Tibet Information Network
10-02-2005
Share
Wysokie pensje w TRA dla uprzywilejowanych
Z ostatnich danych Urzędu Statystycznego Chin wynika, że po kilku latach szybkiego wzrostu płac uprzywilejowani urzędnicy i pracownicy w Tybetańskim Regionie Autonomicznym (TRA) zajmują drugie miejsce na liście najlepiej opłacanych kadr Chińskiej Republiki Ludowej. Statystyczny wzrost płac bije na głowę krajową średnią i wydaje się nie mieć wiele wspólnego z frazesami o „trudnych warunkach” pracy. W TRA płace rosły od 150 procent średniej krajowej w 1998 roku do 200 procent w 2002 roku, kiedy to były najwyższe w całej ChRL. Ogólnie rzecz biorąc, rząd ogranicza zatrudnienie w sektorze państwowym; dotyczy to zwłaszcza Tybetańczyków – nawet w przypadku wzrostu liczby etatów. W rezultacie w tym okresie nieproporcjonalne korzyści z gwałtownego podnoszenia płac odnosili przede wszystkim nie-Tybetańczycy.
Decyzje o podnoszeniu płac w sektorze państwowym TRA zapadają w Pekinie i nie mają związku ze wzrostem wydajności lub produkcji. W TRA wynagrodzenia stanowią dwie trzecie PKB – wskaźnik znacznie wyższy niż w innych prowincjach Chin – lwia część wzrostu lokalnego PKB bierze się więc ze sponsorowanych przez Pekin podwyżek płac. Ponieważ Tybetańczycy tracą miejsca pracy na rzecz nie-Tybetańczyków, statystyki te świadczą o ich postępującej marginalizacji w kluczowych sferach wzrostu w TRA (pensje w administracji państwowej i największe projekty budowlane).
Według Rocznika Statystycznego z 2004 roku średnie zarobki i pensje urzędników i robotników w TRA spadły w 2003 roku na drugie miejsce w rankingu krajowym – rok wcześniej, dzięki potężnym subsydiom, były najwyższe w ChRL, przewyższając nawet pobory w Szanghaju.
W 2003 roku średnie roczne wynagrodzenie w TRA osiągnęło pułap 26 931 yuanów [ok. 3 254 USD] i było niemal dwukrotnie wyższe od średniej krajowej – 14 040 yuanów [1 696 USD]. Tym samym TRA pokonało Pekin (25 312 yuanów), ale spadło za Szanghaj (27 304 yuany).
„Średnie płace w gotówce” odnoszą się do specyficznej grupy „personelu i pracowników”, obejmującej szerokie spektrum zatrudnionych – od kadr rządowych po robotników z państwowych zakładów pracy. Jak wynika z wcześniejszych analiz TIN, ludzie ci stoją na szczycie drabiny dochodów w TRA. Grupa ta w zasadzie nie obejmuje bardziej „spontanicznych” imigrantów – np. osób zajmujących się świadczeniem usług czy kupców narodowości Han i Hui – którzy przybywają do TRA z własnej inicjatywy, by uszczknąć coś dla siebie z dotacyjnego boomu. W statystykach mogą być ujęte pensje niektórych imigrantów, choćby robotników pracujących przy budowie linii kolejowej Golmud-Lhasa, ale w zasadzie nie obejmują one „nieformalnych” zarobków Tybetańczyków i osób innych narodowości w miastach TRA.
W TRA w 2003 roku sektor państwowy zatrudniał 94 proc. „personelu i pracowników” (przy krajowej średniej zaledwie 66 procent). Do 2002 roku największą kategorią w tym sektorze było „zarządzanie publiczne i organizacja społeczna”, ujmowane w oficjalnych statystykach jako „agendy rządu i partii oraz organizacje społeczne”. W 2003 roku zatrudniały one 40 proc. pracowników państwowych. Krajowa średnia wynosi jedynie 17 procent. Największą kategorią sektora państwowego w skali całej ChRL jest – dla kontrastu – edukacja (20 proc. zatrudnionych przy 18 proc. w TRA).
Jak wyglądają zarobki „personelu i pracowników” TRA, zatrudnianych głównie przez państwo? W 2002 roku średnie pensje tej grupy w sektorze państwowym były najwyższe w skali kraju, by rok później spaść na miejsce trzecie – tuż za Pekinem i Szanghajem. Średnia pensja w sektorze państwowym TRA wynosiła w 2003 roku 27 611 yuanów [3 336 USD], a w Szanghaju i Pekinie, odpowiednio, 28 406 i 28 464 yuany.
