Radio Wolna Azja

8-06-2011

wersja do druku

Share

Symboliczne protesty mnichów, zatrzymania w Kardze

 

W ostatnich dniach w Kardze (chiń. Ganzi), w prowincji Sichuan doszło do dwóch symbolicznych protestów przeciwko chińskim rządom. Demonstrujący mnisi zostali brutalnie pobici i zatrzymani.

 

„Dwóch młodych mnichów pojawiło się przed komendą policji w Kardze około czternastej 6 czerwca - mówi zastrzegające anonimowość lokalne źródło. - Zaczęli wznosić okrzyki. Życzyli długiego życia Dalajlamie, żądali jego powrotu do Tybetu i wolności. Rozrzucili ulotki".

 

Duchowni - około osiemnastoletni Cełang Taszi i Gjurme Sonam - zostali natychmiast zaatakowani przez policjantów, skatowani stalowymi prętami i zawleczeni do budynku. „Ludzie widzieli na chodniku plamy krwi". Inna mieszkanka Kardze potwierdziła incydent, wyjaśniając, że nie widziała go na własne oczy, ale „słyszała o nim na mieście".

 

Około południa następnego dnia protestował samotny mnich. „W środku miasta pojawił się Oser Phuncog i zaczął skandować swoje hasła - mówi emigracyjne źródło. - Ponieważ dzień wcześniej doszło do podobnego incydentu, wszędzie roiło się od policji. Pobili go i zabrali. Widziało to wielu Tybetańczyków, którzy zaczęli protestować przeciwko katowaniu duchownego. Nie wiem, gdzie go powieźli".

 

Informacje potwierdza inny Tybetańczyk, powołujący się na lokalne źródła. „W Kardzie demonstrowało w sumie trzech mnichów 6 i 7 czerwca. Trzymają ich w więzieniu koło szpitala".

Nie udało się uzyskać komentarza lokalnej policji.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)