Radio Wolna Azja

20-01-2013

wersja do druku

Share

Dwa lata reedukacji przez pracę za publikacje i zdjęcia Dalajlamy

 

Dzigme Topgjal, pięćdziesięciopięcioletni biznesmen z Lhasy, który w zeszłym roku uczestniczył w uroczystości buddyjskiej w Indiach, został skazany na dwa lata ciężkich robót za posiadanie „nielegalnych materiałów".

 

dzigmetopgjal2latalaogaizakalaczakre2012
 

Według jednego z krewnych najpierw, w marcu 2012 roku, wraz z setkami innych uczestników odprawionej przez Dalajlamę abhiszeki Kalaczakry, przeszedł dwumiesięczne przesłuchania i reedukację polityczną. „Kiedy go puścili, wrócił do domu na dwa tygodnie i znów został zatrzymany 15 maja". Tego dnia policja przeprowadziła rewizję w jego domu i sklepie, konfiskując piętnaście płyt z wykładami buddyjskimi i zdjęciami Dalajlamy. „Zabrali też nasze stare radio".

 

Po kilkunastu dniach poszukiwań krewnym udało się ustalić, że Topgjal został skazany na dwa lata ciężkich robót. Informację o tym znaleziono w obwieszczeniu przy bramie stołecznego aresztu śledczego Guca. „Napisali, że był winny uczestniczenia w ceremonii Kalaczakry w Indiach i przywiezienia stamtąd zakazanych przedmiotów. Nawet nie stanął przed sądem. Na dwa lata reedukacji przez pracę skazała go, według własnego widzimisię, policja". Karę odbywa w Tolungu (gdzie osadzonych jest „jakieś 350 osób, w większości Tybetańczyków ze wschodu, z Khamu i Amdo, którzy byli w Indiach na tej samej ceremonii"); w grudniu rodzinie udało się uzyskać zgodę na widzenie.

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)