TRA znalazł się w tym rankingu na miejscu trzecim, a w klasyfikacji ogólnej na drugim, ponieważ udział sektora niepaństwowego w zarobkach mieszkańców regionu jest minimalny. Średnie płace w „spółdzielniach miejskich” są w całej ChRL znacznie niższe niż w „zakładach państwowych” i „jednostkach o innej strukturze własności” (kategoria obejmująca firmy prywatne). W TRA w spółdzielniach miejskich w 2003 roku pracowało zaledwie 2,8 proc. „personelu i pracowników” (wobec 9,1 proc. w skali kraju). W statystykach krajowych niskie dochody tej grupy wyraźnie obniżają średnią, lecz w TRA nie mają na nią większego wpływu. Wyższa średnia w TRA świadczy więc również o tym, że możliwości znalezienia zatrudnienia poza sektorem państwowym są tu bardzo ograniczone.
Rząd utrzymuje, że wysokie pobory w TRA związane są z „trudnymi warunkami” pracy. Rzeczywiście, TRA znajduje się na szczycie jedenastostopniowej siatki płac w sektorze państwowym ChRL z uwagi na trudne – dla Chińczyków – warunki klimatyczne i geograficzne. Innym czynnikiem jest strategiczne położenie regionu. Krytycy twierdzą jednak, że tak wysokie płace mają po prostu zachęcać Chińczyków do osiedlania się w TRA.
Po części mają rację, ponieważ skierowanie do pracy w TRA nie jest marzeniem większości chińskich kadr i robotników wykwalifikowanych. Nie tylko są daleko od rodzin i znajomych, ale i sądzą, powołując się na chińskich „weteranów” pracy w Tybecie, że spędzenie dwóch lub trzech lat na wysoko położonym, suchym płaskowyżu może mieć katastrofalne konsekwencje dla zdrowia. Lekarze z TRA potwierdzają, że wielu Chińczyków cierpi tu na chroniczną chorobę wysokościową.
Tak czy owak, najwyższe pobory mają najbardziej wykwalifikowani robotnicy, kierownicy i kadry, z którymi nie konkuruje większość Tybetańczyków (z wyjątkiem nielicznej, wykształconej elity). Ponieważ wielkie projekty budowlane (takie jak budowa linii kolejowej, przy której zarabia się znacznie lepiej niż w innych regionach ChRL) realizują nieodmiennie firmy państwowe, w statystykach ujęto zapewne pensje i premie ich pracowników.
Poza tym wyjątkiem na wysokie, państwowe pobory nie mogą liczyć bardziej – jak określa się to w Chinach – „spontaniczni” imigranci narodowości Han i Hui, którzy przyjeżdżają do TRA handlować lub świadczyć usługi. Ich obecność budzi jeszcze większe kontrowersje, ponieważ konkurują z Tybetańczykami o miejsca pracy, które, przynajmniej teoretycznie, są w ich zasięgu. (Teoretycznie – ponieważ przy budowie linii kolejowej też można by zatrudnić Tybetańczyków, a nie niemal wyłącznie robotników chińskich.) „Spontaniczni” imigranci z innych prowincji ChRL, którzy na własną rękę próbują robić w TRA interesy, naprawiać buty, otwierać restauracje i pracownie krawieckie, uprawiać prostytucję lub choćby żebrać nie mogą raczej liczyć na podobne „bodźce gotówkowe”, choć większość Tybetańczyków widzi to właśnie w ten sposób. Głównym bodźcem jest dla nich lukratywna sytuacja w miastach TRA, którą ukształtowała dekada astronomicznych dotacji, a zwłaszcza uruchomienie Programu Rozwijania Ziem Zachodnich (chiń. Xibu Dakaifa) w 2000 roku. W tej gorączce złota chińscy imigranci łatwo wygrywają rywalizację z Tybetańczykami, ponieważ są lepiej wykwalifikowani, nastawieni na współzawodnictwo, znają chiński i mają „układy” z przedstawicielami władzy politycznej i gospodarczej.
Wszystko to świadczy o tym, że obecnego wzrostu płac w sektorze państwowym nie należy łączyć z „trudnymi warunkami”. Gdyby tak było, powinny one rosnąć wraz z krajową średnią (z uwzględnieniem wysokiego miejsca w siatce płac), a nie dramatycznie podskoczyć w latach 2000-02, co musiało wynikać z przewartościowania związanego z Programem Rozwijania Ziem Zachodnich.
