Tibet Information Network
19-04-2005
Share
Pisanie we współczesnym Tybecie
Język tybetański traci znaczenie w wielu dziedzinach życia społecznego za sprawą monopolu mandaryńskiego – lingua franca ChRL – w administracji i gospodarce Tybetu. Jednocześnie w wielu regionach system oświaty nie naucza się tybetańskiego na odpowiednim poziomie. Tybetańczycy muszą znać mandaryński, żeby móc konkurować o pracę z chińskimi imigrantami w rozwijających się miastach, co pogłębia marginalizację ich języka. W głównym nurcie kultury i sztuki pojawiły się – tak w formie, jak i treści – trendy sinizacyjne, niemniej, jak wynika z poniższej relacji, budzą one sprzeciw i wciąż, mimo wielu przeszkód, rozwija się prężna, rodzima scena literacka. Zachęca to młodych Tybetańczyków do poznawania ojczystego języka i rozwijania współczesnej literatury tybetańskiej.
Przedstawiamy fragmenty wywiadu TIN z Zungczung Kji, młodą pisarką z prowincji Qinghai, czyli tybetańskiego Amdo. Zungczung Kji pochodzi z rodziny koczowniczej; tybetańskiego uczył ją w domu krewny. Choć nie uczęszczała do szkoły podstawowej, przyjęto ją do gimnazjum. Po trzech latach wróciła do domu, ale kontynuowała naukę języka na kursie korespondencyjnym Zakładu Literatury Tybetańskiej Wydziału Narodowości Wyższej Szkoły Pedagogicznej prowincji Qinghai w Xiningu (tyb. Siling).
W Tybecie wydaje się wiele tybetańskojęzycznych periodyków, które publikują wiersze, opowiadania i eseje pisane przez Tybetańczyków. W połączeniu z lokalnymi, nierejestrowanymi pismami tworzą one prężną scenę literacką. Młoda pisarka opowiada o pobudkach tybetańskich twórców, możliwościach publikowania ich prac i problemach takich jak konieczność stosowania autocenzury.
ZK: „W szkole nauczyciele pokazali mi jak pisać wiersze i artykuły. Od tego czasu robiłam to, nie wysyłając niczego do gazet ani magazynów. Od 1993 roku po prostu uczyłam się i prowadziłam dziennik. W 1997 roku zadebiutowałam w Śnieżnym Kwiecie (tyb. Ganggjan Metog; popularny miesięcznik poetycko-literacki) dwoma wierszami: „Życie” (tyb. mice) i „Świat fizyczny” (tyb. dzigten). „Życie” opowiadało o moich doświadczeniach, szczęściu i smutku. To był krótki wiersz, drugi składał się z dwóch strof. Publikacja dodała mi skrzydeł, zaczęłam to lubić. Polubiłam też gazety i czasopisma, rozwijałam się. Pokochałam przy tym moją [tożsamość] narodową, zaczęłam być jej oddana i pisać o tym. Moje artykuły ukazywały się w większości czasopism tybetańskich: Mżawce, Śnieżnym kwiecie, Tybetańskiej Literaturze i Sztuce oraz Literaturze i Sztuce Lhoki”.
W druku i pieśniach tybetański pozostaje ważną, alternatywną siłą, narzędziem, pozwalającym młodym ludziom budować własną tożsamość równolegle do dominującej kultury chińskiej. Choć otwarta krytyka systemu, manifestowanie oddania dla Dalajlamy czy wołanie o większą wolność są niemożliwe i cenzurowane przez samych twórców, opisy środowiska naturalnego Tybetu czy sławienie ikon jego kultury, a nawet sam fakt pisania po tybetańsku postrzega się jako dowód wierności tożsamości narodowej.
ZK: „Najważniejsze było to, że pisałam w naszym języku. Symbole i wątki składają się na estetykę narodową. Wystarczy, że uda ci się napisać wiersz, który przemówi do twoich rodaków. Dla pisarza najważniejsza jest miłość do własnego narodu, znajomość jego obyczajów, nawyków i historii. Ta miłość i lojalność przenika wiersze. Jeśli piszesz wiersz po tybetańsku, to znaczy, że jesteś Tybetańczykiem. Chcesz pomóc swojemu narodowi, a skoro piszesz po tybetańsku, mogą to przeczytać Tybetańczycy”.
