Helsińska Fundacja Praw Człowieka

12-12-2011

wersja do druku

Share

Trzy lata więzienia za zerwanie chińskiej flagi

 

Sąd ludowy w Pasze (chiń. Basu), w prefekturze Czamdo (chiń. Changdu) 13 października skazał na trzy lata więzienia Sonama Namgjala. Według zastrzegającego anonimowość źródła dwudziestotrzyletniego mężczyznę aresztowano, ponieważ „w 2010 roku ktoś zerwał chińską flagę i wcisnął ją pod kamień w szkole w Drongsarze. Władze chińskie przeprowadziły wtedy dochodzenie, ale nie znalazły winnego, a on wtedy się tam uczył".

 

Sonam Namgjal został zatrzymany 17 czerwca 2011 roku „przez dwóch tajniaków podczas zbierania leczniczych grzybów gąsienicowych. Przewieźli go do okręgu Njingtri (chiń. Lingzhi), a po trzech dniach przekazali policji z Pasze. Przez cztery miesiące był tam bity i torturowany".

 

Skazano go 13 października za „podkopywanie jedności państwa. Współwięźniowie mówili odwiedzającym, że na skutek tortur stracił zdrowie i niedosłyszy". Po aresztowaniu jego bliscy uzyskali tylko jedną zgodę na widzenie.

 

Pracownik lokalnego sądu potwierdził, że Sonam Namgjal jest najmłodszym z „ostatnio skazanych, ale w chwili zatrzymania nigdzie się nie uczył".

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)