W prowincji Qinghai – również przodującej pod względem „trudnych warunków” – w latach 2001-02 skok płac był znacznie mniejszy w stosunku do średniej krajowej, a w 2003 roku proporcje wróciły do stanu z roku 1998. W tym okresie płace w innych zachodnich prowincjach zmieniały się zgodnie ze średnią krajową i w większości przypadków, mimo trudnych warunków, były od niej niższe.
Innymi słowy, nagły wzrost pensji w TRA musi świadczyć o specyficznym przewartościowaniu skali trudności, związanym z Programem Rozwijania Ziem Zachodnich, odnoszącym się wyłącznie do tego regionu i nie uwzględniającym sytuacji w innych prowincjach ChRL. Polityka ta interpretowana jest różnie. Niektórzy uważają, że ma kupić lojalność kadr tybetańskich i tzw. „wyłaniającej się tybetańskiej klasy średniej”. Inni twierdzą, że jej celem jest zwiększenie atrakcyjności TRA dla Chińczyków i zachęcenie ich do podjęcia pracy w Tybecie.
Władze brały pod uwagę zapewne oba te czynniki, warto jednak zauważyć, że do wzrostu płac doszło w okresie (2000-02) poważnych redukcji „personelu i pracowników” – zwłaszcza Tybetańczyków – w sektorze państwowym TRA. Co więcej, jak wynika z wcześniejszych analiz TIN, choć już w 2003 roku liczba pracowników państwowych znacznie wzrosła, Tybetańczyków wciąż w nim ubywało – w ciągu kilku lat dramatycznie zmieniając strukturę etniczną tego sektora. W rezultacie korzyści z gwałtownego wzrostu płac w tym okresie odnieśli przede wszystkim nie-Tybetańczycy.
W tym samym czasie błyskawicznie rosła również suma wszystkich zarobków „personelu i pracowników”, co oznacza, że redukcja zatrudnienia nie miała związku z programem oszczędnościowym i zmniejszaniem obciążeń budżetu. Przeciwnie, podwyżki płac napędzały wzrost PKB mimo spadku liczby zatrudnionych. W budżecie TRA, na przykład, „wyrównania dla pracowników” stanowią pozycję znacznie większą niż w innych regionach ChRL; jej udział rósł zresztą gwałtownie w pierwszych latach realizacji Programu Rozwijania Ziem Zachodnich, podczas gdy w pozostałych prowincjach spadał.
Innymi słowy, na tym, co tracą w sektorze państwowym Tybetańczycy, zyskują inni. Przywołane tu statystyki świadczą o postępującej marginalizacji Tybetańczyków w najważniejszych sferach wzrostu w TRA, którymi są pensje w administracji państwowej i wielkie projekty budowlane. Włączenie Tybetańczyków w nurt rozwoju gospodarczego regionu wymagałoby zatem odwrócenia obowiązującej dziś polityki o 180 stopni: obniżenia wynagrodzeń uprzywilejowanego „personelu i pracowników” sektora państwowego do poziomu krajowej średniej i wykorzystania oszczędzonych w ten sposób środków do zwiększania zatrudnienia – a przede wszystkim udziału Tybetańczyków – w tym sektorze. Niższe pensje zmniejszyłyby też atrakcyjność regionu dla amatorów łatwych pieniędzy z innych prowincji, tworząc przestrzeń dla ludności lokalnej w najbardziej dynamicznych sektorach gospodarki.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-11-01: Pekin zapowiada budowę trzeciej linii kolejowej w TRA
- Raporty HFPC, 2014-10-22: Zakaz prac wydobywczych w Zato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Raporty HFPC, 2014-09-30: Protest przeciwko kopalniom w okręgu Maldrogongkar
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khenpo Cultrim Lodo: Pilny apel o zachowanie i ochronę języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2014-09-14: Konflikt tybetańskich wiosek, brutalna interwencja policji w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Moje chińskie wykształcenie
- Raporty HFPC, 2014-09-07: Pobicie chłopa przez urzędników w Zato
- Raporty HFPC, 2014-08-15: Oficjalne otwarcie linii kolejowej Lhasa-Szigace
- Raporty HFPC: Oser: Szkoły w czarnych namiotach
- Raporty HFPC, 2014-07-23: Ukończenie drugiej linii kolejowej w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-07-10: Policja katuje kilkunastu Tybetańczyków w Dzoge
- Raporty HFPC, 2014-07-04: Czterech aresztowanych po protestach przeciwko kopalni w Czabczy
