Helsińska Fundacja Praw Człowieka

17-12-2013

wersja do druku

Share

Najazd policji na klasztory w Driru

 

Pod koniec listopada oddziały paramilitarnej Ludowej Policji Zbrojnej najechały co najmniej trzy klasztory w Driru (chiń. Biru), w prefekturze Nagczu (chiń. Naqu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

 

Funkcjonariusze wkroczyli do świątyń Tarmo, Rabten i Dron w czasie tradycyjnych ferii zimowych. Włamywali się do zamkniętych cel duchownych, konfiskując komputery i dokumenty. Według źródeł Radia Wolna Azja (RFA) policja prowadziła rewizje również w rodzinnych domach mnichów w okolicznych osadach.

 

W ramach represji po gwałtownych protestach przeciwko nakazowi zawieszania chińskich flag na tybetańskich domach i klasztorach władze Driru ogłosiły kampanię edukacji patriotycznej, którą przejść muszą także duchowni studiujący obecnie w instytucjach monastycznych w innych regionach Tybetu. Tradycyjnie, szczególnie intensywnie „reedukowani" są mnisi, którzy byli kiedyś w Indiach.

 

RFA cytuje tybetańskiego uchodźcę, który powołując się na źródła lokalne, szacuje, że w ciągu ostatnich miesięcy policja zatrzymała w Driru niemal tysiąc osób.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)