Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków
Share
Pilny apel o zachowanie i ochronę języka tybetańskiego
Khenpo Cultrim Lodo
Cudownej mądrości jang sel so szi,
Ukazujących wszystko, co da się poznać,
Niezrównanemu heroldowi Thonmiemu Sambhocie -
Cześć i wdzięczność na wieki.
Od tysięcy lat Kraina Śniegu była domem twórczej cywilizacji mądrości i kultury. Stworzenie i rozpropagowanie tybetańskiego pisma przez Thonmiego Sambhotę pomogło jej przyswajać i przetwarzać zagraniczne tradycje oraz idee, dając początek złotemu wiekowi zdobyczy kulturalnych, politycznych i społeczno-gospodarczych, które do dziś budzą onieśmielenie i podziw. Mimo całkowitego rozpadu imperium tybetańskiego po ataku króla Langdarmy na buddyzm owo dziedzictwo pozostaje spoiwem, łączącym Tybetańczyków z trzech dzielnic. W dwudziestym wieku, za sprawą rozpropagowania buddyzmu tybetańskiego w Europie i Stanach Zjednoczonych, naszą spuściznę docenili niezliczeni uczeni i luminarze na całym świecie.
Choć osiągnięcia nauki i techniki zapierają dech w piersi, w tych czasach ludzkość nie może pochwalić się wielkimi osiągnięciami w dziedzinie rozwijania pokoju wewnętrznego. Na naszych oczach popełnia się okropne występki i zbrodnie. Wielu uważa, że nie ma na to ratunku, niemniej inni widzą antidotum i nadzieję na osiągnięcie spokoju umysłu w kulturze tybetańskiej - i to nie za sprawą przelotnej mody, lecz autentycznego, głębokiego zrozumienia tej kultury. Niektórzy wróżą, że przeminie to jak każdy zachodni romans z egzotycznymi ideami i obyczajami, nie przemawia za tym jednak autentyczna głębia oraz stabilność skali i stopnia tamtejszego zaangażowania w buddyzm tybetański.
Tym większym rozczarowaniem i smutkiem napawa, że we własnej ojczyźnie kultura tybetańska niebezpiecznie chyli się ku upadkowi i czającej się za nim śmierci. Sercem kultury jest język: nośnik tożsamości i najcenniejszy klejnot narodu. Nie ulega wątpliwości, że dziś tonie on w odmętach degrengolady i dewaluacji. Niedościgniony nauczyciel i założyciel Larung Garu czcigodny Khenczen Dzigme Phuncog powiadał, że „prawdziwy Tybetańczyk musi znać własny język i go używać. Jeśli zrezygnujemy z narodowego stroju i ojczystej mowy, los Tybetu będzie przypieczętowany". Dziś miejskie dzieci tybetańskich rodziców nie mówią, o zgrozo, słowa po tybetańsku. Zjawisko porzucenia lub konsekwentnego odchodzenia od rodzimej kultury nasila się i napawa najwyższym niepokojem. Podobnie rzecz ma się z nadętymi ludźmi - tu prym wiodą urzędnicy administracji lokalnej - którzy nie potrafią bądź nie chcą powiedzieć zdania po tybetańsku, wplatając w swoje wywody może jedno ojczyste słowo na pięć. Słuchanie ich i próba znalezienia w tym sensu jest prawdziwą udręką. Trudno się nie zastanawiać, skąd się to bierze. Zwykle z bezmyślnego małpowania, o którym za chwilę, ale przecież i z braku narzędzi językowych oraz terminologii, choćby z zakresu techniki, co zmusza do zapożyczeń.
