Helsińska Fundacja Praw Człowieka

9-02-2013

wersja do druku

Share

Drakońskie kary rok po proteście w Draggo

 

Według tybetańskich źródeł 26 stycznia Pośredni Sąd Ludowy prefektury Kardze (chiń. Ganzi) w Sichuanie skazał na kary od dziesięciu do czternastu lat więzienia pięciu uczestników protestu w Draggo (chiń. Luhuo), podczas którego policja otworzyła ogień do demonstrantów 23 stycznia 2012 roku.

 

taszidhargjenamgjaldhondupthinleskazanidraggostyczen201314i10latwiezienia_400
 

„Tasziego Dhargje i Namgjala Dhondupa, mnichów, skazano na kary czternastu lat więzienia - powiedział informator Radia Wolna Azja (RFA). - Thinle dostał dziesięć lat, a dwóch innych świeckich po jedenaście". Duchownych rozpoznano na zdjęciach z kamer przemysłowych z rozruchów w 2008 roku oraz zeszłorocznego protestu; Thinle miał wtedy niszczyć mienie. Okoliczni mieszkańcy „uważają, że proces i wyroki były niesprawiedliwe".

 

Ostatnie wyroki (od pięciu do siedmiu lat więzienia) w związku z dramatycznym protestem w Draggo zapadły w październiku zeszłego roku. Wcześniej skazano ponad trzydziestu uczestników tamtych wydarzeń, wymierzając im kary od półtora roku do dożywotniego pozbawienia wolności. Dwóch innych zastrzelono, jeden popełnił samobójstwo, kolejny stracił życie na skutek tortur.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)