-11-09: „Zjazdowy” zakaz zgromadzeń, blokada internetu
- Raporty HFPC, 2012-11-09: Demonstracja uczniów w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W pociągu do Lhasy
- Raporty HFPC, 2012-11-08: Zatrzymanie trzech osób w Sogu
- Raporty HFPC, 2012-11-08: Samospalenie mężczyzny w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Niechciani przez partię
- Raporty HFPC, 2012-11-07: Samospalenie młodej kobiety w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-07: Samospalenie trzech mnichów w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-11-07: Samospalenie mężczyzny w Driru
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Ponowne zatrzymanie asystenta uwięzionego filmowca w Coe
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Pięciu mnichów z Draggo skazanych na kary więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Zatrzymanie dwóch działaczy społecznych w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Istota systemu partyjnych nominacji
- Raporty HFPC, 2012-11-05: Rok więzienia dla mnicha klasztoru Zilkar w Tridu
- Raporty HFPC, 2012-11-04: Samospalenie w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-03: Zatrzymanie trzech mężczyzn w okręgu Sog
- Raporty HFPC, 2012-11-03: Przedzjazdowa blokada Tybetu
- Raporty HFPC, 2012-11-02: Zatrzymanie czterech mnichów w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie dają nam żyć w spokoju
- Raporty HFPC, 2012-11-01: Manifestacja solidarności na pogrzebie Thubłanga Kjaba w Sangczu
- Inne raporty, 2012-10-30: Były komendant policji bohaterem Gologu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sekwencja bliźniaczych n
- Raporty HFPC, 2012-10-28: Samospalenie dwóch młodych mężczyzn w Driru
- Raporty HFPC, 2012-10-27: Kolejne zatrzymania w klasztorze Łonpo w Serszulu
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Dożywocie dla policjanta z Lhasy za stosowanie tortur
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Drugie samospalenie tego samego dnia w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Prefektury Gannan: Obwieszczenie [w związku z falą samospaleń]
- Inne raporty, 2012-10-24: Pacyfikacja klasztoru Bojag w Czamdo
- Raporty HFPC, 2012-10-23: Trzecie samospalenie w Sangczu w ciągu czterech dni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mechanizacja partyjnej władzy
- Raporty HFPC, 2012-10-22: Kolejne samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-10-21: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-10-20: Siedmiu zatrzymanych w Serszulu
- Inne raporty, 2012-10-20: Władze w Kanlho próbują przekupić wdowę po Sengem Gjaco
- Raporty HFPC, 2012-10-19: Obława, pięciu zatrzymanych w Serszulu
- Inne raporty, 2012-10-18: Zatrzymanie czterech mnichów po samospaleniu w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro kierownictwa rynku kultury w Rebgongu: Powiadomienie [o zwalczaniu pornografii i nielegalnej działalności]
- Raporty HFPC, 2012-10-16: Dwa lata więzienia za przekazywanie informacji w Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O liczbie samospaleń raz jeszcze
- Raporty HFPC, 2012-10-14: Kolejne samospalenie w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-10-12: Liczne zatrzymania po samospaleniu w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Thinle Norbu: Między młotem a kowadłem
- Inne raporty, 2012-10-08: Odwet na klasztorze w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-10-06: Samospalenie w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gudrup: Grzmot narodowego bębna uderzanego ludzkim życiem
- Raporty HFPC, 2012-10-05: Zatrzymanie mnicha z Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: Nieszczęścia biznesmena z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2012-10-04: Samospalenie w Nagczu
- Raporty HFPC, 2012-10-03: Wyroki za „przekazywanie informacji” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-10-02: Drakońskie kary nastoletnich mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Raporty HFPC, 2012-10-01: Zgon mnicha, który podpalił się w marcu w Rebgongu
- Inne raporty, 2012-09-30: Samospalenie w Zato mimo apeli diaspory
- Raporty HFPC, 2012-09-29: Udaremnienie samospalenia w Czency
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Cering: Odwiedziny u Lamy Dzigmego, brata
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Propagandowy obraz samospaleń
- Raporty HFPC, 2012-09-24: Zatrzymanie kolejnego pieśniarza w Julganie
- Inne raporty, 2012-09-21: Policja tuszuje przypadkowe zastrzelenie mnicha
- Inne raporty, 2012-09-20: Wyburzenie domów, uprowadzenie znanego biznesmena w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-09-18: Dziewięciu skazanych w związku z samospaleniem w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-09-17: Wyrok kolejnego mnicha z Draggo
- Inne raporty, 2012-09-14: Porwanie pięciorga dzieci w Cigorthangu
- Raporty HFPC, 2012-09-12: Biuro dla „zamorskich” Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Duszenie wrażego głosu
- Raporty HFPC, 2012-09-08: Trzy lata więzienia za symboliczny protest nastolatki w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-09-06: Procesja z portretami Dalajlamy w Bathangu
- Raporty HFPC, 2012-09-05: Zatrzymanie mnicha z Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-09-04: Kolejne zatrzymania w związku z samospaleniami w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O gaśnicach i apartheidzie
- Raporty HFPC, 2012-09-01: Chiny ponownie wydalają powracających Tybetańczyków do Nepalu
- Raporty HFPC, 2012-08-29: Zatrzymanie szóstego mnicha z Codunu w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-08-28: Samospalenie dwóch nastolatków w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chińska telewizja tłumaczy samospalenia (tylko komu?)
- Raporty HFPC, 2012-08-25: Zatrzymania w klasztorze Kirti
- Raporty HFPC, 2012-08-24: „Mocne uderzenie”, benzyna na dowód w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-08-23: „Zniknięcie” dwojga Tybetańczyków po proteście w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-21: Siedem lat więzienia za przekazywanie informacji z Ngaby
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rikjo: Testament
- Raporty HFPC, 2012-08-19: Trzy lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-08-18: Zatrzymanie pięciu mnichów w Barkhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Saga Dała w płomieniach
- Raporty HFPC, 2012-08-16: Cztery lata więzienia za udział w pokojowym proteście w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-15: Zgon demonstrantów, którzy dokonali samospaleń w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-14: Dwa samospalenia, zakatowanie demonstranta w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-12: Śmierć Czopy, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-11: Olimpijski debiut i brązowy medal Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2012-08-10: Samospalenie koczownika w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-09: Protesty, zatrzymania po samospaleniu w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-08-08: Zgon Lobsanga Cultrima, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-07: Więcej informacji o mnichu, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-07: Samospalenie kobiety w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-08-06: Samospalenie w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-03: Władze nie dopuszczają adwokatów do Dzigmego Gjaco z Labrangu
- Inne raporty, 2012-08-02: Pobicie, zatrzymanie demonstranta w Sertharze
- Raporty HFPC, 2012-07-31: Zgon Ngałanga Norphela
- Raporty HFPC, 2012-07-30: Symboliczny protest, zatrzymanie w Gondzio
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Żarłoczne duchy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Guo Yuhua: Nikt nie jest bezpieczny
- Inne raporty, 2012-07-19: Uspokojenie sytuacji po samospaleniu mnicha w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-07-18: Mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Raporty HFPC, 2012-07-17: Samospalenie mnicha w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-07-13: Przetasowanie w lhaskim komitecie partii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Raporty HFPC, 2012-07-11: Zgon Cełanga Dordże w Damszungu
- Inne raporty, 2012-07-10: Samospalenie w Damszungu
- Raporty HFPC, 2012-07-10: Pobicie, zatrzymanie samotnego demonstranta w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Inne raporty, 2012-07-05: Śmierć pątniczki próbującej ominąć policyjny posterunek w Czamdo
- Inne raporty, 2012-07-04: Więzienie za „podżeganie” do samospalenia w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-07-02: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Kakhogu
- Raporty HFPC, 2012-06-30: Skatowanie siedemnastolatki za symboliczny protest w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-06-29: Doniesienia o samospaleniu kobiety w Dziekundo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kłamanie wymaga odwagi
- Raporty HFPC, 2012-06-26: Zatrzymanie żony i krewnych Ngałanga Norpela w Juszu
- Inne raporty, 2012-06-25: Władze zakazują uroczystego pogrzebu w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Norpel, Tenzin Khedrup: Testament
- Raporty HFPC, 2012-06-22: Aresztowanie za udział w proteście w 2008 roku w Maczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tamdin Thar: Testament
- Raporty HFPC, 2012-06-20: Samospalenie dwóch młodych mężczyzn w Juszu
- Inne raporty, 2012-06-19: Wyroki za protest przeciwko korupcji w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-06-19: Mnich z Kirti skazany na osiem lat więzienia
- Raporty HFPC, 2012-06-18: Zapowiedź czystki w strukturach partii w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co tak ciemno w Bathangu?
- Inne raporty, 2012-06-16: Symboliczny protest, aresztowanie mnicha w Czamdo
- Raporty HFPC, 2012-06-15: Samospalenie koczownika w Czency
- Inne raporty, 2012-06-14: Śmierć mnicha zakatowanego na komisariacie w Njarongu
- Inne raporty, 2012-06-12: List gończy za pieśniarzem z Ngaby
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhaskie pranie mózgów zatrutych buddyzmem w Indiach
- Inne raporty, 2012-06-08: Straż graniczna nie wpuszcza powracających pielgrzymów do Tybetu
- Raporty HFPC, 2012-06-05: Obława w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-06-04: Rezygnacja Wysłanników Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2012-06-03: Władze potwierdzają zgon mnicha z Draggo
- Inne raporty, 2012-06-01: Tysiące osób żegnają kobietę, która dokonała samospalenia
- Inne raporty, 2012-05-31: Setki zatrzymań w Lhasie
- Inne raporty, 2012-05-30: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-05-30: Samospalenie kobiety w Dzamthangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Kiedy wzburzy się ocean, ropuchy nie znajdą schronienia
- Raporty HFPC, 2012-05-28: Chińskie media potwierdzają informacje o samospaleniach w Lhasie
- Inne raporty, 2012-05-27: Dwa samospalenia przed lhaskim Dżokhangiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przeobrażanie języka protestu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: Nie wierzcie w ich obietnice
- Raporty HFPC, 2012-05-14: Zatrzymanie mnicha, śmierć ojca w Namlingu
- Inne raporty, 2012-05-11: Nowe punkty kontrolne w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Raporty HFPC, 2012-05-10: Samobójstwo Tybetańczyka poszukiwanego za udział w proteście w Draggo
- Inne raporty, 2012-05-09: „Bojkot pól” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-05-08: Napięta sytuacja w Dzogczenie
- Raporty HFPC, 2012-05-07: Śmierć w płomieniach w Dału – wypadek czy demonstracja?
