Radio Wolna Azja

24-04-2008

wersja do druku

Share

Przygotowania do sztafety olimpijskiej w Tybecie

 

Władze chińskie przygotowują wielką manifestację „poparcia dla rządu" przed dawną rezydencją Dalajlamów, lhaskim pałacem Potala. Komunistyczny Związek Młodzieży Chińskiej (KZMCh) uzgodnił ze stołecznymi biurami podróży zorganizowanie „manifestacji patriotyzmu" z okazji przybycia do Lhasy ognia olimpijskiego.

 

„Wiec odbędzie się na placu przed Potalą - powiedział RFA pracownik jednej z agencji. - Spodziewamy się dziesiątków tysięcy uczestników. W przemyśle turystycznym pracują tu tysiące osób. Będzie nas co najmniej 20 tysięcy. Mogą do nas dołączyć turyści z Chin, ale nie chcemy żadnych Tybetańczyków".

 

Aparatczyk z lhaskiego KZMCh nie wyklucza takiej możliwości. „Mamy jeszcze sporo czasu. Być może zorganizujemy taką imprezę".

 

Źródła RFA twierdzą, że władze chińskie chcą zapobiec w ten sposób powtórce protybetańskich protestów, do których doszło podczas sztafety olimpijskiej w Paryżu, Londynie i San Francisco. W wielu miastach Chin odpowiedziano na nie patriotycznymi marszami, których uczestnicy domagali się między innymi bojkotu francuskich produktów i sieci Carrefour.

 

„Znicz zawita do Lhasy, chcemy chronić olimpijski ogień - mówi Chen. - Widzieliście już podobne chińskie demonstracje. Zbierzemy się razem z narodowymi, czerwonymi sztandarami itd. Mamy już zgodę KZMCh".

 

Tymczasem władze intensyfikują kampanię reedukacji patriotycznej w całym Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Jeden z urzędników powiedział RFA, że do zakończenia igrzysk wszyscy będą musieli uczestniczyć w „zajęciach" kilka razy w tygodniu. „Zajęcia odbywają się w naszym biurze. Od czasu incydentu skupiamy się głównie na nim. Nie codziennie. To zależy".

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)