Helsińska Fundacja Praw Człowieka

5-04-2013

wersja do druku

Share

Władze podają dane ofiar katastrofy górniczej w Maldrogongkarze

 

 

Po przerwaniu akcji ratunkowej w związku z groźbą kolejnych osuwisk 3 kwietnia władze chińskie opublikowały dane osiemdziesięciu trzech ofiar katastrofy w kopalni złota w stołecznym okręgu Maldrogongkar (chiń. Mozhugongka), w Tybetańskim Regionie Autonomicznym (TRA).

 

maldrogongkarkatastrofagornicza29marca2013akcjaratunkowafotxinhualiukun_400

                                                                     Fot. Xinhua / Liu Kun

 

Dwadzieścia siedem ofiar pochodzi z prowincji Jilin na północnym wschodzie Chin, a dwadzieścia sześć z Shaanxi na północnym zachodzie. Trzynastu górników przyjechało do Tybetu z Guizhou (południowy zachód ChRL), trzech z Liaoningu (północny wschód), sześciu z sąsiedniego Sichuanu, dwóch z miasta wydzielonego Chongqing i po jednym z prowincji Hebei, Henan, Shandong oraz Heilongjiang.

 

Tylko dwoje zabitych lub zaginionych pochodziło z TRA - z „wioski w okręgu Jiangzi" (tyb. Gjance), w prefekturze Szigace (chiń. Rigaze).

 

Pekin uparcie powtarza, że „rozwój" oznacza nowe miejsca pracy dla „rdzennej ludności", jednak proporcja dwa do osiemdziesięciu jeden wymownie potwierdza oskarżenia, że pompowanie dotacji rządu centralnego w rozbudowę infrastruktury oraz rabunkowa gospodarka bogactwami naturalnymi potęgują jedynie marginalizację i dyskryminację Tybetańczyków, przyciągając na ich ziemie rzesze imigrantów z całych Chin.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)