International Campaign for Tibet
9-08-2006
Share
Tybetański intelektualista skazany na dziesięć lat więzienia
Młody tybetański pisarz i nauczyciel przekazał gryps, w którym pisze, że skazano go na dziesięć lat więzienia za pracę nad książką o Tybecie, i prosi o pomoc komitetów praw człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dwudziestodziewięcioletni Dolma Kjab (chiń. Zhou Ma Jia vel Zhuo Shique), zamiłowany ekolog, został zatrzymany w marcu 2005 roku.
Najprawdopodobniej skazano go za „zagrażanie bezpieczeństwu państwa"; karę odbywa w położonym na południowy zachód od Lhasy więzieniu Czuszur (chiń. Qushui). Grupa znanych tybetańskich i chińskich pisarzy podpisała się pod apelem o jego uwolnienie.
W napisanym w listopadzie zeszłego roku liście z więzienia, który trafił do Tybetańczyków za granicą, Dolma Kjab pisze, że skazano go manuskrypt książki „Niespokojne Himalaje", poświęconej historii, geografii i religii Tybetu: „Oni [chińscy urzędnicy] myślą, że to, co mówię o przyrodzie i geografii, ma związek z niepodległością Tybetu. (...) To główny zarzut, ale według chińskiego prawa sama książka nie może być podstawą takiego wyroku. Powiedzieli więc, że jestem winny zbrodni szpiegostwa".
Władze chińskie do tej pory nie podały żadnych informacji o zarzutach przeciwko Dolmie, który przed aresztowaniem pracował jako nauczyciel historii w lhaskiej szkole, ale z grypsu wynika, że zapewne oskarżono go szpiegostwo (artykuły 110 i 111 chińskiego kodeksu karnego), co tłumaczy niejawność procesu. Zdobywanie lub przekazywanie „tajemnic państwowych" - czyli wszelkich informacji uznawanych za tajne przez państwo chińskie i często najzupełniej jawnych w innych krajach - jest jednym z najpoważniejszych, zagrożonych karą śmierci przestępstw w ChRL i Tybecie.
Według Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji po ogłoszeniu wyroku 16 września 2005 roku Dolma Kjab wniósł apelację, ale 30 listopada wyrok utrzymano, a skazany został przewieziony do więzienia Czuszur, gdzie, jak pisze w grypsie, ukryto go przed Specjalnym Sprawozdawcą ONZ ds. Tortur Manfredem Nowakiem, który w zeszłym roku wizytował tę placówkę: „Nie dano mi szansy na przedstawienie mu mojej sytuacji i zrelacjonowanie nieuczciwego procesu".
Dolma Kjab pochodzi z Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Codziang (chiń. Haibei) prowincji Qinghai. Jest doskonale wykształcony, ukończył studia uniwersyteckie, po chińsku pisze swobodniej niż po tybetańsku i, jak twierdzą jego przyjaciele, zna również japoński. W 1999 roku zakończył naukę na wydziałach historii i geografii Uniwersytetu Qinghai i przeniósł się na trzyletnie studia podyplomowe do Pekinu. Feralny rękopis pisał po chińsku.
W listopadzie 2003 roku Dolma Kjab znalazł się w Dharamsali, siedzibie Dalajlamy i tybetańskiego rządu emigracyjnego w Indiach, gdzie uczył się angielskiego i hindi oraz pracował nad książką, poświęconą historii, geografii, religii i suwerenności Tybetu, a także demokracji. Rękopis zaczyna się od emocjonalnej inwokacji: „Przyszedłem na świat w kolebce mego narodu. Wydawało mi się, że moi rodacy żyją w lepszym, wyższym świecie, lecz gdy patrzyłem w dół, płakałem. Łzy były odpowiednią reakcją na to, co działo się wokół. Rodzice otaczali mnie miłością. Gdy widziałem ją w zmarszczkach ich twarzy, płakałem. To były łzy żalu. Uznałem, że muszę zrobić coś dla mego kraju i ludzi podobnych moim rodzicom. Wiem, że podejmowanie działań, a nawet oddanie życia sprawie narodu, rodzi trudne pytania. Postanowiłem więc mówić słowami, a nie przemawiać przykładem, który pociągnie za sobą innych".
