Teksty. Z perspektywy świata
Share
Symbole i protest
Ikonografia demonstracji w Tybecie 1987-1990
Robert Barnett
Drugi tydzień marca 1990 roku był dla Tybetańczyków pełen historycznych odniesień. Nie tylko za sprawą rocznicy najważniejszego wydarzenia w dziejach ich walki z Chińczykami i zmianą dekady, ale przede wszystkim zamknięcia dziesięcioletniego okresu w najnowszej historii kraju. Jego wagę można zilustrować jednym obrazem: 4 marca, w niedzielę, świat dowiedział się, że przed świątynią Dżokhang, na głównym placu w tybetańskiej dzielnicy miasta, stoją cztery czołgi1.
Z perspektywy Zachodu nie była to informacja na pierwsze strony gazet - nie donoszono wówczas o poważniejszych niepokojach lub protestach - wydarzenie to miało jednak wiele symbolicznych implikacji. Pierwsze od dziesięciu lat wyprowadzenie czołgów na ulice tybetańskiej stolicy wyznaczało koniec dekady, która miała być, i w pewnym sensie była, epoką reform i liberalizacji.
Proces łagodzenia restrykcji rozpoczął się wraz ze zwołaniem przez rząd centralny Pierwszego Forum (czy też Seminarium) poświęconego „Pracy w Tybecie" w marcu 1980 roku2. Podczas konferencji uznano, że priorytetem dla Tybetu jest naprawienie szkód, wyrządzonych przez ultralewackie praktyki; „jedynym kryterium prawdy" miały być odtąd „praktyczne rezultaty". Innymi słowy, zrozumiano konieczność wycofania się z katastrofalnej polityki doby rewolucji kulturalnej (robiono to przecież już w Chinach) i uświadomiono sobie, że sytuacja w Tybecie wymaga specjalnych, łagodniejszych metod.
Te kluczowe ideologiczne ustępstwa utorowały drogę do wizyty Hu Yaobanga w Tybecie. Doszło do niej w maju 1980 roku; była to pierwsza wizyta urzędującego sekretarza partii w regionie. Hu, jak wynika z relacji świadków, był przerażony tym, co zobaczył. Miał też stwierdzić, że Tybet jest biedniejszy niż w 1959 roku (kiedy to pełną kontrolę nad nim przejęły Chiny)3. Zwiększył tempo reform, wezwał do poszanowania tybetańskiej kultury oraz zwolnienia z podatków chłopów i koczowników4. W ten sposób - po dwudziestu latach uprawiania polityki, która zmierzała do zagłady narodowej i etnicznej odrębności Tybetańczyków, doprowadzając przy okazji do straszliwego zubożenia całej populacji - rozpoczął się okres relatywnej liberalizacji.
Reformy przynosiły skutki. Rozwiązanie komun pozwoliło koczownikom na natychmiastowy powrót do normalnego życia; ich stopa życiowa podniosła się z dnia na dzień5. Lepiej żyło się również mieszkańcom wsi i miast. Po dwudziestu latach represji ludzie wrócili do praktyk religijnych z entuzjazmem, który musiał zaskoczyć nie tylko Chińczyków, ale i większość obserwatorów zagranicznych. Probierzem liberalizacji było zezwolenie Tybetańczykom na odwiedzanie krewnych i świętych miejsc w Indiach oraz postawienie na turystykę jako fundament rozwoju urbanistycznego.
Czołgi, które stanęły w centrum Lhasy w marcu 1990 roku, uznać można za najlepszy dowód klęski tej polityki. Pod koniec 1987 poważnie ograniczono ruch turystyczny, choć tylko w tym roku Tybet odwiedziły 43 tysiące cudzoziemców. Z tego, co wiemy, w połowie marca 1990 przebywało tam zaledwie jedenastu obcokrajowców - w tym ośmiu tylko dlatego, że musieli zawrócić z granicy z Nepalem z powodu śnieżycy. Od marca poprzedniego roku w dolinie Lhasy obowiązywał stan wojenny, a Tybetańczycy mieli niemal całkowity zakaz podróżowania. Dodajmy, że od 1987 roku uwięziono co najmniej trzy tysiące osób podejrzewanych o działalność polityczną.
Co więcej, wyczerpywała się również tolerancja religijna, będąca dla Chińczyków koronnym dowodem polityki liberalizacji. Wielu twierdziło co prawda, że jest ona wyłącznie zabiegiem kosmetycznym, podkreślając, iż w niektórych regionach (jeśli nie wszędzie) zezwalano na praktykowanie religii, ale nie na jej nauczanie. Jednak dopiero w ostatnich tygodniach 1989 roku pojawiły się znaki świadczące o tym, że władze ponownie wprowadzają restrykcje religijne.
W tym kontekście czołgi nabierają nowych znaczeń. Wyprowadzenie ich na ulice sugerowało nie tylko załamanie polityki reform - umieszczenie ich przed Dżokhangiem, sercem świata buddyzmu tybetańskiego, dobitnie świadczyło o charakterze ówczesnego konfliktu między Tybetańczykami a Chińczykami.
Odzyskiwanie rocznic
Zanim zajmiemy się załamaniem polityki reform, musimy zwrócić uwagę na miejsce religii w stosunkach tybetańsko-chińskich: choć konflikt w istocie dotyczy suwerenności i tożsamości narodowej, często rozgrywa się na płaszczyźnie religijnej. Wielkie święta i rocznice tybetańskiego kalendarza buddyjskiego dostarczają kontekstu oraz stanowią punkty zwrotne konfliktu między Tybetańczykami a Chińczykami. Kluczową kwestią batalii religijnej nie jest przy tym problem zasadniczy - czy w ogóle odbędą się tradycyjne uroczystości - lecz mniej oczywisty: czy, jeśli do nich dojdzie, ich charakter świadczyć będzie o ciągłości państwa tybetańskiego czy też chińskiego.
Drugi tydzień marca - tydzień rocznic - jest tak ważny, gdyż polityczna walka w Tybecie toczy się właśnie wokół nich.
5 marca: Atak na Dżokhang. W drugim tygodniu marca przypadają cztery różne rocznice o wielkim znaczeniu politycznym. Najważniejsza z nich jest ostatnia, religijna. Pierwsza, z 5 marca, była drugą rocznicą wielkiej demonstracji z 1988 roku, podczas której zastrzelono co najmniej pięć osób6, a oddział Ludowej Policji Zbrojnej zaatakował świątynię Dżokhang7.
W 1989 roku, w pierwszą rocznicę tych wydarzeń, doszło najpierw do niewielkiej demonstracji, w której uczestniczyło co najwyżej czterdzieści osób. Przerodziła się ona jednak w masowy protest i trzydniowe zamieszki, gdy pół godziny po tym, jak demonstranci zaczęli wznosić hasła niepodległościowe, policja otworzyła do nich ogień. Hongkoński dziennik cytował później anonimowego chińskiego urzędnika, który twierdził, iż podczas rozruchów policja zabiła 250 Tybetańczyków8. Trzeciego dnia ogłoszono stan wojenny. Niektórzy obserwatorzy są zdania, iż władze wyprowadziły na ulice wojsko, zakładając, że Tybetańczycy będą próbować uczcić rocznicę 5 marca9.
8 marca: Wprowadzenie stanu wojennego. Druga ważna data w tym tygodniu przypadała w czwartek, 8 marca 1990 - była to pierwsza rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Lhasie. Spodziewano się, że Tybetańczycy zechcą uczcić protestem i ten dzień. Jego wagę podkreśliły też same władze, wyprowadzając na ulice sprzęt wojskowy, jakiego nie widziano tu od lat.
W paradzie wzięło udział ponad półtora tysiąca uzbrojonych żołnierzy, pięćdziesiąt ciężarówek, dwanaście armat polowych, pięć samochodów pancernych i pięć wyrzutni rakietowych10. Władze chińskie uznały zapewne, że rozpoczęcie drugiego roku stanu wojennego to najbardziej prawdopodobna data masowych protestów, i postanowiły uczcić ją po swojemu.
Paradoksalnie, wpadły w ten sposób we własne sidła. Mieszkańcy Lhasy mogli tego dnia nie wyjść na ulice, ale Chińczycy ostentacyjnie podkreślili to, przeciwko czemu burzyli się Tybetańczycy: chińską obecność w ich ojczyźnie. To właśnie ona stanowi główny powód niezadowolenia i jest przedmiotem niemal wszystkich protestów11. A armia jest najdosadniejszym uosobieniem obecności Chińczyków.
Władze nie wiedziały, że mimo blokady turystycznej świat dowie się o tej manifestacji siły (a nawet o pojazdach, które się podczas niej zepsuły - jednej ciężarówce i jednym motocyklu). Parada musiała zrobić bardzo złe wrażenie na grupce cudzoziemców, ale nie był to jedyny skutek uboczny. Pokaz ów miał mieć zapewne znaczenie symboliczne, prawdopodobnie zastraszające, przy okazji wskazywał jednak, że ci, których miał przestraszyć, stanowią poważne zagrożenie. Wyprowadzając na ulice 1,8 tysiąca żołnierzy oraz wyrzutnie rakietowe, Chińczycy skutecznie przekreślali własną propagandę, wedle której dysydenci tybetańscy byli „garstką separatystów". Co więcej nigdy poważnie nie sugerowano, by „garstka" ta była w jakikolwiek sposób uzbrojona12. Manifestacja siły miała jednak jeszcze większe znaczenie: potwierdzała oskarżenia Tybetańczyków, utrzymujących uparcie, że chińska obecność jest nie tylko nielegalna, ale ma charakter operacji wojskowej na nieproporcjonalnie wielką skalę.
Innymi słowy, na płaszczyźnie ideologii i wiarygodności Chińczycy mogli więcej stracić niż zyskać, decydując się na tak jednoznaczne uczczenie rocznicy 8 marca. Jeśli idzie o reakcje tłumu, od naocznych świadków wiemy tylko, że Tybetańczycy obserwowali paradę w milczeniu, a stojący z tyłu starzec opuścił w dół kciuki. Nie trudno jednak wyobrazić sobie, że dla mieszkańców Lhasy „defilada" równała się bankructwu chińskiej retoryki. Tybetańczycy i tak uznawali to zresztą za aksjomat. Pamiętam, że w 1987 roku ktoś powiedział mi w Lhasie: „Jak Chińczyk coś mówi, to zawsze kłamie". Trzydzieści miesięcy coraz bardziej chaotycznych reakcji władz na przetaczające się przez miasto protesty postawiło pod znakiem zapytania szczerość zapewnień o liberalizacji. Nawet gdyby Chińczycy nie widzieli nic dwuznacznego w defiladzie z 8 marca, ludzie, których kultura opiera się na symbolice, mogli przecież zinterpretować ją inaczej, niż życzyłby sobie tego rząd.
10 marca: Powstanie kontra reformy. Trzecia rocznica przypadała 10 marca. Upamiętniała wydarzenia z 1959 roku, kiedy to na ulice Lhasy wyszły tysiące Tybetańczyków, by chronić Dalajlamę przed grożącym mu - jak podejrzewano - uprowadzeniem przez Chińczyków. Protest przerodził się w zbrojne powstanie i doprowadził do ucieczki Dalajlamy do Indii. Wojsko rozprawiło się z powstańcami, doszło do krwawych represji. Jak podawało wówczas Radio Lhasa, do końca roku zabito 87 tysięcy osób13.
