Helsińska Fundacja Praw Człowieka

9-12-2009

wersja do druku

Share

Kolejne protesty w obronie Tulku Tenzina Delka

 

Według niezależnych źródeł w okręgu Njagczu (chiń. Yajiang) prefektury Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan wciąż trwają protesty w obronie odbywającego karę dożywotniego więzienia Tulku Tenzina Delka.

 

W miejscowości Thangkarma około trzystu osób - w tym starcy i dzieci - prowadzi strajk głodowy przed siedzibą władz lokalnych. Tybetańczyków otoczyła chińska policja i wojsko, ale tym razem do interwencji nie doszło. Protestujący domagają się uwolnienia Tulku Tenzina Delka - znanego nauczyciela buddyjskiego i działacza społecznego, który zakładał sierocińce i domy starców, mediował w lokalnych sporach.

 

tulkutenzindelekpetycjawobronie15lipca2009_400
 

Tybetańskie źródła twierdzą, że grupa krewnych lamy zawiozła do Pekinu petycję z prośbą o przeprowadzenie ponownego procesu skazanego. Popisało ją trzydzieści tysięcy mieszkańców regionu przekonanych o niewinności Tulku Tenzina Delka, który konsekwentnie odrzucał stawiane mu zarzuty.

 

Funkcjonariusz lokalnej policji powiedział zachodnim dziennikarzom, że strajk został już zakończony.

 

Według różnych źródeł po protestach, do których doszło 5 i 6 grudnia w stolicy okręgu Njagczu, zatrzymano od sześćdziesięciu do stu pięćdziesięciu osób.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)