Helsińska Fundacja Praw Człowieka

20-06-2006

wersja do druku

Share

Rząd Nepalu umożliwia Tybetańczykom legalny tranzyt do Indii

 

Po ośmiomiesięcznej przerwie nowe władze Nepalu zaczęły ponownie wydawać „zezwolenia na wyjazd" uciekinierom z Tybetu, umożliwiając im w ten sposób legalny tranzyt do Indii.

 

 

ucieczkadwiepostacie
 

 

W październiku zeszłego roku rząd w Katmandu - zacieśniający współpracę z ChRL i coraz bardziej izolowany na arenie międzynarodowej po pałacowym przewrocie - zerwał „dżentelmeńską umowę" z biurem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i przestał wydawać dokumenty podróży tybetańskim uchodźcom oraz zezwolenia na opuszczenie terytorium tego kraju nowym uciekinierom z Tybetu, zmuszając tysiące Tybetańczyków do szukania możliwości nielegalnego przekroczenia granicy z Indiami. Decyzja ta wywołała ostre protesty Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

 

Nie wiadomo, czy Katmandu zdecyduje się na ustawowe uregulowanie problemu tybetańskich uchodźców, czy też nadal będzie lawirować między oczekiwaniami społeczności międzynarodowej a naciskami Pekinu przy pomocy niepisanych „dżentelmeńskich umów", które nigdy nie były pewnym gwarantem bezpieczeństwa uciekinierów z Tybetu.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)