Dolma Kjab pisał też o tożsamości Tybetańczyków, ich marzeniach o powrocie Dalajlamy do Tybetu oraz o relacjach z Chińczykami i „politycznym brzemieniu", związanym z „narzucaniem" rdzennym mieszkańcom obcego „sposobu myślenia, który niszczy naszą wizję nas samych". Według TCHRD w tekście znalazły się również wzmianki o kwestiach drażliwych, takich jak rozmieszczenie i liczebność chińskich garnizonów.
Dolma Kjab poświęca wiele miejsca swoim chińskim i tybetańskim przyjaciołom. „Pisał - powiedział ICT jego przyjaciel, były więzień polityczny, obecnie uchodźca w Indiach - bo chciał wyrazić poglądy młodego pokolenia Tybetańczyków na temat naszej historii, kultury, praw człowieka, demokracji, literatury itd. Czuł się odpowiedzialny za przedstawienie ich szerszej publiczności. Doskonale znał przy tym poglądy młodych, wykształconych Tybetańczyków z kraju i diaspory".
„Bardzo niepokoił go negatywny wpływ polityki chińskich władz na środowisko naturalne Tybetu - uważa inny przyjaciel Dolmy, uchodźca mieszkający w Europie. - Dorastał na łąkach Amdo i widział to na własne oczy. Często mówił o bazach wojskowych w rodzinnych stronach. Ich obecność niszczyła świat nomadów. Widział ścieki z kopalni z kopalni uranu zatruwające rzekę, która płynęła obok jego rodzinnego domu. Wiele podróżował po Tybecie i dostrzegał rzeczy, których nie widzą turyści, i cały czas starał się pogłębiać swoją wiedzę. Moim zdaniem w jego relacji do ziemi było coś duchowego; jest osobą bardzo religijną".
„Przedstawiłem tybetańskiemu rządowi na wychodźstwie pewne sugestie na temat ochrony środowiska i promowania praw kobiet - pisze w grypsie z więzienia. - Chciałem napisać książkę o geografii i choć nie została opublikowana, oskarżyli mnie, bez żadnych dowodów, o przekazywanie tajnych informacji za granicę. Oni myślą, że to, co mówię o przyrodzie i geografii, ma związek z niepodległością Tybetu".
Siedmioro chińskich i tybetańskich pisarzy z Chin i diaspory wysłało do organizacji międzynarodowych apel o uwolnienie Dolmy Kjaba. Piszą, że pod koniec 2005 roku był on tak chory - prawdopodobnie na gruźlicę - że przewieziono go do lhaskiego szpitala wojskowego: „Po pewnym czasie odesłali go do więzienia Qushui, ale był w tak złym stanie, że go nie przyjęto. Za kraty wrócił ponownie w marcu 2006 roku".
„Z listu Dolmy Kjaba wynika, że władze wysłuchały tylko jednej strony i nie zapewniły mu uczciwego procesu - uważa John Ackerly, prezes ICT. - To nie do pomyślenia, że pisarz ma spędzić dziesięć lat w więzieniu za wyrażanie swoich opinii. ICT wzywa władze chińskie do zwolnienia Dolmy Kjaba oraz do ujawnienia stawianych mu zarzutów. Chcemy też wiedzieć, czy przed procesem zapewniono mu możliwość korzystania z pomocy prawnej. Ponieważ był hospitalizowany w trakcie odbywania kary i prawdopodobnie cierpi na gruźlicę, niepokoi nas również stan jego zdrowia".
Nasilanie represji politycznych sprawia, że Tybetańczycy starają się wyrażać oraz pielęgnować swoją kulturę i tożsamość za pośrednictwem edukacji, sztuki i religii. „Pokojowe działania, które zdaniem urzędników mogą stanowić zagrożenie dla supremacji partii, bywają traktowane, i karane, jako zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa - stwierdza w ostatnim raporcie Komisja ds. Chin Kongresu Stanów Zjednoczonych. - Ponieważ spada liczba protestów politycznych, chińscy cenzorzy i policja szukają innych oznak oporu i nacjonalizmu Tybetańczyków. Ofiarą represji padają ci, którzy piszą, publikują lub rozpowszechniają materiały, opłakujące kulturę albo podsycające nieakceptowane przez partię narodowe ambicje".