10 marca jest datą bardzo ważną, gdyż zajmuje kluczowe miejsce w obu wersjach historii. Władze chińskie - bez wątpienia próbując zatrzeć skojarzenia z powstaniem - uznały ten sam dzień za datę wprowadzenia reform demokratycznych w Tybecie. Oczywiście 10 marca 1959 roku nikt nie mógł niczego wprowadzić, ponieważ Lhasa była wówczas, oględnie mówiąc, sparaliżowana przez protesty14. Niemniej jednak rząd rokrocznie próbuje przedefiniować historyczne znaczenie tej rocznicy, organizując uroczyste wiece poświęcone sukcesom reform.
10 marca 1989 roku, w trzydziestą rocznicę reform demokratycznych, partyjni dostojnicy wygłaszali przemówienia w zachodniej części stolicy, podczas gdy na drugim końcu miasta - w czterdzieści osiem godzin po wprowadzeniu stanu wojennego i dwadzieścia cztery godziny po wydaleniu wszystkich zachodnich turystów - armia manifestowała siłę w dzielnicy tybetańskiej15. Przed Dżokhangiem rozlokowano pluton ciężarówek z wyrzutniami typu katiusza, wycelowanymi w świątynię16. Władze znów symbolicznie zagospodarowały czas i przestrzeń - i znowu ciężar gatunkowy ich symboli mógł przynieść więcej strat niż zysków. Przede wszystkim uczynił z Dżokhangu serce tybetańskich protestów.
Dżokhang kontra Norbulingka
Choć 10 marca 1959 roku powstanie ogniskowało się wokół Norbulingki, oddalonej o trzy kilometry od miasta letniej rezydencji dalajlamów, centrum rocznicowych manifestacji w 1990 roku stał się Dżokhang. Tybetańscy działacze niepodległościowi uczynili zeń, a co za tym idzie i ze starej tybetańskiej dzielnicy Lhasy, polityczną „stolicę" kraju, organizując wokół świątyni wszystkie demonstracje w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. Z kolei chińskie obchody w dobie reform zawsze związane były z Norbulingką, która przy czczonej przez wiernych i pielgrzymów Potali uchodzić może za świecką siedzibę dalajlamów. Tu właśnie od początku lat osiemdziesiątych chińscy dostojnicy organizowali oficjalne uroczystości, obchodzili święta, takie jak Dzień Nauczyciela czy folklorystyczny Szoton („święto jogurtu"), wydawali przyjęcia, wygłaszali niekończące się przemówienia na temat reform i oglądali występy zespołów ludowych. W ten sposób centrum powstania z 1959 roku zostało przeobrażone w miejsce oficjalnych obchodów i akceptowanych przez władze chińskie świeckich uroczystości tybetańskich17.
Nie bez znaczenia jest więc zapewne fakt, iż pierwsza z wielkich demonstracji wybuchła przed Dżokhangiem dokładnie w chwili otwarcia oficjalnych, świeckich obchodów w Norbulingce. Doszło do tego 1 października 1987 roku, w rocznicę utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas gdy w Norbulingce najwyżsi chińscy dostojnicy w Tybecie sławili w rozwlekłych przemówieniach trzydzieści osiem lat Republiki Ludowej, trzy tysiące Tybetańczyków podkładało ogień pod mały komisariat obok oddalonego o trzy kilometry Dżokhangu.
Chińskie media rozpisywały się później o zniewadze, jaką była demonstracja dla obchodów w Norbulingce. Bojkot oficjalnych uroczystości był symbolicznym afrontem dla chińskich uczuć, odrzuceniem świeckiego wizerunku, jaki tworzyli Chińczycy, przebudowując i tradycję, i miasto18. Rok później władze podjęły kroki, mające podkreślić wizerunek 1 października jako świeckiej, czysto chińskiej rocznicy, a nawet usiłowały „uprawomocnić" ją tybetańskimi gusłami, aby ruch niepodległościowy nie „zawłaszczył" tej daty jako symbolu narodowego, patriotycznego sprzeciwu19.
Wysiłki te nie mogły przecież zmienić znaczenia, jakie nadały temu świętu tybetańskie demonstracje z 1987 roku. Odrzucając uroczystości w Norbulingce, dysydenci podkreślali symboliczny status Dżokhangu w kulturze tybetańskiej i rolę, jaką pełnił on - przez ponad tysiąc lat - przed wkroczeniem Chińczyków do Tybetu. Pod koniec lat osiemdziesiątych kolejne demonstracje uczyniły zeń symbol tybetańskich dążeń narodowych. Choć w 1987 roku wśród demonstrantów przeważali ludzie świeccy, wzmocniono przy okazji element religijny w ruchu patriotycznym. Świątynia, naturalny symbol aspiracji buddyjskich, zaczęła w ten sposób reprezentować połączenie dążeń duchowych i świeckich, które składają się na współczesny tybetański nacjonalizm, odzwierciedlając przy tym tradycyjną teorię państwa jako chos-srid zung-‘brel, „połączenia religii i polityki".
Tolerancja religijna
Sami Chińczycy, znów być może nieświadomi siły symboli, przyczynili się do połączenia religii i polityki w Tybecie, podkreślając sukcesy reform okazywaniem tolerancji religijnej. W 1986 roku, podczas ważnej ceremonii w Dżokhangu, dali najambitniejszy pokaz reform, pozwalając mnichom na odbycie pierwszego od dwudziestu lat Monlamu, „Wielkiego Święta Modlitwy"20.
Z uwagi na charakter religijny, uroczystość miała się odbyć w Dżokhangu, a nie w Norbulingce. Władze bardzo chciały pokazać, że liberalizacja dotyczy również religii. Nie wiadomo, czy zdawały sobie sprawę, że tradycyjnym celem Monlamu było udzielenie rządowi błogosławieństwa, lub raczej duchowego poparcia, w zamian za jego opiekę nad instytucjami religijnymi21. Chińczycy mogli tego nie wiedzieć, ale wybierając taką symbolikę, podzielili los tradycyjnego, nieistniejącego już rządu Tybetu, który na czas trwania rytuału oddawał władzę świecką mnichom.
W 1988 roku rząd Chin musiał zezwolić na Monlam, by pokazać światu, że demonstracje nie zachwiały polityką liberalizacji w Tybecie. W przeciwieństwie do świeckich uroczystości w Norbulingce, władze nie mogły same poprowadzić Monlamu: musiały zabiegać o współpracę - chciałoby się powiedzieć, tradycyjne błogosławieństwo i aprobatę - mnichów. Jednak setki duchownych ogłosiły, że nie wezmą udziału w Monlamie w 1988 roku na znak protestu przeciwko aresztowaniu dysydentów po październikowych manifestacjach. Dzięki interwencji Panczenlamy zwolniono 95 demonstrantów aresztowanych w 1987 roku22. Była to jednak kropla w morzu i wielu mnichów odmówiło udziału w uroczystościach. Dyskusje z urzędnikami, którzy próbowali wyperswadować im bojkot, doprowadziły do kolejnych aresztowań23.
Z pomocą Panczenlamy zdołano skłonić połowę mnichów do odbycia uroczystości, ale 5 marca, ostatniego dnia święta, doszło do wspomnianej wielkiej demonstracji. Podczas protestu policja zaatakowała Dżokhang, w którym zabarykadowało się około czterystu mnichów. Nie było to najmądrzejsze posunięcie władz, które głosiły hasła tolerancji religijnej.
Czwarta rocznica: Monlam
Ostatnią z czterech rocznic, jakie przypadały w drugim tygodniu marca, był Monlam, ważniejszy i bardziej znaczący od poprzednich. Wszystkie omawiane wcześniej upamiętniały wydarzenia, do których doszło dlatego, że odbywał się - lub miał odbyć - Monlam. Jego znaczenie nie kończy się jednak na okolicznościach. Jako część zamierzchłej, przedchińskiej historii, uosabia tradycyjne tybetańskie relacje między kościołem a państwem; wypełnia go moc, która utrudnia Chińczykom manipulowanie jego charakterem i kształtem24.
Monlam jako rocznica różni się od innych dni, upamiętnianych przez Tybetańczyków demonstracjami. Wolą go uczcić odmową uczestniczenia25 - co daje im przewagę i stawia w trudnej sytuacji państwo chińskie. Sprawa ma jednak drugie dno. Jak już wspominaliśmy, fala demonstracji - co najmniej trzydzieści od 1987 do marca 1990 roku - uczyniła z placu przed Dżokhangiem centrum protestów politycznych w Tybecie. Odmowa udziału w ceremonii w 1988 roku przeniosła debatę do wnętrza świątyni.
Uczestnicy Monlamu z 1988 roku poczekali z demonstracją na zakończenie religijnych rytuałów - wprowadzenie do świątyni wielkiego posągu Buddy Majtrei. Zaczyna się wówczas świecki epilog uroczystości: tradycyjne zawody w podnoszeniu ciężarów, które obserwują najwyżsi dygnitarze. Dokładnie w tym momencie - o godz. 9.47 - mnisi zaczęli wzywać siedzących na podium dostojników do politycznych ustępstw, a przede wszystkim domagać się wypuszczenia z więzień wszystkich duchownych. Oficjalni goście opuścili podium, a mnisi zaczęli wznosić hasła niepodległościowe. Trzykrotnie okrążyli świątynię - dokładnie tak samo, jak uczestnicy wszystkich poprzednich demonstracji.
Potem jednak zrobili coś, czego nie uczynił nikt inny: wrócili do świątyni, zamykając za sobą jej potężne drewniane wrota. Mnisi podkreślali pierwszeństwo, przewagę duchowego nad świeckim, blokując oficjalną, państwową część uroczystości - która powinna rozpocząć się po zakończeniu religijnych rytuałów - póki władza nie odpowie na ich żądania. Wydaje się, że od wieków takie właśnie było polityczne znaczenie Monlamu.
Zamykając bramę, mnisi zyskali, zapewne przez przypadek, bardziej nośny symbol niż zwykłe zatrzaśnięcie drzwi do serca duchowego świata Tybetu przed nosem chińskiego państwa. Stojący na podium dygnitarze, wyraźnie zdenerwowani i wzburzeni zakłóceniem porannych zawodów atletycznych, z jakiegoś powodu nie wycofali się do swoich samochodów i oddalonych o kilometr urzędów, lecz skierowali prosto do sanktuarium Dżokhangu. Kiedy mnisi zamknęli za sobą bramę świątyni, uwięzili w jej wnętrzu kilkunastu najwyższych dostojników w Tybecie.
Jeszcze bardziej ironiczny jest fakt, że dygnitarze szukali schronienia w salach, które rok wcześniej państwo zabrało kościołowi na pomieszczenia dla „grupy roboczej" (las-don ru-khag), zespołu urzędników państwowych, mających prowadzić reedukację polityczną i monitorować poglądy mnichów. Może władza, uciekając tu, a nie do własnych biur, chciała podkreślić swoje prawo do tego skrawka świątyni?
Tak czy owak, 5 marca 1988 roku, o wpół do jedenastej, państwo chińskie straciło najwyższych przedstawicieli „w terenie", uwięzionych w celach świątyni, której nie mogli opuścić ani, tym bardziej, kontrolować. Trudno o potężniejszy symbol polityczny. Od czasu chińskiego najazdu na Tybet przed czterdziestu laty przewaga władzy duchowej nad świecką nigdy chyba nie była tak namacalna, jak w owej chwili.
Dwie godziny później bramę musiała szturmować Ludowa Policja Zbrojna. Wcześniej jednak policjanci wspięli się po strażackich drabinach do okien pokoi grupy roboczej. Wszystko to wyglądało jak średniowieczny atak na zamek. Jedno nie ulega wątpliwość: kiedy na scenie pojawiła się LPZ, nie działała w samoobronie, lecz odbierała tybetańskiemu klerowi fizyczną kontrolę nad miejscem, które na chwilę stało się tym, czym było przez wieki podczas kolejnych Monlamów: centrum politycznego życia Tybetu. Można by powiedzieć, że Chińczycy zostali zmuszeni do odegrania na małej, lecz bardzo eksponowanej scenie miniaturowego aktu inwazji na Tybet. Tym razem jednak nie robili tego po to, żeby narzucić swą władzę sąsiadowi, lecz by uwolnić własnych, bezradnych przywódców, zdanych na łaskę i niełaskę Tybetańczyków26.
