Helsińska Fundacja Praw Człowieka

18-07-2007

wersja do druku

Share

Krwawe walki o jarca gumbu

 

Niezależne źródła informują o krwawych walkach między zwaśnionymi grupami mieszkańców Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan o dostęp do terenów, na których zbierają oni jarca gumbu (łac. Cordyceps sinensis), osiągające astronomiczne ceny grzyby gąsienicowe, którym medycyna chińska przypisuje właściwości lecznicze.

 

13 lipca ponad pięciuset Tybetańczyków zebrało się przed siedzibą rządu lokalnego w Dabpie (chiń. Daocheng), domagając się precyzyjnego wyznaczenia granic między okręgami, z których pochodzą różne grupy zbieraczy.

 

Urzędnicy nie interweniowali ani nie mediowali, co doprowadziło do zaognienia konfliktu i wybuchu regularnych walk na pobliskim moście między grupami z okręgów Rongtrag (chiń. Danba) i Sumdo (chiń. Sangdui). Strzelano z karabinów i użyto granatów - według hongkońskiego Information Center for Human Rights and Democracy zginęło sześć osób, a ponad sto odniosło rany.

 

Funkcjonariuszka policji z Dabpy, która odmówiła podania nazwiska, potwierdziła w rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami, że doszło do walk. Według niej wciąż nie udało się ustalić dokładnej liczby ofiar.

 

Lokalni przywódcy tybetańscy winią za eskalację konfliktu urzędników, którzy pozostawali głusi na apele o wyznaczenie dokładnych granic i nie wyszli do rozgorączkowanego tłumu.Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)