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-10-26: Mnich z Sogu skazany na dwanaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-10-17: Khenpo Karce skazany na dwa i pół roku więzienia w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-09-26: Siedem lat więzienia za obrażanie ludzi noszących futra chronionych zwierząt
- Raporty HFPC, 2014-09-24: Ilham Tohti skazany na dożywocie
- Raporty HFPC, 2014-09-19: Drakoński wyrok za symboliczny protest w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-09-09: Dzigme Gjaco z Labrangu skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-08-31: Phurbu Rinpocze z Kardze w więzieniu Mianyang
- Raporty HFPC, 2014-08-29: Mnich z Driru skazany na dziewięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-08-09: Drakońskie kary za protest przeciwko zaporze w Lhundrubie
- Raporty HFPC, 2014-08-06: Ośmiu skazanych po zamachu w Dege
- Raporty HFPC, 2014-06-27: Zwolnienie o północy, by zapobiec powitaniu więźniarki w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-06-14: Władze przerywają powitanie byłego więźnia w Sertharze
- Raporty HFPC, 2014-06-07: Władze przerywają modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-05-31: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-28: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-05-20: Powtórne zwolnienie, wykluczenie ze stanu duchownego opata z Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-18: Przedterminowe zwolnienie w Draggo
- Raporty HFPC, 2014-05-14: Zwolnienie i ponowne aresztowanie opata z Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-13: Zamknięcie szkoły, trzynaście lat więzienia dla nauczyciela w Czency
- Raporty HFPC, 2014-04-26: Przedterminowe zwolnienie komika z Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-04-05: Sołtysi z Driru skazani na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-03: Pisarz z Driru skazany na trzynaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-02: Osiemnaście lat więzienia dla mnicha z Driru
- Raporty HFPC, 2014-03-31: Popularny pisarz zwolniony w więzienia w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2014-03-23: Dwanaście za lat więzienia za udział w pokojowym proteście w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-02-10: Drakońskie wyroki w Driru
- Raporty HFPC, 2014-01-28: Sympatyzujący z Tybetańczykami „adwokat praw” skazany w Pekinie
- Raporty HFPC, 2014-01-15: Przedterminowe zwolnienie mnicha-pisarza z Labrangu
- Raporty HFPC, 2014-01-10: Trzech skazanych za samospalenia w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-01-02: Sześć lat więzienia rok po samospaleniu w Sangczu
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2013-12-28: Zamykanie obozów, przedterminowe zwolnienia w Qinghai i Gansu
- Raporty HFPC, 2013-12-25: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-12-23: Pieśniarz i dwóch innych skazanych na drakońskie kary w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-07: Dziewięciu skazanych po protestach w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-22: Cztery i pół roku więzienia za modły po samospaleniu w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-11-05: Okaleczony przez policję koczownik w areszcie domowym w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-11-02: Siedem lat więzienia za protesty w Kardze i Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-24: Pięć lat więzienia po samospaleniu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-23: Przedterminowe zwolnienie mnicha z Luczu
- Raporty HFPC, 2013-10-11: Dziesięć lat więzienia w związku z samospaleniem w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-10-09: Dwa i pół roku więzienia za niepodległościowe okrzyki w Driru
- Raporty HFPC, 2013-09-28: Owacyjne powitanie skazanego za narysowanie zakazanej flagi w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-25: Przedterminowo zwolniony więzień z Kardze w stanie krytycznym
- Raporty HFPC, 2013-09-18: Wyroki mnichów klasztoru Łonpo w Serszulu
- Raporty HFPC, 2013-09-11: Przedterminowe zwolnienie schorowanego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-09-04: Mniszka torturowana w więzieniu w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-08-29: Pieśniarz z Malho skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangkje Drubpa Kjab: Łzy historii