Choć twórcy emigracyjni mają większy dostęp i możliwości interakcji ze światem, w ciągu ostatnich 20 lat literatura tybetańska rozwijała się w stosunkowej izolacji. Atmosfera restrykcji i represji, jak wynika z następnej wypowiedzi, bywa również inspiracją do kreatywności.
ZK: „Nie mogę mówić za innych, ale w moim przypadku granice tego, co wolno nam pisać, były inspiracją do pracy. Udawało mi się przekazywać, a właściwie przemycać treści polityczne. Takich rzeczy nie pisze się otwarcie. Z reguły piszę o tym, co wiem i czuję. To, o czym pisać nie wolno, trzeba jakoś ukryć. Na przykład »kukułka« lub »starszy brat« (tyb. a dzo; a co) oznacza Dalajlamę; to słowa, które mają drugie znaczenie. Mój wiersz »Spotkanie we śnie« można czytać w sposób polityczny. Wysłałam go do Dangczar (Mżawki), ale go nie opublikowali. Teraz wydają utwory o środowisku naturalnym. I, jak sądzę, o zacofaniu i potrzebie modernizacji Tybetu.
Presja i cierpienie przynoszą z sobą wiele uczuć, które inspirują do pisania wierszy i wzbogacają je. Poezja tworzona w Tybecie i poza jego granicami jest zupełnie inna. Wiersze pisane w Tybecie przesycone są symboliką cierpienia, które wywołuje atmosfera represji, podczas gdy żyjący w wolnych krajach emigranci piszą satyry i wiersze o miłości. Ich utwory są znacznie lżejsze.
Podobnie z nowoczesną poezją, wierszem wolnym, beletrystyką. Prace, które powstają w Tybecie, są bardziej oryginalne; twórczość diaspory przypomina to, co pisało się w Tybecie w latach osiemdziesiątych. Z drugiej strony, za granicą doskonałe są wiersze klasyczne, ponieważ piszą je przede wszystkim mnisi w klasztorach. Współczesna poezja z Tybetu jest znacznie bardziej zaawansowana, gdyż ci, którzy studiują tam literaturę, podchodzą do tego naprawdę poważnie, a ludzie poświęcają literaturze wiele uwagi. Wolne wiersze i powieści powstają w Tybecie od lat osiemdziesiątych; przez ostatnie dwie dekady wiele napisano, dokonując ogromnych postępów. Na początku jedni naśladowali drugich, w tym także twórców chińskich. Dziś wielu pisarzy – Cering Dhondup, Tagbum Gjal itd. – i poetów – Manlha, Dzangbu, Lhagjal Cering – stoi mocno na własnych nogach i nie musi się nikim podpierać.
Po 1980 roku powstało bardzo wiele czasopism. Na początku była tylko Mżawka i Promienie księżyca. Później pojawiło się wiele innych, rządowych i prywatnych. Teraz więcej jest tych drugich. Patrząc na liczbę twórców, którzy publikują w czasopismach i wydają książki, można powiedzieć, że dokonano postępu w stosunku do sytuacji z roku 1980. Poza tym pisaniem interesuje się coraz więcej osób. Moim zdaniem ciągle brakuje jednak literatury najwyższej próby. W ostatnich dwóch latach systematycznie rośnie liczba czasopism. Publikują je klasztory i szkoły. Publikują wioski. Dzieje się tak dlatego, że ludzie czują się odpowiedzialni za wydawanie czasopism i książek własnym sumptem”.
Paradoks sytuacji języka tybetańskiego we współczesnym Tybecie polega na tym, iż mimo presji na studiowanie i posługiwanie się chińskim oraz faktu, że duża część populacji nie może pozwolić sobie na posyłanie dzieci do szkół, język tybetański jest dziś bardzo żywy. Pozostaje głównym narzędziem komunikacji w większości regionów tybetańskich wyjąwszy duże miasta, w których modernizacja i sinizacja są znacznie głębsze. Dzieci – z wyjątkiem tych, które posyła się do szkół w miastach Chin właściwych – kończące szkoły podstawowe i średnie w Tybecie, z reguły posługują się bieglej pisanym tybetańskim niż ich rówieśnicy na wygnaniu. Tybetańskiego uczy się we wszystkich klasach szkoły średniej, a większość uczniów ma rzeczywiście motywację do nauki.
