Radio Wolna Azja

28-03-2012

wersja do druku

Share

Aresztowanie popularnego pieśniarza w Juszu

 

W Juszu (chiń. Yushu), w prowincji Qinghai aresztowano popularnego pieśniarza Ugjena Tenzina. Dwudziestopięcioletni artysta został zatrzymany w lutym, wkrótce po wydaniu płyty zatytułowanej „Niekończąca się rzeka krwi z mego serca", na której znalazły się piosenki dedykowane Dalajlamie, Karmapie (trzeciemu hierarsze buddyzmu tybetańskiego) oraz kalonowi tipie (premierowi tybetańskiego rządu na wychodźstwie).

 

„Przed kilkoma dniami przyszedł list z Tybetu - mówi tybetański uchodźca ze Stanów Zjednoczonych. - Piszą o aresztowaniu Ugjena Tenzina. Wydaje się, że jest to związane z nową płytą. Ludzie spodziewali się problemów, kiedy tylko usłyszeli nagrany materiał, i radzili, żeby go nie wydawać. Artysta mówi wprost, że dedykuje płytę politycznej i religijnej sprawie Tybetu".

 

W jednym z utworów śpiewa o „przemilczanej od pół wieku jedności trzech prowincji" - i ślubuje robić to „do ostatniego tchu".

 

„Nikt z bliskich nie mógł go odwiedzić - piszą autorzy listu. - Z policyjnych źródeł wiemy, że był torturowany. Odcisnęło się to na jego ciele i zmysłach. Przed zatrzymaniem przeszedł operację, teraz jest znacznie gorzej".

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)