Radio Wolna Azja

12-06-2012

wersja do druku

Share

List gończy za pieśniarzem z Ngaby

 

Władze prowincji Sichuan wydały nakaz aresztowania Phulczunga, niepełnosprawnego pieśniarza z Czuczenu (chiń. Jinchuan) w Ngabie (chiń. Aba), którego utwory sławią Dalajlamę i opisują cierpienia Tybetańczyków pod chińskimi rządami.

 

Według zaprzyjaźnionego z nim uchodźcy poszukiwany zaczął się ukrywać. „Nakaz wydali zaraz po ukazaniu się ostatniej płyty. Natychmiast opuścił dom. Rodzinie nie pokazano tego dokumentu, więc nie wiadomo, o co go oskarżają". Artysta, który „nie ma władzy w lewej ręce", nagrał już „ponad trzydzieści pieśni". Często „pisał o własnej niepełnosprawności".

 

Inny znajomy mówi, że na ostatniej płycie znalazły się pieśni o Dalajlamie i nowym premierze tybetańskiego rządu emigracyjnego. Ten pierwszy „zasiada na złotym tronie", a Lobsang Senge, „przywódca Tybetańczyków", na „srebrnym". W innym utworze Phulczung wzywa „dobrych i sprawiedliwych" rodaków do „walki z chińską dominacją", posługiwania się „tylko czystym tybetańskim" oraz „zjednoczenia".

 

W kwietniu zatrzymano w Juszu (chiń. Yushu) innego popularnego pieśniarza, Lola; miesiąc wcześniej skazano na dwa lata więzienia Ugjena Tenzina, a w lutym, na trzy lata - popularnego satyryka Athara.

 

 

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)