Helsińska Fundacja Praw Człowieka

6-11-2012

wersja do druku

Share

Pięciu mnichów z Draggo skazanych na kary więzienia

 

Pięciu kolejnych mnichów z Draggo (chiń. Luhuo) w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan, zatrzymanych w związku z masowym, brutalnie stłumionym protestem z 23 stycznia 2012 roku, skazano na kary więzienia.

 

tulkulobsangtenzingeszecelangnamgjaltaszithublangthinlemnisidraggoskazanipazdziernik2012_400
 

Inkarnowany lama, czterdziestoletni Tulku Lobsang Tenzin został skazany na siedem, starszy o dwa lata nauczyciel Gesze Cełang Namgjal oraz trzydziestoletni klasztorny księgowy Taszi Thubłang - na sześć lat, a Thinle, kierownik świątynnego sklepu - na pięć lat więzienia. (Całą czwórkę policja zabrała pod koniec stycznia z kawiarenki internetowej w Chengdu.)

 

Geszego Tenzina Palsanga (nazywanego także Tenga), którego zatrzymano w kwietniu w Draggo, skazano na karę sześciu lat pozbawienia wolności.

 

Krewni twierdzą, że mnichów powiadomiono o październikowym wyroku sądu ludowego z dwutygodniowym opóźnieniem. Według Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji (TCHRD) do tej pory skazano trzydziestu sześciu uczestników tamtego protestu, wymierzając im kary od półtora roku do dożywotniego pozbawienia wolności. Dwóch innych zastrzelono, jeden popełnił samobójstwo, kolejny stracił życie na skutek tortur.

 

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)