- Raporty HFPC, 2012-05-04: Władze Kardze grożą likwidacją organizacji obywatelskich
- Inne raporty, 2012-05-02: Konfiskaty tybetańskiej ziemi pod chińskie osadnictwo w Gepasumdo
- Inne raporty, 2012-05-01: Dożywocie, drakońskie kary, zatrzymania za udział w proteście w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kult portretu
- Inne raporty, 2012-04-26: Masowy protest w Dzogczenie
- Inne raporty, 2012-04-26: Kampania podpisywania lojalek w Lithangu
- Raporty HFPC, 2012-04-25: Posłanie samospaleń w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2012-04-24: Zatrzymanie popularnego pieśniarza w Juszu
- Raporty HFPC, 2012-04-20: Śmierć mężczyzn, którzy podpalili się w Dzamthangu
- Inne raporty, 2012-04-19: Najazd policji na kolejną wioskę w Zato
- Raporty HFPC, 2012-04-19: Samospalenie dwóch młodych mężczyzn w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2012-04-16: Skazany na dożywocie przewieziony do szpitala
- Inne raporty, 2012-04-13: Zatrzymanie trzech liderów społeczności Driru
- Raporty HFPC, 2012-04-08: Śmierć Tenpy Dardzie w Barkhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Punktem wyjścia jest autonomia wioski
- Inne raporty, 2012-04-06: Zatrzymanie dostojnika buddyjskiego w Draggo
- Inne raporty, 2012-04-05: Pięć lat więzienia za symboliczny protest w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-04-05: Opat Khenpo Gjełala z Zato skazany na dwa lata więzienia
- Raporty HFPC, 2012-04-04: Popularny pieśniarz i dystrybutor płyt skazani na dwa lata więzienia
- Inne raporty, 2012-04-03: Protest i wyroki uczniów, zwolnienie dyrektora szkoły w Codziangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego prefektury Kanlho: Obwieszczenie [w związku z zagrożeniami dla stabilizacji społecznej]
- Inne raporty, 2012-04-02: Śmierć Czimiego Paldena, niepokoje w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-04-01: Od trzech do trzynastu lat więzienia za protesty w Draggo i Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co robić?
- Raporty HFPC, 2012-03-30: Samospalenie dwóch mnichów w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-03-29: Samospalenie mnicha w Ngabie
- Inne raporty, 2012-03-28: Aresztowanie popularnego pieśniarza w Juszu
- Raporty HFPC, 2012-03-28: Śmierć Dziampela Jesze, zatrzymania Tybetańczyków w New Delhi
- Inne raporty, 2012-03-27: Bicie i reedukacja: rozprawa z uczestnikami protestów w Dege
- Inne raporty, 2012-03-26: Zatrzymania, polowanie na demonstrantów w Njarongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Samospalenia muszą się skończyć!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet potrzebuje taktyki
- Inne raporty, 2012-03-22: Udaremnienie dwóch samospaleń, nagrody za informacje
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mnisi klasztoru Cang w Rebgongu: Postulaty
- Raporty HFPC, 2012-03-22: Śmierć dwunastolatka po ataku policji na demonstrantów w Gepasumdo
- Inne raporty, 2012-03-21: Protest mnichów, oblężenie klasztoru Bora w Sangczu
- Inne raporty, 2012-03-21: Drakońskie kary za udział w symbolicznych protestach w Draggo i Gologu
- Raporty HFPC, 2012-03-21: Zatrzymanie i zwolnienie mnichów po proteście w klasztorze Bora
- Inne raporty, 2012-03-20: Ranni demonstranci w Gepasumdo
- Inne raporty, 2012-03-20: Najazd na wioskę, zatrzymania za ulotki w Dege
- Inne raporty, 2012-03-20: Zatrzymania za „planowanie protestu” w Nagczu
- Raporty HFPC, 2012-03-20: Śmierć Lobsanga Cultrima
- Raporty HFPC, 2012-03-19: „Rocznicowy” protest mnichów w Czency
- Raporty HFPC, 2012-03-19: Zatrzymania mnichów, masowy protest w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2012-03-17: Samospalenie w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-03-16: „Pięć zadań”, „dziewięć obowiązkowych”, „sześć celów” i „długoterminowe zarządzanie”
- Raporty HFPC, 2012-03-16: Samospalenie dwudziestoletniego mnicha z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ogień na górze
- Inne raporty, 2012-03-15: Rebgong: samospalenie mnicha z protestami uczniów w tle
- Inne raporty, 2012-03-15: Burze śnieżne, zagłada stad w Qinghai
- Inne raporty, 2012-03-14: Demonstranci z Nangczenu mają oddać się w ręce policji
- Raporty HFPC, 2012-03-14: Samospalenie mnicha, protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-03-13: Samospalenie osiemnastoletniego mnicha w Ngabie
- Inne raporty, 2012-03-13: Zatrzymania mnichów w Kardze i Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2012-03-12: Wang Lixiong: Petycja o samokrytykę i zmianę polityki wobec narodowości
- Raporty HFPC, 2012-03-12: Władze przejmują zarządzanie klasztorami w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser, Agja Rinpocze, Gade Cering: Apel o przerwanie samospaleń – strzeżcie swego życia w obliczu prześladowań
- Raporty HFPC, 2012-03-09: Protest uczniów przeciwko chińskim podręcznikom w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Raporty HFPC, 2012-03-08: Jeden zabity, dwóch rannych podczas zatrzymania w Gologu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Raporty HFPC, 2012-03-06: Samospalenie osiemnastolatka w okręgu Ngaba
- Inne raporty, 2012-03-05: Samospalenie kobiety w Ngabie
- Inne raporty, 2012-03-05: Samospalenie uczennicy w Maczu
- Raporty HFPC, 2012-03-05: Zgon Rigzina Dordże, amputacja kończyn Lobsanga Kunczoka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Losarowe taszi delek
- Inne raporty, 2012-03-02: Dege: „strzelać, żeby zabić”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wygląda to tak
- Inne raporty, 2012-02-29: Wybuch bomby, śmierć zamachowca w Dege
- Raporty HFPC, 2012-02-28: Zatrzymanie za udział w demonstracji w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gonpo Namgjal z Njarongu
- Inne raporty, 2012-02-25: Zatrzymanie popularnego satyryka w Kardze
- Inne raporty, 2012-02-23: Noworoczny protest w Kardze
- Inne raporty, 2012-02-23: Internowanie i reedukacja mnichów klasztoru Zilkar w Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie lepszy jeden Losar?
- Raporty HFPC, 2012-02-20: Samospalenie w Dzamthangu
- Inne raporty, 2012-02-20: Zburzenie dwóch pustelni w okolicach Lhasy
- Inne raporty, 2012-02-19: Zatrzymanie popularnego pisarza w Sertharze
- Raporty HFPC, 2012-02-18: Samospalenie mnicha w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-02-18: Zatrzymanie trzech mnichów w Tridu
- Teksty. Z perspektywy świata: Thich Nhat Hanh: W poszukiwaniu wroga człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zanieś André do domu
- Inne raporty, 2012-02-16: „Proces” Dzigmego Gjaco, wyrok policjanta w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-02-15: Protesty, zatrzymania, podpalenia w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-02-13: Samospalenie mnicha w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-02-12: Samospalenie mniszki w Ngabie
- Inne raporty, 2012-02-10: Zastrzelenie dwóch Tybetańczyków w Draggo
- Raporty HFPC, 2012-02-10: Samospalenie mnicha w Tridu
- Inne raporty, 2012-02-09: Masowe protesty w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Biała środa w Juszu
- Raporty HFPC, 2012-02-09: Zidentyfikowano Tybetańczyka, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-02-08: Samospalenie w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie samospaleń i pacyfikacji protestów]
- Inne raporty, 2012-02-07: Rząd zapowiada karanie kadr za tybetańskie protesty
- Raporty HFPC, 2012-02-07: Zerwanie chińskiej flagi w Serszulu, protest w Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Używany Geda Tulku
- Raporty HFPC, 2012-02-04: Trzy samospalenia w Sertharze
- Inne raporty, 2012-02-02: Ponad stu zatrzymanych po proteście w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sopa Rinpocze: Posłanie
- Inne raporty, 2012-02-01: Exodus duchownych ze świątyń w Nagczu
- Inne raporty, 2012-01-30: Zacieśnianie policyjnej kontroli na ziemiach tybetańskich
- Inne raporty, 2012-01-27: Protest w Dzamthangu, zastrzelenie kolejnego Tybetańczyka
- Raporty HFPC, 2012-01-27: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-01-27: Powołanie Zespołu Polsko-Tybetańskiego w Sejmie RP
- Inne raporty, 2012-01-26: Władze wzmacniają siły policyjne w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2012-01-25: Okaleczenie kolejnego więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ślubowanie Kardze
- Inne raporty, 2012-01-24: Sześciu zabitych, wielu rannych w Draggo
- Raporty HFPC, 2012-01-24: Symboliczny protest w Ngabie, wielu zatrzymanych
- Raporty HFPC, 2012-01-24: Zastrzelenie demonstrantów w Sertharze
- Inne raporty, 2012-01-23: Śmierć na skutek tortur
- Raporty HFPC, 2012-01-23: Zastrzelenie demonstranta w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Czy można zrobić coś poza samospaleniem?
- Inne raporty, 2012-01-20: Matka: „Jestem z niego dumna”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sopa Rinpocze: Pożegnalny list
- Raporty HFPC, 2012-01-19: Aresztowanie opatów i mnichów klasztoru Karma
- Inne raporty, 2012-01-18: Fala symbolicznych protestów w Qinghai i Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego kalon tipa zapomniał odczytać jedno imię?