- Raporty HFPC, 2013-08-25: Dwa lata więzienia za samospalenie w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-22: Cztery lata więzienia za protest uczniów w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-08-21: Dwa lata więzienia za „podżeganie” do samospalenia w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-20: Kolejny wyrok za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-19: Kara śmierci za zabójstwo – lub samospalenie – w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-08-15: Przedterminowe zwolnienie czterech mnichów z obozu pracy w Tridu
- Raporty HFPC, 2013-08-14: Dwa i pół roku więzienia za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-12: Wyroki pięciu intelektualistów z Kardze
- Raporty HFPC, 2013-08-07: Zwolnienie „petentów” w sprawie Tulku Tenzina Delka w Njagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-03: Mnisi klasztoru Karma w Czamdo skazani na dwa i pół roku więzienia
- Raporty HFPC, 2013-07-30: Aresztowanie czterech „petentów” z Lithangu w Pekinie
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Dziesięć lat więzienia za przeniesienie zwłok do klasztoru w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-07-19: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-07-03: Przedterminowe zwolnienie czterech mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-30: Przedterminowe zwolnienie dwóch mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-24: Zwolnienie koczownika postrzelonego ponad rok temu w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-06-16: Cztery lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-06-14: Pieśniarze z Ngaby skazani na dwa lata więzienia
- Raporty HFPC, 2013-06-07: Zwolnienie okaleczonego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-05: Trzy lata więzienia za modły po samospaleniu w Coszarze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Garce Dzigme: Mój serdeczny apel do rządu Chin
- Raporty HFPC, 2013-06-02: Dziesięć lat więzienia za zabranie zwłok po samospaleniu w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-06-01: Mnich-pisarz z Gologu w więzieniu
- Raporty HFPC, 2013-05-27: Przedterminowo zwolniony więzień w areszcie domowym w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-05-16: Mnich-pisarz skazany na pięć lat więzienia w Malho
- Raporty HFPC, 2013-05-08: Hospitalizacja uwięzionego mnicha klasztoru Zilkar
- Raporty HFPC, 2013-05-07: Obawy o zdrowie pisarza zwolnionego z więzienia w Lanzhou
- Raporty HFPC, 2013-05-02: Kolejne zwolnienie z Czuszuru
- Raporty HFPC, 2013-05-01: Warunkowe zwolnienie Lobsanga Tenzina
- Raporty HFPC, 2013-04-21: Cztery lata więzienia za symboliczny uczniowski protest w Czabczy
- Raporty HFPC, 2013-04-15: Czterech skazanych za „separatyzm” i wysyłanie zdjęć w Malho
- Raporty HFPC, 2013-04-13: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-04-04: Więzień polityczny zwolniony w ciężkim stanie
- Raporty HFPC, 2013-04-02: Dzigme Gjaco zwolniony po siedemnastu latach więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Od czterech do sześciu lat więzienia za rozsyłanie informacji o samospaleniach w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-03-14: Pieśniarz z Juszu skazany na sześć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-13: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-05: Rok i trzy miesiące więzienia za uczczenie zmarłego w samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-02: Drakońskie kary po samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-03-01: Proces po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-02-24: Dwa lata więzienia za zdjęcia w telefonie
- Raporty HFPC, 2013-02-09: Drakońskie kary rok po proteście w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Trzynaście lat więzienia za podżeganie do samospalenia, którego nie było, w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Cztery lata więzienia za składanie kondolencji w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Zapowiedź kolejnych procesów po samospaleniach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-02-01: Sześcioro skazanych za „współudział w samospaleniu” w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-31: Kara śmierci w zawieszeniu za „podżeganie do samospaleń” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-01-21: Wyroki czterech mnichów z klasztoru Codun po samospaleniach w Barkhamie
