Radio Wolna Azja

5-05-2005

wersja do druku

Share

Wysłannicy Dalajlamy odwiedzą ponownie Chiny

Przedstawiciele Dalajlamy złożą wkrótce czwartą wizytę w Chinach. „Zapadły już wszystkie decyzje poza terminem. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi chińskimi urzędnikami”, powiedział Lodi Gjari, specjalny wysłannik Dalajlamy, w tybetańskojęzycznej audycji Głosu Ameryki – nadawanym od 23 marca pierwszym regularnym, odbieranym w Tybecie programie telewizyjnym, którego treści nie cenzurują władze chińskie.

Według Gjariego problem tybetańsko-chiński jest „niezwykle złożony” i nie da się go rozwiązać w krótkim czasie. We wrześniu zeszłego roku Gjari, wysłannik Kelsang Gjalcen oraz ich dwaj asystenci złożyli trzecią wizytę w różnych regionach Tybetu i Chin.

Gjari powiedział, że tybetańska społeczność na wychodźstwie nie organizowała zwyczajowych protestów podczas kwietniowej wizyty premiera Wen Jiabao w Indiach, ponieważ wezwał ją do tego rząd emigracyjny, którego celem jest budowanie atmosfery sprzyjającej kontynuowaniu rozmów z Chinami. Pytany, czy nie są to nadmierne ustępstwa, Gjari stwierdził, że zdaniem rządu emigracyjnego umiarkowanie leży w interesie narodu tybetańskiego. Mimo to, jak podkreślił, Tybetańskiemu Kongresowi Młodzieży, który opowiada się za pełną niepodległością Tybetu, udało się zorganizować klika protestów, choć władze indyjskie wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Godzinny program „Rozmowa z Głosem Ameryki” nadawany jest raz w tygodniu przez telewizję satelitarną Asiasat 2, radio i Internet.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)