Monlam 1990: Koniec tolerancji religijnej
Monlam z 1990 roku był inny. Nie doszło do żadnych manifestacji. Przypominał jednak cień jakże różnych - chińskich - demonstracji, które tego roku wyznaczały daty 5, 8 i 10 marca. Poza doniesieniami o proteście grupki mniszek (11 marca) - o którym mamy bardzo mało niepotwierdzonych informacji - jedynymi manifestacjami tego marca były demonstracje siły chińskiej armii. Jak już wspominaliśmy, Chińczycy wchodzili w ten sposób w grę Tybetańczyków, potwierdzając centralne miejsce Dżokhangu w życiu politycznym kraju. Wyprowadzając przed Dżokhang czołgi i wojsko, mieli przecież strzec lub zagrażać tybetańskiej świątyni, a nie bronić budynków rządowych, które powinny być siedzibą władzy. Nawet Norbulingka, główna scena polityki symbolicznej w stylu chińskim, nie zagroziła pozycji Dżokhangu27.
Chińska polityka w Tybecie pełna jest takich anomalii. Najbardziej ironiczny wydaje się fakt, że patrolom Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i LPZ rozkazano obchodzić Dżokhang w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie mają chyba wyboru: gdyby maszerowały inaczej, dołączyłyby do rzeki tybetańskich pielgrzymów, którzy w ten sposób okazują szacunek i cześć buddom ze świątyni.
Jeśli idzie o symbolikę Monlamu w 1990 roku, dla władz najważniejsze było z pewnością pytanie, czy organizować uroczystości czy też nie. W końcu postanowiły je odwołać. Poszczególnym klasztorom zezwolono na odprawienie stosownych rytuałów, zrezygnowano jednak z wielkich publicznych obchodów. Rząd i tak zresztą musiał przegrać tę batalię. Odwołując uroczystości, symbolicznie zrezygnował z najważniejszego dlań sloganu o tolerancji dla praktyk religijnych w Tybecie28. Publiczne uroczystości odwołano co prawda i w 1989 roku, ale symboliczne znaczenie tego zakazu przyćmiły o wiele ważniejsze, trzydniowe demonstracje Tybetańczyków i ogłoszenie stanu wojennego. Zrezygnowanie ze święta w 1990 roku oznaczało, że nawet wyprowadziwszy na ulice armię, Chińczycy nie są w stanie praktycznie potwierdzić retoryki tolerancji religijnej.
Ograniczanie praktyk religijnych - campa i jałowiec
Na kilka tygodni przed marcem 1990 roku musiało dojść do zasadniczych zmian w chińskiej polityce wobec religii. Wcześniej władze dały się wplątać w grę symbolami buddyjskimi takimi jak Monlam, co mogło prowadzić do protestów, teraz jednak zaczęły otwarcie ingerować w praktyki religijne i formalnie zakazywać niektórych rytuałów. Był to poważny krok wstecz - nawet podczas kampanii przeciwko „czterem złym" z sierpnia 1989 roku, podczas której zakazano pewnych „zabobonów", z tego co wiemy, rząd nie próbował ograniczać praktyk religijnych w Tybecie (przypomnijmy, że słowo „praktyki" nie obejmuje tu nauczania). Wydaje się, że od marca 1989 roku obowiązywał nieformalny zakaz przyjmowania nowych mnichów; w niektórych regionach wstrzymano też odbudowę klasztorów, zniszczonych przez Chińczyków przed 1979 rokiem. Do kulminacji tych utrudnień doszło pod koniec 1989 roku, kiedy to ogłoszono formalne zakazy dotyczące praktyk duchowych.
Chińscy przywódcy uznawali i nadal uważają religię za centralny element „kwestii Tybetu"29. Zhao Ziyang, ówczesny sekretarz generalny KPCh, zapewne pod wpływem Panczenlamy, sądził, że najważniejszym problemem w Tybecie jest religia i że jej represjonowanie wzbudzi zaciekłą wrogość Tybetańczyków. Wracając do polityki restrykcji, Chińczycy narażali na szwank całą reformatorską retorykę. Represje, jakimi odpowiedziano na demonstracje z 1987 roku, były dla rządu wyłącznie środkiem bezpieczeństwa. Dla Chińczyków w żadnym razie nie oznaczały odejścia ani tym bardziej rezygnacji z polityki liberalizacji, choć z pewnością tak odebrało to wielu zachodnich obserwatorów. Niewielkie z pozoru restrykcje, jakim próbowano poddać ludowe praktyki religijne w 1989 roku, stanowiły znacznie większe zagrożenie dla wiarygodności chińskiej retoryki politycznej niż kampania aresztowań, tortur a nawet egzekucji w trybie doraźnym, którym od dwóch lat poddawano tybetańskich dysydentów.
Zakazy, jakie pojawiły się w ciągu tych kilku tygodni, dotyczyły wspólnego palenia gałęzi jałowca (bsangs-gsol) oraz lha-rgyal, tradycyjnej praktyki, polegającej na rzucaniu w powietrze garści campy (rtsam-pa) czyli prażonej mąki jęczmiennej. Wprowadzając owe ograniczenia, władze znów wpadały w pułapkę zastawioną przez Tybetańczyków. Ponieważ rządy wojska uniemożliwiały przeprowadzenie normalnej demonstracji politycznej, tradycje religijne, z reguły przesycone i duchowością, i patriotyzmem, zaczęły nabierać symboliki coraz bardziej politycznej. To prosta konsekwencja problemu Dalajlamy - a więc tybetańskiej syntezy kościoła i państwa - przed którym stoi rząd Chin. „Wiara w Dalajlamę i opowiadanie się za niepodległością Tybetu - to dwie diametralnie różne sprawy", powiedział pewien dostojnik w 1988 roku, chyba bardziej z nadzieją niż z przekonaniem30. Kwestie te są ze sobą tak powiązane, że władze chińskie mają poważny problem z okazywaniem tolerancji religii bez tolerowania - czy, w pewnym sensie, uznania - koncepcji państwa tybetańskiego.
Władze poczuły się zmuszone do zakazania rytuału lha-rgyal 10 października 1989 roku, kiedy to chińskie wojsko i policja przez dziesięć godzin obserwowały tłum tysiąca Tybetańczyków, spacerujących wokół Dżokhangu i obrzucających się nawzajem campą. Na nakręconym wówczas filmie wideo widać zmieszanych, lecz spokojnych oficerów i żołnierzy, przyglądających się temu niecodziennemu, acz pogodnemu świętu.
Dopiero o siódmej wieczorem, gdy mieszkańcy Lhasy, którym skończyły się już zapasy mąki, zaczęli palić ogromne ilości gałęzi jałowca, Chińczycy zrozumieli znaczenie tego, na co patrzyli. Oczywiście domyślali się, że mają do czynienia z jakąś uroczystością religijną, które wtedy chcieli jeszcze tolerować. Tybetańczycy świętowali jednak otwarcie - choć bez słowa - zupełnie nową rocznicę: przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlamie.
Władze musiały czuć się upokorzone, że ich znajomość tybetańskich rytuałów okazała się tak powierzchowna, iż nie zdawały sobie sprawy ze szczególnego związku między osobą Dalajlamy a lha-rgyal. Następnego dnia do wszystkich biur i zakładów pracy w Lhasie wysłano urzędników, którzy rozpoczęli minikampanię przeciwko rzucaniu campy i paleniu jałowca. Tybetańczycy reagowali na zaangażowanie policji i kadr szyderstwami. „Godzinami obrzucaliśmy campą siebie, policjantów i żołnierzy, zanim zorientowali się, co jest grane - powiedziała później turyście młoda kobieta. - A potem AL-W rewidowała ludzi, szukając woreczków z campą i usmarowanych mąką palców"31.
Funkcjonariusze wygłaszali przemówienia i przepytywali wszystkich obecnych, czy oni sami lub ktoś, kogo znają, rzucał wczoraj campę. Z wiarygodnych raportów wynika, że aresztowano wiele osób32. W grudniu rząd wydał rozporządzenie, delegalizujące i rzucanie campy, i zbiorowe palenie jałowca. Stały się one przestępstwami politycznymi. W tym samym miesiącu na zebraniach dzielnicowych informowano, że za ciskanie campą grożą trzy lata więzienia33.
Wszystko to miało znacznie poważniejsze konsekwencje, niż to się mogło początkowo wydawać. Ofiarowanie kadzidła jest jedną z najważniejszych praktyk buddyjskich w Tybecie, a nie powierzchownym dodatkiem do rytuału. Lha-rgyal nie ma takiego znaczenia i wywodzi się zapewne z tradycji przedbuddyjskich, pozostaje jednak praktyką religijną: jego nazwa oznacza „ofiarę dla bóstw", która ma zapewnić szczęście honorowanej w ten sposób osobie - w tym przypadku, Dalajlamie.
Sami Tybetańczycy, próbując informować świat o tym, co zaszło, koncentrowali się raczej na zakazie rzucania campy, a nie palenia jałowca. Być może dlatego, że campa jest ich narodową potrawą i ma ogromne znaczenie symboliczne, gdyż Chińczycy w ogóle jej nie jedzą. A może przez to, że stała się najważniejszym chyba symbolem tybetańskiej tożsamości, czymś specyficznie narodowym. Dziewczynka, która uciekła do Indii pod koniec 1989 roku, mówiła, że podczas przesłuchania po manifestacji z 5 marca 1988 śledczy bez końca pytali ją, kto kazał jej przyłączyć się do demonstracji. Powiedziała im, że usłyszała z ulicy okrzyk, wzywający „wszystkich jedzących campę Tybetańczyków" i, jako jedząca campę Tybetanka, dołączyła do tłumu. Określenie „jedzący campę" ma więc odróżniać ludzi wiernych narodowej tradycji od „schińszczonych". W innych relacjach oznacza po prostu Tybetańczyków jako naród. Zakazując lha-rgyal, Chińczycy wzmocnili więc tożsamość tybetańskiej opozycji, zamiast ją osłabić.
Podsumowanie
Wydaje się, że władze chińskie dały się wciągnąć w walkę na symbole, w której ciągle są w defensywie. Choć partia zawsze stawiała na pisanie na nowo historii i zrobiła z tego główną strategię, chińscy funkcjonariusze nie potrafią ogarnąć dziejowych kontekstów przywoływanych przez Tybetańczyków podczas rocznic historycznych i religijnych.
Chińska polityka tolerancji wobec religii zaczęła się rozmywać, gdy władze pogubiły się między narodowymi a polityczno-religijnymi symbolami, wykorzystywanymi przez ruch niepodległościowy. Retoryka tolerancji straciła jeszcze bardziej na znaczeniu w marcu oraz kwietniu 1990 roku, kiedy wydalono z klasztorów mniszki i mnichów, podejrzewanych o sympatie niepodległościowe. W tym okresie objęto też zakazem wszystkie ważniejsze ceremonie religijne poza tymi, na które wydano specjalne zezwolenia.