- Raporty HFPC: Zidentyfikowano demonstranta, który 14 stycznia podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-01-16: Trzy lata więzienia za udział w proteście po samospaleniu Phuncoga
- Raporty HFPC, 2012-01-15: Kolejne samospalenie, policja strzela do demonstrantów w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-01-13: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Inne raporty, 2012-01-11: Starcia z policją po zastrzeleniu Tybetańczyka w Labrangu; żałoba w Darlagu
- Raporty HFPC, 2012-01-10: Potwierdzenie informacji o śmierci trzech Tybetańczyków
- Inne raporty, 2012-01-09: Samospalenie znanego lamy, protest Tybetańczyków w Darlagu
- Raporty HFPC, 2012-01-09: „Klątwa Dalajlamy”
- Raporty HFPC, 2012-01-08: Xinhua potwierdza samospalenie „złodziei” i jeden zgon w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-01-06: Samospalenie dwóch Tybetańczyków w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-01-05: Tybetański intelektualista skazany na cztery lata więzienia w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Minghian: Razem i osobno: moje życie z Liu Xianbinem
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2011-12-26: Pięć lat więzienia za udział w proteście w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2011-12-12: Trzy lata więzienia za zerwanie chińskiej flagi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańczycy płoną za wiarę i wolność
- Inne raporty, 2011-12-06: Wysokie wyroki dwóch mnichów z Kanlho
- Raporty HFPC, 2011-12-02: Samospalenie byłego mnicha z Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Migawki z Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Potwór bez łańcucha
- Raporty HFPC, 2011-11-21: Portret Dalajlamy, tybetańskie flagi w klasztorze Ragja
- Inne raporty, 2011-11-14: Ultimatum, groźby wobec mnichów klasztoru Karma
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie fali samospaleń w Tybecie]
- Inne raporty, 2011-11-10: Zatrzymanie dwóch mnichów w Kirti
- Inne raporty, 2011-11-09: Poparzony mnich odmawia szpitalnego leczenia
- Inne raporty, 2011-11-07: Tysiące osób modlą się w intencji zmarłej mniszki
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet płonie
- Raporty HFPC, 2011-11-03: Samospalenie mniszki z Dału
- Inne raporty, 2011-11-01: Ucieczka mnichów z klasztoru w Czamdo
- Raporty HFPC, 2011-10-31: Pisarz z Ngaby skazany na trzy lata więzienia
- Inne raporty, 2011-10-28: Wybuch bomby przed budynkiem rządowym w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Juszu rok później
- Inne raporty, 2011-10-26: Samospalenie mnicha z klasztoru Kardze
- Raporty HFPC, 2011-10-25: Samospalenie mnicha w Kardze
- Inne raporty, 2011-10-21: Wojskowa manifestacja siły w Lhasie
- Raporty HFPC, 2011-10-20: Zatrzymania mnichów Kirti, żołnierze na ulicach Ngaby
- Raporty HFPC, 2011-10-19: Postrzelenie dwóch demonstrantów w Sertharze
- Raporty HFPC, 2011-10-18: Samospalenie mniszki w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-10-16: Samospalenie byłego mnicha w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Fala samospaleń w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-10-12: Śmierć dwóch Tybetańczyków w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Miasto Pekin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Taki pomnik
- Raporty HFPC, 2011-10-07: Samospalenie dwóch kolejnych Tybetańczyków w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Śmierć i odrodzenie Dalajlamy
- Inne raporty, 2011-10-04: Samospalenie kolejnego mnicha z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Ulotka z Sertharu
- Raporty HFPC, 2011-10-03: Samospalenie piątego mnicha z klasztoru Kirti
- Inne raporty, 2011-10-02: Protesty po zerwaniu tybetańskiej flagi w Sertharze
- Inne raporty, 2011-09-27: Samospalenie dwóch mnichów w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-09-26: Samospalenie dwóch mnichów z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kolejnego odrodzenia
- Raporty HFPC, 2011-09-20: Wyroki trzech mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bohater narodowy
- Raporty HFPC, 2011-09-15: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I kto tu jest „orientalistą”?
- Raporty HFPC, 2011-09-08: Kolejny skazany w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-09-07: Trzy lata więzienia za ulotki w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-30: Kolejne drakońskie wyroki za „zabójstwo” w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewolucja Xinhai i Tybet
- Raporty HFPC, 2011-08-29: Jedenaście lat więzienia za „zabójstwo” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-08-26: Mnisi z Ngaby oskarżeni o zabójstwo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Raporty HFPC, 2011-08-25: Ponowne zatrzymanie Dzigmego Guri
- Raporty HFPC, 2011-08-25: Nowy sekretarz partii TRA
- Raporty HFPC, 2011-08-24: Czołgi, zatrzymania w Dału
- Raporty HFPC, 2011-08-17: Napięta sytuacja, oblężenie klasztoru w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-16: Samospalenie mnicha w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto zrównał z ziemią Ganden
- Raporty HFPC, 2011-08-05: Kolejny protest w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-05: Zatrzymanie trzech nastolatków w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Będą nad nami latać
- Inne raporty, 2011-08-01: Bojkot „chińskiego” Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Wielkie obchody sześćdziesiątej rocznicy”
- Raporty HFPC, 2011-07-27: Kolejny mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Raporty HFPC, 2011-07-21: Wyroki mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-07-19: Zatrzymanie za urodziny Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2011-07-18: Dwie nastolatki skatowane w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-07-15: Wyroki mniszek z Kardze
- Inne raporty, 2011-07-15: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w trzech okręgach Sichuanu
- Raporty HFPC, 2011-07-14: Zatrzymanie ośmiu mnichów w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pema Rinczen, pisarz, skatowany
- Raporty HFPC, 2011-07-12: Trzynastu skazanych w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-07-12: Urodziny Dalajlamy w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kanjag Cering: To nie moja rocznica
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oko w oko z „tybetańskimi lamami”
- Raporty HFPC, 2011-06-30: Demonstracje, zatrzymania w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-06-28: Protest mnichów w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerab Oser: Klepsydra Gaden Podrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Błazeństwo „muru romansów”
- Raporty HFPC, 2011-06-21: Demonstracje mniszek w Kardze
- Inne raporty, 2011-06-20: Protesty tybetańskich kierowców w Szigace
- Raporty HFPC, 2011-06-17: Kolejne protesty w Kardze i Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pisarze i nauczyciele gnijący w więzieniach Sichuanu
- Inne raporty, 2011-06-16: Wyburzenie domu XIII Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2011-06-16: Kolejny symboliczny protest w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-06-13: Protesty, zatrzymania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy matki Karmy Samdupa
- Raporty HFPC, 2011-06-09: Symboliczny protest, zniknięcie mnichów w Njarongu
- Inne raporty, 2011-06-08: Symboliczne protesty mnichów, zatrzymania w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-06-06: Popularny pisarz skazany na cztery lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-06-02: „Pensje” dla mnichów Kirti
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Koniec epoki politycznych rządów Dalajlamów
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Śmierć więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Raporty HFPC, 2011-05-25: Nowe zatrzymania w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Imigracja pozarządowa
- Inne raporty, 2011-05-18: Zatrzymanie za niepodległościowe ulotki w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Groza w Kirti
- Raporty HFPC, 2011-05-12: Zatrzymanie kolejnego mnicha, palenie książek w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-05-07: Trzy lata więzienia dla mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie medialnych „kontrowersji”]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Film na przemiał
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Penpa Taszi: Top 10: Tybetańskie przekręty
- Raporty HFPC, 2011-05-02: Kary więzienia dla mnichów z Dzomdy
- Raporty HFPC, 2011-04-29: Pekin dementuje raporty o zabójstwach w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-04-27: Zatrzymanie mniszki w Dege
- Inne raporty, 2011-04-23: Dwoje zabitych, uprowadzenie trzystu mnichów w Ngabie
- Inne raporty, 2011-04-22: Tortury w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięci Phuncoga, który się podpalił
- Raporty HFPC, 2011-04-21: Pierwsze zdjęcia z „harmonijnej” Ngaby
- Raporty HFPC, 2011-04-20: Nadzwyczajna sesja edukacji patriotycznej, „zniknięcia” w Kirti
- Raporty HFPC, 2011-04-19: Zwolniona mniszka aresztowana za powitanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Kirti – apel o zachowanie spokoju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kirti Rinpocze: Listy do rodaków i chińskich władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odgrzewany „Niewolnik” mózgu nie upierze
- Raporty HFPC, 2011-04-12: Eskalacja konfliktu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-04-11: Kordon wokół klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Mogę wybrać 110?
- Raporty HFPC, 2011-04-01: Antyrządowe plakaty, odpowiedzialność zbiorowa w Dege
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamiętam, więc jesteśmy
- Raporty HFPC, 2011-03-28: Kolejne zatrzymania w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-03-24: Nocne zatrzymania w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Po co nam było protestować?
- Raporty HFPC, 2011-03-18: Kremacja Phuncoga w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-03-17: Blokada klasztoru Kirti po samospaleniu mnicha
- Raporty HFPC, 2011-03-16: Samospalenie mnicha z klasztoru Kirti w Ngabie
- Inne raporty, 2011-03-15: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Komunikat dla 14. Tybetańskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2011-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Trzem prowincjom, noworocznie najlepszego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Kalon tipa i problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Jaśminowa rewolucja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Otwarcie” okręgu Metog
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Jason Ng: Jakie piękne, zakazane słowo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Telefony, telefony
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa miastem „najszczęśliwszych” ludzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Hua: Chiny w dziesięciu pojęciach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Zagadkowa „sprawa Karmapy”
- Inne raporty, 2011-02-09: Zwolnienie Tasziego Dhondupa
- Raporty HFPC, 2011-02-09: Dwa wyroki za udział w protestach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2011-02-04: Ponowne zatrzymanie pisarza z Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spotkanie z Dalajlamą nie jest zbrodnią
- Inne raporty, 2011-01-26: Skazani pisarze rezygnują z wniesienia apelacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wideokonferencja z chińskimi intelektualistami
- Raporty HFPC, 2011-01-19: Samobójstwo mnicha, wyrok za czatowanie w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: To już rok
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jak bez paszportu spotkałam Jego Świątobliwość Dalajlamę
- Raporty HFPC, 2011-01-13: Cztery wyroki za próbę ucieczki z Tybetu
- Raporty HFPC, 2011-01-05: Skazanie trzech tybetańskich pisarzy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Dziura, w której cię pogrzebiemy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I niech te lampki nie przestają płonąć
- Raporty HFPC, 2011-01-03: Dwa lata więzienia za wizytę w Indiach
- Raporty HFPC, 2011-01-01: Tybet w 2010 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Apel Tybetańczyków do tego państwa
- Raporty HFPC, 2010-12-21: Trzy lata więzienia dla mnicha z Kanlho
- Raporty HFPC, 2010-12-20: Cztery lata więzienia za ulotki w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nie mam żadnych wrogów. Moje ostatnie słowo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niechaj bóstwa strzegą Krainy Śniegu
- Inne raporty, 2010-12-10: Przymusowe przesiedlenia w okręgu Lhundrub
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namco: Trzymać się ode mnie z daleka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gonpo Dordże: Byłeś w Tybecie?
- Raporty HFPC, 2010-11-24: Dziewięć i pół roku więzienia za protest w Dzomdzie
- Inne raporty, 2010-11-23: Fala symbolicznych protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2010-11-18: Piętnaście lat więzienia dla tybetańskiego biznesmena
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Wybaczcie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zakłady optyczne Boshi: Potrzebna pomoc
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nauczyciele z Qinghai: Apel w sprawie polityki językowej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Liu Xiaobo – „Hanowie nie mają wolności, Tybetańczycy autonomii”
- Raporty HFPC, 2010-10-28: „Protesty językowe” docierają do Gansu
- Inne raporty, 2010-10-27: Apele w obronie języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2010-10-26: Nowe protesty uczniów, pierwsze zatrzymania
- Inne raporty, 2010-10-25: „Językowy protest” dociera do Pekinu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Studenckie protesty w Pekinie (w sieci)
- Inne raporty, 2010-10-20: Protest tysięcy uczniów w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziś narodowe święto
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nobel Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nowe oblicze dyktatury w Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tradycja protestu
- Raporty HFPC, 2010-10-13: Dwa lata więzienia za uczniowski protest
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo
- Raporty HFPC, 2010-10-07: Dożywocie za udział w pokojowym proteście
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chiński magnat i nasza ziemia
- Raporty HFPC, 2010-09-29: Cztery lata więzienia za ukrywanie demonstranta
- Raporty HFPC, 2010-09-24: Dwa lata więzienia za protest uczniów
- Raporty HFPC, 2010-09-18: Trzynaście lat więzienia za symboliczny protest
- Inne raporty, 2010-09-17: Protest młodych tybetańskich lekarzy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stare zdjęcia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Avatar w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Po Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Rolnictwa i Hodowli: Potrzebna Pomoc. Wyłącznie Hanowie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bi Yantao: Kto rozwiąże „problem Tybetu”?
