Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

16-10-2007

wersja do druku

Share

Lhaskie przygotowania do ceremonii w Kongresie USA

 

Według wiarygodnych źródeł władze chińskie w Lhasie wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa przed jutrzejszą ceremonią wręczenia Dalajlamie Złotego Medalu Kongresu, najwyższego odznaczenia cywilnego w Stanach Zjednoczonych.

 

15 października władze miejskie wydały rozporządzenie, zakazujące urzędnikom i uczniom zwalniania się z pracy i szkół w tygodniu poprzedzającym uroczystość. Pod karą utraty pensji i zwolnienia nie wolno im również uczestniczyć w „radosnych" rytuałach sangsol (polegających na rzucaniu w powietrze campy i paleniu gałęzi jałowca). Dzień wcześniej policja rozpędziła sędziwych pątników modlących się przy młynach modlitewnych przed świątynią Ramocze. Jednocześnie zakazano im zbliżania się do świątyni. Władze zobowiązały też komitety dzielnicowe do kategorycznego egzekwowania zakazu odprawiania rytuałów religijnych i zbiorowych modłów. Niezależne źródła informują również o zwiększeniu kontroli w stołecznych klasztorach.

 

Funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego wzywają na przesłuchania wielu byłych więźniów politycznych, zakazując im udziału w jakichkolwiek wydarzeniach publicznych. Od końca września na ulicach miasta roi się od funkcjonariuszy Ludowej Policji Zbrojnej. Prewencyjnie kontrolowane są urzędy, szkoły, domy byłych więźniów itd.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)