Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków
Share
Z Gjamy o kopalniach
Oser
Historia górnictwa w Tybecie zaczyna się od jego „wyzwolenia" przez Komunistyczną Partię Chin, tego samozwańczego zbawcę. W latach 1951-53 oddziałom Mao Zedonga towarzyszyła grupa specjalna z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, która podczas mozolnego marszu przez rejon Czamdo, basen Ngulczu i Pojezierze Północne, Pome, dolinę Lhasy, zlewisko Jarlung Cangpo i tak dalej kreśliła mapy, zbierała próbki i oznaczała obiecujące stanowiska. Uczeni nie mieli wątpliwości, że kraj „posiada wielkie zasoby naturalne". W 1959 roku Pekińskie Wydawnictwo Naukowe opublikowało pracę poświęconą strukturze geologicznej i surowcom mineralnym wschodniego Tybetu. Stała się ona biblią górników, podsycając obłęd rycia pod powierzchnią Płaskowyżu Qinghai-Tybet przez całą drugą połowę dwudziestego stulecia.
Związany z partią tybetański akademik Dziampa Gjaco pisze w wydanej przed kilku laty książce, że witając w Pekinie nowy 1955 rok z młodym Dalajlamą i Panczenem Rinpocze, Mao powiedział: „Nie wypada mówić, że Hanowie pomagają mniejszościom, bowiem i one pomagają Hanom. Macie tam u siebie minerały, które nie występują na naszych ziemiach". Kiedy przeglądam wspomniane wyniki pierwszych badań i trafiam na zdanie „naszym priorytetem jest poszukiwanie cennych surowców mineralnych", nie mam wątpliwości, co naprawdę przyświecało „wyzwolicielom" Tybetu.
Zostawiam was z opowieścią, którą uraczył mnie mieszkaniec Gjamy w stołecznym okręgu Maldrogongkar:
„Tak zwana szósta geologiczna grupa specjalna zaczęła kopać w 1979 roku; zebrali i wywieźli gdzieś mnóstwo kamieni. Nie wiem, jakie znaleźli minerały, ale trwało to przez całe lata osiemdziesiąte.
Na początku następnej dekady pojawiły się dwie firmy. Jedna zbudowała płuczkę na uprawianych przez chłopów polach Telongangu, druga na brzegu Kjiczu - i natychmiast zaczęła zatruwać rzekę. Pola otaczają góry, także święte: dwudziestu jeden Tar oraz Padmasambhawy. Na ich zboczach postawiono baraki, biura i magazyny na ciężki sprzęt oraz materiały wybuchowe. Przy każdym wyrobisku budowano też hale, do czasu otwarcia linii kolejowej Qinghai-Tybet w 2006 roku było ich już sześć, może siedem.
W 2007 roku tę drobnicę wykupił koncern Huatailong i zaczął kopać na coraz większym obszarze, zajmując kolejne ziemie uprawne. Oni też wystawili płuczkę na Telongangu, która działa do dzisiaj. Wszędzie mają kamery przemysłowe, bramy pilnują wielkie psy. Przy rzece, nazywanej również Lhaską, stanęła mała grobla, a naprzeciw niej budynek z dwiema grubymi rurami wpuszczonymi prosto do wody. Jedna ją pobiera, druga odprowadza ścieki. Koncern próbował to ukryć, maskując je nowym mostkiem. Ciągnęli i zanieczyszczali w ten sposób wodę trzy lata, do 2011 roku. Dużo się o tym mówiło, ale chłopi nic nie mogli zrobić.
Huatailong zbudował zbiornik na wodę ściekową między dwoma wzgórzami, w miejscu nazywanym Pelnang. Zwożono tam z góry urobek i płukano. Rura ściekowa prowadziła do płuczki w Telongangu. Kiedy zbiornik się zapełniał, opróżniano go prosto do rzeki, która w tym okręgu nazywa się Gjama, a kawałek dalej Lhaska. Była ona jedynym źródłem wody - do picia, pojenia zwierząt i nawadniania - dla tutejszych chłopów i pasterzy, słynęła z krystalicznej czystości.
Zbiornik Huatailongu odgrywał ważną rolę w spektaklach urządzanych przez koncern dla dygnitarzy i mediów. Ilekroć mieli się pojawić ważni goście, do wody wpuszczano ryby i kaczki, żeby pokazać, że nie ma mowy o żadnych skażeniach. Kilka dni później zwierzęta zmieniały się w gnijące ścierwo. Potrafiono też wsadzać w ziemię kwiaty i drzewa - z takim samym skutkiem.