- Inne raporty, 2010-08-27: Policja zabija czterech tybetańskich demonstrantów w Paljulu
- Raporty HFPC, 2010-08-27: Aresztowanie czterech tybetańskich studentów w Markhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdumiewający przypadek Dordże Tasziego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Raporty HFPC, 2010-08-23: Zatrzymanie kolejnego tybetańskiego intelektualisty
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostry nóż prawa
- Inne raporty, 2010-08-18: Władze chińskie konfiskują zdjęcia Karmapy
- Inne raporty, 2010-08-16: Symboliczny protest mnichów w Lithangu
- Raporty HFPC, 2010-08-14: Dożywocie za datek dla Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-08-13: Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka
- Inne raporty, 2010-08-12: Tragiczne osuwiska w Drugczu
- Raporty HFPC, 2010-08-11: Dwa i pół roku więzienia za ulotki w Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Raporty HFPC, 2010-08-09: Dwóch skazanych za protesty w Dzomdzie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Luning: Pracowałem w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Youxi: Tortury w Chinach: prawda czy fałsz?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rongje Adrak: To właśnie nam zrobili
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Drugi czat z chińskimi obywatelami sieci
- Raporty HFPC, 2010-08-02: Odrzucenie apelacji Karmy Samdupa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Do domu
- Raporty HFPC, 2010-07-23: Nepal wydaje Chinom dwóch tybetańskich uchodźców
- Raporty HFPC, 2010-07-21: Nowa „mała grupa robocza”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Karma Samdup: W 1998 roku w Urumczi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Apel
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Szósty – co z nami będzie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Peregrynacje bloga Dolkar Co
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Mój piąty blog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rinczen Samdup w więzieniu, wandale w amoku
- Raporty HFPC, 2010-07-03: Tybetański ekolog i działacz społeczny skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Dzięki wam nie stanę się Yangiem Jia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Modlitwa
- Raporty HFPC, 2010-06-24: Słynny tybetański społecznik skazany na piętnaście lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ran Yunfei: Patologiczna stabilizacja
- Raporty HFPC, 2010-06-14: Zatrzymanie kolejnych mnichów w Dzomdzie
- Inne raporty, 2010-06-01: Nowy system inwigilacji w lhaskich hotelach
- Raporty HFPC, 2010-05-26: Kara śmierci w zawieszeniu, kary więzienia w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Czat z chińskimi obywatelami sieci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oni są dla nas wszystkim
- Raporty HFPC, 2010-05-20: Zatrzymanie sześciu mnichów w Dzomdzie
- Raporty HFPC, 2010-05-19: Symboliczny protest, dwóch zatrzymanych w Sertharze
- Raporty HFPC, 2010-05-19: Nowe przepisy dla lhaskich drukarni
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nóż, co zabija dzieci
- Raporty HFPC, 2010-05-14: Nauczycielka z Nagczu skazana na 15 lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawda spod gruzów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie róbcie z tragedii spektaklu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Raporty HFPC, 2010-05-03: Protest, zatrzymanie w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto naprawdę strzeże Lhasy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Po polskiej tragedii pod Smoleńskiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Intelektualiści z Silingu: List otwarty do ofiar trzęsienia ziemi w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xujun Eberlein: Datki po trzęsieniu w Yushu: szczodrość czy tyrania?
- Inne raporty, 2010-04-21: Mnisi mają opuścić teren katastrofy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ofiary z Juszu: List do prezydenta Hu i premiera Wena
- Raporty HFPC, 2010-04-15: Protest dzieci w Sertharze
- Raporty HFPC, 2010-04-13: Protest w Njarongu
- Raporty HFPC, 2010-04-13: Trzech skazanych w Ngabie
- Raporty HFPC, 2010-04-09: Fala symbolicznych protestów w Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Szczęście pod lufą
- Raporty HFPC, 2010-04-07: Aresztowanie trzech nauczycieli w Ngabie
- Raporty HFPC, 2010-04-07: Zatrzymanie dwóch studentów w Lanzhou
- Raporty HFPC, 2010-04-06: Protesty, trzech zatrzymanych w Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Etos ofiary
- Raporty HFPC, 2010-04-02: Aresztowanie za spalenie chińskiej flagi
- Raporty HFPC, 2010-03-31: Zamknięcie klasztoru w okręgu Dzomda
- Raporty HFPC, 2010-03-29: Siedem lat więzienia dla buddyjskiego mnicha
- Raporty HFPC, 2010-03-26: Protest, aresztowania w okręgu Dzomda
- Raporty HFPC, 2010-03-25: Protest dzieci w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: List z dziesiątego marca
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa w lutym
- Raporty HFPC, 2010-03-20: Represje po proteście uczniów w Maczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Raporty HFPC, 2010-03-19: Zatrzymania, zamknięcie szkoły w klasztorze Dica
- Raporty HFPC, 2010-03-18: Pięć lat więzienia dla opata buddyjskiego klasztoru
- Inne raporty, 2010-03-17: Rocznicowe protesty w Gansu i TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co to jest szczęście?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2010-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Lifan: Na golasa w sieci
- Raporty HFPC, 2010-03-04: „Krwawy znak”
- Raporty HFPC, 2010-03-03: Nowa kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Raporty HFPC, 2010-02-26: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Kardze
- Raporty CAT, 2010-02-19: Nota w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Po apelacji Liu Xiaobo
- Raporty HFPC, 2010-02-15: Symboliczny protest w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O czym tu rozmawiać?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mamy własne symbole, kulturę i historię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Idzie tylko na gorsze
- Raporty CAT, 2010-02-02: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do dyrektora szkoły
- Raporty HFPC, 2010-01-30: Dziewiętnaście miesięcy więzienia za „wywrotowe pieśni”
- Raporty HFPC, 2010-01-28: Czworo skazanych w okręgu Sog
- Raporty CAT, 2010-01-25: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Podżeganie do działalności wywrotowej”?
- Raporty HFPC, 2010-01-15: Nowy gubernator TRA i przewodniczący ZPL
- Raporty HFPC, 2010-01-12: Zapowiedź zmian we władzach TRA
- Raporty HFPC, 2010-01-06: Sześć lat więzienia za film o poglądach Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Klepsydra Ngabo Ngałanga Dzigme
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2009-12-29: Słynny lama skazany na osiem lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańskie rzeki, chińskie ocieplenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Pewne fundamentalne”, co nie przechodzą przez gardło
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Oświadczenie w sprawie kontynuowania procesu dialogu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mieszkańcy Njagczu: Nie uznajemy tego wyroku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiany w polityce wobec mniejszości
- Raporty HFPC, 2009-12-09: Kolejne protesty w obronie Tulku Tenzina Delka
- Inne raporty, 2009-12-08: Protesty, liczne zatrzymania w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-12-08: Jedenastu zatrzymanych za „wywrotową” płytę
- Raporty HFPC, 2009-12-07: Śmierć mniszki aresztowanej za symboliczny protest
- Raporty HFPC, 2009-12-04: Aresztowanie tybetańskiego pieśniarza
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pytanie do prezydenta Obamy
- Raporty HFPC, 2009-12-03: Trzy lata więzienia za Dalajlamę w internecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do prezydenta Obamy
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Piętnaście lat więzienia dla twórcy tybetańskiego portalu
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Popularny pisarz i fotografik skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tryb selekcji urzędników państwowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Totem „narodowej jedności”
- Raporty HFPC, 2009-10-27: Pekin potwierdza stracenie dwóch Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Dahao: Niepodległość Xinjiangu
- Inne raporty, 2009-10-23: Tybetański protest przeciwko chińskim oszustom
- Raporty HFPC, 2009-10-22: Potwierdzenie informacji o czterech egzekucjach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-10-21: Tybetańskie źródła informują o trzech egzekucjach w Lhasie
- Inne raporty, 2009-10-21: Aresztowanie mongolskiego dysydenta
- Raporty HFPC, 2009-10-20: Trzy wyroki za protest w Draggo
- Raporty HFPC, 2009-10-20: Ośmiu zatrzymanych za „bojkot pól”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet potrzebuje pomocy świata
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Raporty HFPC, 2009-10-06: Piętnaście lat więzienia za przekazywanie informacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nadchodzi „święto narodowe”
- Raporty HFPC, 2009-09-30: Wyrok, aresztowania w Ngabie
- Inne raporty, 2009-09-29: „Rocznicowe” restrykcje w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-09-22: Pekin ponownie zamyka Tybet dla cudzoziemców
- Raporty HFPC, 2009-09-18: Symboliczny protest, pobicie dzieci w Juszu
- Raporty HFPC, 2009-09-11: Kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Raporty HFPC, 2009-09-10: Śmierć mnicha z klasztoru Drepung
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Przewidywalna „nieoczekiwana reklama”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Z Wall Street na Barkhor
- Raporty HFPC, 2009-09-01: Dwudziestu zatrzymanych w Serszulu
- Raporty HFPC, 2009-08-27: Cztery wyroki za udział w zeszłorocznych protestach
- Raporty HFPC, 2009-08-25: Rewizja polityki wobec mniejszości narodowych?
- Raporty HFPC, 2009-08-21: Wyroki mnichów z klasztoru Sera
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kjabczen Dedrol: Alai i język tybetański
- Raporty HFPC, 2009-08-15: Osiem wyroków za protest po samobójstwie mnicha w Gologu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Wen: Adwokat ma być posłuszny tylko prawu
- Raporty HFPC, 2009-08-13: Pięć lat więzienia za protest, groźby władz w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Być cool i być Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: Dziewiętnaście dni
- Raporty HFPC, 2009-08-10: Kary dwóch lat więzienia dla trzech Tybetańczyków z Dzomdy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Inauguracja konferencji tybetańsko-chińskiej
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama gotów założyć rodzinę z nieproszonymi gośćmi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięci męczennika z Amdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Złe wieści
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niespecjalna polityka karna
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Rozprawa z prawem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawo w Chinach, prawo w Tybecie
- Inne raporty, 2009-07-30: Symboliczne protesty w Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-07-24: Chińscy urzędnicy rozdają zdjęcia Dalajlamy – bezprecedensowa kampania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: W obronie Ilhama Tohti
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Dwa lata więzienia za opuszczenie chińskiej flagi
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Trzy lata więzienia za symboliczny protest w 2007 roku w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sądowe sztuczki hańbą chińskiego wymiaru sprawiedliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dwadzieścia trzy rodzaje nielegalnej działalności religijnej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Stęsknionym lato przypłynie świątecznymi łodziami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Puman: Fanfou, Fanfou, czy cię jeszcze zobaczę?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka specjalna?