ZK: „Tybetańskiego uczy się w Tybecie dobrze. Są tam doskonali, wykwalifikowani i wyspecjalizowani nauczyciele. Ludzie posługują się więc dobrym tybetańskim. Fundamenty mówionego i pisanego języka są mocne. W Tybecie rośnie zainteresowanie nauką tybetańskiego i nie jest to już tak trudne. Na emigracji problemem jest słabszy fundament i brak wykwalifikowanych nauczycieli. Stąd, jak sądzę, te różnice w jakości współczesnej literatury tybetańskiej”.
Tybetańscy twórcy – po części za sprawą modernizacji i przemian – widzą w literaturze narzędzie propagowania wartości społecznych. Wiersze, publikowane w czasopismach artykuły oraz teksty piosenek mówią często o problemach kobiet, środowisku naturalnym, potrzebie kształcenia dzieci i podstawowych wartościach moralnych. Zungczung Kji poświęciła tym kwestiom wiele napisanych w Tybecie wierszy.
ZK: „Kiedy piszę o środowisku naturalnym, krytykuję nie tylko chińską politykę, ale całą ludzkość. Kiedy piszę o kobietach i sprawach społecznych, nie krytykuję polityki Chin, tylko doradzam i przekazuje informacje moim rodakom. Na przykład »Czerwony kwiatek«, który napisałam i opublikowałam w Tybecie, dotyczył tybetańskich kobiet. W niektórych wierszach kobiecych mówiłam z sarkazmem o pewnych bardzo tradycyjnych obyczajach. Pisałam na przykład o braku wolności i praw kobiet w tradycyjnym społeczeństwie tybetańskim – choćby o tym, że niektóre z nas nie mają nic do powiedzenia w sprawie wyboru własnego męża, ponieważ to inni decydują o tym, do której trafią rodziny.
Współczesna Tybetanka różni się zasadniczo od kobiety z tradycyjnego Tybetu. Dziś wiele kobiet jest pisarkami, piosenkarkami, lekarkami itd. Dziś kobiety stoją na własnych nogach. Będą się rozwijać, jeśli wykorzystają swoje naturalne zdolności. Dawniej niewiele kobiet parało się i interesowało pisarstwem, bo nikt ich do tego nie zachęcał. Teraz coraz więcej młodych kobiet i uczennic interesuje się i czytaniem, i pisaniem.
Mam nadzieję, że pisząc o nich, przyczyniam się do rozwoju myślenia tybetańskich kobiet. Że coraz więcej będzie się kształcić. Że będą bardziej otwarte i wrażliwe na kłopoty innych. Kobiety uważnie czytają wiersze o sobie i swoich problemach. Te powieści i wiersze stają się dla nich inspiracją. Piszę o nich, bo chcę opowiedzieć innym o ich losie, o tym, kim są. Pisanie o kobietach zmienia ich status”.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bancang Lobsang: Dzwon o świtaniu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Phuncog Topgjal: Zew wierności
- Raporty HFPC, 2014-10-22: Zakaz prac wydobywczych w Zato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Amczok Phulczung: Bohaterowie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Rinczen: Trzy dzielnice
- Raporty HFPC, 2014-09-30: Protest przeciwko kopalniom w okręgu Maldrogongkar
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khenpo Cultrim Lodo: Pilny apel o zachowanie i ochronę języka tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jubo: Odpowiedzialność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Topgjal: Nasz sztandar
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Moje chińskie wykształcenie
- Raporty HFPC, 2014-09-07: Pobicie chłopa przez urzędników w Zato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Dhondup: Moi przodkowie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerten: Mamy jutro
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cełang Lhamo: Ofiara dla Ciebie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Peng Liyuan: Pranie z pieśnią na ustach
- Raporty HFPC: Oser: Szkoły w czarnych namiotach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gepe: Już idę
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gar Samdup Cering: Lampka długiego życia
- Raporty HFPC, 2014-07-10: Policja katuje kilkunastu Tybetańczyków w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dege Tenzin: Modlitwa o długie życie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2014-07-04: Czterech aresztowanych po protestach przeciwko kopalni w Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dezom: Tybetańskie radości i smutki
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rigzin Dolma: Majestatyczna Potala
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gepe: Pamięć pałacu
- Raporty HFPC, 2014-06-18: Popularny pieśniarz zwolniony za kaucją w Zungczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sangce: Mam wszystko
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi: Pałac Potala
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: He Jiawei: Tamtego roku mieliśmy po siedemnaście lat
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Juczung Dolkar: Płomień
- Raporty HFPC, 2014-05-30: Władze odradzają nauczanie języka tybetańskiego w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Samdup: Człowiek i ogień
- Raporty HFPC, 2014-05-27: Zatrzymanie popularnego pieśniarza w Zungczu
- Raporty HFPC, 2014-05-23: Władze każą zamknąć szkołę dla dzieci koczowników w Mato
- Raporty HFPC, 2014-05-21: Aresztowanie krewnego po samobójczym proteście w Dzogangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Czojing Kalden: To karma