Nie oznacza to całkowitego odejścia od polityki pewnej tolerancji wobec religii, lecz zacieśnianie nad nią biurokratycznej kontroli - do której państwo zawsze dawało sobie prawo, choć czasem nie chciało zeń korzystać34. Niemniej wyraźnie widoczny jest już trend: państwo chińskie czuje się zmuszone do dokonania rewizji delikatnej, lecz niezwykle ważnej kwestii tolerancji religijnej w Tybecie. To, co do tej pory było ideologicznie rozwiązywalnym problemem bezpieczeństwa i kontroli nad politycznymi protestami, w 1989 roku stało się wyzwaniem dla głoszonej przez Pekin tezy o akceptacji dla religijnej oraz narodowej, czy raczej etnicznej, tożsamości. Tybetańczycy wprowadzili Chiny na scenę pełną symbolicznych odniesień, na której chińska liberalizacja była krok po kroku odzierana z wartości, stając się powoli wyłącznie retoryką.
Jak już wspominaliśmy, wyprowadzenie czołgów przed Dżokhang w marcu 1990 roku wyznaczało symboliczny koniec ery liberalizacji, która rozpoczęła się dziesięć lat wcześniej. Wydarzenie to doskonale ilustruje bogactwo kontekstów sceny, na której rozgrywa się cała batalia. Czołgi wjechały do stolicy, gdy kończyły się obchody tybetańskiego Nowego Roku, których punktem kulminacyjnym jest Monlam. W pewnym sensie władze uczciły w ten sposób rocznicę. O ironio, wedle tybetańskiego kalendarza w tygodniu tym rozpoczynał się rok Żelaznego Konia. Ciekawe ilu ludzi zobaczyło w chińskim czołgu zapowiadane przez astrologów zwierzę. Władze okazały się raz jeszcze bardziej więźniem niż panem logiki, leżącej u podłoża politycznego konfliktu w Tybecie.
Robert Barnett - tybetolog, wykładowca Columbia University, założyciel i wieloletni dyrektor Tibet Information Network (TIN).
Robert Barnett, Shirin Akiner (red.): Resistance and Reform in Tibet, Londyn 1994. Copyright © 1994 by C. Hurst & Co. (Publishers) Ltd.
1 „Soldiers stand by for Tibet protests", Guardian, Londyn, 5 marca 1990; „Tibet: Chinese Tanks take over Lhasa City Centre", Tibet Information Network (TIN) News Update, Londyn, 4 marca 1990. Pekin wykpił te doniesienia, ale nie zaprzeczył im wprost. Nong Deyi, rzecznik pekińskiego biura Rządu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, powiedział reporterom z Hongkongu, że „w marcu zeszłego roku [wprowadzając stan wojenny] rząd Chiny ściągnął do Lhasy wystarczająco dużo żołnierzy, żeby nie musieć wysyłać do miasta czołgów". Ren Yinong, rzecznik Komisji ds. Mniejszości, dodał, że „po ogłoszeniu stanu wojennego przywrócono w mieście spokój. Dlaczego Lhasę miałyby więc patrolować czołgi czy transportery opancerzone?". Powiedział też jednak, iż „zagraniczni separatyści" nadal „podżegają do antychińskich wystąpień w różnych regionach kraju" i że „nie poniechali swoich knowań", Hong Kong Standard, 6 marca 1990.
2 Por. 100 Questions about Tibet, Beijing Review Publications, Pekin 1989, s. 34. Yang Zhongmei tłumaczy nazwę grupy jako „Seminarium Robocze w Sprawie Tybetu" i informuje, że jej raport został zaaprobowany przez Komitet Centralny partii 7 kwietnia 1990 roku. Yang Zhongmei: Hu Yaobang, Armonk, NY 1988, s. 142.
3 W poufnym dokumencie cytuje się Hu, który miał powiedzieć, że „nie ulega wątpliwości, iż blizny, jakie zostawiły na społeczeństwie wieki feudalnego niewolnictwa, są bardzo głębokie i nie da się ich usunąć jednego dnia. Na wiele rzeczy, które wynikają z historii, trzeba czasu", Baokan Wenzhai („Wycinki prasowe"), Pekin, 8 maja 1984; cyt. za Yang, op. cit. s. 196.
4 Yang, op. cit. s. 143.
5 Por. G.E. Clarke: China's Reforms of Tibet and their Effects on Pastoralism, discussion paper 237, Institute of Development Studies, Uniwersytet Sussex, listopad 1987.
6 W kwietniu 1988 roku Panczenlama powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że podczas zamieszek, prócz ofiar wśród funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, zginęło pięć osób. „NPC Deputies Ngapoi, Banqen Meet Press", Foreign Broadcast Information Service (FBIS) CHI-88-064, 4 kwietnia 1988, cyt. za Asia Watch: Evading Scrutiny, lipiec 1988, s. 20. Niektórzy zachodni dziennikarze podają znacznie większe liczby; por. Jonathan Mirsky: „Revealed: Temple Massacre of Tibetan Monks", The Observer, Londyn, 8 maja 1988.
7 Film wideo z tych protestów, nakręcony przez chińskich funkcjonariuszy i przeznaczony do użytku wewnętrznego, został przekazany TIN w styczniu 1989 roku. Widać na nim atak na świątynię, ale nie strzelaninę. Te sceny musiały zostać wycięte.
8 Ta liczba pojawia się w artykule opublikowanym w Cheng Ming, Hongkong, 1 maja 1989. Zachodni dziennikarze, którzy przebywali w Lhasie, gdy rozpoczynały się protesty, szacują liczbę ofiar na 75 - 150.
9 Por. Martial Law in Lhasa - A Premeditated Plan?, TIN, Londyn, 7 sierpnia 1989.
10 „Chinese Show of Force Chills Tibet", relacja świadka, Guardian, Londyn, 9 marca 1990, s. 24. Parada odbyła się na Dekji Szar Lam (chiń. Beijing Donglu), głównej ulicy Lhasy.
11 Lhaskie demonstracje z 19 maja 1989 roku były wyrazem poparcia dla ruchu demokratycznego i strajku głodowego na Tiananmen. Podczas studenckiej demonstracji 30 grudnia 1988 roku wzywano do przestrzegania praw człowieka i uczynienia z tybetańskiego - zgodnie z wcześniejszymi obietnicami - oficjalnego języka w Tybecie. Niektórzy obserwatorzy byli zdania, że zielony kolor transparentów miał być zawoalowanym gestem poparcia dla Dalajlamy, którego łączy się czasem z tą barwą. W obu przypadkach nie było żadnych aresztowań. Podczas wszystkich innych wystąpień wyraźnie domagano się niepodległości Tybetu.
12 W marcu 1989 roku chińskie agencje prasowe (por. „Account of 5, 6 March Riots, NCNA, 7 marca w: FBIS, 8 marca 1989) donosiły o znalezieniu broni przy tybetańskich demonstrantach, nigdy jednak nie przedstawiono na to żadnych dowodów ani nie powtórzono tych oskarżeń. Inne przykłady znajdzie Czytelnik w Asia Watch: Merciless Repression - Human Rights in Tibet, Nowy Jork 1990, ss. 16-20. Wcześniej rząd Chin - w liście do Komisji Praw Człowieka ONZ z 13 stycznia 1988 roku (streszczonym w UN Document E/CN.4/1988/22, 19 stycznia 1988, para. 81) - twierdził, że Tybetańczycy używali broni podczas demonstracji 1 października 1987 roku. Później, po cichu, wycofał te oskarżenia. Nie ma po nich śladu w oświadczeniu przedstawionym Komisji przez rząd Chin po zeznaniach naocznego świadka z Zachodu, który stanowczo zaprzeczył chińskiej wersji (por. UN Press Release HR/2159, 4 marca 1988, s. 7). Panczenlama wystosował oświadczenie, w którym nie tylko nie wspomina o przypadkach użycia broni palnej przez Tybetańczyków, ale i zaprzecza oficjalnej wersji wydarzeń, wedle której nie strzelali również policjanci. Radio Lhasa, 8-9 lutego 1988, w: SWB, FE/0072 i, 11 lutego 1988.
13 Asia Watch podaje jako źródło tej informacji nie Radio Lhasa, ale Xizang xingshi he wenwu jiaoyu di jiben jiaocai, broszurkę opublikowaną przez Tybetański Okręg Wojskowy 1 października 1960 (Asia Watch: Human Rights in Tibet, Nowy Jork 1988, s. 10).
14 Ngabo Ngałang Dzigme, w „oficjalnej" relacji z tych wydarzeń, nazywa powstanie „incydentem z 10 marca". Demokratyczne reformy miały być głównym celem ataku przywódców rebelii - Ngabo nie pisze jednak, że zaczęła się ona 10 marca. Dwuznaczności pojawiają się przy opisie wartości reform. W 1956 roku „rząd centralny postanowił odłożyć wprowadzanie reform demokratycznych co najmniej na sześć lat" (China Tibetan Studies, nr 2, 1988, cyt. za 100 Questions about Tibet, op. cit., s. 116). Ngabo wspomina również, że w 1956 roku premier Zhou Enlai osobiście obiecał jemu i Dalajlamie, że będą one wprowadzone najwcześniej w 1962 roku. Później krytykuje ich skalę i twierdzi, że nawet Mao powiedział mu kiedyś, iż „wprowadzenie spółdzielni w Tybecie było błędem". Według Ngabo decyzja o realizacji reform „zapadła wkrótce po stłumieniu powstania (...) na posiedzeniu plenarnym" Komitetu Przygotowawczego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego („On the 1959 Armed Rebellion" w: Tibetans in Tibet, China Reconstructs Press, Pekin 1988, s. 164). Mackerras zauważa, że 28 kwietnia 1959 roku Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych w Pekinie przyjęło rezolucję, wzywającą do przeprowadzenia reform w Tybecie, którą Komitet Przygotowawczy przyjął formalnie 17 lipca. Colin Mackerras: Modern China, A Chronology, Londyn 1982, ss. 489-90.
15 Choć obowiązywał już stan wojenny, w marcu i kwietniu odbywały się liczne wiece upamiętniające 30. rocznicę wprowadzenia reform demokratycznych. W przemówieniach ciągle pojawiały się wzmianki o skutecznym stłumieniu ostatnich rozruchów, co nieuchronnie narzucało skojarzenia z powstaniem z 1959 roku. Hu Jintao, ówczesny sekretarz partii w Tybecie, umieścił protesty z lat 1987-89 na liście czterech najważniejszych wydarzeń po 1959 roku: „Podczas przełomowych wydarzeń [w ciągu ostatnich trzydziestu lat], wśród których jest zduszenie rebelii, reformy demokratyczne, kontratak w samoobronie [wojna z Indiami w 1962 roku] [i] stłumienie rozruchów w Lhasie, masy wszystkich narodowości w Tybecie, we współpracy z oddziałami AL-W i zbrojnej policji, niewzruszenie strzegły jedności macierzy". „Secretary Addresses Tibet Meeting (...) to mark the 30th Anniversary of Democratic Reform in Tibet", Radio Lhasa, 20 kwietnia 1989; „Anniversary of Tibet's Democratic Reforms Marked", SWB, 4 kwietnia 1989.
16 „Na Barkhorze rozlokowano czterdzieści ciężarówek z co najmniej dwudziestoma żołnierzami uzbrojonymi w karabiny maszynowe (...) Świadkowie mówią o co najmniej dwunastu ciężarówkach z ręcznymi wyrzutniami rakiet (...) i pięciu z uzbrojonymi, przygotowanymi do strzału wyrzutniami typu katiusza. (...) Rakiety wycelowane są w świątynię Dżokhang, Naoczni świadkowie uważają to za próbę zastraszenia [Tybetańczyków]. Podobne pojazdy i wyrzutnie rozstawiono wzdłuż Dekji Nub Lam, drogi prowadzącej ze starówki na zachód i przechodzącej obok Potali. Tu pociski wycelowano w pałac"; „Rockets in Barkor, News Update, TIN, Londyn, 7 czerwca 1989.
