Radio Wolna Azja

4-06-2005

wersja do druku

Share

Uwięzienie mnicha z klasztoru Kumbum

Agenci chińskiego Biura Bezpieczeństwa Publicznego (BBP) zatrzymali tybetańskiego mnicha z klasztoru Kumbum w prowincji Qinghai. Zastrzegające anonimowość źródła RFA twierdzą, że w tym czasie w świątyni pojawiły się antyrządowe plakaty. Dwudziestodwuletniego Dzigme Dasanga z okręgu Cigorthang (chiń. Xinghai) prefektury Colho (chiń. Hainan) zatrzymano w połowie maja podczas codziennych modłów. Wcześniej sześciokrotnie uznawano go za jednego z „trzech najlepszych uczniów” (chiń. san hao xuesheng) klasztoru.

Rzecznik okręgowego BBP w Kumbum (chiń. Huangzhong) potwierdził, że Dzigme przebywa w lokalnym areszcie śledczym, i powiedział, że jego sprawą zajmuje się wydział do tłumienia rozruchów (chiń. fang bao da dui).

Wydział ten odmówił komentarza, oświadczając przy tym, że dziennikarze powinni unikać zadawania takich pytań. Urzędnicy, z którymi udało się skontaktować telefonicznie, nie chcieli rozmawiać o zarzutach, jakie postawiono mnichowi, dawali jednak do zrozumienia, że są one związane z działalnością separatystyczną. „Władze podejrzewają, że za tym młodym mnichem stoją inni ludzie. Wielu obawia się, że mogą zostać wplątani w tę sprawę”, twierdzi jedno ze źródeł RFA.

Wiele zastrzegających anonimowość źródeł mówiło RFA, że w tym samym czasie w klasztorze pojawiły się plakaty, ostro krytykujące politykę Pekinu. Mnisi obawiają aresztowań.

Klasztor Kumbum leży w pobliżu stolicy prowincji Qinghai, Silingu (chiń. Xining) i jest jednym z najważniejszych ośrodków buddyzmu tybetańskiego. W 1998 roku jego opat, Agja Rinpocze, poprosił o azyl w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie piastował on stanowisko wiceprzewodniczącego Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej (OLPKK) prowincji Qinghai – jest najwyższym rangą urzędnikiem tybetańskim, jaki uciekł na Zachód.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)