Radio Wolna Azja

19-08-2006

wersja do druku

Share

Zatrzymanie nastolatki za niepodległościowe ulotki

 

Władze Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan zatrzymały tybetańską nastolatkę, podejrzewaną o rozpowszechnianie ulotek niepodległościowych. „Policja z Kardze aresztowała szesnastoletnią Riłang - twierdzi tybetańskie źródło RFA z Indii - w związku z ulotkami, które pojawiły się tam w czerwcu".

 

Informację tę potwierdziło później źródło z Tybetu: „Podejrzewają, że to właśnie ona pisała ulotki. Pochodzi z Szen Njen w Kardze; jej ojciec nazywa się Cełang Rinzin".

 

Urodzona w 1990 roku Riłang ukończyła szkołę podstawową w okręgu Lopa; w chwili zatrzymania uczęszczała do szkoły średniej w Kardze. W związku z tą sprawą aresztowano już pięć osób w Lhasie - Kaji Degę (który wcześniej został skazany za organizowanie modłów w intencji Dalajlamy), jego najstarszą córkę, byłą mniszkę Jigę, Sonam Lhamo, mniszkę z klasztoru Geci, oraz dwie inne kobiety: Sonam Czozom i Dziampę Jangco. Krewni mieli nadzieję, że Riłang ochroni jej wiek, ale władze ogłosiły już datę rozprawy i ogłoszenia wyroku.

 

Dyżurny Biura Bezpieczeństwa Publicznego z Kardze, z którym udało skontaktować się RFA, powiedział, że nie wie nic o aresztowaniu, i poradził skontaktować się z przełożonymi, dodając, że wyjechali oni na wyścigi konne.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)