- Raporty HFPC, 2014-05-16: Aresztowanie za wiersz w Sogu
- Raporty HFPC, 2014-05-15: Pacyfikacja protestów przeciwko kopalniom w okręgu Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-13: Zamknięcie szkoły, trzynaście lat więzienia dla nauczyciela w Czency
- Raporty HFPC, 2014-05-11: Protest w sprawie odszkodowań w Dege
- Raporty HFPC, 2014-05-10: Protesty po samobójstwie w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-09: Marsz protestacyjny nauczycieli w Malho
- Raporty HFPC, 2014-05-08: Samobójstwo w proteście przeciwko kopalni w Dzogangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kelsang Juldon: Uległy
- Raporty HFPC, 2014-05-01: Protest nauczycieli „zastępczych” w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dordże Czopa: Niebo się przejaśnia
- Raporty HFPC, 2014-04-28: Władze niszczą tybetańskie cegielnie w Dziekundo
- Raporty HFPC, 2014-04-16: Władze zamykają szkołę dla młodych mnichów w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kelsang Jonten: Khatak
- Raporty HFPC, 2014-03-31: Popularny pisarz zwolniony w więzienia w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: O kobietach i ich ozdobach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Thaje: Trzy pomyślne spotkania
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Adong Paldothar: Na Nowy Rok spadł śnieg
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerten: Wołanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ugjen Tenzin: Toczy się krew serdeczna
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tamdin Cering: Niezapomniany dwa tysiące ósmy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ceten: Język ognia
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dekji Co: Chodźmy razem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Norbu Namgjal: Daję ci ogień
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Judruk: Jeśli obraża to księżyc
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dege Tenzin: Proszę, wróć rychło
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamphel: Deszcz łez smutku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangkje Somdung: Płomień, albo rana
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Topden: Pieśń Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Norbu: Fale Driczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bhuczung D. Sonam: Banicja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Owcze gówno: Szacunek
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Riczang Rolcog: Wczoraj i dziś
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kuczuk Ngonmo: O sowie
- Raporty HFPC, 2013-11-03: Policja zmusza seniorów do zakończenia protestu w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cultrim Gjalcen: Krwawe łzy
- Raporty HFPC, 2013-10-29: Ofiary trzęsienia ziemi w Deczenie wciąż czekają na decyzję władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cultrim Gjalcen: Szpetna Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolma Cering: Otwarta rana
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kadrak Trajang: Potala
- Raporty HFPC, 2013-10-04: Protest uczennic przeciwko paszportowej dyskryminacji w Silingu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sogtruk Szerab: Pan w dalekiej ziemi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rongło Gendun Lhundrub: Cmok
- Raporty HFPC, 2013-09-24: Wielkie zgromadzenie, apele o solidarność w Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Gjamy o kopalniach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khoten: Twoje szczęście, mój ból
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sakjil Ceta: Tęsknię za bóstwami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziejowy spektakl w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-09-07: Bezkarność chińskich kłusowników w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Podnieście miecz wojowników, rodacy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Katastrofa górnicza w Lhasie i nasza woda
- Raporty HFPC, 2013-08-31: „Edukacja polityczna” i groźby po protestach w Zato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lolo: Panczenlamie, bezcennemu
- Raporty HFPC, 2013-08-29: Pieśniarz z Malho skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-08-28: Robotnicy wracają do pracy po pacyfikacji protestu w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-27: Konfrontacja z chińskimi kłusownikami w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangkje Drubpa Kjab: Łzy historii
- Raporty HFPC, 2013-08-18: Pacyfikacja protestu przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-17: Blokada budowy kopalń, napięta atmosfera w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-16: Masowe wyrzynanie zwierząt w Ngamringu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kjabczen Dedrol: Śpiewaczka i agat
- Raporty HFPC, 2013-08-12: Wyroki pięciu intelektualistów z Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kelsang Jarphel: Tybetańczycy, rodacy!
