Tibet Information Network

11-01-2005

wersja do druku

Share

Pożar w Kardze, aresztowanie mnicha

Nocą 23 grudnia 2004 roku spłonęła siedziba Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (ZPL) Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze w prowincji Sichuan. W związku z pożarem aresztowano mnicha imieniem Sonam Phuncog.

Według tybetańskich źródeł pożar wybuchł około trzeciej w nocy. Budynek ZPL w Kardze jest bardzo duży, co pewien odbywały się w nim oficjalne wiece. Trudno oszacować szkody spowodowane pożarem. Tybetańskie źródła twierdzą, że mniej więcej w tym samym czasie w okolicy pojawiły się plakaty niepodległościowe. TIN nie dysponuje jednak żadnymi dowodami, które pozwalałaby na łączenie obu wydarzeń. Jedno z miejsc, w których rozlepiono plakaty, jest oddalone o półtorej godziny marszu od siedziby ZPL.

Aresztowano mnich jest znany lepiej pod przezwiskiem „Mingce Gui”. Pochodzi z wioski Coszi w okręgu Darcedo prefektury Kardze. Źródła TIN utrzymują, że władze oskarżyły go o umyślne spowodowanie pożaru. Trzydziestokilkuletni Sonam Phuncog jest mnichem związanym z klasztorem Kardze, ale w nim nie mieszka. Mówi się, że władze od dawna podejrzewały go o prowadzenie działalności niepodległościowej. Sonam Phuncog miał, na przykład, od 2002 roku filmować rytuały odprawiane w intencji długiego życia Dalajlamy oraz siły policyjne, które wkroczyły do klasztoru Kardze, by położyć kres organizowaniu takich ceremonii. Nie wiadomo, czy oskarżono go również o rozprowadzanie materiałów niepodległościowych.

[Do pożaru doszło w czasie posiedzenia ZPL, które miało być poświęcone walce z separatyzmem. Według tybetańskich źródeł zostało ono przerwane z uwagi na brak odpowiedniego miejsca do prowadzenia obrad. Po pożarze do Kardze ściągnięto dodatkowe siły policyjne i wojskowe oraz wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.]


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)