- Raporty HFPC, 2009-07-10: Starcie z policją w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kryzysu w Turkiestanie Wschodnim
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Prawdziwa historia ujgurskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie są tybetańscy prawnicy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zwierciadło czwartego czerwca
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Anonimowi Obywatele Sieci: Deklaracja wojny
- Raporty HFPC, 2009-06-24: Władze konfiskują anteny satelitarne w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wyższy Sąd Ludowy Prowincji Yunnan: Wyrok w sprawie apelacji Gonpo Ceranga
- Raporty HFPC, 2009-06-23: Starcia w Gjamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Życie „zurbanizowanych” nomadów
- Inne raporty, 2009-06-19: Kolejne niepokoje w Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-06-09: Niepokoje w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: W dwudziestą rocznicę ruchu z Tiananmen
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Zapomnijmy
- Raporty HFPC, 2009-06-03: Zatrzymanie dwóch mnichów z Labrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W imię praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Odwaga i mądrość
- Raporty HFPC, 2009-05-27: Piętnaście lat więzienia dla mnichów z Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-05-21: Dożywocie dla mnicha z Labrangu
- Raporty HFPC, 2009-05-21: Zatrzymanie dwóch Tybetańczyków w Dziekundo i jedenastu w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mnisi z Labrangu: Świadectwa
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: W hołdzie ofiarom
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Narzucanie wizji cepem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tenzing Sonam: Czas na scenariusz bałtycki?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lama Dzigme wrócił do domu!
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Coś nie tak ze słowem „lama”?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tybetańscy uczniowie i ja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez sprawiedliwości w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-04-27: Dwa lata więzienia dla mnichów z Lucangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Cering: Dzień bólu
- Raporty HFPC, 2009-04-24: Policja otwiera ogień do demonstrantów w Kardze
- Raporty ICT, 2009-04-22: Proces znanego lamy w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-04-21: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Chiński Tybet – pytanie bez odpowiedzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Droga do niepodległego Tybetu
- Raporty CAT, 2009-04-09: Kary śmierci w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bojkot na polach
- Raporty HFPC, 2009-04-08: Wyroki śmierci w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-04-06: Represje za ujawnienie dowodów tortur
- Raporty HFPC, 2009-04-03: Protest mnichów przed sądem w Silingu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Podziękowania dla Indii
- Raporty HFPC, 2009-03-30: Zakatowanie tybetańskiego mnicha w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Straszne zdjęcia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ryk śnieżnego lwa w roku myszy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: „Dzień wyzwolenia niewolników” parawanem represji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-03-27: Odszkodowanie dla krewnych mnicha
- Raporty HFPC, 2009-03-25: Kolejne protesty, zatrzymania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Raporty HFPC, 2009-03-23: Samobójstwo mnicha, masowy protest, zatrzymania w Gologu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Tybet i Chiny: Przeszłość w teraźniejszości
- Raporty HFPC, 2009-03-19: Trotyl na lhaskim dworcu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Do trzech razy sztuka
- Raporty HFPC, 2009-03-17: Atak na komisariat w Bathangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Sun Liping: Największe zagrożenie dla Chin
- Raporty HFPC, 2009-03-16: Zatrzymanie tybetańskiego urzędnika, pacyfikacja klasztoru w Mangrze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ofiara
- Raporty HFPC, 2009-03-14: Kolejne protesty w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dordże: Dziś w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet odcięty od świata
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Protest w Tongkorze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2009-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: W służbie narodu
- Raporty HFPC, 2009-03-09: Protesty w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Przed rocznicą w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2009-03-06: Bojkot rządowych spektakli, zamknięcie blogów, zatrzymania
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rangzen: Nie gnijcie w Pekinie
- Raporty HFPC, 2009-03-04: Bezprecedensowe „środki bezpieczeństwa” w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangni: Prawdziwi separatyści
- Raporty HFPC, 2009-03-02: Protest mnichów w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Losar w Lhasie
- Inne raporty, 2009-02-27: Marsz mnichów w prowincji Qinghai
- Raporty HFPC, 2009-02-27: Samospalenie mnicha z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wyszłam na ulice, bo chcę wolności
- Inne raporty, 2009-02-26: Tybet bez Nowego Roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-02-20: Cztery wyroki w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Z dzienniczka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Od kłótni do protestu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Raporty HFPC, 2009-02-19: Zmiany w statucie Stowarzyszenia Buddyjskiego w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: Uczcie się od dzieci
- Raporty HFPC, 2009-02-16: Protesty, zatrzymania w Lithangu
- Raporty HFPC, 2009-02-13: Tybet ponownie zamknięty dla cudzoziemców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Tybecie, nasza kraino śniegu
- Raporty HFPC, 2009-02-10: Dziewięciu skazanych, samobójstwo w Samje
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Komu trzeba święta „miliona wyzwolonych niewolników”?
- Raporty HFPC, 2009-02-05: Seria niejawnych procesów w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pieśń z więzienia
- Raporty HFPC, 2009-02-02: Protesty, strzały, zatrzymania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: My nietutejsze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie obchodźcie Nowego Roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Szczęścia i pomyślności w Nowym Roku
- Raporty HFPC, 2009-01-28: Kolejne wyroki w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: W tym roku nie ma Losaru
- Raporty HFPC, 2009-01-27: Zakatowanie tybetańskiego demonstranta
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Chińczyków
- Raporty TCHRD, 2009-01-24: Zimowa kampania „mocnego uderzenia” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamlak: Nowinki z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięć głośniejsza od strzałów
- Inne raporty, 2009-01-22: Protesty, eksplozja, zatrzymania w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Obama: Przemówienie inauguracyjne dla Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-01-21: Nowy Rok, nowe święto
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zapalmy lampki za zabitych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czystka etniczna w Lhasie
- Inne raporty, 2009-01-11: Nowe protesty w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Kto włamał się do komputera Bi?
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Raporty HFPC, 2008-12-25: Zatrzymani za „pogłoski”
- Inne raporty, 2008-12-23: Kolejne wyroki za udział w protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Broń sprzedam”, serio
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie Karty '08
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Raporty CAT, 2008-11-27: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tubo – Tybet – w Gjanaku – Chinach
- Inne raporty, 2008-11-21: Kolejne wyroki w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Różne wizje tego, co przed nami
- Raporty ICT, 2008-11-18: Pięć lat więzienia za rozmowę telefoniczną
- Raporty CAT: Centralna Administracja Tybetańska: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Odrzućcie złudzenia i gotujcie się do walki”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie do Tybetańczyków w Tybecie i poza jego granicami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: „Oni”
- Inne raporty, 2008-11-06: Nowe środki bezpieczeństwa w Lhasie
- Raporty CAT, 2008-11-06: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dzigme: Po protestach w Labrangu
- Raporty TCHRD, 2008-11-05: Wyroki za udział w protestach w Kardze
- Raporty TCHRD, 2008-11-04: Czternastu skazanych za marcowe protesty
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gendun: Apel do prezydenta Hu Jintao
- Inne raporty, 2008-11-01: Aresztowanie mnichów podejrzanych o spowodowanie eksplozji
- Inne raporty, 2008-10-31: Aresztowanie nastolatka, poszukiwanie podejrzanych
- Raporty CAT, 2008-10-30: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin na ósmą rundę rozmów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Następny pożar w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-10-30: Samobójstwo tybetańskiego ucznia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: O przyszłości Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez podziękowań po trzęsieniu ziemi w Damszungu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gaoyuan: Kłamliwa gra Dalaja nie zda się na nic
- Inne raporty, 2008-10-21: Starcie tybetańskich urzędników z wojskiem i policją
- Raporty HFPC, 2008-10-14: Dożywocie za „spowodowanie wybuchu”
- Inne raporty, 2008-10-03: Wyroki za „działalność terrorystyczną”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Morze toksycznego mleka
- Raporty HFPC, 2008-09-26: Policja katuje mnichów klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nauczanie patriotyzmu w Tybecie
- Inne raporty, 2008-09-19: Zatrzymanie tybetańskiego dziennikarza
- Raporty ICT, 2008-09-17: Chińscy imigranci katalizatorem protestów w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Igrzyska polityczno-plemienne
- Inne raporty, 2008-09-04: Tybetańscy mnisi wywiezieni z więzienia w Golmudzie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Szczęścia podrobić się nie da
- Inne raporty, 2008-08-29: Kilkuset tybetańskich mnichów przetrzymywanych w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Tybetański dziennik olimpijski
- Inne raporty, 2008-08-14: Godzina policyjna w tybetańskich klasztorach
- Raporty HFPC, 2008-08-11: Strzały, godzina policyjna w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie z okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Olimpijski Tybet
- Raporty HFPC, 2008-07-31: Kolejne wyroki za udział w marcowych protestach
- Raporty TCHRD, 2008-07-30: Aresztowania za protest „przedolimpijski”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd Ludowy TPA Ganzi: Nowe przepisy dotyczące klasztorów i duchownych uczestniczących w protestach w TPA Ganzi
- Raporty HFPC, 2008-07-25: Zniszczenie tybetańskiej pustelni na Wutai Shan
- Raporty CAT, 2008-07-18: Problem Tybetu jest kwestią losu sześciu milionów Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2008-07-18: Zastrzelenie dwóch mnichów w Dege
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhaski strach w Pekinie (2)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhaski strach w Pekinie
- Raporty TCHRD, 2008-07-15: Ultimatum dla członków partii i pracowników przedsiębiorstw państwowych
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Osoba odpowiedzialna z Centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności: Kontakt z wysłannikami Dalaja
- Raporty HFPC, 2008-07-11: Kolejne wyroki za udział w lhaskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: WL: Podświadomy kompleks dyskryminacji
- Raporty CAT, 2008-07-05: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty CAT, 2008-06-30: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Topgjal: Czego chcą Tybetańczycy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Marzec w lhaskim więzieniu
- Inne raporty, 2008-06-26: Tybetański mnich żąda dochodzenia
- Inne raporty, 2008-06-25: Znicz olimpijski w Qinghai, kolejne protesty w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów (2)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Służby porządkowe Ganzi: List gończy (2008) nr 1
- Raporty HFPC, 2008-06-19: Aresztowanie liderów społeczności tybetańskiej w Nepalu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xianchang: Trzęsienie ziemi i problem Tybetu
- Inne raporty, 2008-06-13: Kolejne protesty i aresztowania w Kardze
- Inne raporty, 2008-06-11: Protest mniszek w Draggo
- Raporty CAT, 2008-06-09: Częściowa lista ofiar pacyfikacji protestów w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-06-09: Protest mniszek, masowe aresztowania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Qi: Czy trzęsienie ziemi zmieni Chiny?
