Helsińska Fundacja Praw Człowieka

28-02-2013

wersja do druku

Share

Pięciu aresztowanych w związku z samospaleniami w Gansu

 

Rządowa agencja Xinhua 28 lutego poinformowała o kolejnych aresztowaniach w związku z samospaleniami w prowincji Gansu.

 

Pięciu mężczyznom, wśród których jest trzech „lokalnych duchownych" i dwudziestojednoletni mnich z prowincji Sichuan, zarzuca się „zwerbowanie i popchnięcie do samospalenia" w imię „sprawy Tybetu" trzech osób - Dordże Rinczena, Thubłanga Kjaba i Gonpo Ceringa - w prefekturze Kanlho (chiń. Gannan) w październiku i listopadzie zeszłego roku. Aresztowani - podobnie jak ich poprzednicy, o których Pekin informował w styczniu - mieli wykonywać polecenia emigracyjnego Tybetańskiego Kongresu Młodzieży oraz „dziennikarzy radia Głos Ameryki".

 

„Po każdym incydencie Karong Takchen (tyb. Dhargje) i inni podejrzani byli na miejscu, żeby zrobić zdjęcia i wysłać je za granicę".

 

W związku z samospaleniem Dordże Rinczena skazano już sześć osób, uznając je winnymi „umyślnego zabójstwa" i „wywołania chaosu" za „uniemożliwianie policji akcji ratunkowej". Wkrótce potem kolejne wyroki zapowiedział sekretarz Komunistycznej Partii Chin w Kanlho. Pokazowe procesy Tybetańczyków oskarżanych o „podżeganie" do samospaleń organizowano także w Malho (chiń. Huangnan), w prowincji Qinghai oraz w Ngabie (chiń. Aba), w Sichuanie. O wielu innych zatrzymaniach i wyrokach, przemilczanych przez media rządowe, informowały źródła niezależne.

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)