- Raporty HFPC, 2013-08-09: Aresztowanie popularnego pieśniarza z Maczu w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamphel: Bohaterscy patrioci
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bongtak Rilu: Osiem strat osiedlanych koczowników
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stoły modlitewne ekologicznych migrantów
- Raporty HFPC, 2013-07-14: Konfiskaty ziemi koczowników w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngarma: Teraz przeszłego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Czakdor, Pema Thinle: Płacz rozpaczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tenzin Ghała: Myślami daleko sięgając
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Pema Thinle: Lament
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kjabczen Dedrol: Kwiat z nieba
- Raporty HFPC, 2013-06-14: Pieśniarze z Ngaby skazani na dwa lata więzienia
- Raporty HFPC, 2013-06-12: Krwawe walki o grzyborodne łąki w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dałe, Ugjen Tenzin, Jesze Senge: Strzeżmy ziemi przodków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Hua: My kobiety znad głów duchów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Palmo: Z daleka ode mnie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Czakdor: Tak jak jest
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Oda do Amnje Maczen
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Reba Gerong Cering: Wonny kwiat wolności
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rugowanie tybetańskiego ze szkół w imię „stabilizacji”
- Raporty HFPC, 2013-04-05: Władze podają dane ofiar katastrofy górniczej w Maldrogongkarze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobgjal Pema: Zbłądziwszy daleko od siebie
- Raporty HFPC, 2013-03-30: Katastrofalne osuwisko w kopalni w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-03-14: Pieśniarz z Juszu skazany na sześć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pieśń zwycięstwa narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gepe: Zwycięstwo
- Raporty HFPC, 2013-03-03: Dzień Języka Ojczystego w Kanlho i Gologu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhamo Taszi: Doświadczenie życiowe
- Raporty HFPC, 2013-02-16: Xinhua ostrzega Tybet przed „przeinwestowaniem w imię urbanizacji”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cojak: Głos serca
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Drugmo: Głos
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khała Lhamo: Zmiany w ojczyźnie
- Raporty HFPC, 2013-01-10: Zatrzymanie pisarza-mnicha w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gepe: W Krainie Śniegu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kjabczen Dedrol: Wojna o ziemię z czarną muchą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rabdzior: Społeczne zadania poezji
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe oblicze Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Niebieskie jezioro
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gade Cering: Doświadczenie życiowe
- Teksty. Z perspektywy świata: A. E. Clark: Fakowy palec Mo Yana
- Raporty HFPC, 2012-12-12: Po pięć lat więzienia dla ośmiu uczniów z Czabczy
- Raporty HFPC, 2012-12-11: Zatrzymania po uczniowskim proteście w Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Senge Dolma: Pożegnanie
- Raporty HFPC, 2012-11-29: Kolejny protest uczniów w Czabczy
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Blokada szkoły, zatrzymania uczniów w Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sakjil Ceta: Rebgong
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Pacyfikacja uczniowskiego protestu w Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: List z więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cełang Lhamo: Tybetańska dusza
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gepe: A nam cierpienie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dałe: Pieśń smutku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Teczung: Lamo mój
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dzamkjab: Z nieba posłaniec pokoju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Adong Paldothar: Wybacz mi, Kuku-norze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: Nieszczęścia biznesmena z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Raporty HFPC, 2012-09-24: Zatrzymanie kolejnego pieśniarza w Julganie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Amczok Phulczung: Dobry Lama
- Inne raporty, 2012-09-20: Wyburzenie domów, uprowadzenie znanego biznesmena w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Inne raporty, 2012-09-14: Porwanie pięciorga dzieci w Cigorthangu
- Raporty HFPC, 2012-08-22: Zatrzymanie tybetańskiego pieśniarza w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-08-19: Trzy lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-08-14: Aresztowanie tybetańskiego pieśniarza w Silingu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Drugmo: Cienie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Deczen Hengme: Pieśń pradżni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Teczung, tybetański pieśniarz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Żarłoczne duchy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Inne raporty, 2012-07-05: Śmierć pątniczki próbującej ominąć policyjny posterunek w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bongtak Rilu: Jeśli spytasz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co tak ciemno w Bathangu?