Główną przyczyną obecnego stanu rzeczy jest brak zrozumienia dla znaczenia języka w życiu publicznym. Tybetański ma wszystko, czego trzeba do tworzenia nazw nowych produktów. Poza mechanizmem normatywnym. Oczywiście chwali się znać języki obce. Jednak człowiek, który posługuje się nimi, nie znając własnego, jest zwyczajnie żałosny i śmieszny. Niektórzy tybetańscy pisarze i wydawcy zaczęli na przykład wprowadzać do swoich publikacji chińską interpunkcję, a wraz z nią przedziwny galimatias. System chiński powstał w czasach dynastii Song, żeby rozwiązać ówczesne problemy językowe, które w tybetańskim nie występują dzięki naszym zasadom przekładu, gramatyce i partykułom. Moim zdaniem takie wynalazki są więc nie tylko niepotrzebne, ale i szkodliwe.
Chciałbym, żebyśmy zastanowili się krytycznie, dlaczego istnienie języka tybetańskiego stoi dziś pod znakiem zapytania. Przede wszystkim we wszystkich miastach na terenie Tybetu w fabrykach, domach towarowych, szpitalach, biurach podróży, biurach i urzędach pracują głównie Chińczycy. Bez znajomości chińskiego nie załatwicie najprostszej sprawy. Będziecie skazani na strojenie grymasów i dziwaczną gestykulację. Zderzając się codziennie z takimi sytuacjami, prości, niedokształceni Tybetańczycy najwyraźniej przestali dostrzegać wartość posiadania własnego języka. Chcąc nauczyć się chińskiego, zaczęli się posługiwać nim między sobą, wydając na świat dziwacznego językowego potworka. I nawet gdy mówią po tybetańsku, mają absurdalną skłonność do zastępowania świetnych, dobitnych i precyzyjnych słów chińskimi wtrętami, które przestają ich razić. I tak w wielu społecznościach koczowniczych w Qinghai mówi się obecnie mieszanką tybetańskiego i chińszczyzny. Pewne słowa i frazy zlały się do tego stopnia z potocznym tybetańskim, że ludzie nie potrafią powiedzieć, skąd się wywodzą.
Po wtóre, jak już wspomniałem, tybetańscy lingwiści i językoznawcy tworzą rodzime nazwy urządzeń elektronicznych i innych nowinek tylko z przypadku i doskoku. Jedną z głównych przyczyn degradacji tybetańskiego i wysypu wszelkiego rodzaju hybryd jest brak rozwiązań normatywnych oraz ujednoliconego nazewnictwa zjawisk i przedmiotów codziennego użytku. Inny problem to niemal niepodzielna dominacja chińskiego na miejskich tablicach informacyjnych, reklamach i szyldach. Jeśli towarzyszy mu tybetański przekład, z reguły jest tak najeżony błędami, że budzi wyłącznie wesołość i zażenowanie. Tam, gdzie spotykają się dwa języki, znaki chińskie są duże i zajmują miejsce centralne, a litery tybetańskie wątłe i upchnięte nad krawędzią. Trudno o bardziej krzyczący dowód dominacji chińskiego i tragicznego położenia tybetańskiego w naszym własnym kraju.
Po trzecie, co woła o szczególną pomstę do nieba, tybetańscy wielkomiejscy rodzice zachęcają dzieci do mówienia wyłącznie po chińsku i sinizowania się na wszelkie możliwe sposoby. I nie jest to dla nich tylko kwestią okoliczności czy „nowoczesności", ale wręcz powodem do dumy. Ci ludzie wychodzą ze skóry, żeby rozmawiać ze swoimi dziećmi po chińsku. Obserwuję ich bardzo uważnie i jestem przerażony, widząc, jak mało znaczy dla nich ojczysty język i kultura. Przyglądam się także tybetańskim studentom, uczęszczającym na chińskie uczelnie i rozmawiającym między sobą głównie w tamtym narzeczu. Przed kilku laty jechałem obok dwóch takich chłopców autobusem z lotniska do Lhasy. Przez półtorej godziny nie padło z ich ust jedno zdanie w czystym tybetańskim. Dziwaczna domieszka chińszczyzny sprawiała, że właściwie nic nie rozumiałem. To nie jest wyjątek, tylko reprezentatywna postawa wobec własnego dziedzictwa. Jeszcze raz podkreślam, nie mam nic przeciwko temu, że mówią po chińsku. Znajomość obcych języków zasługuje na pochwałę i podziw. Ale nie to, że cichaczem, nieświadomie jeden z nich pożera nasz własny.
