Radio Wolna Azja

3-04-2012

wersja do druku

Share

Protest i wyroki uczniów, zwolnienie dyrektora szkoły w Codziangu

 

W okręgu Kangca (chiń. Gangca) prefektury Codziang (chiń. Haibei) prowincji Qinghai uwięziono grupę uczniów i zwolniono dyrektora szkoły za wystąpienie przeciwko polityce chińskich władz.

 

„Do protestu doszło 26 marca", mówi tybetański uchodźca, cytujący naocznych świadków. Siedemnastu uczniów ze Szkoły Narodowości w Kangcy protestowało przed siedzibą władz lokalnych, żądając „wolności Tybetu, powrotu Dalajlamy i prawa do uczenia się w ojczystym języku". Demonstranci wyrazili też „solidarność" z rodakami, którzy dokonali samospaleń w proteście przeciwko rządom Pekinu.

 

„Pikietę przerwali policjanci. Uczestników zatrzymano. Trzech uczniów skazano już na kary więzienia, pięciu wydalono ze szkoły, a siedmiu albo ośmiu wciąż siedzi w areszcie. Zwolniono też dyrektora, Judrunga Gjalcena, którego najwyraźniej uznali za współwinnego".

 

Nie wiadomo, w jakim wieku są skazani i czy ukarano ich więzieniem w trybie sądowym czy administracyjnym.

 

W połowie marca w Qinghai wyszły na ulice tysiące tybetańskich uczniów, protestujących przeciwko marginalizowaniu ojczystego języka w systemie oświaty. Były to największe wystąpienia tego rodzaju od 2010 roku.

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)