Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

30-07-2008

wersja do druku

Share

Aresztowania za protest „przedolimpijski”

 

W okręgu Nangczen (chiń. Nangqian) Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Juszu (chiń. Yushu) prowincji Qinghai aresztowano czterech Tybetańczyków za protest przeciwko uroczystości związanej z rozpoczęciem igrzysk olimpijskich.

 

Przed dwoma miesiącami rząd prefektury polecił podległym władzom wszystkich miast i wiosek przygotowanie spektakli - tańców i pieśni - na pięciodniowe „przedolimpijskie" uroczystości w Drokszogu. Każda rodzina musiała „wystawić" co najmniej jednego uczestnika; 25 lipca zorganizowano próbę generalną, by zapobiec przemyceniu treści związanych z rozłąką i tęsknotą za przebywającymi w Indiach Dalajlamą i Gjalła Karmapą. Mieszkańcy regionu byli oburzeni.

 

26 lipca przygotowania do imprezy zakłóciło czterech Tybetańczyków - dwudziestojednoletni Asang Bersacang, trzydziestopięcioletni Ngoso Konkjapcang oraz Dziamcang i Gadho - krzycząc: „To nie jest rok świętowania, tylko żałoby i modlitwy za ofiary chińskich represji", „Chcemy wolności", „Dalajlama musi wrócić do Tybetu". Protestujący rozdawali ulotki i prosili rozbijających namioty Tybetańczyków o wrócenie do domów. Według naocznych świadków ludzie zaczęli się pakować i opuszczać pole, na którym zostali tylko przedstawiciele władz. Uroczystości trzeba było odwołać.

 

Tego samego dnia czterech protestujących aresztowali funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Dwa dni później mieszkańcy wioski Drokszog wystosowali petycję do władz okręgu, domagając się ich zwolnienia. Nie wiadomo, co stało się z zatrzymanymi.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)