- Inne raporty, 2012-06-12: List gończy za pieśniarzem z Ngaby
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Bhum: Zbłądziwszy daleko od siebie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jontenowi zabitemu kulami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Amdo Dziampa: Gendun Czophel w więzieniu
- Raporty HFPC, 2012-05-04: Władze Kardze grożą likwidacją organizacji obywatelskich
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lolo: Podnieście tybetańską flagę, dzieci Krainy Śniegu
- Inne raporty, 2012-05-02: Konfiskaty tybetańskiej ziemi pod chińskie osadnictwo w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2012-04-24: Zatrzymanie popularnego pieśniarza w Juszu
- Inne raporty, 2012-04-23: Kampania reedukacyjna w szkołach Markhamu
- Raporty HFPC, 2012-04-23: Zamknięcie szkoły, zatrzymania w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-04-04: Popularny pieśniarz i dystrybutor płyt skazani na dwa lata więzienia
- Inne raporty, 2012-04-03: Protest i wyroki uczniów, zwolnienie dyrektora szkoły w Codziangu
- Inne raporty, 2012-03-28: Aresztowanie popularnego pieśniarza w Juszu
- Inne raporty, 2012-03-15: Rebgong: samospalenie mnicha z protestami uczniów w tle
- Inne raporty, 2012-03-15: Burze śnieżne, zagłada stad w Qinghai
- Raporty HFPC, 2012-03-09: Protest uczniów przeciwko chińskim podręcznikom w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Drugmo: Kiedy ty
- Inne raporty, 2012-02-25: Zatrzymanie popularnego satyryka w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Deczen Hengme: Zbłądziwszy daleko od siebie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Losar
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zanieś André do domu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhu Yufu: Już czas
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bezradność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Czogon: Słuchaj
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yin Longlong: Kilka wersów, zimne ostrza
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kelsang Jonten: Rinpocze, Drogocenny
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cełang Lhamo: Bezcenne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kelsang Tenzin: Trzydzieści sylab
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangszung: Kraina Śniegu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Śnieg
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerten, Amczok Lobsang: Pieśń serca
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Taszi: Za Panczenlamą tęsknota
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Palden: Nadzieja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cojak: Barkhor
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Dożywotni więzień
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Prawda płomieni na ścieżce kamienistej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Juszu rok później
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sengdor: Żałoba
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Plac
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Płaczliwy ranek
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Kumbum, w drodze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Wołanie życia siły
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Ojczyzna ze snu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Kraina Śniegu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pieniądz wszystko tak zmienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Gościu, co wysłał mnie do Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamgon Lodro Thaje: Modlitwa o szczęście Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nauki Świątobliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Meng Lang: Świata obraz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Ugjen: Z serca modlitwa na urodziny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Czekasz na mnie z kurzem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Drugmo: Wodospad po nocy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerten: Z serca rada
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jadong: Tęsknota
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sicing Dolma: Ojciec
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Monolog w piekle
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oko w oko z „tybetańskimi lamami”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Na komputerze wystukana petycja do rządu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Więzień piekła
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Błazeństwo „muru romansów”
- Inne raporty, 2011-06-20: Protesty tybetańskich kierowców w Szigace
- Inne raporty, 2011-06-16: Wyburzenie domu XIII Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Mój Tybet
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Wiadomości z piekła
- Raporty HFPC, 2011-06-06: Popularny pisarz skazany na cztery lata więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z pewnością
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tylko ten bezużyteczny wiersz dla Lobsanga Cepaka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhakji Dolma: Błogosławieństwa dla Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bod: Tybetu szczęścia i smutki
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Rok dwa zero jeden zero
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gade Cering: Eksperymentów rok ósmy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Przeszłość
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ringu Tulku: Nowy Rok
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Otwarcie” okręgu Metog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Judruk: Wodospad młodości – Dhondup Gjal
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dekji Cering: Apa – Ojciec
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Dhondup: Czekam z nadzieją
- Inne raporty, 2011-01-26: Skazani pisarze rezygnują z wniesienia apelacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Przepraszam
- Raporty HFPC, 2011-01-05: Skazanie trzech tybetańskich pisarzy
- Raporty HFPC, 2011-01-01: Tybet w 2010 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Apel Tybetańczyków do tego państwa
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Wy i my
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Inne raporty, 2010-12-10: Przymusowe przesiedlenia w okręgu Lhundrub