17 W przewodniku dla zachodnich turystów, wydanym przez władze chińskie w 1988 roku, nie ma żadnych wzmianek o święcie Monlam i innych uroczystościach religijnych. Nie ma też w nim informacji - choć publikowano je w przewodnikach, które ukazały się przed 1987 rokiem - o przywróceniu świąt religijnych. Na pomieszczonej w nim liście „najważniejszych świąt" znalazły się tylko uroczystości świeckie: „Tybetańczycy obchodzą wiele świąt, z których najważniejszy jest Nowy Rok, Lingka, Muyu [kąpiel], Ong-kor [żniwa] i Yaji". Heyu: A General Survey of Tibet, Pekin 1988, ss. 98-99.
18 Próby przebudowywania tradycji widać też w samym mieście. Chińskie budynki zajmują dziś powierzchnię dwudziestokrotnie większą od dzielnicy, która zachowała tybetański charakter i architekturę. Najwięcej prac budowlanych prowadzono w zachodniej części stolicy, w pobliżu Norbulingki, która nie leży już, jak w 1959 roku, za granicami miasta, lecz stanowi jego część. Zmiany te przedstawiane są jako symbol postępu. Tybetański przedstawiciel w OLPKK mówił: „Kiedy przed paru laty wróciłem do nowego Tybetu, na własne oczy zobaczyłem te nieprawdopodobne przemiany. W starej Lhasie (?) Luobulinkę [Norbulingka] łączyła z (?) Wajiao [Barkhor] wąska ścieżka. Teraz zastąpiła ją gładka asfaltowa szosa". Radio Lhasa, 13 grudnia 1988, w: SWB, FE/0337 B2/1, 17 grudnia 1988. Znaki zapytania od SWB.
19 „W ciągu ostatnich kilku dni główne organizacje i szerokie masy sprzątały stolicę i przyrządzały świąteczne potrawy, radośnie przygotowując się do obchodów narodowego święta (...) Gotując się do uroczystości, niektórzy mieszkańcy zawieszali na drzwiach amulety, które symbolizują szczęście i powodzenie". Amulety i sprzątanie to tradycyjne atrybuty Nowego Roku. Radio zapowiadało, że „nie będzie litości" dla separatystów, którzy spróbują „zakłócić obchody". „Lhasa Public Prepares for National Day", Radio Lhasa, 29 września 1988 w: SWB, FE/0273 B2/8, 4 października 1988.
20 „Pod wpływem zainteresowania Bomitetu [sic] Centralnego Partii Ludowy Rząd Tybetańskiego Regionu Autonomicznego postanowił ponownie otworzyć Wielkie Święto Modlitwy, które nie odbywało się od dwudziestu lat, od czasu rewolucji kulturalnej. Wielkie Buddyjskie Święto Modlitwy w Lhasie (Lha ldan cho-‘phrul smon-lam chen-mo), bez podania daty, autora i wydawcy, wydrukowana w Tybecie broszurka okolicznościowa, upamiętniająca Monlam z 1986 roku.
21 Na czas święta tradycyjnie odwracano stosunki między kościołem a państwem - świeccy urzędnicy przekazywali władzę mnichom. „Przez trzy tygodnie miastem rządzą dwaj rektorzy Drepungu, którym asystuje uzbrojona w baty »policja« klasztorna", pisał o Monlamie z 1937 roku Spencer Chapman, dodając, że stolica „była w rękach trzydziestu tysięcy mnichów" (F.S. Chapman: Lhasa: The Holy City, repr. Delhi 1989, ss. 322, 316). Harrer opisuje, jak ostatniego dnia uroczystości „czterech ministrów zamieniało pyszne, drogocenne nakrycia głowy na noszone przez służbę czapki z czerwonymi frędzlami, by na chwilę pokazać, że są równi ludowi" (Heinrich Harrer: Seven Years in Tibet, Londyn 1953, s. 154.)
22 Zwolnienia wydają się być rezultatem umowy z Panczenlamą - mnisi mieli odprawić Monlam w zamian za zwolnienie więźniów. „Namgjal z miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Departamentu Sprawiedliwości powiedział (...) że podczas ostatniej inspekcji w Xizangu wiceprzewodniczący Banqen [Panczen] proponował jak najłagodniejsze traktowanie demonstrantów. W odpowiedzi na tę propozycję Biuro Bezpieczeństwa Publicznego i Departament Sprawiedliwości sprawdziły akta i postanowiły okazać wyrozumiałość 59 uczestnikom rozruchów". Zwolnionych - zapewne samych duchownych - „wezwano (...) by byli [prawdziwymi] mnichami i mniszkami, kochającymi państwo i religię". „Xizang Rioters Accorded Lenient Treatment", NCNA, 21 stycznia 1988 w: FBIS, CHI-88-014, 22 stycznia 1988.
23 Według niektórych źródeł Julu Dała Cering, pierwszy i najważniejszy z dysydentów aresztowanych przez Chińczyków, został zatrzymany w grudniu 1987 roku za to, że nie chciał lub nie zdołał wyperswadować mnichom Gandenu planowanego przez nich bojkotu Monlamu w 1988. Na policyjnym wideo z 5 marca 1988 roku widać wyraźnie, że mnisi domagali się zwolnienia Julu - od tego właśnie zaczął się cały incydent.
24 Niedostrzeganie przez Chińczyków politycznej symboliki Monlamu doprowadziło już do zamieszek. W 1885 roku Tybetańczycy burzyli się przeciwko chińskim dostojnikom, którzy oglądali procesję z okien swojej rezydencji - złamali w ten sposób protokół, „wynosząc" się nad Dalajlamę, który siedział „niżej", i niesione przez mnichów wizerunki buddy. Do podobnej sytuacji doszło w 1911 roku, kiedy to mieszkańcy Lhasy „obrzucili błotem i starymi skarpetami" ambana oraz Panczenlamę, którzy zajęli miejsce Dalajlamy w procesji. W.D. Shakabpa: Tibet: Political History, Nowy Jork 1984, ss. 195, 237. W 1946 roku Harrer oglądał Monlam z okna w misji chińskiej, ale musiał się ukryć za kotarą (Harrer, op. cit. s. 151).
25 Szakabpa wylicza jeszcze wcześniejsze przykłady, świadczące o politycznym znaczeniu udziału w Monlamie, zwłaszcza w latach 1498-1517, kiedy to panujący wówczas w Lhasie Donjo Dordże, który popierał Karmapę, głowę szkoły kagju, zakazał uczestniczenia w święcie mnichom szkoły gelug. Shakabpa, op. cit. s.88.
26 W pułapce znaleźli się przywódcy pochodzenia tybetańskiego, a nie chińskiego. Najważniejszy z nich, Raidi (tyb. Ragdi) był zastępcą pierwszego sekretarza partii TRA.
27 Jedyny wyjątek to demonstracja dziewięciu mniszek w Norbulingce, która miała miejsce 2 września 1989 roku. Zakłóciły one przedstawienie operowe podczas święta Szoton, w którym uczestniczyli również dygnitarze chińscy.
28 „Lokalne stowarzyszenia buddyjskie i klasztory postanowiły, że w tym roku nie odbędzie się w Lhasie Monlam Genmo, czyli święto Wielkiego Wezwania". Wyjaśniono przy tym, że decyzję podjęła „większość lamów", a rząd nie miał z nią nic wspólnego. „Nie wpłynie to w żaden sposób na politykę partii wobec wierzeń religijnych" i „nadal chronione będą normalne praktyki religijne". NCNA (Xinhua), 5 lutego 1989 w: SWB, FE/0379 B2/2, 8 lutego 1989.
29 Yang Shangkun stwierdza na przykład: „Prezydent powiedział dziś, że przyspieszenie rozwoju gospodarczego i praca z wyznawcami religii to najważniejsze zadania dla Tybetu (...) Religia i klasztory lamajskie zajmują tu szczególne miejsce (...) poświęcono więc wiele uwagi kwestii wolności wierzeń religijnych. „Yang Shangkun Discusses Tibet with NPC Deputies", NCNA (Xinhua), 31 marca 1989 w: SWB, FE/0425 C1/5, 4 kwietnia 1989.
30 Urzędnik ów, imieniem - w pisowni pinyin - „Lamu Renjiu Weishe", prawdopodobnie Lhamu Łangczuk Gesze, starał się zapewne chronić ustępstwa na rzecz religii przed zakusami wyznawców polityki twardej ręki. Wcześniej powiedział, że „wolność religii i ochrona normalnych praktyk religijnych stanowią podwaliny polityki partii i rządu. I nic się tutaj nie zmieni". „Lhasa's Vice-Major Warns Trouble-Makers", Radio Lhasa, 30 września 1988 w: SWB, FE/0273 B2/8, 4 października 1988.
31 „Tibet: Government Threatens to Shoot Demonstrators, say Tibetans", TIN, News Update, Londyn 6 marca 1990.
32 W tym tygodniu aresztowano wiele osób w okolicach Dżokhangu, nie wiemy jednak, czy rzucali oni campę, czy wznosili niepodległościowe hasła. 14 października 1989 roku zatrzymano dwie kobiety, Kelsang Dolkar i Ciczo, za „wznoszenie reakcyjnych okrzyków" na Barkhorze. Tego samego dnia aresztowano cztery mniszki z klasztoru Miczungri (Tenzin Łangmo, Tenzin Seldron, Kelsang Łangmo i Tenzin Czokji) za „zorganizowanie nielegalnej demonstracji" w centrum miasta (Xizang Ribao (Dziennik Tybetański), Lhasa, 18 października 1989 w: FBIS, 1 listopada 1989). Następnego dnia zatrzymano dwie inne mniszki (Lobsang Dolma, Ngałang Cultrim) za „reakcyjne hasła". Wszystkie kobiety zostały potem skazane na dwa-trzy lata reedukacji przez pracę. Aresztowane w tym samym okresie Phuncog Palmo i Phuncog Njidrol, skazano, odpowiednio, na osiem i dziewięć lat więzienia (Asia Watch, TIN).
33 O zakazie rzucania campy przypominano na zebraniach w Lhasie przed rocznicami, przypadającymi 10 grudnia 1989 i 5 marca 1990, gdyż władze spodziewały się nowych protestów.
