Helsińska Fundacja Praw Człowieka

30-07-2013

wersja do druku

Share

Aresztowanie czterech „petentów” z Lithangu w Pekinie

 

Według niezależnych źródeł 20 lipca aresztowano czterech Tybetańczyków z Lithangu (chiń. Litang) w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan, którzy od kilku dni - wzorem tysięcy chińskich petentów, liczących, że omijając skorumpowanych lokalnych aparatczyków, zdołają dojść sprawiedliwości w stolicy - zanosili do różnych urzędów w Pekinie apel o uwolnienie Tulku Tenzina Delka, popularnego nauczyciela buddyjskiego i działacza społecznego ordynarnie wrobionego w sprawę „podkładania bomb" i skazanego w 2003 roku na karę śmierci, którą po dwóch latach zawieszenia zamieniono na dożywocie.

 

Władze lokalne zostały powiadomione o apelu i wysłani przez nie w pościg funkcjonariusze (jak w większości przypadków tego typu, zapewne całkowicie bezprawnie) zatrzymali „petentów" i przewieźli ich do Njagczu (chiń. Yajiang), głównego ośrodka działalności Tenzina Delka w Kardze.  

 

tulkutenzindelekkoczownicynamiot_400_01
 

Mieszkańcy regionu wielokrotnie protestowali, pisali skargi, blokowali drogi w obronie swojego Lamy, który stracił w więzieniu zdrowie i konsekwentnie odrzucał stawiane mu zarzuty. Wielokrotnie też prosił odwiedzających go bliskich o podejmowanie takich inicjatyw w nadziei, że ponowny, uczciwy proces zakończy się uniewinnieniem.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)