Po czwarte, mimo że istnieją przepisy, które wymagają od urzędników posługiwania się językiem tybetańskim na tybetańskiej ziemi, w praktyce na wszystkich spotkaniach i zebraniach mówi się tylko po chińsku. Po części dlatego, że większość pracowników administracji zwyczajnie nie zna innego języka. Prawda jest taka, że tybetańskim posługuje się nieliczna mniejszość. Choć czasem silą się na tę dziwaczną mieszankę, większość tybetańskich aparatczyków stara się mówić tylko po chińsku. Z naiwnego przekonania, że to nowoczesne, postępowe i przyszłościowe. Wszystkie notatki sporządza się po chińsku. Jego nieznajomość traktowana jest jak ułomność. Aż chińskie są już nie tylko oficjalne dokumenty, ale i nic nie znaczące bazgroły.
Wszystko to sprawia, że tybetański staje się w Tybecie bezużyteczny. Wszyscy musimy się ocknąć i uświadomić sobie, że nasz język znika w zastraszającym tempie. Apeluję do was o sumienie i wielką kampanię w celu zachowania, chronienia i ożywienia naszej mowy.
lipiec 2014
Khenpo Cultrim Lodo (rocznik 1962) z Instytutu Studiów Buddyjskich Larung Gar jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych nauczycieli buddyjskich we współczesnym Tybecie. Jego profil na Weibo subskrybuje ponad trzysta pięćdziesiąt tysięcy osób; jang sel so szi - to trzydzieści spółgłosek i cztery samogłoski alfabetu tybetańskiego.
Za High Peaks Pure Earth
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-10-25: Władze Dzomdy zmuszają do powrotu wszystkich duchownych
- Raporty HFPC, 2014-10-22: Zakaz prac wydobywczych w Zato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Raporty HFPC, 2014-09-30: Protest przeciwko kopalniom w okręgu Maldrogongkar
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khenpo Cultrim Lodo: Pilny apel o zachowanie i ochronę języka tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Larung Gar nie jest Szambalą
- Raporty HFPC, 2014-09-16: Chiny zapowiadają budowę domów opieki dla tybetańskich duchownych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddyzm tybetański w wydaniu partii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Moje chińskie wykształcenie
- Raporty HFPC, 2014-09-07: Pobicie chłopa przez urzędników w Zato
- Raporty HFPC, 2014-08-28: Władze wymuszają klakę dla „fałszywego Panczena” w Namlingu
- Raporty HFPC, 2014-08-12: Powrót uwięzionego opata do klasztoru Rongpo w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka partii wobec religii w Tybecie
- Raporty HFPC: Oser: Szkoły w czarnych namiotach
- Raporty HFPC, 2014-07-18: Samobójstwo mnicha w proteście przeciwko restrykcjom w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-07-10: Policja katuje kilkunastu Tybetańczyków w Dzoge
- Raporty HFPC, 2014-07-04: Czterech aresztowanych po protestach przeciwko kopalni w Czabczy
- Raporty HFPC, 2014-06-21: Komisariaty w klasztorach Kanlho
- Raporty HFPC, 2014-06-11: Specjalne środki bezpieczeństwa z powodu ceremonii buddyjskiej w Coe
- Raporty HFPC, 2014-06-05: Władze w Darcedo aplikują duchownym „pięć radości”
- Raporty HFPC, 2014-05-30: Władze odradzają nauczanie języka tybetańskiego w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: O skutkach tak zwanych dziesięciu nowych cnót
- Raporty HFPC, 2014-05-23: Władze każą zamknąć szkołę dla dzieci koczowników w Mato
- Raporty HFPC, 2014-05-22: Kampania wymuszania „lojalności” w Pemie
- Raporty HFPC, 2014-05-21: Aresztowanie krewnego po samobójczym proteście w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-17: Władze wymuszają zmianę zarządu klasztoru Zilkar w Tridu
- Raporty HFPC, 2014-05-15: Pacyfikacja protestów przeciwko kopalniom w okręgu Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-11: Protest w sprawie odszkodowań w Dege
- Raporty HFPC, 2014-05-10: Protesty po samobójstwie w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-08: Samobójstwo w proteście przeciwko kopalni w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-04-28: Władze niszczą tybetańskie cegielnie w Dziekundo
- Raporty HFPC, 2014-04-09: Władze niszczą młyny modlitewne w Mato
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Raporty HFPC, 2014-03-05: Tybetańczycy witają Nowy Rok w intencji długiego życia Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2014-02-22: Zatrzymania za ratowanie zwierząt w Gologu