- Raporty TCHRD, 2008-05-30: Policja strzela do samotnej demonstrantki w Kardze
- Inne raporty, 2008-05-30: Eksplozje w Czamdo, aresztowanie mnichów
- Inne raporty, 2008-05-28: Aresztowanie za kontakt z hongkońskimi mediami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mnisi klasztoru Kirti: Wołanie do włodarzy świata
- Raporty ICT, 2008-05-22: Modły za ofiary trzęsienia w pacyfikowanych klasztorach
- Inne raporty, 2008-05-21: Tybetańska artystka zwolniona za kaucją
- Raporty TCHRD, 2008-05-20: Aresztowanie słynnego nauczyciela buddyjskiego w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Klęska miękkiej siły
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Lhasa oczami świadka
- Raporty CAT, 2008-05-16: Protest mniszek w Kardze
- Raporty TCHRD, 2008-05-15: Aresztowania w Markhamie
- Inne raporty, 2008-05-13: Wyroki i protesty mniszek w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Boshu: Rozwiązanie problemu Tybetu
- Raporty TCHRD, 2008-05-09: Kolejny kryzys w Labrangu
- Raporty CAT, 2008-05-08: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wu Jiaxiang: Nie rozgrywajcie politycznie igrzysk
- Teksty. Z perspektywy świata: Claude Arpi: Tylko Dalajlama może zjednoczyć Chiny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chang Ping: Tchórzostwo i niekompetencja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yang Jianli: Oblicza chińskiego nacjonalizmu
- Raporty TCHRD, 2008-05-07: Zastrzelenie Tybetańczyka w Czamdo; protest w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przepaść między Tybetem a diasporą
- Raporty TCHRD, 2008-05-05: Zgon torturowanej kobiety w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-05-05: ***: Słów kilka o igrzyskach
- Raporty HFPC, 2008-05-05: Chiny informują o zakończeniu rozmów z wysłannikami Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lingxi Kong: Spotkanie z Dalajlamą
- Raporty CAT, 2008-05-02: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin
- Raporty TCHRD, 2008-05-02: Śmierć torturowanego aresztanta w Lhundrubie
- Raporty ICT, 2008-04-30: „Reedukacja” – masowe aresztowania, samobójstwa, protesty
- Teksty. Z perspektywy świata: ***: W Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-04-30: Wyroki 30 Tybetańczyków w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-04-30: Chińskie media informują o zastrzeleniu tybetańskiego „powstańca”
- Raporty HFPC, 2008-04-29: Sąd w Lhasie skazuje 17 Tybetańczyków
- Raporty TCHRD, 2008-04-29: Zastrzelony koczownik, setki aresztowań w Gologu
- Inne raporty, 2008-04-28: Rozpaczliwy protest mniszek w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do duchowych braci i sióstr w Chinach
- Raporty HFPC, 2008-04-25: Chiny zapowiadają rozmowy z wysłannikami Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Anne Grant: Panda z karabinem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów
- Inne raporty, 2008-04-24: Przygotowania do sztafety olimpijskiej w Tybecie
- Inne raporty, 2008-04-18: Fala represji w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-04-18: Represje w Rebgongu
- Raporty ICT, 2008-04-17: Broń w klasztorach – mnisi odpierają oskarżenia władz
- Raporty TCHRD, 2008-04-17: Zabici przez chińską policję 3 kwietnia w Tongkorze
- Raporty TCHRD, 2008-04-17: Ponad stu aresztowanych w Rebgongu, w Qinghai
- Raporty ICT, 2008-04-15: Władze chińskie: 4000 zatrzymanych
- Raporty TCHRD, 2008-04-14: Liczne aresztowania w lhaskim klasztorze Drepung
- Raporty HFPC, 2008-04-13: Chiny informują o aresztowaniu mnichów-zamachowców
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Przyjaciele, czego od nas chcecie?
- Teksty. Z perspektywy świata: Andrew Fisher: Beton nie służy nikomu
- Raporty HFPC, 2008-04-10: Tybet pozostanie zamknięty dla cudzoziemców
- Raporty CAT, 2008-04-10: Apel kaszagu do społeczności międzynarodowej
- Raporty HFPC, 2008-04-10: Kampania „reedukacji patriotycznej”
- Raporty HFPC, 2008-04-09: Protest mnichów Labrangu na oczach zagranicznych dziennikarzy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Dong Guangfu: Święty olimpijski ogień, ateizm i Tybet
- Inne raporty, 2008-04-08: Rządy służb bezpieczeństwa w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2008-04-07: Krwawa pacyfikacja – prowokowanych – tybetańskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bai Jian: Człowiek ze zniczem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Do wszystkich Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Punkt zwrotny w historii Tybetu
- Inne raporty, 2008-04-04: „Jestem w samym środku” – świadkowie
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Obeznana z ciężką ręką Chin
- Raporty HFPC, 2008-04-04: Dwudziesty szósty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-03: Dwudziesty piąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-02: Dwudziesty czwarty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-04-02: ***: Przeproście Tybetańczyków za swoje słowa
- Raporty HFPC, 2008-04-01: Dwudziesty trzeci dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lian Yue: Tybet: Teoria informacji
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Samotny Han: Gwałt najlepszym sposobem przywrócenia harmonii w rodzinie
- Raporty HFPC, 2008-03-31: Dwudziesty drugi dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-30: Dwudziesty pierwszy dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-29: Dwudziesty dzień protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-28: Protest mnichów a chińska ofensywa propagandowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do Chińczyków
- Raporty HFPC, 2008-03-28: Dziewiętnasty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Płacz Tybetu
- Raporty HFPC, 2008-03-27: Protesty w Tybecie – dzień osiemnasty
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Traktujcie „harmonię” poważnie – rozmawiajcie z Dalajlamą
- Inne raporty, 2008-03-26: Chińscy intelektualiści wołają o dialog z Dalajlamą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Protesty w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Agencja Xinhua: Rozruchy w Tybecie – pytania i odpowiedzi
- Raporty HFPC, 2008-03-26: Siedemnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-25: Szesnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-24: Piętnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty CAT, 2008-03-24: Częściowa lista ofiar marcowych protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-23: Tybet w kleszczach
- Raporty HFPC, 2008-03-23: Protesty w Tybecie – dzień czternasty
- Raporty HFPC, 2008-03-22: Trzynasty dzień tybetańskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Grupa chińskich intelektualistów: Dwanaście sugestii w sprawie rozwiązania sytuacji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-21: Protesty w Tybecie – dzień dwunasty
- Inne raporty, 2008-03-21: Masowe protesty w Sichuanie
- Raporty TCHRD, 2008-03-21: Chińskie ultimatum w Gansu
- Raporty HFPC, 2008-03-20: Protesty w Tybecie – dzień jedenasty
- Teksty. Polska, 2008-03-20: Komitet Helsiński w Polsce: Stanowisko
- Raporty TCHRD, 2008-03-19: Co najmniej trzech zabitych w Kardze
- Raporty HFPC, 2008-03-19: Dziesiąty dzień protestów w Tybecie
- Inne raporty, 2008-03-19: Kolejne protesty, kolejni zabici, kolejne aresztowania
- Raporty TCHRD, 2008-03-19: Protest chłopów i koczowników w Kanlho
- Inne raporty, 2008-03-18: Setki aresztowań w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2008-03-18: Protest i aresztowania w Tolungu
- Raporty HFPC, 2008-03-18: Dziewiąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-18: Protest pięciuset mnichów w Kanlho
- Raporty TIN, 2008-03-18: Masowy protest w Sertharze
- Raporty TCHRD, 2008-03-18: Amdo Bora: Setki protestujących
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Pobicie i aresztowanie czterdziestu uczniów w Marthangu
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Sporadyczne protesty w Maldrogongkar i Phenpo
- Raporty HFPC, 2008-03-17: Ósmy dzień protestów w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Protest w okręgu Mangra
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Demonstracje studentów w Gansu
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Setki Tybetańczyków protestują w Gologu
- Teksty. Polska, 2008-03-17: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP: Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Sun Rongmin poproszony o przedstawienie wyjaśnień odnośnie sytuacji w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Co najmniej siedmiu zabitych w okręgu Ngaba
- Inne raporty, 2008-03-16: Świadkowie: Śmierć, zgliszcza, represje
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Protest w Rebgongu
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Zwłoki ośmiu osób w klasztorze Ngaba Kirti
- Raporty HFPC, 2008-03-16: Siódmy dzień protestów w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Kolejne protesty we wschodnim Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Nocne rewizje w Lhasie – setki aresztowań
- Inne raporty, 2008-03-15: Wielu zabitych i rannych – Chiny rozbijają protesty w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-03-15: Szósty dzień protestów, reakcja chińskich władz
- Raporty TCHRD, 2008-03-15: Kolejny protest w Labrangu, w Amdo
- Inne raporty, 2008-03-14: Mnisi w stanie krytycznym, eskalacja protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-14: Zamknięcie lhaskich klasztorów
- Raporty HFPC, 2008-03-14: Starcia w Lhasie, Labrangu, Kardze
- Inne raporty, 2008-03-14: Chińska policja otwiera ogień do demonstrantów; co najmniej dwóch zabitych
- Raporty CAT, 2008-03-14: Chiny tłumią protesty przy pomocy czołgów
- Raporty TCHRD, 2008-03-13: Aresztowani demonstranci z Barkhoru
- Inne raporty, 2008-03-12: Drugi dzień protestów w Lhasie
- Inne raporty, 2008-03-11: „Rocznicowe” protesty i zatrzymania w Lhasie
- Raporty ICT, 2008-03-11: Bezprecedensowy „udział” Chińczyków w tybetańskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2008-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Inne raporty, 2008-03-07: Władze chińskie każą mnichom wrócić do Baikaru
- Raporty HFPC, 2008-03-06: Informacje o dwóch śmiertelnych ofiarach starć w Rebgongu
- Raporty ICT, 2008-02-25: Nepal wydaje Chinom uciekiniera z Tybetu
- Inne raporty, 2008-02-22: Starcia z policją w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2008-02-08: Rejestracja Parlamentarnego Zespołu ds. Tybetu
- Raporty TCHRD, 2008-02-02: Trzy lata dla mnicha za „podżeganie mas”
- Inne raporty, 2008-01-26: Kampania przedolimpijskich represji w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhuang Liwei: Proszę, chrońcie świętą tybetańską ziemię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Jak rozwiązać problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Refleksje tybetańskie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Zburzcie ten mur