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namco: Kłamstwa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namco: Trzymać się ode mnie z daleka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gonpo Dordże: Byłeś w Tybecie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Wybaczcie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhakji: Telefon
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zakłady optyczne Boshi: Potrzebna pomoc
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: List to za mało
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Biały kwiecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nauczyciele z Qinghai: Apel w sprawie polityki językowej
- Raporty HFPC, 2010-10-28: „Protesty językowe” docierają do Gansu
- Inne raporty, 2010-10-27: Apele w obronie języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2010-10-26: Nowe protesty uczniów, pierwsze zatrzymania
- Inne raporty, 2010-10-25: „Językowy protest” dociera do Pekinu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Studenckie protesty w Pekinie (w sieci)
- Inne raporty, 2010-10-20: Protest tysięcy uczniów w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Szczur w więzieniu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziś narodowe święto
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tradycja protestu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xia: Bez tytułu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Mojej żonie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Noc i świt
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ugjen Cering: Sen z czystego światła
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chiński magnat i nasza ziemia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Pieśń tułacza
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List gończy za lhaskim pieśniarzem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sang Dordże: Smutno mi
- Inne raporty, 2010-09-17: Protest młodych tybetańskich lekarzy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Taszi: Tęsknota
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Avatar w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Adong Paldothar: Gniew smoka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolma Kjab: Ziemia ojców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Po Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Rolnictwa i Hodowli: Potrzebna Pomoc. Wyłącznie Hanowie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerten: Dźwięk jedności
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jadong, Kunga, Cełang, Gangszung: W myślach zjednoczeni
- Inne raporty, 2010-08-27: Policja zabija czterech tybetańskich demonstrantów w Paljulu
- Raporty HFPC, 2010-08-27: Aresztowanie czterech tybetańskich studentów w Markhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Inne raporty, 2010-08-12: Tragiczne osuwiska w Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Tęsknota za ośnieżonymi górami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Serce się kraje
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gade Cering: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gade Cering: Moja nacja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Więzień zachłanności
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dhondup: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Adong Paldothar: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Dhondup: Bez żalu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bhuczung D. Sonam: Kwiatki w gruzach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Drodzy, jedyni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Dhondup: Dlatego płaczę
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Dhondup: Tortury bez śladu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Dhondup: Nie mogę Cię zobaczyć
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Dhondup: 1958-2008
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Judruk: Pokolenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem panią swego losu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do dyrektora szkoły
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Huang Xiang: Izolatka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańskie rzeki, chińskie ocieplenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tace: Nie umrę
- Inne raporty, 2009-10-23: Tybetański protest przeciwko chińskim oszustom
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na zdrowie!
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tenzin Diki: Powrót do Śniegów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Z Wall Street na Barkhor
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kjabczen Dedrol: Alai i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Być cool i być Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: Kto śpiewa nocą smutną pieśń w leśnej głuszy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Szkoła wielu „nie wolno”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dwadzieścia trzy rodzaje nielegalnej działalności religijnej
- Raporty HFPC, 2009-06-23: Starcia w Gjamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Życie „zurbanizowanych” nomadów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Czekam na ciebie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rigjam: Po co blogujemy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tybetańscy uczniowie i ja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Cering: Dzień bólu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Tak sczeźniemy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nie ma jak teraźniejszość
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dordże: Dziś w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Tej nocy płakałem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Tybecie, nasza kraino śniegu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pieśń z więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: My nietutejsze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie obchodźcie Nowego Roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czystka etniczna w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: 2005-2008: I tylko płomyk na wietrze
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez podziękowań po trzęsieniu ziemi w Damszungu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bhuczung D. Sonam: Haiku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Obrazy Ceringa Njandaka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Ja – nagle
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Morze toksycznego mleka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Strach w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Papier może obrócić się w nóż