Urzędnicy z okręgu i sołtys zawieźli raz próbkę wody do laboratorium w Lhasie. Okazała się skażona trzema truciznami z nadmiaru ołowiu, miedzi i złota. W ekspertyzie napisano, że są w niej także inne szkodliwe substancje, ale tamtych było najwięcej. Dokument został wysłany władzom lokalnym i zapadła cisza. Wieśniacy poskarżyli się urzędowi ochrony środowiska w Lhasie, dołączyli zdjęcia padłych zwierząt, dzikich i domowych, ale ich list po prostu odesłano administracji okręgu.
Od 2000 roku w okolicy działała jeszcze jedna firma górnicza, którą nazywaliśmy »szanghajską«. Też zbudowali zbiornik, w południowo-zachodniej Gjamie, w Łurigangu. Mimo że ciągle dochodziło do awantur o zatrutą wodę, wydobywali przez dziesięć lat i zostali w końcu kupieni przez koncern Zhongsheng.
Ci zainteresowali się surowcami w 2005 roku. Kopali bardzo głęboko, wtłaczając w ziemię wodę z chemikaliami. Mówiono mi, że tutejsze złoża są tak bogate, że do eksploatacji wystarczają stumetrowe odwierty.
Zatem mamy teraz w Gjamie dwa koncerny: Huatailong i Zhongsheng. Nie wiem, czy oba należą do grupy China Gold; pierwszy, o wiele większy, na pewno.
Zhongsheng trzyma się głównie południowej części regionu, w której mamy święte wrota do klasztoru Samje, trzy święte góry zwane Ri Sum Gampo oraz święte jezioro Gamasong, związane z Songcenem Gampo i Czenrezikiem. Kopią już na jego brzegach.
Do Huatailongu należy północna część Gjamy. Zmusili tam do opuszczenia gór i przeprowadzki trzy wioski, w których uprawiano ziemię, oraz dwie osady pasterskie. Wszystkich protestujących aresztowano. Setki koczowników straciły doskonałe pastwiska. Tylko w ostatnim kwartale na skutek skażenia wody padło tysiąc zwierząt, co kosztowało koncern ponad trzy miliony yuanów.
Na tym terenie mamy klasztor żeński, jaskinię Padmasambhawy, klasztory Dziulak, Puczak i Gegjal Ling, świątynię bóstw opiekuńczych, święte źródła i cmentarzysko Gampo, malowidła naskalne i wiele innych sanktuariów. Serce się kraje, że ucierpiały i one.
W czasie suszy 2009 roku Huatailong kradł chłopom wodę. Na skutek konfliktu do Gjamy ściągnięto paramilitarną policję. Ponad trzy miesiące szosy patrolowało na sygnale pięć wozów bojowych. Zatrzymali wtedy dziewiętnaście osób. Jednych trzymali tygodniami, innych miesiącami, sołtys Nima Cering przesiedział cały rok. Kilku poturbowanych w starciach z górnikami z kopalni nr 17 i 18 wymagało hospitalizacji. Po wyjściu ze szpitala trafili do więzienia. Dyrektor z Huatailongu powiedział robotnikom: »Nic się nie stanie, nawet jeśli któregoś zabijecie. Kogo obchodzą ci Tybetańczycy? W najgorszym wypadku zapłaci się jakieś odszkodowanie«. Bili przez to bez opamiętania i szczuli na chłopów psy. Nikt nie poniósł żadnych konsekwencji.
Protesty nie miały nic wspólnego z polityką, dotyczyły wyłącznie zanieczyszczania środowiska i zatruwania źródeł. Czyli bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Oraz kradzieży wody i dewastacji sanktuariów.
Rząd cały czas wspierał Huatailong i Zhongsheng, wysyłając w teren grupy robocze, poddając ludzi ideologicznemu praniu mózgów, a nawet aresztując tych, którzy po prostu mówili prawdę. Koncerny płaciły za wzajemne szpiegowanie i donoszenie, żeby nie dopuścić do złożenia skargi na wyższym szczeblu.
Nie mamy z tych kopalń nic. Zyskują na nich wyłącznie aparatczycy i urzędnicy, zwykli ludzie tylko tracą".