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2013-12-24: Zatrzymanie za „fałszywego tulku” Rongpo w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Raporty HFPC, 2013-11-03: Policja zmusza seniorów do zakończenia protestu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-29: Ofiary trzęsienia ziemi w Deczenie wciąż czekają na decyzję władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Raporty HFPC, 2013-10-04: Protest uczennic przeciwko paszportowej dyskryminacji w Silingu
- Raporty HFPC, 2013-09-24: Wielkie zgromadzenie, apele o solidarność w Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Gjamy o kopalniach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziejowy spektakl w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-09-07: Bezkarność chińskich kłusowników w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Katastrofa górnicza w Lhasie i nasza woda
- Raporty HFPC, 2013-08-31: „Edukacja polityczna” i groźby po protestach w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-28: Robotnicy wracają do pracy po pacyfikacji protestu w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-27: Konfrontacja z chińskimi kłusownikami w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-08-18: Pacyfikacja protestu przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-17: Blokada budowy kopalń, napięta atmosfera w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-16: Masowe wyrzynanie zwierząt w Ngamringu
- Raporty HFPC, 2013-08-06: Wzrost napięcia, demonstracja solidarności po zamknięciu klasztoru w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-05: Zamknięcie klasztoru Rongpo, wydalenie mnichów w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-07-25: Władze chińskie przerywają wielką ceremonię religijną w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bongtak Rilu: Osiem strat osiedlanych koczowników
- Raporty HFPC, 2013-07-16: Więcej rannych, nowe informacje o ataku policji w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stoły modlitewne ekologicznych migrantów
- Raporty HFPC, 2013-07-14: Konfiskaty ziemi koczowników w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-07-12: Rośnie liczba rannych po ataku policji w Dału
- Raporty HFPC, 2013-07-09: Ośmiu rannych, wielu zatrzymanych po ataku policji w Dału
- Raporty HFPC, 2013-07-07: Policja strzela do Tybetańczyków świętujących urodziny Dalajlamy w Dału
- Raporty HFPC, 2013-06-28: Władze zezwalają na portret Dalajlamy w lhaskim Gandenie
- Raporty HFPC, 2013-06-27: „Eksperymentalne” złagodzenie restrykcji religijnych w dwóch prowincjach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-06-12: Krwawe walki o grzyborodne łąki w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Raporty HFPC, 2013-04-05: Władze podają dane ofiar katastrofy górniczej w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-03-30: Katastrofalne osuwisko w kopalni w Maldrogongkarze
- Raporty HFPC, 2013-03-03: Dzień Języka Ojczystego w Kanlho i Gologu
- Raporty HFPC, 2013-02-16: Xinhua ostrzega Tybet przed „przeinwestowaniem w imię urbanizacji”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XIII Dalajlama Thupten Gjaco: Proklamacja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Raporty HFPC, 2013-01-31: „Reedukacja” przełożonych trzech największych lhaskich klasztorów
- Raporty HFPC, 2013-01-30: Doniesienia o uprowadzeniu przełożonych „trzech siedzib” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jumco: List do Jego Świątobliwości Panczenlamy
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Inne raporty, 2013-01-20: Dwa lata reedukacji przez pracę za publikacje i zdjęcia Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Khała Lhamo: Zmiany w ojczyźnie
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe oblicze Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamowie Rebgongu: Apel o przerwanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: Nieszczęścia biznesmena z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Inne raporty, 2012-09-20: Wyburzenie domów, uprowadzenie znanego biznesmena w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Inne raporty, 2012-09-14: Porwanie pięciorga dzieci w Cigorthangu