- Raporty HFPC, 2014-05-30: Władze odradzają nauczanie języka tybetańskiego w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-23: Władze każą zamknąć szkołę dla dzieci koczowników w Mato
- Raporty HFPC, 2014-05-21: Aresztowanie krewnego po samobójczym proteście w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-15: Pacyfikacja protestów przeciwko kopalniom w okręgu Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-11: Protest w sprawie odszkodowań w Dege
- Raporty HFPC, 2014-05-10: Protesty po samobójstwie w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-08: Samobójstwo w proteście przeciwko kopalni w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-04-28: Władze niszczą tybetańskie cegielnie w Dziekundo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Raporty HFPC, 2013-11-03: Policja zmusza seniorów do zakończenia protestu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-29: Ofiary trzęsienia ziemi w Deczenie wciąż czekają na decyzję władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Raporty HFPC, 2013-10-04: Protest uczennic przeciwko paszportowej dyskryminacji w Silingu
- Raporty HFPC, 2013-09-24: Wielkie zgromadzenie, apele o solidarność w Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Gjamy o kopalniach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziejowy spektakl w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-09-13: „Najwyżej położone lotnisko na świecie” w Dabpie
- Raporty HFPC, 2013-09-07: Bezkarność chińskich kłusowników w Pemie
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nowe połączenie lotnicze: Lhasa-Shenzhen
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Katastrofa górnicza w Lhasie i nasza woda
- Raporty HFPC, 2013-08-31: „Edukacja polityczna” i groźby po protestach w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-28: Robotnicy wracają do pracy po pacyfikacji protestu w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-27: Konfrontacja z chińskimi kłusownikami w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-08-18: Pacyfikacja protestu przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-17: Blokada budowy kopalń, napięta atmosfera w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-16: Masowe wyrzynanie zwierząt w Ngamringu
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bongtak Rilu: Osiem strat osiedlanych koczowników
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stoły modlitewne ekologicznych migrantów
- Raporty HFPC, 2013-07-14: Konfiskaty ziemi koczowników w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-06-12: Krwawe walki o grzyborodne łąki w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Przyszłość Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Oda do Amnje Maczen
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Tybetański Region Autonomiczny ponownie otwarty dla turystów
- Raporty HFPC, 2013-04-05: Władze podają dane ofiar katastrofy górniczej w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-03-30: Katastrofalne osuwisko w kopalni w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-03-03: Dzień Języka Ojczystego w Kanlho i Gologu
- Raporty HFPC, 2013-02-16: Xinhua ostrzega Tybet przed „przeinwestowaniem w imię urbanizacji”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khała Lhamo: Zmiany w ojczyźnie
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe oblicze Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: Nieszczęścia biznesmena z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Inne raporty, 2012-09-20: Wyburzenie domów, uprowadzenie znanego biznesmena w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Inne raporty, 2012-09-14: Porwanie pięciorga dzieci w Cigorthangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Żarłoczne duchy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Inne raporty, 2012-07-05: Śmierć pątniczki próbującej ominąć policyjny posterunek w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co tak ciemno w Bathangu?