34 Konstytucja ChRL mówi tylko o wolności „normalnych praktyk religijnych". „Nikt nie może wykorzystywać religii do prowadzenia działań zakłócających porządek publiczny, szkodliwych dla zdrowia obywateli lub godzących w państwowy system edukacyjny" (Konstytucja z 1982 roku, art. 36). „Normalne praktyki religijne" nie zostały jednak zdefiniowane. Heberer poświęca temu zagadnieniu cały rozdział i zauważa, że „elastyczność takich przepisów pozwala urzędnikom na drastyczne ograniczanie swobód religijnych podczas kampanii ideologicznych, np. walki z »duchowymi zanieczyszczeniami« (1983) lub »burżuazyjnym libretynizmem«" [sic] (1987)". T. Heberer: China and its National Minorities - Autonomy or Assimilation, Armonk, NY 1989.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-11-01: Pekin zapowiada budowę trzeciej linii kolejowej w TRA
- Raporty HFPC, 2014-10-31: Nepal „nie będzie wydawał dokumentów” tybetańskim uchodźcom
- Raporty HFPC, 2014-10-28: Były dowódca Tybetańskiego Okręgu Wojskowego usunięty z partii
- Raporty HFPC, 2014-10-25: Władze Dzomdy zmuszają do powrotu wszystkich duchownych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Raporty HFPC, 2014-10-15: Modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Raporty HFPC, 2014-10-10: „Podniesienie rangi” Ludowej Policji Zbrojnej w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-10-08: Odwetowa kampania w Driru
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Prefektura Ngari Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Zasady wymiany liderów dwóch komitetów w wioskach
- Raporty HFPC, 2014-10-03: „Nieformalne rozmowy” o pielgrzymce Dalajlamy do Chin
- Raporty HFPC, 2014-09-28: Wymuszone „świętowanie” w Driru
- Raporty HFPC, 2014-09-24: Ilham Tohti skazany na dożywocie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Larung Gar nie jest Szambalą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mówi Ilham Tohti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddyzm tybetański w wydaniu partii
- Raporty HFPC, 2014-09-05: Dodatkowe posterunki policyjne na szosie w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Restauracyjny rewkult w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-08-28: Władze wymuszają klakę dla „fałszywego Panczena” w Namlingu
- Raporty HFPC, 2014-08-26: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas buddyjskiego święta w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-08-22: Oficjalne potwierdzenie śmiertelnych ofiar tłumienia protestów w Lhasie w 2008 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wolność jest bezcenna
- Raporty HFPC, 2014-08-17: „Lhaski Konsensus”
- Raporty HFPC, 2014-08-12: Powrót uwięzionego opata do klasztoru Rongpo w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy niszczą swoją broń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka partii wobec religii w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-30: Władze Driru ogłaszają własny kodeks
- Raporty HFPC, 2014-07-29: Kampania antykorupcyjna w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-23: Ukończenie drugiej linii kolejowej w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Popołudnie z żoną i synkiem Ilhama
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2014-07-08: Potajemne obchody urodzin Dalajlamy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe zarzuty pół roku po aresztowaniu Khenpo Karmy Cełanga
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Transgraniczne aresztowanie Khenpo Karmy Cełanga z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy dokonują samospaleń
- Raporty HFPC, 2014-06-21: Komisariaty w klasztorach Kanlho
- Raporty HFPC, 2014-06-15: Zamknięcie okręgu Pasze, restrykcje przed „Kalaczakrą” w Indiach
- Raporty HFPC, 2014-06-13: Nadzwyczajne środki kontroli Ujgurów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-06-11: Specjalne środki bezpieczeństwa z powodu ceremonii buddyjskiej w Coe
- Raporty HFPC, 2014-06-05: Władze w Darcedo aplikują duchownym „pięć radości”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Tan Zuoren: Piękno ostateczne
- Raporty HFPC, 2014-06-01: Przymusowe „ćwiczenia antyseparatystyczne” w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: O skutkach tak zwanych dziesięciu nowych cnót
- Raporty HFPC, 2014-05-22: Kampania wymuszania „lojalności” w Pemie
- Raporty HFPC, 2014-05-17: Władze wymuszają zmianę zarządu klasztoru Zilkar w Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetański hymn w Chinach
- Teksty. Z perspektywy świata: Jewher Ilham: O tacie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Po co wpychają się do domów i świątyń z „portretami przywódców”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Ngaba płonie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Cmentarz męczenników” na lhaskim przedmieściu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Słoń i mysz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niewzruszony opór
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Raporty TIN, 1999-02-25: Marcowe rocznice: „Walka krwi i ognia” (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd ludowy okręgu Dzoge: Doraźne metody zwalczania samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zagraniczni dziennikarze w Tybecie w latach pięćdziesiątych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Z okazji setnego posiedzenia Grupy Tybetańskiej w PE
- Raporty HFPC, 2014-02-16: Kary zbiorowe za samospalenia w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gao Yu: Sprawa Ilhama Tohti – najnowszy w litanii błędów
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Raporty HFPC, 2014-01-28: Sympatyzujący z Tybetańczykami „adwokat praw” skazany w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właśnie zabrali Ilhama Tohti
- Raporty HFPC, 2014-01-14: Sądy TRA zapowiadają „rozprawę z podziemiem religijnym”
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Raporty HFPC, 2013-11-19: Hiszpańskie nakazy aresztowania pięciu chińskich przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Uciszona w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-11-10: Lokalni aparatczycy sabotują inspekcję w Zato
- Raporty HFPC, 2013-11-09: Wioski w Kardze i Juszu odmawiają wywieszania chińskich flag
- Raporty HFPC, 2013-11-06: „Zakazany” hymn Tybetu na oficjalnej stronie chińskiej telewizji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana chińskiej polityki w Tybecie?
- Raporty HFPC, 2013-11-01: Nadzwyczajne środki kontroli pojazdów w Kardze po ataku w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Słowo na rocznicę Chińskiej Republiki Ludowej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Grzebanie w telefonach
- Raporty HFPC, 2013-09-21: Władze odwołują konferencję o „postępowym intelektualiście” w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Teraźniejszość Tybetu przyszłością Hongkongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kosztowna armia stróżów „stabilizacji”
- Raporty HFPC, 2013-07-31: Zatrzymanie i deportacja z TRA za zdjęcia Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa bunkrów
- Raporty HFPC, 2013-07-27: Oficjalna inauguracja okręgu Conji w prefekturze Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-07-25: Władze chińskie przerywają wielką ceremonię religijną w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2013-07-23: Nowa kampania zwalczania zdjęć Dalajlamy w Qinghai
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2013-07-20: Przeniesienie tybetańskiego sekretarza partii z Dzoge w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-07-18: Pekin „ślubuje rozprawę z nielegalnymi publikacjami” w Tybecie
- Raporty HFPC, 2013-07-10: Aparatczyk odpowiedzialny za dialog wzywa do „bezwzględnej walki z kliką Dalaja”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komitet ds. Narodowości i Religii prowincji Qinghai: Komunikat w sprawie polityki wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-29: Pekin zaprzecza „zmianie polityki” wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-28: Władze zezwalają na portret Dalajlamy w lhaskim Gandenie
- Raporty HFPC, 2013-06-27: „Eksperymentalne” złagodzenie restrykcji religijnych w dwóch prowincjach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Inne raporty, 2013-06-25: Bezprecedensowa skala „reedukacji” w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-06-22: Półmetek kampanii „wzmacniania fundamentów, wspierania mas”
- Raporty HFPC, 2013-06-21: Oser i Wang Lixiong w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-06-20: Chiny rejestrują wszystkich użytkowników telefonów i internetu w TRA
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Gówniana wolność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego „muszą dążyć” do „odrodzenia Dalajlamy jedynie w kraju”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Garce Dzigme: Mój serdeczny apel do rządu Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Raporty HFPC, 2013-05-23: Zatrzymanie „szpiega i truciciela” w Dharamsali, w Indiach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana mundurów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Huang Hongxiang: Wszyscy grzeszymy przeciw Tybetowi
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Lhasy na odchodne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zakaźnie chora i izolowana
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Przyszłość Chin
- Raporty HFPC, 2013-04-23: Władze zawracają mnichów spieszących z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odmowa współpracy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pokłon czcigodnym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rugowanie tybetańskiego ze szkół w imię „stabilizacji”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zaszkodziło Szidelingowi
- Inne raporty, 2013-03-31: „Trzynaście zakazanych czynności” w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-28: Niszczenie anten satelitarnych w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Historia Retinga Rinpoczego w krzywym zwierciadle
- Raporty HFPC, 2013-03-23: Rozbudowa orwellowskiego systemu inwigilacji w TRA
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Chińska policja chce „międzynarodowej współpracy” w związku z samospaleniem nastolatków w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na dziesiątego marca: trwajmy w naszej kulturze
- Raporty HFPC, 2013-03-08: Władze chińskie oskarżają klasztor Kirti o organizowanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nakcang Nulo: W odpowiedzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Zniknięcie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XIII Dalajlama Thupten Gjaco: Proklamacja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rozmowy w rozległej przestrzeni pomiędzy „należy” a „nie wolno”
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Trzynaście lat więzienia za podżeganie do samospalenia, którego nie było, w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Cztery lata więzienia za składanie kondolencji w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Zapowiedź kolejnych procesów po samospaleniach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Władze chińskie informują o siedemdziesięciu zatrzymaniach w związku z samospaleniami w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Raporty HFPC, 2013-01-30: Doniesienia o uprowadzeniu przełożonych „trzech siedzib” w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-01-29: Zmiana na stanowisku szefa rządu TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jumco: List do Jego Świątobliwości Panczenlamy
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Raporty HFPC, 2013-01-26: Conji, nowy okręg w prefekturze Nagczu TRA
- Raporty HFPC, 2013-01-25: Xinhua informuje o aresztowaniu za podżeganie do samospalenia w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-01-16: Xinhua informuje o siedmiu zatrzymaniach za podżeganie do samospalenia w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Zamiast samospalenia
- Raporty HFPC, 2013-01-11: Niszczenie anten satelitarnych w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nie boję się żyć
- Raporty HFPC, 2013-01-08: Chińskie media ogłaszają koniec samospaleń w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego Tybetańczycy idą w ogień?
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Raporty HFPC, 2012-12-27: Władze w Malho ogłaszają „zaostrzenie kontroli”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Światło wolności w ziemi nadziei
- Teksty. Z perspektywy świata: A. E. Clark: Fakowy palec Mo Yana
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Hu Xijin i obywatele sieci: Życie ponad polityką (samospaleń w Tybecie)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Tybet płonie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamowie Rebgongu: Apel o przerwanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Za zwolnienie Ngabo Dzigmego odpowiada RFA, nie diaspora
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Departamenty pracy partii i administracji prefektury Huangnan: Zarządzenie [w związku z falą samospaleń w Rebgongu]
- Raporty HFPC, 2012-11-23: Władze prefektury Malho żądają surowego karania za samospalenia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Przede wszystkim ludzie
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Pokoleniowa zmiana warty na szczytach KPCh
- Raporty HFPC, 2012-11-13: Tybetański urzędnik krytykuje politykę władz w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Demokratyczny charakter biurokracji
- Inne raporty, 2012-11-09: „Zjazdowy” zakaz zgromadzeń, blokada internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W pociągu do Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Niechciani przez partię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Istota systemu partyjnych nominacji
- Raporty HFPC, 2012-11-03: Przedzjazdowa blokada Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sekwencja bliźniaczych n
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Dożywocie dla policjanta z Lhasy za stosowanie tortur
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Prefektury Gannan: Obwieszczenie [w związku z falą samospaleń]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mechanizacja partyjnej władzy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro kierownictwa rynku kultury w Rebgongu: Powiadomienie [o zwalczaniu pornografii i nielegalnej działalności]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Inne raporty, 2012-09-30: Samospalenie w Zato mimo apeli diaspory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Propagandowy obraz samospaleń
- Inne raporty, 2012-09-21: Policja tuszuje przypadkowe zastrzelenie mnicha
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-09-12: Biuro dla „zamorskich” Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Duszenie wrażego głosu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O gaśnicach i apartheidzie
- Raporty HFPC, 2012-08-29: Zatrzymanie szóstego mnicha z Codunu w Barkhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chińska telewizja tłumaczy samospalenia (tylko komu?)