- Raporty HFPC, 2012-09-06: Procesja z portretami Dalajlamy w Bathangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Saga Dała w płomieniach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Żarłoczne duchy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Inne raporty, 2012-07-05: Śmierć pątniczki próbującej ominąć policyjny posterunek w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co tak ciemno w Bathangu?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przeobrażanie języka protestu
- Raporty HFPC, 2012-05-04: Władze Kardze grożą likwidacją organizacji obywatelskich
- Inne raporty, 2012-05-02: Konfiskaty tybetańskiej ziemi pod chińskie osadnictwo w Gepasumdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kult portretu
- Inne raporty, 2012-04-04: Koniec dwumiesięcznej gehenny lhaskich pielgrzymów
- Raporty HFPC, 2012-03-19: „Rocznicowy” protest mnichów w Czency
- Raporty HFPC, 2012-03-16: „Pięć zadań”, „dziewięć obowiązkowych”, „sześć celów” i „długoterminowe zarządzanie”
- Inne raporty, 2012-03-15: Burze śnieżne, zagłada stad w Qinghai
- Raporty HFPC, 2012-03-12: Władze przejmują zarządzanie klasztorami w Driru
- Raporty HFPC, 2012-03-09: Protest uczniów przeciwko chińskim podręcznikom w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Losarowe taszi delek
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zanieś André do domu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sopa Rinpocze: Posłanie
- Raporty HFPC, 2012-01-31: Policja wywozi z Lhasy zatrzymanych pielgrzymów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sopa Rinpocze: Pożegnalny list
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wspaniałości klasztoru Dzogczen
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie fali samospaleń w Tybecie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Juszu rok później
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kolejnego odrodzenia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamgon Lodro Thaje: Modlitwa o szczęście Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Raporty HFPC, 2011-08-17: Napięta sytuacja, oblężenie klasztoru w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-16: Samospalenie mnicha w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto zrównał z ziemią Ganden
- Inne raporty, 2011-08-01: Bojkot „chińskiego” Panczenlamy
- Raporty HFPC, 2011-07-28: Intronizacja portretu Dalajlamy w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tenzin Deszek: Największe błogosławieństwo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oko w oko z „tybetańskimi lamami”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Błazeństwo „muru romansów”
- Inne raporty, 2011-06-20: Protesty tybetańskich kierowców w Szigace
- Inne raporty, 2011-06-16: Wyburzenie domu XIII Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie medialnych „kontrowersji”]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Otwarcie” okręgu Metog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Zagadkowa „sprawa Karmapy”
- Raporty HFPC, 2011-01-01: Tybet w 2010 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Apel Tybetańczyków do tego państwa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Inne raporty, 2010-12-10: Przymusowe przesiedlenia w okręgu Lhundrub
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namco: Trzymać się ode mnie z daleka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gonpo Dordże: Byłeś w Tybecie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Wybaczcie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zakłady optyczne Boshi: Potrzebna pomoc
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nauczyciele z Qinghai: Apel w sprawie polityki językowej
- Raporty HFPC, 2010-10-28: „Protesty językowe” docierają do Gansu
- Inne raporty, 2010-10-27: Apele w obronie języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2010-10-26: Nowe protesty uczniów, pierwsze zatrzymania
- Inne raporty, 2010-10-25: „Językowy protest” dociera do Pekinu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Studenckie protesty w Pekinie (w sieci)
- Inne raporty, 2010-10-20: Protest tysięcy uczniów w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chiński magnat i nasza ziemia
