Radio Wolna Azja

4-07-2012

wersja do druku

Share

Więzienie za „podżeganie” do samospalenia w Themczenie

 

Sąd ludowy w Themczenie (chiń. Tianjun), w prefekturze Conub (chiń. Haixi) prowincji Qinghai skazał na kary od dziewięciu do jedenastu lat więzienia trzech mnichów, piastujących funkcje administracyjne w klasztorze Bongtak. Oskarżono ich o „podżeganie" i „współudział" w samospaleniu Damczo Sangpy, który zginął w dramatycznym proteście w lutym tego roku.

 

„Dyrektor zarządu świątyni, czcigodny Dziamsem został skazany na dziewięć lat więzienia, a jego podwładni Khedrup i Samgjal dostali jeden jedenaście, a drugi dziesięć lat", mówi zastrzegający anonimowość mieszkaniec regionu.

 

Przy okazji policja ponownie aresztowała świeckiego imieniem Damczo, który zbierał podpisy pod petycją o zwolnienie ośmiu duchownych zatrzymanych wkrótce po samospaleniu. Wcześniej uwięziono go za „podżeganie" do tego protestu, ale odzyskał wolność dzięki pomocy chińskiego adwokata.

 

Presja władz sprawiła, że większość mnichów opuściła Bongtak. „W okręgowym areszcie ciągle trzymają dziesięciu młodych duchownych. Policja mówi, że zostaną zwolnieni, jak zrezygnują z zakonnego życia. Kierowanie klasztorem powierzyli dwóm chińskim kolaborantom. Mnich, którego chcieli mianować razem z nimi, wolał opuścić klasztor".

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)