Radio Wolna Azja

14-09-2007

wersja do druku

Share

Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy

 

Władze chińskie stolicy Tybetu zatrzymały sześciu tybetańskich kupców, którzy protestowali przeciwko przeniesieniu ich stoisk z powodu budowy chodnika. „Rząd miejski w Lhasie zatrzymał 13 września sześciu Tybetańczyków za wniesienie zażalenia przeciwko nakazowi przeniesienia sklepików, które prowadzili w pobliżu stołecznego centrum medycyny tybetańskiej - twierdzi źródło z Lhasy. - Wszystkim ludziom handlującym w okolicach głównej świątyni kazano przenieść się na trzecie piętro nowego kompleksu handlowego na Barkhorze". Grupa kupców przekonanych, że znacznie na tym stracą, zorganizowała milczący protest przed budynkami rządowymi.

 

Kupcy dostali stoiska od władz i wykupowali je ratami w ramach programu walki z ubóstwem. „Prosiliśmy, żeby pozwolono nam zostać w tym miejscu - mówi tybetański sklepikarz. - Na trzecim piętrze nowego budynku nic nie zarobimy. Utrzymujemy się z tej pracy. Jeżeli się przeniesiemy, stracimy dochody. Partia komunistyczna może wszystko i wielu boi się otworzyć usta. Boimy się o nasze zarobki i zwracamy się z tym do władz. W ogóle nie wypowiadamy się na temat polityki. Ale wielu boi się mówić ze strachu przed represjami. Prawda jest taka, że wszystkie dobre lokalizacje dostają się Chińczykom kosztem Tybetańczyków".

 

Przedstawiciel władz miejskich, do którego udało się dodzwonić RFA, potwierdził incydent, ale odmówił podania szczegółowych informacji: „Poszło o stragany, sprawa jest już załatwiona".

 

Mimo szybkiego wzrostu gospodarczego mieszkańcy Lhasy twierdzą, że otwarte przed rokiem - kosztem niemal pięciu miliardów dolarów - połączenie kolejowe z Golmud nie przyniosło im żadnych korzyści. Mówią natomiast o „przerażającej eksplozji chińskiej populacji" i strachu przed staniem się mniejszością we własnym mieście. Według oficjalnych statystyk w pierwszym półroczu PKB Tybetańskiego Regionu Autonomicznego wzrósł o 2,2 procent w stosunku do tego samego okresu w 2006 roku, do 14 miliardów yuanów (1,8 mld USD).

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)