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Chronologia 2007
- Inne raporty, 2007-12-19: Aresztowanie kolejnych mnichów w Nagczu
- Inne raporty, 2007-12-04: Krewni skazanych koczowników wnoszą apelacje
- Raporty ICT, 2007-11-28: Reakcja Chin na słowa Dalajlamy ujawnia sens nowych przepisów
- Inne raporty, 2007-11-23: Protest płacowy nauczycieli w Qinghai
- Raporty ICT, 2007-11-21: Wyroki za szpiegostwo i separatyzm w Kardze
- Raporty TCHRD, 2007-11-20: Długoletnie kary więzienia dla Tybetańczyków z Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bapa Phuncog Łangjal: List do Przewodniczącego Hu Jintao
- Raporty ICT, 2007-11-01: Protest przeciwko zniszczeniu posągu
- Inne raporty, 2007-10-31: Proces Rongje Adraka
- Inne raporty, 2007-10-29: Zatrzymanie, przesłuchania mnichów w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2007-10-26: Ostrzelanie grupy tybetańskich uchodźców
- Raporty ICT, 2007-10-23: „Terror i święto” – Lhasa po uroczystości w Kongresie
- Raporty HFPC, 2007-10-22: Starcia mnichów z policją w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-10-18: Dalajlama: Złoty Medal Kongresu
- Raporty TCHRD, 2007-10-16: Lhaskie przygotowania do ceremonii w Kongresie USA
- Inne raporty, 2007-10-10: Chiny zaostrzają politykę w Tybecie
- Raporty ICT, 2007-10-08: Egzekucja i fala represji w Kardze
- Raporty ICT, 2007-10-02: Zatrzymani uczniowie bici i więzieni incomunicado
- Raporty HFPC, 2007-09-20: Aresztowanie siedmiu nastolatków w Gansu
- Inne raporty, 2007-09-14: Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy
- Inne raporty, 2007-09-06: Czystka tybetańskich urzędników w Lithangu
- Raporty TCHRD, 2007-08-23: Aresztowanie kobiet żądających sprawiedliwości dla Tulku Tenzina Delka
- Raporty TCHRD, 2007-08-22: Aresztowanie trzech krewnych Rongje Adraka
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Państwowa Administracja Spraw Religijnych: Zarządzenie nr 5
- Raporty ICT, 2007-08-15: Nowe przepisy dla inkarnowanych lamów – więcej kontroli państwa
- Inne raporty, 2007-08-11: Tybetańscy koczownicy kończą protest w Lithangu
- Raporty ICT, 2007-08-11: Protest w Lithangu mógł być odpowiedzią na prowokację władz
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Inne raporty, 2007-08-08: Władze stawiają ultimatum protestującym w Lithangu
- Raporty ICT, 2007-08-04: Władze Nepalu wydają Chinom tybetańskiego uchodźcę
- Inne raporty, 2007-08-03: Dziesiątki aresztowań po proteście w Lithangu
- Raporty CAT, 2007-08-03: Niepokoje w Lithangu
- Raporty TCHRD, 2007-08-03: Powódź w Chinach – zalew Hanów w Tybecie
- Inne raporty, 2007-08-02: Setki Tybetańczyków protestują w obronie Tulku Tenzina Delka
- Raporty TCHRD, 2007-08-02: Aresztowanie koczownika i protest w Lithangu
- Inne raporty, 2007-08-01: Mieszkańcy Lhasy przeciwni kolei
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-26: Oser: Rok pociągu – Tybet na krawędzi
- Raporty HFPC, 2007-07-18: Krwawe walki o jarca gumbu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-10: Oser: A gdyby tak choć raz szczerze, towarzyszu Dziampa?
- Raporty CAT, 2007-07-07: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-06: Oser: Dzieci Dalajlamy
- Raporty CAT, 2007-06-28: Komunikat: szósta runda rozmów tybetańsko-chińskich
- Raporty ICT, 2007-06-28: Sonam Dordże – relacja byłego więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Raporty TCHRD, 2007-06-05: Zniszczenie wielkiego posągu Guru Rinpocze w Samje
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: XI Stały Komitet Rządu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Przepisy dotyczące kwestii religijnych w TRA
- Raporty HFPC, 2007-05-16: Ograniczenie swobody podróżowania do i po TRA
- Raporty HFPC, 2007-04-19: „Grupa przewodnia” KPCh do spraw Tybetu
- Raporty HFPC, 2007-03-16: Apel Zespołu Polsko-Tybetańskiego Sejmu RP
- Raporty HFPC, 2007-03-15: Zakaz praktyk religijnych w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Inne raporty, 2007-03-10: Trzy lata więzienia za posiadanie nagrań Dalajlamy
- Inne raporty, 2007-03-07: Zwolnienie uwięzionego za przekazywanie informacji o Tenzinie Delku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy Nimy Ceringa
- Raporty ICT, 2007-01-31: Dzieci z przełęczy Nangpa-la; inna strzelanina na granicy
- Raporty ICT, 2007-01-10: Władze chińskie zakazują obchodów buddyjskiego święta
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Polityka Pekinu wobec tybetańskiej diaspory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: W poszukiwaniu jedności w równości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Chronologia 2006
- Co nowego: Tybet - Glosariusz
- Inne raporty, 2006-12-20: „Zrób to sam”: Kampania przymusowej przebudowy domów
- Raporty HFPC, 2006-12-18: Złagodzenie kary Ngałanga Phulczunga
- Raporty ICT, 2006-12-02: Obawy o bezpieczeństwo więźnia po spotkaniu z przedstawicielem ONZ
- Raporty TCHRD, 2006-11-24: Były więzień polityczny skazany na 12 lat więzienia
- Raporty TCHRD, 2006-11-14: Pięć lat więzienia za ulotki
- Raporty ICT, 2006-11-09: Wyrok za mówienie o braku wolności
- Inne raporty, 2006-11-08: Publiczny protest w Lhasie
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Inne raporty, 2006-10-25: Aresztowania za pomoc uciekinierom z Tybetu
- Raporty HFPC, 2006-10-18: Nowe zdjęcia z przełęczy Nangpa-la
- Raporty HFPC, 2006-10-14: Zdjęcia z przełęczy Nangpa-la
- Raporty ICT, 2006-10-10: Uwięzienie dzieci po ostrzelaniu grupy uchodźców
- Raporty ICT, 2006-10-05: Zastrzelenie mniszki, obawy o los innych uciekinierów
- Raporty HFPC, 2006-10-03: Chińskie wojsko otwiera ogień do uciekinierów z Tybetu
- Inne raporty, 2006-09-20: Aresztowanie kolejnego mnicha w Kardze
- Inne raporty, 2006-09-07: Aresztowanie tybetańskiego opata w Sichuanie
- Raporty TCHRD, 2006-09-05: Protest mnicha na lhaskim Barkhorze
- Inne raporty, 2006-08-19: Zatrzymanie nastolatki za niepodległościowe ulotki
- Raporty ICT, 2006-08-09: Tybetański intelektualista skazany na dziesięć lat więzienia
- Inne raporty, 2006-08-01: Zamknięcie blogów tybetańskiej pisarki
- Raporty TCHRD, 2006-07-25: Dziesięć lat więzienia za notatki
- Inne raporty, 2006-07-15: Osiem lat za separatyzm
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-07-06: Otwarcie granicy w Sikkimie
- Raporty HFPC, 2006-06-30: Otwarcie połączenia kolejowego z Lhasą
- Raporty HFPC, 2006-06-29: Przedterminowe zwolnienie Nimy Czodron
- Raporty HFPC, 2006-06-20: Rząd Nepalu umożliwia Tybetańczykom legalny tranzyt do Indii
- Inne raporty, 2006-06-16: Władze chińskie zatrzymują pięcioro Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2006-06-13: Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych TRA atakuje Dalajlamę
- Raporty ICT, 2006-05-31: Dwie „śpiewające mniszki” uciekają z Tybetu
- Raporty HFPC, 2006-05-29: Nowy - stary - sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Raporty HFPC, 2006-05-24: Zespół Polsko-Tybetański w Sejmie RP
- Raporty TCHRD, 2006-05-17: Nowe kampania polityczna w Tybecie
- Raporty ICT, 2006-05-12: Wysokie kary za „separatyzm"
- Inne raporty, 2006-04-29: Władze chińskie każą nosić futra
- Raporty ICT, 2006-04-25: 17. urodziny Panczenlamy – zaostrzenie kontroli nad religią
- Raporty ICT, 2006-04-21: Kolej w Tybecie - sprzeczne sygnały z Pekinu
- Raporty ICT, 2006-04-13: Dalajlama wykluczony z konferencji buddyjskiej
- Raporty ICT, 2006-04-08: Uwięzienie tybetańskiego mnicha w Colho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Phuncog Njidrol: Oświadczenie
- Raporty ICT, 2006-03-15: Phuncog Njidrol, ostatnia z „mniszek z Drapczi, w USA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2006-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty ICT, 2006-03-09: Złagodzenie kary i przeniesienie Bangri Rinpocze
- Raporty HFPC, 2006-03-01: Złagodzenie kar Bangri Rinpocze i Nimy Czodron
- Raporty CAT, 2006-02-25: Specjalny wysłannik Jego Świątobliwości Dalajlamy kasur Lodi Gjari
- Raporty CAT, 2006-02-15: Komunikat
- Raporty HFPC, 2006-02-07: Skazanie pięciorga Tybetańczyków w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: He Qinglian: Zbrodnia państwowa i odpowiedzialność polityczna
- Raporty ICT, 2006-01-20: Nowy zakład karny w Lhasie
- Raporty ICT, 2006-01-11: Dalajlama: „Tybetańczycy z Tybetu kluczem do przyszłości”
- Raporty TCHRD, 2006-01-10: Nowe więzienie w okręgu Czuszur TRA
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Dang’an - teczka
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Komunistycznej Partii Chin wobec mniejszości narodowych
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Inne raporty, 2005-12-14: Zwolnienie 22 Tybetańczyków z nepalskiego więzienia
- Raporty HFPC, 2005-11-30: Uwięzienie 18 Tybetańczyków w Nepalu
- Raporty TCHRD, 2005-11-30: Nowe informacje o aresztowanych mnichach Drepungu
- Raporty ICT, 2005-11-30: Nowa fala „edukacji patriotycznej” w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2005-11-29: Milczący protest w klasztorze Drepung
- Inne raporty, 2005-11-29: Aresztowanie mnichów; zamknięcie klasztoru
- Raporty HFPC, 2005-11-28: Nowy sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Inne raporty, 2005-11-10: Kampania przeciwko lamom związanym z Dalajlamą
- Raporty HFPC, 2005-10-25: Nowe restrykcje wobec uchodźców w Nepalu
- Raporty TCHRD, 2005-10-11: Tybetańczycy w nepalskim więzieniu
- Raporty HFPC, 2005-10-04: Choroba Yang Chuantanga
- Inne raporty, 2005-09-24: Chińskie wojsko strzela do uchodźców z Tybetu
- Raporty ICT, 2005-09-13: Niepokojące doniesienia o stanie Bangri Rinpocze
- Raporty TCHRD, 2005-09-12: Aresztowanie sześciorga Tybetańczyków za plakaty niepodległościowe
- Raporty TCHRD, 2005-09-10: Nadzwyczajne środki kontroli w Lhasie
- Inne raporty, 2005-09-02: Sąd w Szigace przyznaje się do skazania ponad 20 „reakcjonistów”
- Raporty HFPC, 2005-09-02: Chińskie media kwestionują „szczerość” Dalajlamy
- Raporty ICT, 2005-09-01: Najwyżsi przywódcy ChRL omawiają politykę w Tybecie
- Inne raporty, 2005-08-13: Wyroki za zdjęcia, wykłady Dalajlamy
- Inne raporty, 2005-08-02: Rabunek skarbów Tybetu
- Raporty HFPC, 2005-07-20: Pekin może mianować własnego Dalajlamę
- Raporty TCHRD, 2005-07-15: Aresztowania mnichów
- Raporty CAT, 2005-07-07: Komunikat specjalnego wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty CAT, 2005-07-01: Czwarta runda rozmów tybetańsko-chińskich
- Raporty CAT, 2005-07-01: Czwarta runda rozmów tybetańsko-chińskich: Zakończenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Nowomowa i nowy Tybet. Mit chińskiej modernizacji Tybetu i jego języka (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na szczyt grupy G8
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Rząd centralny powinien przejąć inicjatywę w „kwestii Tybetu”
- Raporty TIN, 2005-06-20: Tybetańscy przewodnicy poza granicami TRA
