Helsińska Fundacja Praw Człowieka

29-08-2014

wersja do druku

Share

Mnich z Driru skazany na dziewięć lat więzienia

 

Czterdziestoletni gesze, nauczyciel filozofii buddyjskiej, Cultrim Njandak z klasztoru Rabten w Driru (chiń. Biru), w prefekturze Nagczu (chiń. Naqu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego został skazany na dziewięć lat więzienia.

 

geszecultrimnjandakdriruaresztowanywlhasie9latwiezienia_400
 

Cultrim Njandak został aresztowany w grudniu 2012 roku w Lhasie. Miesiąc wcześniej policja wkroczyła do trzech klasztorów w Driru, pacyfikowanym przez władze po gwałtownych protestach przeciwko nakazowi zawieszania na budynkach chińskich flag. Wkrótce potem świątynie zamknięto. Inny duchowny z Driru, aresztowany w tym samym czasie w Lhasie, został zakatowany przez policję.

 

Krewnych, którym wcześniej odmawiano jakichkolwiek informacji o sytuacji i miejscu pobytu Cultrima Njandaka, poinformowano 31 lipca, że gesze został skazany przez Pośredni Sąd Ludowy w Lhasie na dziewięć lat pozbawienia wolności i osadzony w stołecznym więzieniu Czuszur. Według tybetańskich źródeł „w śledztwie poddawano go torturom i choć jest w bardzo złym stanie nie otrzymuje pomocy medycznej". Wciąż nie wiadomo, o co był oskarżony.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)