- Raporty HFPC, 2012-08-24: „Mocne uderzenie”, benzyna na dowód w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Saga Dała w płomieniach
- Raporty HFPC, 2012-08-11: Olimpijski debiut i brązowy medal Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Guo Yuhua: Nikt nie jest bezpieczny
- Raporty HFPC, 2012-07-13: Przetasowanie w lhaskim komitecie partii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kłamanie wymaga odwagi
- Raporty HFPC, 2012-06-18: Zapowiedź czystki w strukturach partii w Czamdo
- Inne raporty, 2012-06-08: Straż graniczna nie wpuszcza powracających pielgrzymów do Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Kiedy wzburzy się ocean, ropuchy nie znajdą schronienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przeobrażanie języka protestu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: Nie wierzcie w ich obietnice
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kult portretu
- Inne raporty, 2012-04-26: Kampania podpisywania lojalek w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Punktem wyjścia jest autonomia wioski
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego prefektury Kanlho: Obwieszczenie [w związku z zagrożeniami dla stabilizacji społecznej]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co robić?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Samospalenia muszą się skończyć!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet potrzebuje taktyki
- Raporty HFPC, 2012-03-16: „Pięć zadań”, „dziewięć obowiązkowych”, „sześć celów” i „długoterminowe zarządzanie”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ogień na górze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2012-03-12: Wang Lixiong: Petycja o samokrytykę i zmianę polityki wobec narodowości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser, Agja Rinpocze, Gade Cering: Apel o przerwanie samospaleń – strzeżcie swego życia w obliczu prześladowań
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Losarowe taszi delek
- Inne raporty, 2012-03-02: Dege: „strzelać, żeby zabić”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wygląda to tak
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gonpo Namgjal z Njarongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie lepszy jeden Losar?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie samospaleń i pacyfikacji protestów]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Używany Geda Tulku
- Raporty HFPC, 2012-01-27: Powołanie Zespołu Polsko-Tybetańskiego w Sejmie RP
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Czy można zrobić coś poza samospaleniem?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego kalon tipa zapomniał odczytać jedno imię?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Raporty HFPC, 2012-01-09: „Klątwa Dalajlamy”
- Raporty HFPC, 2012-01-08: Xinhua potwierdza samospalenie „złodziei” i jeden zgon w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Minghian: Razem i osobno: moje życie z Liu Xianbinem
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańczycy płoną za wiarę i wolność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Migawki z Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Potwór bez łańcucha
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie fali samospaleń w Tybecie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Fala samospaleń w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Miasto Pekin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Taki pomnik
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Śmierć i odrodzenie Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kolejnego odrodzenia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bohater narodowy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I kto tu jest „orientalistą”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewolucja Xinhai i Tybet
- Raporty HFPC, 2011-08-26: Mnisi z Ngaby oskarżeni o zabójstwo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Raporty HFPC, 2011-08-25: Nowy sekretarz partii TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto zrównał z ziemią Ganden
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Będą nad nami latać
- Inne raporty, 2011-08-01: Bojkot „chińskiego” Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Wielkie obchody sześćdziesiątej rocznicy”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pema Rinczen, pisarz, skatowany
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kanjag Cering: To nie moja rocznica
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerab Oser: Klepsydra Gaden Podrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy matki Karmy Samdupa
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Koniec epoki politycznych rządów Dalajlamów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie medialnych „kontrowersji”]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Film na przemiał
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Penpa Taszi: Top 10: Tybetańskie przekręty
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięci Phuncoga, który się podpalił
- Raporty HFPC, 2011-04-20: Nadzwyczajna sesja edukacji patriotycznej, „zniknięcia” w Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Kirti – apel o zachowanie spokoju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kirti Rinpocze: Listy do rodaków i chińskich władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odgrzewany „Niewolnik” mózgu nie upierze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Mogę wybrać 110?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamiętam, więc jesteśmy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Komunikat dla 14. Tybetańskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2011-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Trzem prowincjom, noworocznie najlepszego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Kalon tipa i problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Jason Ng: Jakie piękne, zakazane słowo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa miastem „najszczęśliwszych” ludzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Hua: Chiny w dziesięciu pojęciach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Zagadkowa „sprawa Karmapy”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spotkanie z Dalajlamą nie jest zbrodnią
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wideokonferencja z chińskimi intelektualistami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jak bez paszportu spotkałam Jego Świątobliwość Dalajlamę
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Dziura, w której cię pogrzebiemy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I niech te lampki nie przestają płonąć
- Raporty HFPC, 2011-01-01: Tybet w 2010 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Liu Xiaobo – „Hanowie nie mają wolności, Tybetańczycy autonomii”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nobel Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nowe oblicze dyktatury w Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bi Yantao: Kto rozwiąże „problem Tybetu”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdumiewający przypadek Dordże Tasziego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostry nóż prawa
- Inne raporty, 2010-08-18: Władze chińskie konfiskują zdjęcia Karmapy
- Raporty HFPC, 2010-08-14: Dożywocie za datek dla Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-08-13: Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Luning: Pracowałem w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Youxi: Tortury w Chinach: prawda czy fałsz?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Drugi czat z chińskimi obywatelami sieci
- Raporty HFPC, 2010-07-21: Nowa „mała grupa robocza”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Dzięki wam nie stanę się Yangiem Jia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ran Yunfei: Patologiczna stabilizacja
- Inne raporty, 2010-06-01: Nowy system inwigilacji w lhaskich hotelach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Czat z chińskimi obywatelami sieci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oni są dla nas wszystkim
- Raporty HFPC, 2010-05-19: Nowe przepisy dla lhaskich drukarni
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nóż, co zabija dzieci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawda spod gruzów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie róbcie z tragedii spektaklu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto naprawdę strzeże Lhasy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Po polskiej tragedii pod Smoleńskiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Intelektualiści z Silingu: List otwarty do ofiar trzęsienia ziemi w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xujun Eberlein: Datki po trzęsieniu w Yushu: szczodrość czy tyrania?
- Inne raporty, 2010-04-21: Mnisi mają opuścić teren katastrofy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ofiary z Juszu: List do prezydenta Hu i premiera Wena
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Szczęście pod lufą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: List z dziesiątego marca
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa w lutym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co to jest szczęście?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2010-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Lifan: Na golasa w sieci
- Raporty HFPC, 2010-03-03: Nowa kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Raporty CAT, 2010-02-19: Nota w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Po apelacji Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O czym tu rozmawiać?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mamy własne symbole, kulturę i historię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Idzie tylko na gorsze
- Raporty CAT, 2010-02-02: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty CAT, 2010-01-25: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Podżeganie do działalności wywrotowej”?
- Raporty HFPC, 2010-01-15: Nowy gubernator TRA i przewodniczący ZPL
- Raporty HFPC, 2010-01-12: Zapowiedź zmian we władzach TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Klepsydra Ngabo Ngałanga Dzigme
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Pewne fundamentalne”, co nie przechodzą przez gardło
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Oświadczenie w sprawie kontynuowania procesu dialogu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiany w polityce wobec mniejszości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pytanie do prezydenta Obamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do prezydenta Obamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tryb selekcji urzędników państwowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Totem „narodowej jedności”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Dahao: Niepodległość Xinjiangu
- Inne raporty, 2009-10-21: Aresztowanie mongolskiego dysydenta
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet potrzebuje pomocy świata
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nadchodzi „święto narodowe”
- Inne raporty, 2009-09-29: „Rocznicowe” restrykcje w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-09-22: Pekin ponownie zamyka Tybet dla cudzoziemców
- Raporty HFPC, 2009-09-11: Kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Przewidywalna „nieoczekiwana reklama”
- Raporty HFPC, 2009-08-25: Rewizja polityki wobec mniejszości narodowych?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Wen: Adwokat ma być posłuszny tylko prawu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: Dziewiętnaście dni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Inauguracja konferencji tybetańsko-chińskiej
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama gotów założyć rodzinę z nieproszonymi gośćmi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niespecjalna polityka karna
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Rozprawa z prawem
- Raporty HFPC, 2009-07-24: Chińscy urzędnicy rozdają zdjęcia Dalajlamy – bezprecedensowa kampania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: W obronie Ilhama Tohti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sądowe sztuczki hańbą chińskiego wymiaru sprawiedliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dwadzieścia trzy rodzaje nielegalnej działalności religijnej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Stęsknionym lato przypłynie świątecznymi łodziami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Puman: Fanfou, Fanfou, czy cię jeszcze zobaczę?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka specjalna?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kryzysu w Turkiestanie Wschodnim
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Prawdziwa historia ujgurskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie są tybetańscy prawnicy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zwierciadło czwartego czerwca
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Anonimowi Obywatele Sieci: Deklaracja wojny
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: W dwudziestą rocznicę ruchu z Tiananmen
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Zapomnijmy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W imię praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Odwaga i mądrość
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: W hołdzie ofiarom
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Narzucanie wizji cepem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Coś nie tak ze słowem „lama”?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tybetańscy uczniowie i ja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Chiński Tybet – pytanie bez odpowiedzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Droga do niepodległego Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bojkot na polach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Podziękowania dla Indii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ryk śnieżnego lwa w roku myszy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: „Dzień wyzwolenia niewolników” parawanem represji w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Tybet i Chiny: Przeszłość w teraźniejszości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Sun Liping: Największe zagrożenie dla Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2009-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rangzen: Nie gnijcie w Pekinie
- Raporty HFPC, 2009-03-04: Bezprecedensowe „środki bezpieczeństwa” w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangni: Prawdziwi separatyści
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wyszłam na ulice, bo chcę wolności
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Raporty HFPC, 2009-02-19: Zmiany w statucie Stowarzyszenia Buddyjskiego w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-02-13: Tybet ponownie zamknięty dla cudzoziemców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Komu trzeba święta „miliona wyzwolonych niewolników”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Chińczyków
- Raporty TCHRD, 2009-01-24: Zimowa kampania „mocnego uderzenia” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamlak: Nowinki z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięć głośniejsza od strzałów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Obama: Przemówienie inauguracyjne dla Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-01-21: Nowy Rok, nowe święto
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zapalmy lampki za zabitych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Kto włamał się do komputera Bi?
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Broń sprzedam”, serio
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie Karty '08
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Raporty CAT, 2008-11-27: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tubo – Tybet – w Gjanaku – Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Różne wizje tego, co przed nami
- Raporty CAT: Centralna Administracja Tybetańska: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Odrzućcie złudzenia i gotujcie się do walki”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie do Tybetańczyków w Tybecie i poza jego granicami
- Inne raporty, 2008-11-06: Nowe środki bezpieczeństwa w Lhasie
- Raporty CAT, 2008-11-06: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gendun: Apel do prezydenta Hu Jintao
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Następny pożar w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: O przyszłości Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gaoyuan: Kłamliwa gra Dalaja nie zda się na nic
- Raporty ICT, 2008-09-17: Chińscy imigranci katalizatorem protestów w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Szczęścia podrobić się nie da
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Tybetański dziennik olimpijski
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie z okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd Ludowy TPA Ganzi: Nowe przepisy dotyczące klasztorów i duchownych uczestniczących w protestach w TPA Ganzi
- Raporty CAT, 2008-07-18: Problem Tybetu jest kwestią losu sześciu milionów Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Osoba odpowiedzialna z Centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności: Kontakt z wysłannikami Dalaja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: WL: Podświadomy kompleks dyskryminacji
- Raporty CAT, 2008-07-05: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Topgjal: Czego chcą Tybetańczycy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów (2)
- Raporty HFPC, 2008-06-19: Aresztowanie liderów społeczności tybetańskiej w Nepalu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xianchang: Trzęsienie ziemi i problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Qi: Czy trzęsienie ziemi zmieni Chiny?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Klęska miękkiej siły
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Boshu: Rozwiązanie problemu Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wu Jiaxiang: Nie rozgrywajcie politycznie igrzysk
- Teksty. Z perspektywy świata: Claude Arpi: Tylko Dalajlama może zjednoczyć Chiny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chang Ping: Tchórzostwo i niekompetencja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yang Jianli: Oblicza chińskiego nacjonalizmu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przepaść między Tybetem a diasporą
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-05-05: ***: Słów kilka o igrzyskach
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lingxi Kong: Spotkanie z Dalajlamą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do duchowych braci i sióstr w Chinach
- Raporty HFPC, 2008-04-25: Chiny zapowiadają rozmowy z wysłannikami Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Anne Grant: Panda z karabinem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów
- Inne raporty, 2008-04-24: Przygotowania do sztafety olimpijskiej w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Przyjaciele, czego od nas chcecie?
