Helsińska Fundacja Praw Człowieka

24-09-2013

wersja do druku

Share

Wielkie zgromadzenie, apele o solidarność w Serszulu

 

Siedemdziesiąt tysięcy osób - w tym ponad dziesięć tysięcy duchownych i wielu chińskich buddystów - uczestniczyło 20 sierpnia w zorganizowanym po raz jedenasty Monlamie, „Święcie modlitwy" w Serszulu (chiń. Shiqu), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.

 

serszulmonlamsierpien2013_400
 

Przewodniczący zgromadzeniu Serszulu Tri Rinpocze apelował do rodaków o solidarność „w obliczu zagrożeń, jakie piętrzą się przed narodem tybetańskim w tym krytycznym czasie". Prosił o położenie kresu wzajemnym waśniom, a zwłaszcza walkom - które „tylko w tym roku pochłonęły wiele istnień" - o dostęp do terenów obfitujących w jarca gumbu (niezwykle popularny w Chinach, osiągający astronomiczne ceny grzyb gąsienicowy).

 

Według źródła Radia Wolna Azja (RFA) Rinpocze wzywał także do chronienia środowiska naturalnego, niesprzedawania zwierząt na mięso, porzucenia „złych przyzwyczajeń", a przede wszystkim do „zachowania tradycji". Od kilku lat wyraźnie rośnie znaczenie podobnych zgromadzeń, które stają się głównymi ośrodkami batalii o zachowanie tożsamości narodowej i propagowanie ojczystego języka.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)