Helsińska Fundacja Praw Człowieka

24-09-2012

wersja do druku

Share

Zatrzymanie kolejnego pieśniarza w Julganie

 

Według niezależnych źródeł 20 września w Julganie (chiń. Henan), w prefekturze Malho (chiń. Huangnan) prowincji Qinghai zatrzymano pieśniarza i satyryka Sogtruka Szeraba. Nie wiadomo, gdzie jest przetrzymywany. 

 

sogtrukszerabpiesniarzzatrzymany20wrzesnia2012julgan_400_01
 

Sogtruk pisał i wykonywał piosenki oraz skecze, opisujące dolegliwości życia pod chińskimi rządami. Jeden z żartów dotyczył wyboru Lobsanga Senge, szefa administracji tybetańskiej na wychodźstwie. „Ludzie nie mają wątpliwości, że zamknęli go z powodu występów", powiedział informator Radia Wolna Azja.

 

Sogtruk jest jednym z wielu artystów uciszonych przez władze w ostatnim czasie: w sierpniu w Ngabie (chiń. Aba) policja zatrzymała (poszukiwanego od czerwca) niepełnosprawnego pieśniarza Amczoka Phulczunga, w lipcu aresztowano w Silingu (chiń. Xining) Czoksala, w kwietniu zatrzymano w Juszu (chiń. Yushu) Lola, w marcu skazano tam na dwa lata więzienia Ugjena Tenzina i dystrybutora jego płyt, w lutym, na trzy lata, popularnego satyryka Athara z Kardze (chiń. Ganzi), a we wrześniu zeszłego roku policja uprowadziła szesnastoletniego Czogona w drodze na koncert do Lhasy.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)