Radio Wolna Azja

19-02-2012

wersja do druku

Share

Zatrzymanie popularnego pisarza w Sertharze

 

W nocy 15 lutego dwudziestu funkcjonariuszy chińskiej policji wtargnęło do domu popularnego pisarza Gangkje Drubpy Kjaba w Sertharze (chiń. Seda), w prowincji Sichuan - poinformowała na swoim blogu mieszkająca w Pekinie tybetańska pisarka i „dziennikarka społeczna" Oser. „Nie wiadomo, gdzie go zabrali i w jakim jest stanie".

 

Podczas brutalnie tłumionych protestów przeciwko polityce chińskich władz w Sertharze i innych tybetańskich regionach Sichuanu zatrzymano w ostatnich tygodniach setki osób. Według niezależnych źródeł co najmniej sześć zginęło, a kilkadziesiąt odniosło rany.

 

drubpakjabpisarzzatrzymany15lutego2012serthar
 

Trzydziestotrzyletni Drubpa Kjab jest popularnym pisarzem, autorem między innymi „Wołania losu", „Męczarni tej epoki" czy „Dzisiejszej łzy bólu". Od niemal dziesięciu lat pracuje w Sertharze jako nauczyciel.

 

Jego żona Łangczuk Lhamo zażądała od policjantów nakazu aresztowania i przeszukania, ale funkcjonariusze „nie mieli nic do pokazania". „Przewrócili do góry nogami cały dom - twierdzi inne źródło - i nie znaleźli nic obciążającego". Akcją mieli kierować lokalni szefowie policji i służby bezpieczeństwa.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)