Helsińska Fundacja Praw Człowieka

7-02-2006

wersja do druku

Share

Skazanie pięciorga Tybetańczyków w Gansu

Tybetańskie źródła informują o skazaniu na kary więzienia grupy tybetańskich mnichów i mniszek, zatrzymanych w maju zeszłego roku po intensywnym śledztwie – funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego przeszukali m.in. wszystkie sklepy, w których znajdują się fotokopiarki – w sprawie plakatów niepodległościowych rozlepianych w okręgach Sangczu (lub Labrang; chiń. Xiahe), Luczu (chiń. Luqu) i Maczu (chiń. Maqu) Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu oraz, najprawdopodobniej, w sąsiednich regionach prowincji Qinghai.

Plakaty wzywały do niepodległości Tybetu, podjęcia przez władze chińskie negocjacji z Dalajlamą oraz odebrania Chinom prawa do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, o ile do tego czasu nie rozwiążą one pokojowo problemu Tybetu.

Tamdim Como i Czokji Dolma, mniszki z klasztoru Gendun Tangjeling, oraz Dargje Gjaco, mnich z Labrang Taszikjil, zostali skazani na trzy lata, a mniszka Jonten Dolma oraz mnich Dziamjanga Samdupa – na półtora roku pozbawienia wolności.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)