Helsińska Fundacja Praw Człowieka

3-10-2006

wersja do druku

Share

Chińskie wojsko otwiera ogień do uciekinierów z Tybetu

 

Zastrzegający anonimowość - dopóki nie opuści terenu ChRL - zachodni himalaista był świadkiem ostrzelania grupy uciekinierów z Tybetu przez chińskich żołnierzy.

 

Rankiem 30 września chiński patrol bez ostrzeżenia otworzył ogień z broni maszynowej do grupy Tybetańczyków, podchodzących do granicznej przełęczy Nangpa-la (5716 m n.p.m.). Dwie osoby upadły - prawdopodobnie zostały zabite. Reszta rozpierzchła się i zdołała ukryć w skalnych szczelinach. Wspinacz twierdzi, iż jeden z uciekinierów powiedział mu później, że zginęło siedem osób, a ich ciała zostały zepchnięte w przepaść.

 

Nangpa-la jest głównym szlakiem (średnio niemal trzech tysięcy rocznie) uchodźców z Tybetu. W ostatnich latach funkcjonariusze paramilitarnej Ludowej Policji Zbrojnej, która odpowiada za kontrolę granic, i żołnierze Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ścigali uciekinierów z Tybetu nawet po nepalskiej stronie granicy. W 2003 roku Chiny doprowadziły szosę do oddalonego o sześć kilometrów od przełęczy Gjaplungu i utworzyły tam stały posterunek. Wtedy też ambasador ChRL w Katmandu oświadczył, że jego rząd „zrobi wszystko", by powstrzymać uciekinierów z Tybetu.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)