Radio Wolna Azja

7-09-2006

wersja do druku

Share

Aresztowanie tybetańskiego opata w Sichuanie

 

Władze Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan zatrzymały opata jednego z najważniejszych klasztorów w tym regionie. Według lokalnych źródeł może mieć to związek z plakatami niepodległościowymi, które pojawiły się tam przed rokiem. „23 sierpnia chińskie służby bezpieczeństwa aresztowały nagle Khenpo Dzinpę z klasztoru Czokcang Taklung w wiosce Czokcang, w okręgu Serthar (chiń. Seda) - twierdzi Tybetańczyk, który zadzwonił do reportera RFA. - Przeszukano też jego celę". Policjanci przyjechali koło południa dwoma samochodami z pobliskiego Darcedo (chiń. Kangding), które jest stolicą prefektury.

 

„Otoczyli klasztor. Nikt nie mógł wejść ani wyjść. Kilku weszło do środka, żeby aresztować Khenpo Dzinpę - mówi źródło z Sertharu. - Esbecy przeszukali też jego celę, ale nie znaleźli żadnych obciążających materiałów. Nie powiedzieli, dlaczego go zabierają".

 

Oficer, który odebrał telefon w Biurze Bezpieczeństwa Publicznego w Darcedo, nie zaprzeczył aresztowaniu i zasugerował rozmowę ze swoimi przełożonymi, jednak nie odpowiadali oni na telefony w godzinach urzędowania. Zatrzymanie opata potwierdziło również niezależne źródło z Dharamsali, siedziby tybetańskiego rządu na wychodźstwie w Indiach.

 

Informator z Sertharu zwraca uwagę na pominięcie „drogi służbowej" i dokonanie aresztowania przez funkcjonariuszy prefektury, a nie okręgu [co może świadczyć o znaczeniu, jakie władze przywiązują do tej sprawy]. Mnisi z Czokcangu uważają, że przyczyną zatrzymania były plakaty niepodległościowe, które przed rokiem rozwieszono na terenie klasztoru. Nikogo wówczas nie aresztowano.

 

Klasztor Taklung należy do najstarszych w okręgu; obecnie przebywa w nim około 300 mnichów. Trzydziestosiedmioletni opat Khenpo Dzinpa był wychowankiem Khenpo Dzigme Phuncoga, który zmarł po rozbiciu przez władze w kwietniu 2001 roku stworzonego przez niego Instytutu Studiów Buddyjskich Larung Gar.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)