Centralna Administracja Tybetańska

5-07-2008

wersja do druku

Share

Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy

 

Wysłannik Kelsang Gjalcen, ja, towarzyszący nam Sonam N. Dagpo i Bhuczung K. Cering, członkowie Specjalnego zespołu ds. negocjacji chińsko-tybetańskich, oraz jego sekretarz Dzigme Pasang złożyliśmy wizytę w Pekinie w dniach 30 czerwca - 3 lipca 2008 roku.

 

Spotkaliśmy się tam 1 lipca z Du Qinglinem, wiceprzewodniczącym Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej i ministrem centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności. Były to nasze pierwsze rozmowy z przewodniczącym Du, który objął to stanowisko po XVII zjeździe partii. Udzielił on nam krótkiej informacji o wewnętrznej i międzynarodowej sytuacji Chin oraz o polityce ChRL wobec Tybetu, my zaś wyjaśniliśmy stanowisko Jego Świątobliwości w sprawie rozwiązania problemu Tybetu i złożyliśmy szczere kondolencje ofiarom trzęsienia ziemi w Sichuanie.

 

Odwiedziliśmy Chińskie Centrum Studiów Tybetańskich, gdzie przyjął nas dyrektor Lhakpa Phuncog i jego zastępca Zhu Xiaoming. Odbyliśmy dobrą rozmowę z uczonymi, którzy przedstawili nam pokrótce swoje projekty badawcze. Mogliśmy podziękować za studia z różnych dziedzin i podkreślić znaczenie bezstronnych, niezależnych badań zagadnień takich jak historia Tybetu, które przyczynią się do lepszego zrozumienia różnych perspektyw.

 

Następnego dnia, 2 lipca, rozmawialiśmy z wiceministrami Zhu Weiqunem i Sitharem.

 

Do spotkania doszło w krytycznym momencie naszych stosunków. Ostatnie wydarzenia w Tybecie są jednoznacznym świadectwem szczerego, głębokiego rozgoryczenia Tybetańczyków polityką Chińskiej Republiki Ludowej, ukazując palącą potrzebę poważnej i szczerej pracy nad tym problemem, z odwagą i wizją, w interesie stabilizacji, jedności i harmonii wszystkich nacji ChRL. Choć Jego Świątobliwość Dalajlama zabiega o osiągnięcie rozwiązania w samych Chinach, kwestia ta stała się przedmiotem wielkiego zainteresowania na arenie międzynarodowej. W związku z tym mieliśmy nadzieję, że tym razem chińscy przywódcy zrewanżują się za nasze wysiłki wymiernymi inicjatywami. Niestety, z uwagi na zbytnie zaprzątniecie sprawą legitymacji, strona chińska nie zdołała zgodzić się nawet na naszą propozycję wydania wspólnego oświadczenia, będącego wyrazem obopólnego oddania procesowi dialogu.

 

Choć strona chińska wreszcie zdaje się rozumieć, że oskarżanie Jego Świątobliwości o sprowokowanie niedawnych wydarzeń w Tybecie i sabotowanie igrzysk olimpijskich jest pozbawione jakichkolwiek podstaw, teraz wzywa go do niepopierania przemocy, terroryzmu i zakłócania olimpiady. Nie zostawiliśmy złudzeń, że apele takie są zupełnie zbędne, gdyż wszyscy doskonale wiedzą oraz doceniają fakt, iż i on, i Tybetańczycy odrzucają w swej walce takie działania. Aczkolwiek Tybetański Kongres Młodzieży nie popiera planu Drogi Środka Jego Świątobliwości Dalajlamy i opowiada się za niepodległością Tybetu, kategorycznie sprzeciwiliśmy się chińskim twierdzeniom, że organizacja ta popiera przemoc i terroryzm. Jego Świątobliwość jasno i wielokrotnie powtarzał, że nie zabiega o oderwanie ani niepodległość Tybetu.

 

W trakcie spotkania powtarzaliśmy naszym partnerom, że idzie nam wyłącznie o los Tybetańczyków, a nie status Jego Świątobliwości Dalajlamy czy przedstawicieli diaspory.

 

Podczas rozmów zostaliśmy zmuszeni do jednoznacznego oświadczenia, że bez poważnego i szczerego oddania drugiej strony kontynuowanie procesu dialogu niczemu nie służy.

 

Strona chińska wyraziła pogląd, że dialog był produktywny i że musimy pamiętać, iż zawiłości minionego półwiecza nie da się rozwiązać w ciągu kilku lat.

 

Mając na uwadze tybetańską politykę zaangażowania, zgodziliśmy się na odbycie kolejnej rundy rozmów w październiku i przedyskutowaliśmy kwestie, których mogłyby one dotyczyć.

 

Dziś przedstawiliśmy sprawozdanie Jego Świątobliwości Dalajlamie oraz przewodniczącemu Karmie Czophelowi oraz wiceprzewodniczącej Dolmie Gjari. Wczoraj, w dniu przyjazdu, zdaliśmy relację kalonowi tipie Samdongowi Rinpocze.

 

 

 

Kasur Lodi Gjari Gjalcen

Dharamsala, 5 lipca 2008

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)