Radio Wolna Azja

28-10-2011

wersja do druku

Share

Wybuch bomby przed budynkiem rządowym w Czamdo

 

W miasteczku Dzagju Karma w prefekturze Czamdo (chiń. Changdu) 26 października podłożono bombę przed budynkiem lokalnej administracji.

 

„Ładunek wybuchł przed świtem - mówi tybetański uchodźca, powołujący się na źródła w Czamdo. - Nie było ofiar, bo w nocy nie ma tam nikogo". Na ścianach budynku wymalowano czerwoną farbą niepodległościowe hasła i rozrzucono ulotki. „Policjanci i żołnierze zablokowali most. Zatrzymują wszystkich, którzy chcą wyjechać z Czamdo albo tam jadą".

 

Urzędnik władz lokalnych potwierdził wybuch, dodając, że „nikt nie ucierpiał. Administracja skierowała tam policję i wojsko".

 

Jedno ze źródeł twierdzi, że władze podejrzewają o udział w zamachu mnichów położonego na wschodnim brzegu rzeki Dzaczu (Mekong), założonego w XII wieku przez I Karmapę klasztoru Karma. Świątynię odcięto od świata i kazano zamknąć większość warsztatów wytwarzających buddyjskie przedmioty kultu.

 

Chińskie media nazywają Czamdo „frontem edukacji patriotycznej", przy pomocy której partia komunistyczna próbuje zapobiegać tybetańskim protestom.

 

O eksplozjach ładunków bombowych w Czamdo informowano również w 2008 i 2009 roku.

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)