- Inne raporty, 2005-06-04: Uwięzienie mnicha z klasztoru Kumbum
- Raporty HFPC, 2005-06-01: Pekin „nigdy nie zmieni” stosunku do Dalajlamy
- Raporty TCHRD, 2005-05-14: Trzy lata więzienia za plakat
- Inne raporty, 2005-05-11: Apele o rekompensaty za straconą ziemię
- Raporty TCHRD, 2005-05-11: 11 lat więzienia za tybetańską flagę
- Inne raporty, 2005-05-05: Wysłannicy Dalajlamy odwiedzą ponownie Chiny
- Raporty TIN, 2005-04-19: Pisanie we współczesnym Tybecie
- Raporty ICT, 2005-04-15: Budowa linia kolejowej i przesiedlenia w Lhasie
- Raporty TIN, 2005-04-07: Zwolnienia po zakończeniu kar
- Raporty CAT, 2005-04-05: Restrykcje w południowym Tybecie
- Inne raporty, 2005-03-25: Terminowe zwolnienia; podwyższenie wyroku
- Raporty HFPC, 2005-03-17: Ostrzeżenie dla Tybetańczyków w Namcze Bazar
- Raporty HFPC, 2005-03-17: Przedterminowe zwolnienie Rebiji Kadeer
- Raporty HFPC, 2005-03-15: Kolejne ustępstwo Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jesze Dordże: Amatorzy campy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ma Jian: Czekając na nieuchronne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Sangdrol: Cena oporu – moja historia
- Raporty HFPC, 2005-03-11: Reakcja ChRL na orędzie Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2005-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2005-03-10: Samdong Rinpocze zapowiada czwartą rundę rozmów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Rabgaj i Ceten Łangczuk Szarlo: Dialog chińsko-tybetański po epoce Mao (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Inne raporty, 2005-02-13: Skazanie pięciu mnichów w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnice Tybetu
- Raporty TIN, 2005-02-10: Wysokie pensje w TRA dla uprzywilejowanych
- Raporty TIN, 2005-02-09: „Tajemnice Tybetu” – nowy wiersz Oser
- Raporty TIN, 2005-02-04: Złagodzone kary – nowe informacje o więźniach politycznych
- Raporty HFPC, 2005-01-28: Władze Nepalu zamykają tybetańskie instytucje
- Inne raporty, 2005-01-28: Krewni skazanego mnicha przekonani o jego niewinności
- Inne raporty, 2005-01-26: Zwolniony mnich – wrakiem człowieka
- Raporty HFPC, 2005-01-26: Wyrok Tulku Tenzina Delka – dożywotnie więzienie
- Raporty TIN, 2005-01-20: Dyskryminacja w sektorze publicznym TRA
- Raporty HFPC, 2005-01-17: Zawrócenie pielgrzymów
- Raporty TIN, 2005-01-11: Pożar w Kardze, aresztowanie mnicha
- Raporty HFPC, 2005-01-05: Nowe wyroki śmierci w Lhasie
- Inne raporty, 2005-01-04: Aresztowanie za portret Dalajlamy
- Inne raporty, 2005-01-04: Pożar w „Sali Ludowej” w Sichuanie – podejrzenie podpalenia
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kamm: Współpraca z Chinami w dziedzinie praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: „Religia, pokój i ideały olimpijskie”
- Teksty. Polska: Helsińska Fundacja Praw Człowieka: List otwarty do Prezydenta RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Sangdrol: Wystąpienie na forum Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2004-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty TIN, 2004-02-06: Więźniowie polityczni w Tybecie – zmiana trendu
- Inne raporty, 2004-02-01: Tenzin Delek – losy tybetańskiego mnicha [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Samdong Rinpocze: Dialog z Pekinem
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Raporty TIN, 2003-04-01: Odszyfrowywanie statystyk TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2003-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Polska: Marek Borowski: List do Przewodniczącego OZPL Li Penga
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Raporty TCHRD, 2003-01-01: Lista znanych więźniów politycznych, styczeń 2003 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Wyrok Tenzina Delka Rinpocze
- Teksty. Z perspektywy świata: Perry Link: Anakonda na żyrandolu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Zjazd udawania reform
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Szczyt tybetańsko-chiński z perspektywy Fistaszków
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Raporty TIN, 2002-08-02: W interesie państwa: Więźniowie polityczni w Tybecie 1987-2001
- Teksty. Z perspektywy świata: Arthur Holcombe: Gospodarka TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Phuncog Łangczuk: Życie i śmierć w Drapczi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2002-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Paula J. Dobriansky: Polityka USA wobec Tybetu
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhou Xiaopei: Reakcja ChRL na informacje o apelu posłów do marszałka Sejmu RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Palden Gjal: Twoje urodziny
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhagjal Cering: Niepohamowane łzy żalu
- Raporty TIN, 2001-09-01: Niewidzialne kajdany
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komisja OZPL ChRL: W sprawie przyjęcia tzw. "Deklaracji Solidarności z Narodem Tybetańskim"
- Teksty. Polska: Deklaracja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Declaration of the Sejm of Poland regarding Solidarity with the Tibetan Nation
- Teksty. Polska: Sejmowa dyskusja o projekcie deklaracji solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu RP: Informacja o wizycie w ChRL
- Raporty TCHRD, 2001-07-21: Lista więźniów politycznych w Drapczi
- Raporty TIN, 2001-07-16: Propaganda i Zachód - Chiny walczą o zmianę wizerunku „sprawy Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Raporty TIN, 2001-05-21: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Raporty TIN, 2001-05-21: Punkt zwrotny w historii Tybetu - Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Pierwsza konferencja prasowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2001-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ding Zilin i Jiang Peikun: Propagandowe pustosłowie
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Chiński pogranicznik i zimowy robak
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhao Qizheng: Tybet a propaganda zagraniczna i zadania tybetologii w nowej epoce
- Raporty CAT, 2000-09-29: Polityka Chin w Tybecie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama kluczem do rozwiązania kwestii Tybetu
- Raporty CAT, 2000-07-30: Nowa kultura socjalistyczna a kultura Tybetu
- Raporty TIN, 2000-05-03: Różne głosy: Media w Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Władze ChRL "otwierają" nowe tybetańskie okręgi dla zagranicznych turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Agja Rinpocze: Wystąpienie na forum Komisji ds. Wolności Religii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2000-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Wystąpienie z okazji 60. rocznicy intronizacji Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na nowe tysiąclecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziampa Phuncog: Moja historia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Fang Lizhi: Chiny: ku stabilizacji czy ku chaosowi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yu i Yu Ping: Powolna, bolesna ewolucja
- Teksty. Z perspektywy świata: Toni Huber: Shangri-la na wygnaniu
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Chin wobec autonomii Tybetu (pdf)
- Teksty. Z perspektywy świata: Martina Svensson: Stuletnia debata: 1898-1998
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Weatherley: Nowe akademickie myślenie o prawach człowieka
- Teksty. Informacje dla turystów: Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji: Informacje dla turystów
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Liangying: W dziesiątą rocznicę 4 czerwca
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Information Network: Wyjazd do Tybetu: wizy i „permity”
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kenneth Knaus: Stosunki między USA a Tybetem, 1942-74
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1999-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wartości azjatyckie i demokracja
- Raporty TCHRD, 1998-07-17: Odpowiedź na raport Trójki Unii Europejskiej z misji w Tybecie
- Prezydencja Unii Europejskiej, 1998-07-01: Raport Trójki UE
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1998-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Polityka przyszłego Tybetu; zarys Konstytucji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przywódcy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Polityzacja i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Tybetański ruch oporu i rola CIA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Łangjal: Negocjacje chińsko-tybetańskie po 1959 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Proces poszukiwania inkarnacji Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: List do Deng Xiaopinga
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xiaoqiang: Konflikt między Tybetańczykami a Hanami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yao: Wizyta Hu Yaobanga w Tybecie, 21-31 maja 1980 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: Simon Leys: Płonący las
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Symbole i protest
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Najmłodsi więźniowie polityczni Chin
- Teksty. Z perspektywy świata: Ronald D. Schwartz: Tybet: 1987-1990
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Retoryka protestu
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Orientalizm i elementy przemocy w tradycji tybetańskiej
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Z perspektywy świata: Michael C. Van Walt van Praag: Status Tybetu
- Teksty. Z perspektywy świata: Hanna Havnevik: Rola mniszek we współczesnym Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Society UK: Rady dla turystów
- Raporty HFPC, 1998-01-01: Lista przestępstw za które grozi kara śmierci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1997-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: O rozpoznawaniu inkarnacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dhondup Czodron: Życie w komunie „Czerwony Sztandar”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Ping: Nowy kodeks postępowania karnego
- Raporty TIN, 1996-08-30: Odcinanie głowy węża [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1996-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Spotkanie z chińskimi studentami i uczonymi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1995-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komunistyczna Partia Chin: Złoty most do nowej ery
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Song Liming: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Polska: Zespół Polsko-Tybetański Sejmu RP: Apel w sprawie dialogu między Pekinem a Dharamsalą
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.