- Teksty. Z perspektywy świata: Andrew Fisher: Beton nie służy nikomu
- Raporty HFPC, 2008-04-10: Kampania „reedukacji patriotycznej”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Dong Guangfu: Święty olimpijski ogień, ateizm i Tybet
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bai Jian: Człowiek ze zniczem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Do wszystkich Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Punkt zwrotny w historii Tybetu
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Obeznana z ciężką ręką Chin
- Raporty HFPC, 2008-04-04: Dwudziesty szósty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-03: Dwudziesty piąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-02: Dwudziesty czwarty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-04-02: ***: Przeproście Tybetańczyków za swoje słowa
- Raporty HFPC, 2008-04-01: Dwudziesty trzeci dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lian Yue: Tybet: Teoria informacji
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Samotny Han: Gwałt najlepszym sposobem przywrócenia harmonii w rodzinie
- Raporty HFPC, 2008-03-31: Dwudziesty drugi dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-30: Dwudziesty pierwszy dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-29: Dwudziesty dzień protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-28: Protest mnichów a chińska ofensywa propagandowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do Chińczyków
- Raporty HFPC, 2008-03-28: Dziewiętnasty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Płacz Tybetu
- Raporty HFPC, 2008-03-27: Protesty w Tybecie – dzień osiemnasty
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Traktujcie „harmonię” poważnie – rozmawiajcie z Dalajlamą
- Inne raporty, 2008-03-26: Chińscy intelektualiści wołają o dialog z Dalajlamą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Protesty w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Agencja Xinhua: Rozruchy w Tybecie – pytania i odpowiedzi
- Raporty HFPC, 2008-03-26: Siedemnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-25: Szesnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-24: Piętnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-23: Tybet w kleszczach
- Raporty HFPC, 2008-03-23: Protesty w Tybecie – dzień czternasty
- Raporty HFPC, 2008-03-22: Trzynasty dzień tybetańskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Grupa chińskich intelektualistów: Dwanaście sugestii w sprawie rozwiązania sytuacji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-21: Protesty w Tybecie – dzień dwunasty
- Raporty HFPC, 2008-03-20: Protesty w Tybecie – dzień jedenasty
- Teksty. Polska, 2008-03-20: Komitet Helsiński w Polsce: Stanowisko
- Raporty HFPC, 2008-03-19: Dziesiąty dzień protestów w Tybecie
- Inne raporty, 2008-03-19: Kolejne protesty, kolejni zabici, kolejne aresztowania
- Inne raporty, 2008-03-18: Setki aresztowań w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-03-18: Dziewiąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-17: Ósmy dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Polska, 2008-03-17: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP: Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Sun Rongmin poproszony o przedstawienie wyjaśnień odnośnie sytuacji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-15: Szósty dzień protestów, reakcja chińskich władz
- Raporty CAT, 2008-03-14: Chiny tłumią protesty przy pomocy czołgów
- Raporty ICT, 2008-03-11: Bezprecedensowy „udział” Chińczyków w tybetańskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2008-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2008-02-08: Rejestracja Parlamentarnego Zespołu ds. Tybetu
- Inne raporty, 2008-01-26: Kampania przedolimpijskich represji w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhuang Liwei: Proszę, chrońcie świętą tybetańską ziemię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Jak rozwiązać problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Refleksje tybetańskie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Zburzcie ten mur
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Chronologia 2007
- Raporty ICT, 2007-11-28: Reakcja Chin na słowa Dalajlamy ujawnia sens nowych przepisów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bapa Phuncog Łangjal: List do Przewodniczącego Hu Jintao
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-10-18: Dalajlama: Złoty Medal Kongresu
- Raporty TCHRD, 2007-10-16: Lhaskie przygotowania do ceremonii w Kongresie USA
- Inne raporty, 2007-10-10: Chiny zaostrzają politykę w Tybecie
- Inne raporty, 2007-09-06: Czystka tybetańskich urzędników w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Państwowa Administracja Spraw Religijnych: Zarządzenie nr 5
- Raporty ICT, 2007-08-15: Nowe przepisy dla inkarnowanych lamów – więcej kontroli państwa
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-10: Oser: A gdyby tak choć raz szczerze, towarzyszu Dziampa?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-06: Oser: Dzieci Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Raporty TCHRD, 2007-06-05: Zniszczenie wielkiego posągu Guru Rinpocze w Samje
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: XI Stały Komitet Rządu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Przepisy dotyczące kwestii religijnych w TRA
- Raporty HFPC, 2007-05-16: Ograniczenie swobody podróżowania do i po TRA
- Raporty HFPC, 2007-04-19: „Grupa przewodnia” KPCh do spraw Tybetu
- Raporty HFPC, 2007-03-16: Apel Zespołu Polsko-Tybetańskiego Sejmu RP
- Raporty HFPC, 2007-03-15: Zakaz praktyk religijnych w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy Nimy Ceringa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Polityka Pekinu wobec tybetańskiej diaspory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: W poszukiwaniu jedności w równości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Chronologia 2006
- Co nowego: Tybet - Glosariusz
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Inne raporty, 2006-08-01: Zamknięcie blogów tybetańskiej pisarki
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-07-06: Otwarcie granicy w Sikkimie
- Raporty HFPC, 2006-06-13: Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych TRA atakuje Dalajlamę
- Raporty HFPC, 2006-05-29: Nowy - stary - sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Raporty HFPC, 2006-05-24: Zespół Polsko-Tybetański w Sejmie RP
- Raporty TCHRD, 2006-05-17: Nowe kampania polityczna w Tybecie
- Inne raporty, 2006-04-29: Władze chińskie każą nosić futra
- Raporty ICT, 2006-04-25: 17. urodziny Panczenlamy – zaostrzenie kontroli nad religią
- Raporty ICT, 2006-04-13: Dalajlama wykluczony z konferencji buddyjskiej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2006-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: He Qinglian: Zbrodnia państwowa i odpowiedzialność polityczna
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Dang’an - teczka
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Komunistycznej Partii Chin wobec mniejszości narodowych
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Raporty ICT, 2005-11-30: Nowa fala „edukacji patriotycznej” w Lhasie
- Raporty HFPC, 2005-11-28: Nowy sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Inne raporty, 2005-11-10: Kampania przeciwko lamom związanym z Dalajlamą
- Raporty HFPC, 2005-10-04: Choroba Yang Chuantanga
- Raporty TCHRD, 2005-09-10: Nadzwyczajne środki kontroli w Lhasie
- Raporty HFPC, 2005-09-02: Chińskie media kwestionują „szczerość” Dalajlamy
- Raporty ICT, 2005-09-01: Najwyżsi przywódcy ChRL omawiają politykę w Tybecie
- Raporty HFPC, 2005-07-20: Pekin może mianować własnego Dalajlamę
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Nowomowa i nowy Tybet. Mit chińskiej modernizacji Tybetu i jego języka (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na szczyt grupy G8
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Rząd centralny powinien przejąć inicjatywę w „kwestii Tybetu”
- Raporty HFPC, 2005-06-01: Pekin „nigdy nie zmieni” stosunku do Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jesze Dordże: Amatorzy campy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ma Jian: Czekając na nieuchronne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2005-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kamm: Współpraca z Chinami w dziedzinie praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: „Religia, pokój i ideały olimpijskie”
- Teksty. Polska: Helsińska Fundacja Praw Człowieka: List otwarty do Prezydenta RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2004-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2003-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Polska: Marek Borowski: List do Przewodniczącego OZPL Li Penga
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Wyrok Tenzina Delka Rinpocze
- Teksty. Z perspektywy świata: Perry Link: Anakonda na żyrandolu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Zjazd udawania reform
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Szczyt tybetańsko-chiński z perspektywy Fistaszków
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2002-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Paula J. Dobriansky: Polityka USA wobec Tybetu
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhou Xiaopei: Reakcja ChRL na informacje o apelu posłów do marszałka Sejmu RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Palden Gjal: Twoje urodziny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komisja OZPL ChRL: W sprawie przyjęcia tzw. "Deklaracji Solidarności z Narodem Tybetańskim"
- Teksty. Polska: Deklaracja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Declaration of the Sejm of Poland regarding Solidarity with the Tibetan Nation
- Teksty. Polska: Sejmowa dyskusja o projekcie deklaracji solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu RP: Informacja o wizycie w ChRL
- Raporty TIN, 2001-07-16: Propaganda i Zachód - Chiny walczą o zmianę wizerunku „sprawy Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Raporty TIN, 2001-05-21: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Raporty TIN, 2001-05-21: Punkt zwrotny w historii Tybetu - Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Pierwsza konferencja prasowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2001-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ding Zilin i Jiang Peikun: Propagandowe pustosłowie
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Chiński pogranicznik i zimowy robak
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhao Qizheng: Tybet a propaganda zagraniczna i zadania tybetologii w nowej epoce
- Raporty CAT, 2000-09-29: Polityka Chin w Tybecie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama kluczem do rozwiązania kwestii Tybetu
- Raporty CAT, 2000-07-30: Nowa kultura socjalistyczna a kultura Tybetu
- Raporty TIN, 2000-05-03: Różne głosy: Media w Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Władze ChRL "otwierają" nowe tybetańskie okręgi dla zagranicznych turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Agja Rinpocze: Wystąpienie na forum Komisji ds. Wolności Religii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2000-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Wystąpienie z okazji 60. rocznicy intronizacji Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na nowe tysiąclecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Fang Lizhi: Chiny: ku stabilizacji czy ku chaosowi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yu i Yu Ping: Powolna, bolesna ewolucja
- Teksty. Z perspektywy świata: Toni Huber: Shangri-la na wygnaniu
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Chin wobec autonomii Tybetu (pdf)
- Teksty. Z perspektywy świata: Martina Svensson: Stuletnia debata: 1898-1998
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Weatherley: Nowe akademickie myślenie o prawach człowieka
- Teksty. Informacje dla turystów: Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji: Informacje dla turystów
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Liangying: W dziesiątą rocznicę 4 czerwca
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Information Network: Wyjazd do Tybetu: wizy i „permity”
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kenneth Knaus: Stosunki między USA a Tybetem, 1942-74
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1999-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wartości azjatyckie i demokracja
- Raporty TCHRD, 1998-07-17: Odpowiedź na raport Trójki Unii Europejskiej z misji w Tybecie
- Prezydencja Unii Europejskiej, 1998-07-01: Raport Trójki UE
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1998-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Polityka przyszłego Tybetu; zarys Konstytucji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przywódcy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Polityzacja i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Tybetański ruch oporu i rola CIA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Łangjal: Negocjacje chińsko-tybetańskie po 1959 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Proces poszukiwania inkarnacji Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: List do Deng Xiaopinga
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xiaoqiang: Konflikt między Tybetańczykami a Hanami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yao: Wizyta Hu Yaobanga w Tybecie, 21-31 maja 1980 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: Simon Leys: Płonący las
- Teksty. Z perspektywy świata: Ronald D. Schwartz: Tybet: 1987-1990
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Retoryka protestu
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Orientalizm i elementy przemocy w tradycji tybetańskiej
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Z perspektywy świata: Michael C. Van Walt van Praag: Status Tybetu
- Teksty. Z perspektywy świata: Hanna Havnevik: Rola mniszek we współczesnym Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Society UK: Rady dla turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1997-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: O rozpoznawaniu inkarnacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dhondup Czodron: Życie w komunie „Czerwony Sztandar”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Ping: Nowy kodeks postępowania karnego
- Raporty TIN, 1996-08-30: Odcinanie głowy węża [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1996-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Spotkanie z chińskimi studentami i uczonymi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1995-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komunistyczna Partia Chin: Złoty most do nowej ery
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Song Liming: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Polska: Zespół Polsko-Tybetański Sejmu RP: Apel w sprawie dialogu między Pekinem a Dharamsalą
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.