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zgruchotany Budda
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bhuczung D. Sonam: Tysięczny dzień w karcerze Drapczi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Meng Lang: W naszych ciałach
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Meng Lang: Nie okazuj rozpaczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Płaskowyż kontra stal
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Ji: Dumając o przyjacielu zaginionym na wojnie
- Inne raporty, 2007-11-23: Protest płacowy nauczycieli w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Dan: Dni bez papierosów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Luo Yihe: Świt
- Inne raporty, 2007-09-14: Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Donghai Yixiao: Najwyższy szacunek
- Raporty TCHRD, 2007-08-03: Powódź w Chinach – zalew Hanów w Tybecie
- Inne raporty, 2007-08-01: Mieszkańcy Lhasy przeciwni kolei
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-26: Oser: Rok pociągu – Tybet na krawędzi
- Raporty HFPC, 2007-07-18: Krwawe walki o jarca gumbu
- Inne raporty, 2007-07-11: Zamknięcie tybetańskiego portalu literackiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Noc płonącego śniegu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Przez to życzenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kunga: Dach Potali
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Panczenlama
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Grudzień
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Tybet już nie milczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Coltim Szakabpa: Zwykły mnich
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z różnych ras
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Wrzesień
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ten wrzesień
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhaskie noce
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pociągi do Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Inne raporty, 2006-12-20: „Zrób to sam”: Kampania przymusowej przebudowy domów
- Inne raporty, 2006-11-08: Publiczny protest w Lhasie
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Inne raporty, 2006-10-04: Strzelanina na tybetańskiej uczelni
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-06-30: Otwarcie połączenia kolejowego z Lhasą
- Raporty ICT, 2006-04-21: Kolej w Tybecie - sprzeczne sygnały z Pekinu
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Damczo: Nie wyrzekłem się religii, kultury i tradycji
- Raporty ICT, 2005-09-13: Niepokojące doniesienia o stanie Bangri Rinpocze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jidam Cering: Ścieżka
- Inne raporty, 2005-08-02: Rabunek skarbów Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Słodka rosa spełniającego życzenia drzewa nieśmiertelności
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Nowomowa i nowy Tybet. Mit chińskiej modernizacji Tybetu i jego języka (pdf)
- Raporty TIN, 2005-06-20: Tybetańscy przewodnicy poza granicami TRA
- Inne raporty, 2005-05-11: Apele o rekompensaty za straconą ziemię
- Raporty TIN, 2005-04-19: Pisanie we współczesnym Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Zungczung Kji: Jęk Ziemi
- Raporty ICT, 2005-04-15: Budowa linia kolejowej i przesiedlenia w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: K. Dhondup: Wersy do prostytutki
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Thupten Czakriszar: Ostatnie życzenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kathup Cering: W tym życiu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: K. Dhondup: Wygnanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Idzie zima
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Tak myślę
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnice Tybetu
- Raporty TIN, 2005-02-10: Wysokie pensje w TRA dla uprzywilejowanych
- Raporty TIN, 2005-01-20: Dyskryminacja w sektorze publicznym TRA
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tenzin Cunde: Jestem terrorystą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Topden Cering: Sen
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Teksty. Polska: Wisława Szymborska: Z limeryków chińskich
- Raporty TIN, 2003-04-01: Odszyfrowywanie statystyk TRA
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Jiang Weiping: Do córki, z więzienia
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy świata: Arthur Holcombe: Gospodarka TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tenzin Cunde: Miłość i wolność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tenzin Cunde: Zdrada
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhagjal Cering: Niepohamowane łzy żalu
- Raporty TIN, 2001-09-01: Niewidzialne kajdany
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Melodyjna pieśń zwycięskiej bitwy z marami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhasang Cering: Nawet kamienie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ringu Tulku: Ciocia Palu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Wsiowe gderanie – miastowym
- Teksty. Polska: Jacek Kaczmarski: Limeryki o narodach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Radosne życzenia
- Teksty. Z perspektywy świata: William Slaughter: Profesor Xu, pani Bovary, wojna wróbli
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Polska: Zbigniew Herbert: Raport z oblężonego miasta
- Teksty. Polska: Jan Krzysztof Kelus: Słoiczek Tienanmen
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Słowa prawdy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Polityzacja i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: VI Dalajlama Cangjang Gjaco: Pieśni
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Du Fu: Stare duchy, nowe duchy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Pytanka
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Szalona
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Polska: Henryk Wujec: 7-letniemu chłopcu XI Panczenlamie Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Hymn powstania
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mniszki z więzienia Drapczi: Pieśni wolności, pieśni zniewolenia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dhondup Gjal: Wodospad młodości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Testament
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Horcang Dzigme: Charakter, który należy odrzucić
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.