- Raporty HFPC, 2012-05-04: Władze Kardze grożą likwidacją organizacji obywatelskich
- Inne raporty, 2012-05-02: Konfiskaty tybetańskiej ziemi pod chińskie osadnictwo w Gepasumdo
- Inne raporty, 2012-04-10: Katastrofalny pożar lasów w Czamdo
- Inne raporty, 2012-03-15: Burze śnieżne, zagłada stad w Qinghai
- Raporty HFPC, 2012-03-09: Protest uczniów przeciwko chińskim podręcznikom w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zanieś André do domu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Juszu rok później
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oko w oko z „tybetańskimi lamami”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Błazeństwo „muru romansów”
- Inne raporty, 2011-06-20: Protesty tybetańskich kierowców w Szigace
- Inne raporty, 2011-06-16: Wyburzenie domu XIII Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Otwarcie” okręgu Metog
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Apel Tybetańczyków do tego państwa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Inne raporty, 2010-12-10: Przymusowe przesiedlenia w okręgu Lhundrub
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namco: Trzymać się ode mnie z daleka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gonpo Dordże: Byłeś w Tybecie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Wybaczcie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zakłady optyczne Boshi: Potrzebna pomoc
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nauczyciele z Qinghai: Apel w sprawie polityki językowej
- Raporty HFPC, 2010-10-28: „Protesty językowe” docierają do Gansu
- Inne raporty, 2010-10-27: Apele w obronie języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2010-10-26: Nowe protesty uczniów, pierwsze zatrzymania
- Inne raporty, 2010-10-25: „Językowy protest” dociera do Pekinu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Studenckie protesty w Pekinie (w sieci)
- Inne raporty, 2010-10-20: Protest tysięcy uczniów w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chiński magnat i nasza ziemia
- Inne raporty, 2010-09-17: Protest młodych tybetańskich lekarzy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Avatar w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Po Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Rolnictwa i Hodowli: Potrzebna Pomoc. Wyłącznie Hanowie
- Inne raporty, 2010-08-27: Policja zabija czterech tybetańskich demonstrantów w Paljulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Inne raporty, 2010-08-12: Tragiczne osuwiska w Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do dyrektora szkoły
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańskie rzeki, chińskie ocieplenie
- Inne raporty, 2009-10-23: Tybetański protest przeciwko chińskim oszustom
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Z Wall Street na Barkhor
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kjabczen Dedrol: Alai i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Być cool i być Tybetańczykiem
- Raporty HFPC, 2009-06-23: Starcia w Gjamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Życie „zurbanizowanych” nomadów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Cering: Dzień bólu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czystka etniczna w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez podziękowań po trzęsieniu ziemi w Damszungu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Morze toksycznego mleka
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Inne raporty, 2007-11-23: Protest płacowy nauczycieli w Qinghai
- Inne raporty, 2007-09-14: Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Raporty TCHRD, 2007-08-03: Powódź w Chinach – zalew Hanów w Tybecie
- Inne raporty, 2007-08-01: Mieszkańcy Lhasy przeciwni kolei
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-26: Oser: Rok pociągu – Tybet na krawędzi
- Raporty HFPC, 2007-07-18: Krwawe walki o jarca gumbu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Inne raporty, 2006-12-20: „Zrób to sam”: Kampania przymusowej przebudowy domów
- Inne raporty, 2006-11-08: Publiczny protest w Lhasie
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-07-06: Otwarcie granicy w Sikkimie
- Raporty HFPC, 2006-06-30: Otwarcie połączenia kolejowego z Lhasą
- Raporty ICT, 2006-04-21: Kolej w Tybecie - sprzeczne sygnały z Pekinu
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Raporty ICT, 2005-09-01: Najwyżsi przywódcy ChRL omawiają politykę w Tybecie
- Inne raporty, 2005-08-26: „Tajemnicza choroba” – potajemne wybicie tybetańskiego stada
- Inne raporty, 2005-08-02: Rabunek skarbów Tybetu
- Raporty TIN, 2005-06-20: Tybetańscy przewodnicy poza granicami TRA
- Inne raporty, 2005-05-11: Apele o rekompensaty za straconą ziemię
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Bezpośrednie połączenie autobusowa Katmandu - Lhasa
- Raporty TIN, 2005-04-19: Pisanie we współczesnym Tybecie
- Raporty ICT, 2005-04-15: Budowa linia kolejowej i przesiedlenia w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Raporty TIN, 2005-02-10: Wysokie pensje w TRA dla uprzywilejowanych
- Raporty TIN, 2005-01-20: Dyskryminacja w sektorze publicznym TRA
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nowe połączenie lotnicze: Guangzhou - Shangri-La
- Raporty TIN, 2003-04-01: Odszyfrowywanie statystyk TRA
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Tybet zacznie przyjmować turystów indywidualnych
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy świata: Arthur Holcombe: Gospodarka TRA
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhagjal Cering: Niepohamowane łzy żalu
- Raporty TIN, 2001-09-01: Niewidzialne kajdany
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nowe połączenie lotnicze: Lhasa - Hongkong
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Koniec Mostu Przyjaźni
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nepalskie biura podróży w rozpaczy
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Władze ChRL "otwierają" nowe tybetańskie okręgi dla zagranicznych turystów
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nowe połączenie lotnicze: Shanghai – Xian – Lhasa
- Teksty. Informacje dla turystów: Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji: Informacje dla turystów
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Information Network: Wyjazd do Tybetu: wizy i „permity”
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Chiny ograniczają swobodę podróżowania w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Society UK: Rady dla turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.