Maj 2013
Za High Peaks Pure Earth
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-11-01: Pekin zapowiada budowę trzeciej linii kolejowej w TRA
- Raporty HFPC, 2014-10-22: Zakaz prac wydobywczych w Zato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Raporty HFPC, 2014-09-30: Protest przeciwko kopalniom w okręgu Maldrogongkar
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khenpo Cultrim Lodo: Pilny apel o zachowanie i ochronę języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2014-09-14: Konflikt tybetańskich wiosek, brutalna interwencja policji w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Moje chińskie wykształcenie
- Raporty HFPC, 2014-09-07: Pobicie chłopa przez urzędników w Zato
- Raporty HFPC, 2014-08-15: Oficjalne otwarcie linii kolejowej Lhasa-Szigace
- Raporty HFPC: Oser: Szkoły w czarnych namiotach
- Raporty HFPC, 2014-07-23: Ukończenie drugiej linii kolejowej w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-07-10: Policja katuje kilkunastu Tybetańczyków w Dzoge
- Raporty HFPC, 2014-07-04: Czterech aresztowanych po protestach przeciwko kopalni w Czabczy
- Raporty HFPC, 2014-05-30: Władze odradzają nauczanie języka tybetańskiego w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-23: Władze każą zamknąć szkołę dla dzieci koczowników w Mato
- Raporty HFPC, 2014-05-21: Aresztowanie krewnego po samobójczym proteście w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-15: Pacyfikacja protestów przeciwko kopalniom w okręgu Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-11: Protest w sprawie odszkodowań w Dege
- Raporty HFPC, 2014-05-10: Protesty po samobójstwie w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-08: Samobójstwo w proteście przeciwko kopalni w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-04-28: Władze niszczą tybetańskie cegielnie w Dziekundo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Raporty HFPC, 2013-11-03: Policja zmusza seniorów do zakończenia protestu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-29: Ofiary trzęsienia ziemi w Deczenie wciąż czekają na decyzję władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Raporty HFPC, 2013-10-04: Protest uczennic przeciwko paszportowej dyskryminacji w Silingu
- Raporty HFPC, 2013-09-24: Wielkie zgromadzenie, apele o solidarność w Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Gjamy o kopalniach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziejowy spektakl w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-09-13: „Najwyżej położone lotnisko na świecie” w Dabpie
- Raporty HFPC, 2013-09-07: Bezkarność chińskich kłusowników w Pemie
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nowe połączenie lotnicze: Lhasa-Shenzhen
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Katastrofa górnicza w Lhasie i nasza woda
- Raporty HFPC, 2013-08-31: „Edukacja polityczna” i groźby po protestach w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-28: Robotnicy wracają do pracy po pacyfikacji protestu w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-27: Konfrontacja z chińskimi kłusownikami w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-08-18: Pacyfikacja protestu przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-17: Blokada budowy kopalń, napięta atmosfera w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-16: Masowe wyrzynanie zwierząt w Ngamringu
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bongtak Rilu: Osiem strat osiedlanych koczowników
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stoły modlitewne ekologicznych migrantów
- Raporty HFPC, 2013-07-14: Konfiskaty ziemi koczowników w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-06-12: Krwawe walki o grzyborodne łąki w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Przyszłość Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Oda do Amnje Maczen
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Tybetański Region Autonomiczny ponownie otwarty dla turystów
- Raporty HFPC, 2013-04-05: Władze podają dane ofiar katastrofy górniczej w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-03-30: Katastrofalne osuwisko w kopalni w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-03-03: Dzień Języka Ojczystego w Kanlho i Gologu
- Raporty HFPC, 2013-02-16: Xinhua ostrzega Tybet przed „przeinwestowaniem w imię urbanizacji”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khała Lhamo: Zmiany w ojczyźnie
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe oblicze Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: Nieszczęścia biznesmena z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Inne raporty, 2012-09-20: Wyburzenie domów, uprowadzenie znanego biznesmena w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Inne raporty, 2012-09-14: Porwanie pięciorga dzieci w Cigorthangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Żarłoczne duchy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Inne raporty, 2012-07-05: Śmierć pątniczki próbującej ominąć policyjny posterunek w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co tak ciemno w Bathangu?
