Helsińska Fundacja Praw Człowieka

30-05-2011

wersja do druku

Share

Koniec epoki politycznych rządów Dalajlamów

 

Ostatniego dnia nadzwyczajnego posiedzenia, 28 maja 2011 roku ustępujący parlament jednogłośnie znowelizował „małą konstytucję", Kartę Tybetańczyków na Wychodźstwie, pozbawiając Dalajlamę, zgodnie z jego niewzruszonym dyktatem, wszystkich prerogatyw politycznych, które zostały przekazane demokratycznie wybranym organom władzy.

 

Formalnie Jego Świątobliwość ma być tylko przywódcą duchowym oraz „Opiekunem i Symbolem Tybetu i Narodu Tybetańskiego". W artykule pierwszym prosi się go między innymi o „dbanie o dobro" społeczności tybetańskiej, „doradzanie" i „sugerowanie" parlamentowi oraz kaszagowi, reprezentowanie Tybetańczyków na arenie międzynarodowej i poszukiwanie „utęsknionego" rozwiązania problemu Tybetu.

 

godlonowe2011administracjatybetanska_400
 

Przy okazji deputowani dokonali kilku zmian nomenklaturowych. Tybetański Rząd na Wychodźstwie, a właściwie Gaden Podrang - gabinet Dalajlamów, ściśle: „Rząd Tybetu Zwycięski w Każdym Kierunku Pałac Radości" - został przemianowany na „Administrację Tybetańską".

 

W związku z zakończeniem procesu demokratyzacji z Karty usunięto również artykuły określające zasady funkcjonowania Rady Regencyjnej, która miała przeprowadzić diasporę przez interregnum.

 

Następnego dnia dokument zatwierdził Jego Świątobliwość. System zapoczątkowany w 1642 roku przez Wielkiego V Dalajlamę, który przejął władzę polityczną nad zjednoczonym Tybetem dzięki zbrojnemu wsparciu wodza choszuckich Mongołów Guszri-chana, przestał istnieć.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)