- Inne raporty, 2010-09-17: Protest młodych tybetańskich lekarzy w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Avatar w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Po Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Rolnictwa i Hodowli: Potrzebna Pomoc. Wyłącznie Hanowie
- Inne raporty, 2010-08-27: Policja zabija czterech tybetańskich demonstrantów w Paljulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Inne raporty, 2010-08-18: Władze chińskie konfiskują zdjęcia Karmapy
- Inne raporty, 2010-08-12: Tragiczne osuwiska w Drugczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Raporty HFPC, 2010-07-24: Aresztowanie opata, samobójstwo mnicha w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oni są dla nas wszystkim
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do dyrektora szkoły
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańskie rzeki, chińskie ocieplenie
- Inne raporty, 2009-10-23: Tybetański protest przeciwko chińskim oszustom
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Z Wall Street na Barkhor
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kjabczen Dedrol: Alai i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Być cool i być Tybetańczykiem
- Raporty HFPC, 2009-06-23: Starcia w Gjamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Życie „zurbanizowanych” nomadów
- Inne raporty, 2009-06-11: Procesja i zatrzymania w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Cering: Dzień bólu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rangzen: Nie gnijcie w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Raporty HFPC, 2009-02-19: Zmiany w statucie Stowarzyszenia Buddyjskiego w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czystka etniczna w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez podziękowań po trzęsieniu ziemi w Damszungu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Morze toksycznego mleka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nauczanie patriotyzmu w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd Ludowy TPA Ganzi: Nowe przepisy dotyczące klasztorów i duchownych uczestniczących w protestach w TPA Ganzi
- Inne raporty, 2008-01-16: Samobójstwa mnichów z klasztoru Panczenlamy
- Inne raporty, 2008-01-15: Kradzież starożytnych posągów z tybetańskiego klasztoru
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty ICT, 2007-11-28: Reakcja Chin na słowa Dalajlamy ujawnia sens nowych przepisów
- Inne raporty, 2007-11-23: Protest płacowy nauczycieli w Qinghai
- Raporty ICT, 2007-11-01: Protest przeciwko zniszczeniu posągu
- Raporty TCHRD, 2007-10-30: Zamknięcie klasztoru Pangsa
- Raporty HFPC, 2007-10-22: Starcia mnichów z policją w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2007-10-09: Zniszczenie kolejnego posągu i nowe restrykcje
- Inne raporty, 2007-09-14: Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Państwowa Administracja Spraw Religijnych: Zarządzenie nr 5
- Raporty ICT, 2007-08-15: Nowe przepisy dla inkarnowanych lamów – więcej kontroli państwa
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Raporty TCHRD, 2007-08-03: Powódź w Chinach – zalew Hanów w Tybecie
- Inne raporty, 2007-08-01: Mieszkańcy Lhasy przeciwni kolei
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-26: Oser: Rok pociągu – Tybet na krawędzi
- Raporty HFPC, 2007-07-18: Krwawe walki o jarca gumbu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Raporty TCHRD, 2007-06-05: Zniszczenie wielkiego posągu Guru Rinpocze w Samje
- Inne raporty, 2007-05-31: Władze wymuszają rezygnację tybetańskiego opata w Gologu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: XI Stały Komitet Rządu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Przepisy dotyczące kwestii religijnych w TRA
- Raporty TCHRD, 2007-05-19: Restrykcje w świętym miesiącu Saga Dała
- Raporty TCHRD, 2007-04-25: Osiemnaste urodziny Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Czas zagłady Dharmy
- Raporty HFPC, 2007-03-15: Zakaz praktyk religijnych w Lhasie
- Inne raporty, 2007-03-10: Tybetańskie klasztory: więcej kontroli
- Inne raporty, 2007-01-09: Aresztowanie Tybetańczyka, który ratował owce z rzeźni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Inne raporty, 2006-12-20: „Zrób to sam”: Kampania przymusowej przebudowy domów
