Helsińska Fundacja Praw Człowieka

13-08-2010

wersja do druku

Share

Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka

 

Tybetańskie źródła informują, że 26 czerwca, po trzydniowym procesie, Pośredni Sąd Ludowy w Lhasie skazał na karę dożywotniego więzienia Dordże Tasziego - najbogatszego Tybetańczyka, którego wcześniej władze wielokrotnie nagradzały i uznawały „za jednego z dziesięciu najwybitniejszych młodych ludzi" (z tego powodu wielu rodaków nie miało o nim najlepszego zdania). Jego starszego brata, Dordże Cetena, skazano na sześć lat więzienia.

 

dordzetaszihotelarzdozywocie2010
 

Trzydziestosiedmioletni Dordże Taszi został zatrzymany kilka tygodni po wybuchu tybetańskich protestów w 2008 roku. Nie wiadomo, gdzie był przetrzymywany i co mu zarzucano, ale fakt, iż nie podano do wiadomości publicznej żadnej informacji o drakońskim wyroku, może wskazywać, że sprawa miała charakter albo podtekst polityczny.

 

Nieoficjalnie mówi się, że Dordże Taszi - właściciel między innymi jednego z najstarszych i najpopularniejszych hoteli w Lhasie,Yak Hotel - został skazany za „prowadzenie nielegalnych interesów". Sąd nakazał też skonfiskowanie jego całego majątku, którego wartość szacuje się na 4,3 miliarda yuanów (dwa miliardy PLN).

 

Wielu Tybetańczyków sądzi, że Dordże Taszi i skazany wcześniej na 15 lat więzienia inny znany biznesmen, Karma Samdup, choć obaj ostentacyjnie unikali „polityki", zostali ukarani za finansowe wspieranie klasztorów buddyjskich, uznawanych przez władze za najgroźniejszy „matecznik tybetańskiego nacjonalizmu".

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)