- Inne raporty, 2013-01-20: Dwa lata reedukacji przez pracę za publikacje i zdjęcia Dalajlamy
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Raporty HFPC, 2012-12-19: Trzy lata więzienia dla mniszki z Kardze
- Raporty HFPC, 2012-12-12: Po pięć lat więzienia dla ośmiu uczniów z Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: List z więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Pięciu mnichów z Draggo skazanych na kary więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-05: Rok więzienia dla mnicha klasztoru Zilkar w Tridu
- Raporty HFPC, 2012-10-16: Dwa lata więzienia za przekazywanie informacji w Tridu
- Raporty HFPC, 2012-10-03: Wyroki za „przekazywanie informacji” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-10-02: Drakońskie kary nastoletnich mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Cering: Odwiedziny u Lamy Dzigmego, brata
- Raporty HFPC, 2012-09-18: Dziewięciu skazanych w związku z samospaleniem w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-09-17: Wyrok kolejnego mnicha z Draggo
- Raporty HFPC, 2012-09-08: Trzy lata więzienia za symboliczny protest nastolatki w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-08-21: Siedem lat więzienia za przekazywanie informacji z Ngaby
- Raporty HFPC, 2012-08-19: Trzy lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-08-16: Cztery lata więzienia za udział w pokojowym proteście w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-03: Władze nie dopuszczają adwokatów do Dzigmego Gjaco z Labrangu
- Raporty HFPC, 2012-07-18: Mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Inne raporty, 2012-07-04: Więzienie za „podżeganie” do samospalenia w Themczenie
- Inne raporty, 2012-06-19: Wyroki za protest przeciwko korupcji w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-06-19: Mnich z Kirti skazany na osiem lat więzienia
- Raporty HFPC, 2012-06-03: Władze potwierdzają zgon mnicha z Draggo
- Inne raporty, 2012-05-01: Dożywocie, drakońskie kary, zatrzymania za udział w proteście w Draggo
- Raporty HFPC, 2012-04-16: Skazany na dożywocie przewieziony do szpitala
- Inne raporty, 2012-04-05: Pięć lat więzienia za symboliczny protest w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-04-05: Opat Khenpo Gjełala z Zato skazany na dwa lata więzienia
- Raporty HFPC, 2012-04-04: Popularny pieśniarz i dystrybutor płyt skazani na dwa lata więzienia
- Inne raporty, 2012-04-03: Protest i wyroki uczniów, zwolnienie dyrektora szkoły w Codziangu
- Raporty HFPC, 2012-04-01: Od trzech do trzynastu lat więzienia za protesty w Draggo i Sertharze
- Inne raporty, 2012-03-21: Drakońskie kary za udział w symbolicznych protestach w Draggo i Gologu
- Inne raporty, 2012-03-13: Zatrzymania mnichów w Kardze i Nagczu
- Inne raporty, 2012-02-16: „Proces” Dzigmego Gjaco, wyrok policjanta w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-01-16: Trzy lata więzienia za udział w proteście po samospaleniu Phuncoga
- Raporty HFPC, 2012-01-13: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2012-01-05: Tybetański intelektualista skazany na cztery lata więzienia w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Minghian: Razem i osobno: moje życie z Liu Xianbinem
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2011-12-26: Pięć lat więzienia za udział w proteście w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2011-12-12: Trzy lata więzienia za zerwanie chińskiej flagi
- Inne raporty, 2011-12-06: Wysokie wyroki dwóch mnichów z Kanlho
- Raporty HFPC, 2011-10-31: Pisarz z Ngaby skazany na trzy lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-09-20: Wyroki trzech mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-09-15: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2011-09-08: Kolejny skazany w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-09-07: Trzy lata więzienia za ulotki w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-30: Kolejne drakońskie wyroki za „zabójstwo” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-08-29: Jedenaście lat więzienia za „zabójstwo” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-07-27: Kolejny mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-07-21: Wyroki mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-07-15: Wyroki mniszek z Kardze
