Helsińska Fundacja Praw Człowieka

28-11-2005

wersja do druku

Share

Nowy sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego

Rządowa agencja Xinhua poinformowała wczoraj, że przewodniczący Hu Jintao mianował Zhanga Qingli p.o. sekretarza Komunistycznej Partii Chin Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

Pięćdziesięcioczteroletni Zhang, który zaczynał karierę w Komunistycznym Związku Młodzieży Chińskiej, głównym zapleczu politycznym Hu Jintao, od 1999 roku piastował różne stanowiska – w tym zastępcy sekretarza lokalnych struktur KPCh – w brutalnie pacyfikowanym przez władze chińskie Ujgurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang. Na fotelu sekretarza partii w Lhasie zastąpił Yang Chuantanga, który we wrześniu przeszedł atak serca, spowodowany, jak podawały hongkońskie media, „przepracowaniem związanym z organizacją obchodów 40. rocznicy proklamowania TRA”.

Do tej pory władze chińskie nie powierzyły najwyższego stanowiska w prowincji żadnemu Tybetańczykowi. Większość chińskich sekretarzy partii, podobnie jak sam Hu Jintao, który kierował TRA w latach 1988-92, źle znosi warunki klimatyczne w Lhasie i rządzi Tybetem z Chin właściwych przy pomocy telefonów i faksów.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)