Helsińska Fundacja Praw Człowieka

21-04-2011

wersja do druku

Share

Pierwsze zdjęcia z „harmonijnej” Ngaby

 

 


 

 

Tybetańska telewizja Kunleng wyemitowała pierwsze - po samospaleniu młodego mnicha Phuncoga w trzecią rocznicę krwawej pacyfikacji protestów 16 marca 2008 roku - zdjęcia z Ngaby (chiń. Aba) w Sichuanie.

 

Na zdjęciach widać poparzonego, nieruchomego Phuncoga w samochodzie, wszechobecne uzbrojone patrole na ulicach Ngaby, funkcjonariuszy różnych formacji i tajniaków, policyjne ciężarówki i wozy bojowe, zatrzymanie kilku Tybetańczyków, posterunki na drogach dojazdowych i przed klasztorem Kirti, wozy wojskowe z wymalowanymi sloganami typu „Jedność jest siłą, jedność jest zwycięstwem"; oraz wielotysięczny żałobny pochód ze świątyni i kremację Phuncoga 18 marca. (Na końcu, dodatkowo, migawki z zeszłorocznych ćwiczeń wojskowych w Ngabie - na które kazano stawić się Tybetańczykom - polegających między innymi na ostrzelaniu makiety tybetańskiego domu).

 

Władze chińskie zbywają międzynarodowe protesty przeciwko oblężeniu Kirti zapewnieniami, że sytuacja w Ngabie jest - za ulubionym sloganem przewodniczącego Hu Jintao - „harmonijna".

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)