- Raporty HFPC, 2011-07-12: Trzynastu skazanych w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pisarze i nauczyciele gnijący w więzieniach Sichuanu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy matki Karmy Samdupa
- Raporty HFPC, 2011-06-06: Popularny pisarz skazany na cztery lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Śmierć więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2011-05-07: Trzy lata więzienia dla mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-05-02: Kary więzienia dla mnichów z Dzomdy
- Inne raporty, 2011-02-09: Zwolnienie Tasziego Dhondupa
- Raporty HFPC, 2011-02-09: Dwa wyroki za udział w protestach w Kanlho
- Inne raporty, 2011-01-26: Skazani pisarze rezygnują z wniesienia apelacji
- Raporty HFPC, 2011-01-19: Samobójstwo mnicha, wyrok za czatowanie w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: To już rok
- Raporty HFPC, 2011-01-13: Cztery wyroki za próbę ucieczki z Tybetu
- Raporty HFPC, 2011-01-05: Skazanie trzech tybetańskich pisarzy
- Raporty HFPC, 2011-01-03: Dwa lata więzienia za wizytę w Indiach
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2010-12-21: Trzy lata więzienia dla mnicha z Kanlho
- Raporty HFPC, 2010-12-20: Cztery lata więzienia za ulotki w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nie mam żadnych wrogów. Moje ostatnie słowo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niechaj bóstwa strzegą Krainy Śniegu
- Raporty HFPC, 2010-11-24: Dziewięć i pół roku więzienia za protest w Dzomdzie
- Raporty HFPC, 2010-11-18: Piętnaście lat więzienia dla tybetańskiego biznesmena
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nobel Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nowe oblicze dyktatury w Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tradycja protestu
- Raporty HFPC, 2010-10-13: Dwa lata więzienia za uczniowski protest
- Raporty HFPC, 2010-10-07: Dożywocie za udział w pokojowym proteście
- Raporty HFPC, 2010-09-29: Cztery lata więzienia za ukrywanie demonstranta
- Raporty HFPC, 2010-09-24: Dwa lata więzienia za protest uczniów
- Raporty HFPC, 2010-09-18: Trzynaście lat więzienia za symboliczny protest
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stare zdjęcia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdumiewający przypadek Dordże Tasziego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostry nóż prawa
- Raporty HFPC, 2010-08-14: Dożywocie za datek dla Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-08-13: Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka
- Raporty HFPC, 2010-08-11: Dwa i pół roku więzienia za ulotki w Sertharze
- Raporty HFPC, 2010-08-09: Dwóch skazanych za protesty w Dzomdzie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rongje Adrak: To właśnie nam zrobili
- Raporty HFPC, 2010-08-02: Odrzucenie apelacji Karmy Samdupa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Do domu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Karma Samdup: W 1998 roku w Urumczi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Apel
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Szósty – co z nami będzie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Peregrynacje bloga Dolkar Co
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Mój piąty blog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rinczen Samdup w więzieniu, wandale w amoku
- Raporty HFPC, 2010-07-03: Tybetański ekolog i działacz społeczny skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Dzięki wam nie stanę się Yangiem Jia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Modlitwa
- Raporty HFPC, 2010-06-24: Słynny tybetański społecznik skazany na piętnaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2010-05-26: Kara śmierci w zawieszeniu, kary więzienia w Lhasie
- Raporty HFPC, 2010-05-14: Nauczycielka z Nagczu skazana na 15 lat więzienia
- Raporty HFPC, 2010-04-13: Trzech skazanych w Ngabie
- Raporty HFPC, 2010-03-29: Siedem lat więzienia dla buddyjskiego mnicha
- Raporty HFPC, 2010-03-18: Pięć lat więzienia dla opata buddyjskiego klasztoru
- Raporty HFPC, 2010-02-26: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Idzie tylko na gorsze
- Raporty HFPC, 2010-01-30: Dziewiętnaście miesięcy więzienia za „wywrotowe pieśni”
- Raporty HFPC, 2010-01-28: Czworo skazanych w okręgu Sog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Podżeganie do działalności wywrotowej”?
