International Campaign for Tibet

8-04-2006

wersja do druku

Share

Uwięzienie tybetańskiego mnicha w Colho

 

 

 

gendunnauczycielcolho2006

 

Tybetański mnich i nauczyciel tradycyjnego klasztornego tańca (tyb. czam) z Amdo został skazany na cztery lata więzienia za propagowanie tybetańskiej kultury i historii. Trzydziestoletniego Genduna uwięziono w lutym 2005 roku wraz z grupą ponad 20 mnichów, uczniów i nauczycieli zatrzymanych w tej samej sprawie, których później zwolniono. W styczniu tego roku Gendun stanął przed sądem i został skazany na cztery lata więzienia. Nie wiadomo, jakie postawiono mu zarzuty, lecz lokalne źródła są przekonane, że ukarano go za popularność i podkreślanie znaczenia tybetańskiej kultury.

 
„Mnisi z jego gompy [klasztoru] dowiedzieli się o aresztowaniu od krewnego, który poprosił o modły w jego intencji – twierdzi źródło ICT. – Gendun jest doskonale wykształcony i żarliwy w swoich poglądach. To dobry nauczyciel, mocno akcentujący znaczenie praktyki buddyjskiej”.

 
Gendun został zatrzymany trzy miesiące po wygłoszeniu wykładu na temat kultury i historii Tybetu w szkole dla nauczycieli w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Colho (chiń. Hainan) prowincji Qinghai. Przez dłuższy czas krewni nie mogli ustalić jego miejsca pobytu; wydaje się, że przez rok przewożono go z aresztu do aresztu. Nie wiadomo, gdzie odbywa karę, co potęguje niepokój o jego bezpieczeństwo. Co najmniej jeden mnich, którego zatrzymano w tej samej sprawie, został brutalnie pobity.

 
Gendun pochodzi z Gongmy w okręgu Czabcza (chiń. Gonghe) TPA Colho. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych został nauczycielem monastycznych tańców w klasztorze Julung, w okręgu Cigorthang (chiń. Xinghai). Wcześniej studiował filozofię buddyjską i inne tradycyjne dyscypliny, między innymi medycynę tybetańską, w instytucie Larung Gar, w Serthar, w prowincji Sichuan.

 
Niektóre źródła twierdzą, że Gendun może przebywać w położonym na zachód od Xiningu obozie „reformy przez pracę” (chiń. laogai), ale ICT nie udało się potwierdzić tych informacji.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)