- Raporty HFPC, 2012-05-04: Władze Kardze grożą likwidacją organizacji obywatelskich
- Inne raporty, 2012-05-02: Konfiskaty tybetańskiej ziemi pod chińskie osadnictwo w Gepasumdo
- Inne raporty, 2012-04-10: Katastrofalny pożar lasów w Czamdo
- Inne raporty, 2012-03-15: Burze śnieżne, zagłada stad w Qinghai
- Raporty HFPC, 2012-03-09: Protest uczniów przeciwko chińskim podręcznikom w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zanieś André do domu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Juszu rok później
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oko w oko z „tybetańskimi lamami”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Błazeństwo „muru romansów”
- Inne raporty, 2011-06-20: Protesty tybetańskich kierowców w Szigace
- Inne raporty, 2011-06-16: Wyburzenie domu XIII Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Otwarcie” okręgu Metog
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Apel Tybetańczyków do tego państwa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Inne raporty, 2010-12-10: Przymusowe przesiedlenia w okręgu Lhundrub
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namco: Trzymać się ode mnie z daleka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gonpo Dordże: Byłeś w Tybecie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Wybaczcie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zakłady optyczne Boshi: Potrzebna pomoc
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nauczyciele z Qinghai: Apel w sprawie polityki językowej
- Raporty HFPC, 2010-10-28: „Protesty językowe” docierają do Gansu
- Inne raporty, 2010-10-27: Apele w obronie języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2010-10-26: Nowe protesty uczniów, pierwsze zatrzymania
- Inne raporty, 2010-10-25: „Językowy protest” dociera do Pekinu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Studenckie protesty w Pekinie (w sieci)
- Inne raporty, 2010-10-20: Protest tysięcy uczniów w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chiński magnat i nasza ziemia
- Inne raporty, 2010-09-17: Protest młodych tybetańskich lekarzy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Avatar w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Po Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Rolnictwa i Hodowli: Potrzebna Pomoc. Wyłącznie Hanowie
- Inne raporty, 2010-08-27: Policja zabija czterech tybetańskich demonstrantów w Paljulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Inne raporty, 2010-08-12: Tragiczne osuwiska w Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do dyrektora szkoły
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańskie rzeki, chińskie ocieplenie
- Inne raporty, 2009-10-23: Tybetański protest przeciwko chińskim oszustom
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Z Wall Street na Barkhor
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kjabczen Dedrol: Alai i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Być cool i być Tybetańczykiem
- Raporty HFPC, 2009-06-23: Starcia w Gjamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Życie „zurbanizowanych” nomadów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Cering: Dzień bólu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czystka etniczna w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez podziękowań po trzęsieniu ziemi w Damszungu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Morze toksycznego mleka
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Inne raporty, 2007-11-23: Protest płacowy nauczycieli w Qinghai
- Inne raporty, 2007-09-14: Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Raporty TCHRD, 2007-08-03: Powódź w Chinach – zalew Hanów w Tybecie
- Inne raporty, 2007-08-01: Mieszkańcy Lhasy przeciwni kolei
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-26: Oser: Rok pociągu – Tybet na krawędzi
- Raporty HFPC, 2007-07-18: Krwawe walki o jarca gumbu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Inne raporty, 2006-12-20: „Zrób to sam”: Kampania przymusowej przebudowy domów
- Inne raporty, 2006-11-08: Publiczny protest w Lhasie
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-07-06: Otwarcie granicy w Sikkimie
- Raporty HFPC, 2006-06-30: Otwarcie połączenia kolejowego z Lhasą
- Raporty ICT, 2006-04-21: Kolej w Tybecie - sprzeczne sygnały z Pekinu
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Raporty ICT, 2005-09-01: Najwyżsi przywódcy ChRL omawiają politykę w Tybecie
- Inne raporty, 2005-08-26: „Tajemnicza choroba” – potajemne wybicie tybetańskiego stada
- Inne raporty, 2005-08-02: Rabunek skarbów Tybetu
- Raporty TIN, 2005-06-20: Tybetańscy przewodnicy poza granicami TRA
- Inne raporty, 2005-05-11: Apele o rekompensaty za straconą ziemię
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Bezpośrednie połączenie autobusowa Katmandu - Lhasa
- Raporty TIN, 2005-04-19: Pisanie we współczesnym Tybecie
- Raporty ICT, 2005-04-15: Budowa linia kolejowej i przesiedlenia w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Raporty TIN, 2005-02-10: Wysokie pensje w TRA dla uprzywilejowanych
- Raporty TIN, 2005-01-20: Dyskryminacja w sektorze publicznym TRA
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nowe połączenie lotnicze: Guangzhou - Shangri-La
- Raporty TIN, 2003-04-01: Odszyfrowywanie statystyk TRA
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Tybet zacznie przyjmować turystów indywidualnych
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy świata: Arthur Holcombe: Gospodarka TRA
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhagjal Cering: Niepohamowane łzy żalu
- Raporty TIN, 2001-09-01: Niewidzialne kajdany
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nowe połączenie lotnicze: Lhasa - Hongkong
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Koniec Mostu Przyjaźni
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nepalskie biura podróży w rozpaczy
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Władze ChRL "otwierają" nowe tybetańskie okręgi dla zagranicznych turystów
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Nowe połączenie lotnicze: Shanghai – Xian – Lhasa
- Teksty. Informacje dla turystów: Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji: Informacje dla turystów
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Information Network: Wyjazd do Tybetu: wizy i „permity”
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Chiny ograniczają swobodę podróżowania w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Society UK: Rady dla turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.