Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

11-10-2005

wersja do druku

Share

Tybetańczycy w nepalskim więzieniu

Sonam Cering, osiemnastoletni uchodźca z Tybetu, został aresztowany przez nepalską policję po przybyciu do Katmandu; obecnie jest osadzony w stołecznym więzieniu Dili Bazaar. Najprawdopodobniej pochodzi z Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Golog (chiń. Guoluo) prowincji Qinghai.

Sonam dotarł do Katmandu około 7 października z tong xin zhyang (zezwolenie na pobyt w strefie przygranicznej); zatrzymano go w dzielnicy Swayambunath. 9 października policja przekazała aresztowanego Departamentowi Imigracyjnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który ukarał go grzywną 27 tys. rupii (ok. 375 USD) z zamianą na trzy lata więzienia. Ponieważ Sonam nie miał pieniędzy, trafił do zakładu karnego.

24 września na granicy nepalsko-chińskiej aresztowano Norbu Ceringa, który wracał do rodzinnej wioski w okręgu Kjirong (chiń. Jilong) prefektury Szigace Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. 28 września Departament Imigracyjny wymierzył mu podobną grzywnę (28 651 rupii), którą zamieniono na karę trzech lat i trzech miesięcy w więzieniu Dili Bazaar.

O obu uwięzionych Tybetańczykach poinformowano Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, które niczego jeszcze nie ustaliło, ponieważ w Nepalu trwa trzydniowe święto Dasain.

31 maja 2003 roku mimo ostrych protestów zachodnich rządów władze Nepalu wydały pracownikom ambasady ChRL 18 tybetańskich uchodźców. TCHRD obawia się, że podobny los może spotkać Sonama Ceringa oraz Norbu Ceringa, i apeluje do społeczności międzynarodowej o pomoc w ich uwolnieniu.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)