- Raporty HFPC, 2010-01-06: Sześć lat więzienia za film o poglądach Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2009-12-29: Słynny lama skazany na osiem lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mieszkańcy Njagczu: Nie uznajemy tego wyroku
- Raporty HFPC, 2009-12-03: Trzy lata więzienia za Dalajlamę w internecie
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Piętnaście lat więzienia dla twórcy tybetańskiego portalu
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Popularny pisarz i fotografik skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2009-10-27: Pekin potwierdza stracenie dwóch Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-10-22: Potwierdzenie informacji o czterech egzekucjach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-10-21: Tybetańskie źródła informują o trzech egzekucjach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-10-20: Trzy wyroki za protest w Draggo
- Raporty HFPC, 2009-10-06: Piętnaście lat więzienia za przekazywanie informacji
- Raporty HFPC, 2009-09-30: Wyrok, aresztowania w Ngabie
- Raporty HFPC, 2009-08-27: Cztery wyroki za udział w zeszłorocznych protestach
- Raporty HFPC, 2009-08-21: Wyroki mnichów z klasztoru Sera
- Raporty HFPC, 2009-08-15: Osiem wyroków za protest po samobójstwie mnicha w Gologu
- Raporty HFPC, 2009-08-13: Pięć lat więzienia za protest, groźby władz w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-08-10: Kary dwóch lat więzienia dla trzech Tybetańczyków z Dzomdy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawo w Chinach, prawo w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Dwa lata więzienia za opuszczenie chińskiej flagi
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Trzy lata więzienia za symboliczny protest w 2007 roku w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sądowe sztuczki hańbą chińskiego wymiaru sprawiedliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wyższy Sąd Ludowy Prowincji Yunnan: Wyrok w sprawie apelacji Gonpo Ceranga
- Raporty HFPC, 2009-05-27: Piętnaście lat więzienia dla mnichów z Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-05-21: Dożywocie dla mnicha z Labrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez sprawiedliwości w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-04-27: Dwa lata więzienia dla mnichów z Lucangu
- Raporty HFPC, 2009-04-21: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Lhasie
- Raporty CAT, 2009-04-09: Kary śmierci w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-04-08: Wyroki śmierci w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-02-20: Cztery wyroki w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-02-10: Dziewięciu skazanych, samobójstwo w Samje
- Raporty HFPC, 2009-02-05: Seria niejawnych procesów w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-01-28: Kolejne wyroki w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Inne raporty, 2008-12-23: Kolejne wyroki za udział w protestach
- Inne raporty, 2008-11-21: Kolejne wyroki w Sichuanie
- Raporty ICT, 2008-11-18: Pięć lat więzienia za rozmowę telefoniczną
- Raporty TCHRD, 2008-11-05: Wyroki za udział w protestach w Kardze
- Raporty TCHRD, 2008-11-04: Czternastu skazanych za marcowe protesty
- Raporty HFPC, 2008-10-14: Dożywocie za „spowodowanie wybuchu”
- Inne raporty, 2008-10-03: Wyroki za „działalność terrorystyczną”
- Raporty HFPC, 2008-07-31: Kolejne wyroki za udział w marcowych protestach
- Raporty HFPC, 2008-07-11: Kolejne wyroki za udział w lhaskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów (2)
- Inne raporty, 2008-05-13: Wyroki i protesty mniszek w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2008-04-30: Wyroki 30 Tybetańczyków w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-04-29: Sąd w Lhasie skazuje 17 Tybetańczyków
- Inne raporty, 2008-03-07: Władze chińskie każą mnichom wrócić do Baikaru
