Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

9-06-2008

wersja do druku

Share

Protest mniszek, masowe aresztowania w Kardze

 

 

ceringcomoprotestdraggo8czerwca2008

                                                                        Cering Como

 

Rankiem 8 czerwca w Draggo (chiń. Luhuo) w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) Cering Como, dwudziestosiedmioletnia mniszka klasztoru Samten Ling, skandowała niepodległościowe hasła i rozdawała przechodniom ulotki z żądaniami „szybkiego powrotu Dalajlamy" i „wolności dla Tybetu". Po kilku minutach został pobita do nieprzytomności przez funkcjonariuszy Biura Bezpieczeństwa Publicznego, którzy przewieźli ją potem do lokalnego aresztu śledczego.

 

Kiedy wiadomość o incydencie dotarła do klasztoru, ponad dwieście mniszek ruszyło w marszu solidarności w kierunku siedziby władz lokalnych. Pochód został zatrzymany przez służby bezpieczeństwa - kobiety bito stalowymi prętami, kopano i rażono pałkami elektrycznymi. Większość protestujących zatrzymano i przewieziono wojskowymi ciężarówkami do aresztu; dziesięć skatowanych mniszek trafiło do szpitala, ale nie dopuszczono do nich nikogo z rodziny.

 

Dwa dni wcześniej symboliczny protest zorganizowało w Draggo trzech mnichów, których również brutalnie pobito. Lokalne źródła twierdzą, że jeden z nich - dwudziestodwuletni Cełang Drakpa - zmarł na skutek tortur.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)