Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków

wersja do druku

Share

Dziś narodowe święto

Oser

 

Dhonkho (w dowodzie ma wpisane Rongke; pseudonim literacki Ninghuonian) urodził się w 1978 roku w Ngabie, w Amdo. Pracował w lokalnym instytucie historycznym. Jest znanym pisarzem i członkiem stowarzyszenia literatów Sichuanu. Wydał między innymi tomiki wierszy „Lharson" (Odrodzenie) i „Thablam" (Środki). Zdobył dwie pierwsze nagrody literackie: Wazy i Kwiatu Krainy Śniegu, oraz wyróżnienie dla twórców wywodzących się z mniejszości narodowych prowincji Sichuan. Z grupą przyjaciół założył szkółkę, do której posyła dzieci wielu Tybetańczyków, by nauczyły się ojczystego języka.

 

dhonkhopisarzaresztowany2010
 

Rano 21 czerwca 2010 roku został aresztowany we własnym domu pod zarzutem „podżegania do separatyzmu". Najprawdopodobniej - choć nie ma pewności: krewni do tej pory nie dostali zgody na widzenie - trzymają go w areszcie śledczym w Barkhamie (w tym mieście znajduje się również siedziba władz prefektury). Wiadomo za to, że przyczyną uwięzienia jest artykuł „Ile mamy ludzkich praw", który opublikował w magazynie „Szar Dhungri" (Wschodnia śnieżna góra) w 2008 roku.

 

Budda (piszący pod pseudonimem Budda Nędzarz) urodził się w 1979 roku w Ngabie. Ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Chongqingu; do chwili aresztowania pracował jako lekarz w Barmie. Publikował wiersze i opowiadania w magazynie „Panggjen Metok" (Kwiaty zdobiące łąkę). Wieczorem 26 czerwca 2010 roku przyszli po niego do szpitala funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Oskarżono go o „podżeganie do separatyzmu". Skonfiskowali mu notatki i książki. W nakazie napisali, że zostanie osadzony w areszcie śledczym w Barkhamie, ale zawieźli go do Czuczenu. Krewnym nie udało się uzyskać zgody na widzenie. Nie wiadomo, w jakim jest stanie.

 

buddapisarzaresztowany2010
 

Nie ulega za to wątpliwości, że zamknęli go za artykuł „Perspektywa i refleksja", opublikowany w „Szar Dhungri" w 2008 roku.

 

Kelsang Dzimpa (pseudonim literacki Garmi) urodził się w 1977 roku w Sangczu, w Amdo (dziś prowincja Gansu). Był mnichem w klasztorze Kirti, w Dharamsali. Po powrocie z Indii zamieszkał w Ngabie. Publikował wiersze i opowiadania w „Panggjen Metok", redagował magazyn „Duerab Kji Nga" (Nowoczesna tożsamość). Rano 19 lipca 2010 roku aresztowali go w domu funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego pod zarzutem „podżegania do separatyzmu".

 

kelsangdzinpapisarzaresztowany2010
 

Wiadomo, że przyczyną był artykuł „Kwestia krwi i siły życiowej", który opublikował w „Szar Dhungri" w 2008 roku.

 

 

Pekin, 1 października 2010

 

 

 

Wszystkie wymienione artykuły mówiły o fali tybetańskich protestów z 2008 roku.

 

 

 

Za High Peaks Pure Earth


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)