Radio Wolna Azja

16-06-2011

wersja do druku

Share

Wyburzenie domu XIII Dalajlamy

 

Nie zważając na apele o ochronę historycznego dziedzictwa, w Lhasie wyburzono stuletnią rezydencję rodziny Langdun, w której przyszedł na świat XIII Dalajlama. Dom Thuptena Gjaco stał w pobliżu rzeki Kjiczu w południowej części miasta podlegającej stołecznemu sztabowi Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Miał status zabytku.

 

dalajlamaxiiidomrodzinywlhasiewyburzenie2011
 

Według zastrzegającego anonimowość źródła wyburzanie rozpoczęło się 10 czerwca. „Ten historyczny budynek miał ponad sto lat. Zrównali go z ziemią w mgnieniu oka". XIII Dalajlama, nazywany przez rodaków „Wielkim Trzynastym", urodził się w chłopskiej rodzinie w Dakpo, w południowym Tybecie. „Przedstawiciele rodu Langdun apelowali do władz miejskich o chronienie tego domu, ale nic nie wskórali. Urzędnicy wyjaśnili im, że nie mają nic do powiedzenia w kwartałach kontrolowanych przez wojsko".

 

Kobieta, która odebrała telefon w sztabie, powiedziała, że nic nie wie o całej sprawie.

 

Thupten Gjaco został uznany za nowe wcielenie Dalajlamy w 1877 roku. Choć dwukrotnie musiał opuszczać kraj z powodu inwazji brytyjskiej i chińskiej, sprawował władzę skuteczniej niż którykolwiek z jego poprzedników od czasu „Wielkiego Piątego" (1617-1682). Wprowadzał reformy, przekształcał system edukacyjny i armię. Przepowiedziawszy chińską inwazję, zmarł w wieku pięćdziesięciu siedmiu lat w grudniu 1933 roku. Jego następca, XIV Dalajlama urodził się dwa lata później.

 

 

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)