- Raporty TCHRD, 2008-02-02: Trzy lata dla mnicha za „podżeganie mas”
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Chronologia 2007
- Inne raporty, 2007-12-04: Krewni skazanych koczowników wnoszą apelacje
- Raporty ICT, 2007-11-21: Wyroki za szpiegostwo i separatyzm w Kardze
- Raporty TCHRD, 2007-11-20: Długoletnie kary więzienia dla Tybetańczyków z Lithangu
- Inne raporty, 2007-10-31: Proces Rongje Adraka
- Inne raporty, 2007-08-02: Setki Tybetańczyków protestują w obronie Tulku Tenzina Delka
- Raporty ICT, 2007-06-28: Sonam Dordże – relacja byłego więźnia politycznego
- Inne raporty, 2007-03-10: Trzy lata więzienia za posiadanie nagrań Dalajlamy
- Inne raporty, 2007-03-07: Zwolnienie uwięzionego za przekazywanie informacji o Tenzinie Delku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Chronologia 2006
- Raporty HFPC, 2006-12-18: Złagodzenie kary Ngałanga Phulczunga
- Raporty ICT, 2006-12-02: Obawy o bezpieczeństwo więźnia po spotkaniu z przedstawicielem ONZ
- Raporty TCHRD, 2006-11-24: Były więzień polityczny skazany na 12 lat więzienia
- Raporty TCHRD, 2006-11-14: Pięć lat więzienia za ulotki
- Raporty ICT, 2006-11-09: Wyrok za mówienie o braku wolności
- Raporty TCHRD, 2006-07-25: Dziesięć lat więzienia za notatki
- Raporty HFPC, 2006-06-29: Przedterminowe zwolnienie Nimy Czodron
- Inne raporty, 2006-06-16: Władze chińskie zatrzymują pięcioro Tybetańczyków
- Raporty ICT, 2006-05-31: Dwie „śpiewające mniszki” uciekają z Tybetu
- Raporty ICT, 2006-05-12: Wysokie kary za „separatyzm"
- Raporty ICT, 2006-04-08: Uwięzienie tybetańskiego mnicha w Colho
- Raporty ICT, 2006-03-15: Phuncog Njidrol, ostatnia z „mniszek z Drapczi, w USA
- Raporty ICT, 2006-03-09: Złagodzenie kary i przeniesienie Bangri Rinpocze
- Raporty HFPC, 2006-03-01: Złagodzenie kar Bangri Rinpocze i Nimy Czodron
- Raporty HFPC, 2006-02-07: Skazanie pięciorga Tybetańczyków w Gansu
- Raporty ICT, 2006-01-20: Nowy zakład karny w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2006-01-10: Nowe więzienie w okręgu Czuszur TRA
- Raporty ICT, 2005-09-13: Niepokojące doniesienia o stanie Bangri Rinpocze
- Inne raporty, 2005-09-02: Sąd w Szigace przyznaje się do skazania ponad 20 „reakcjonistów”
- Inne raporty, 2005-08-13: Wyroki za zdjęcia, wykłady Dalajlamy
- Raporty TCHRD, 2005-05-14: Trzy lata więzienia za plakat
- Raporty TCHRD, 2005-05-11: 11 lat więzienia za tybetańską flagę
- Raporty TIN, 2005-04-07: Zwolnienia po zakończeniu kar
- Inne raporty, 2005-03-25: Terminowe zwolnienia; podwyższenie wyroku
- Raporty HFPC, 2005-03-17: Przedterminowe zwolnienie Rebiji Kadeer
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Sangdrol: Cena oporu – moja historia
- Inne raporty, 2005-02-13: Skazanie pięciu mnichów w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnice Tybetu
- Raporty TIN, 2005-02-04: Złagodzone kary – nowe informacje o więźniach politycznych
- Inne raporty, 2005-01-28: Krewni skazanego mnicha przekonani o jego niewinności
- Raporty HFPC, 2005-01-26: Wyrok Tulku Tenzina Delka – dożywotnie więzienie
- Raporty HFPC, 2005-01-05: Nowe wyroki śmierci w Lhasie
- Raporty TIN, 2004-02-06: Więźniowie polityczni w Tybecie – zmiana trendu
- Inne raporty, 2004-02-01: Tenzin Delek – losy tybetańskiego mnicha [pdf]
- Raporty TCHRD, 2003-01-01: Lista znanych więźniów politycznych, styczeń 2003 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Wyrok Tenzina Delka Rinpocze
- Raporty TIN, 2002-08-02: W interesie państwa: Więźniowie polityczni w Tybecie 1987-2001
- Raporty TIN, 2001-09-01: Niewidzialne kajdany
- Raporty TCHRD, 2001-07-21: Lista więźniów politycznych w Drapczi
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Najmłodsi więźniowie polityczni Chin
- Raporty HFPC, 1998-01-01: Lista przestępstw za które grozi kara śmierci
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Ping: Nowy kodeks postępowania karnego
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.