- Inne raporty, 2006-11-08: Publiczny protest w Lhasie
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Raporty ICT, 2006-07-17: Tysiące Tybetańczyków czekają na Dalajlamę w Amdo
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-06-30: Otwarcie połączenia kolejowego z Lhasą
- Raporty TCHRD, 2006-05-17: Nowe kampania polityczna w Tybecie
- Raporty ICT, 2006-04-25: 17. urodziny Panczenlamy – zaostrzenie kontroli nad religią
- Raporty ICT, 2006-04-21: Kolej w Tybecie - sprzeczne sygnały z Pekinu
- Raporty ICT, 2006-04-13: Dalajlama wykluczony z konferencji buddyjskiej
- Raporty ICT, 2006-01-11: Dalajlama: „Tybetańczycy z Tybetu kluczem do przyszłości”
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Inne raporty, 2005-12-22: Aresztowania za plakat poświęcony Dalajlamie
- Raporty TCHRD, 2005-11-30: Nowe informacje o aresztowanych mnichach Drepungu
- Raporty ICT, 2005-11-30: Nowa fala „edukacji patriotycznej” w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2005-11-29: Milczący protest w klasztorze Drepung
- Inne raporty, 2005-11-29: Aresztowanie mnichów; zamknięcie klasztoru
- Inne raporty, 2005-11-10: Kampania przeciwko lamom związanym z Dalajlamą
- Raporty TCHRD, 2005-11-09: Tajemnicza śmierć mnicha i kampania „edukacji patriotycznej” w Drepungu
- Inne raporty, 2005-10-15: Nowa kampania walki z separatyzmem w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2005-10-13: Chiny wznawiają kampanię „edukacji patriotycznej” w Tybecie
- Inne raporty, 2005-08-02: Rabunek skarbów Tybetu
- Raporty TIN, 2005-06-20: Tybetańscy przewodnicy poza granicami TRA
- Inne raporty, 2005-05-11: Apele o rekompensaty za straconą ziemię
- Raporty TCHRD, 2005-04-21: Wydalenie mnichów
- Raporty TIN, 2005-04-19: Pisanie we współczesnym Tybecie
- Raporty ICT, 2005-04-15: Budowa linia kolejowej i przesiedlenia w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Raporty TIN, 2005-02-10: Wysokie pensje w TRA dla uprzywilejowanych
- Raporty ICT, 2005-02-04: Prezydent Hu spotyka się z „rządowym” Panczenlamą
- Raporty TIN, 2005-01-20: Dyskryminacja w sektorze publicznym TRA
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Raporty TIN, 2003-04-01: Odszyfrowywanie statystyk TRA
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy świata: Arthur Holcombe: Gospodarka TRA
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lhagjal Cering: Niepohamowane łzy żalu
- Raporty TIN, 2001-09-01: Niewidzialne kajdany
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Pierwsza konferencja prasowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posągi buddyjskie w Afganistanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dzongsar Khjence: Zniekształcenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Thinle Norbu Rinpocze: Buddyzm tybetański na Zachodzie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Agja Rinpocze: Wystąpienie na forum Komisji ds. Wolności Religii
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Słowa prawdy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Pięć głównych tradycji duchowych Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Tradycja bon
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Tradycja njingma
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Tradycja sakja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Tradycja kagju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Tradycja gelug
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Proces poszukiwania inkarnacji Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: VI Dalajlama Cangjang Gjaco: Pieśni
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Najmłodsi więźniowie polityczni Chin
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Orientalizm i elementy przemocy w tradycji tybetańskiej
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Z perspektywy świata: Hanna Havnevik: Rola mniszek we współczesnym Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: O rozpoznawaniu inkarnacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komunistyczna Partia Chin: Złoty most do nowej ery
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.