Helsińska Fundacja Praw Człowieka

24-11-2012

wersja do druku

Share

Xinhua informuje o samospaleniu w Cekhogu

 

Rządowa agencja Xinhua informuje, że 23 listopada w okręgu Zeku (tyb. Cekhog) prefektury Huangnan (tyb. Malho) - do której należy również Rebgong (chiń. Tongren), nowe epicentrum fali tybetańskich protestów, gdzie władze zapowiedziały ich bezwzględne represjonowanie - w prowincji Qinghai dokonał samospalenia dwudziestosiedmioletni Dazheng (?). Zginął na miejscu. Innych szczegółów nie podano.

 

To kolejne samospalenie, o którym jako pierwsze powiadomiły oficjalne źródła chińskie, co świadczy o skuteczności blokady informacyjnej i nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa w regionie.

 

Kilka godzin później doniesienia potwierdziły źródła tybetańskie: Tamdin Dordże, „mający na utrzymaniu sześcioosobową rodzinę", podpalił się przed siedzibą władz lokalnych, modląc się o długie życie Dalajlamy. Mimo gróźb władz na miejscu natychmiast zebrał się tłum Tybetańczyków; pogrzeb odbył się zaraz po odprawieniu modłów. Po dziewiętnastu już dramatycznych protestach tylko w listopadzie liczba samospaleń w Tybecie przekroczyła osiemdziesiąt.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)